Nejlepší elektrické šrotovníky 2023 a jak vybrat

Pomele obilí i luštěniny.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rossler Šrotovník mlýnek na obilí KL12 litina

Jak vybrat šrotovník

 • Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické.
 • U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí.
 • Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu.

Šrotovník - náš výběr

Kladívkové šrotovníky

Šrotovníky na ovoce

Elektrické šrotovníky na obilí

Zobrazit kompletní nabídku šrotovníků

Jak vybrat šrotovník

 • Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické.
 • U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí.
 • Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu.

Typy

Šrotovníky lze rozdělit na mechanické a elektrické. Mechanické modely se neliší od klasických mlýnků a jsou vhodné na zpracování menšího množství krmiva, případně se používají na mletí mouky apod. Rozšířenější a praktičtější jsou šrotovníky elektrické. Ty se podle technologie provozu dále dělí na kladívkové, kamenné, talířové a válcové.

TypPopis
KladívkovýUniverzální varianta šrotovníku; patří mezi nejoblíbenější a tedy nejvíce vyhledávané typ. Rotor přístroje má lopatky, které dokáží obilné zrno nebo luštěninu při vysoké rychlosti otáčení rozbít. Obvod bubnu je opatřen sítem, tím obilný prach propadá; mezi výhody patří jednoduchá obsluha, snadná údržba, ale také možnost nastavení hrubosti krmné směsi.
KamennýUrčen pouze k drcení suchých zrn s nízkou vlhkostí. Součástí tohoto typu šrotovníku jsou dva válcové kameny nebo kotouče, jejich třením dochází k rozdrcení zrn. Kameny mohou být uspořádány horizontálně nebo vertikálně.
TalířovýTento typ pracuje obdobně jako předchozí varianta. Kameny jsou nahrazeny litinovými tvrzenými kotouči nebo dvěma otáčejícími se talíři.
VálcovýOpět určen k drcení suchých neolejnatých zrnin. Méně energeticky náročný typ; systém spočívá ve dvou otáčejících se válcích, mezi kterými dochází k drcení zrn.

Víte, že…?

Některé modely kladívkových šrotovníků jsou upraveny tak, že kromě zpracování krmných směsí je můžete použít např. jako drtiče odpadu (dřevní odpad, části cihel, sláma apod.) nebo v potravinářství (sušenky, kokos atd.). Jedná se ale o přístroje s poměrně vysokou pořizovací cenou.

Šrotování obilí

Šrotovník zpracuje velké množství obilí, iStock / Shutthiphong Chandaeng

Výkon

U výkonu je vždy žádoucí co nejvyšší hodnota, nicméně v porovnání některých modelů se může stát, že toto pravidlo platit nemusí. V případě šrotovníku tento parametr úzce souvisí s kapacitou šrotování. Ta udává, kolik kilogramů obilí/luštěnin přístroj zpracuje za hodinu na určitém typu síta.
Na našem trhu narazíte na šrotovníky s výkonem motoru od 580 W do 7500 W.

 • Kapacita šrotování se u síta s průměrem otvorů 2,5 mm může pohybovat mezi 50 – 130 kg/h.
 • U 8 mm se udávají hodnoty 200 – 300 kg obilí za hodinu (týká se modelů do výkonu motoru do 1200 W, u výkonnějších budou hodnoty vyšší).
Obílí v násypce šrotovníku

Kapacitu násypky volte s ohledem va Vaše potřeby, iStock / LYagovy

Příslušenství

Šrotovník
Rossler Šrotovník mlýnek na obilí KL12 litina

Mezi základní vybavení šrotovníku patří síta (kladívkové) a sběrné nádoby.

Síta

Síta jsou nedílnou součástí kladívkových šrotovníku a jsou umístěny na obvodu bubnu. Stroje jsou vždy vybaveny alespoň 3 až 4 kusy s různým průměrem otvorů. Ty určují hrubost mletí. Zpravidla se jejich průměr pohybuje mezi 1,5 – 8 milimetry. Pokud vám některý typ bude chybět, bývá možnost jeho dokoupení.

Nádoby

Sběrné nádoby mohou, ale nemusí být součástí šrotovníku. Většinou se jedná o barely nebo kbelíky, které se připevňují k tělu šrotovníku. Díky tomu nedochází ke ztrátám zpracovaného šrotu. Šrotovníky, jejichž součástí nádoby nejsou, tuto výhodu nemají. Objem nádob bývá mezi 18 a 60 litry. Opět výrobci nabízí dokoupení různě objemných nádob dle vaší potřeby.

Materiál

Kladívkové šrotovníky
AMA Kladívkový šrotovník na obilí

Hlavní vlastností materiálu, který se používá na výrobu stroje, ale i např. sběrných nádob, by měla být zdravotní nezávadnost. V opačném případě může dojít ke kontaminaci zpracovaného šrotu. Výhodou je, pokud výrobce dokládá atesty zdravotní nezávadnosti, nicméně nejedná se o standardní záležitost.
Pro výrobu šrotovníku se nejčastěji používá kov – hliník. Velmi často bývá ošetřen eloxováním, které brání oxidaci materiálu. Pro potravinářské účely mohou být šrotovníky vyrobeny z nerezu. Kbelíky a barely jsou zpravidla plastové nebo méně často kovové.

Víte, že…?

Poměrně širokou nabídku šrotovníků najdete na bazarových serverech. Celá řada z nich ale může být konstruována jako domácí výroba šikovných kutilů. I dnes na internetu najdete návody, jak si tohoto pomocníka pro přípravu krmných směsí vyrobit doma.

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější elektrické šrotovníky koupíte zhruba za cenu 4000 Kč. Nejdražší modely stojí i 90000 Kč.
 • Jedna z nejvýraznějších českých společností, která tento typ výrobků nabízí je Agrofortel, s.r.o. Kromě vývoje a výroby vlastních produktů se věnuje také importu a exportu a samozřejmě i následnému servisu strojů. Šrotovníky stojí cca 4000 Kč až 5500 Kč.
 • Druhým zástupcem je značka A.M.A. S.P.A., která se věnuje jak vlastní výrobě, tak distribuci a to po celé Evropě. Mezi její výrobky patří kladívkové šrotovníky v cenovém rozpětí 4500 Kč až 6000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy pořídit šrotovník?

Šrotovníky se používají zejména na mletí obilí (žito, ječmen, pohanka, slad a další), ale také luštěnin (fazole hrách atd.). Největší využití mají při přípravě krmné směsi pro nejrůznější zvířata. Obilniny i luštěniny se touto úpravou stávají stravitelnější. Šrotovníky jsou tedy nepostradatelnými pomocníky na farmách, statcích nebo kdekoli jinde, kde se zvířata chovají.

Jak je šrotovník napájen?

Když opomineme ruční šrotovníky/mlýnky, jsou přístroje napájeny elektrickým proudem. Podle výkonu se používají buď klasické zásuvky na 230 V (výkon do 1500 W) nebo na 380 V. Mělo by být uvedeno v technických parametrech výrobku. V souvislosti s napájením může být šrotovník opatřen pojistkou proti přehřátí, která ho chrání před poškozením tím, že dojde k automatickému vypnutí stroje.
Zobrazit kompletní nabídku šrotovníků