Jak vybrat SSD disk
- Pod zkratkou SSD se skrývá anglický název Solid State Disk. Jak již název napovídá, na rozdíl od HDD neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž se těší z výrazně delší životnosti.
- SSD disky se pyšní extrémní odolností proti nárazům, otřesům a celkově nešetrnému zacházení. Jejich kapacita je ovšem výrazně nižší než u starší technologie.
- SSD disky se však vyznačují vysokou pořizovací cenou.
SSD disk - náš výběr
Externí SSD disky
SSD disky 2 000 – 2 048 GB
SSD disky méně než 1 000 GB
SSD disky 2TB
Jak vybrat SSD disk
SSD, nebo HDD?
Vybíráte vhodný pevný disk pro svou novou počítačovou sestavu? V tom případě se setkáte se dvěma zkratkami – SSD a HDD. Zatímco dříve jednoznačně dominovala druhá jmenovaná, v posledních letech se do popředí dostává novější technologie SSD. Hlavním důvodem je zejména fakt, že neobsahuje žádné pohyblivé součástky, které mají často tendenci k rozbíjení. Pyšní se tak výrazně delší životností a vyšší rychlostí.
Hlavními vlastnostmi SSD disků tedy jsou:
- Vyšší rychlost zápisu a přenosu
- Nižší kapacita
- Menší hlučnost
- Výrazně delší životnost
- Nižší hmotnost
- Menší spotřeba
Kapacita
K čemu by vám byl disk, bez patřičného množství volného místa? S největší pravděpodobností by moc dobře neposloužil a vám by nakonec nezbylo než sáhnout po externím řešením. Proto doporučujeme se ještě před nákupem dobře zamyslet, jakou kapacitu budete potřebovat. Pracujete-li pouze s textovými dokumenty a prezentacemi asi nebudete vyžadovat tolik prostoru jako nároční grafici nebo střihači videa.
- SSD disky obecně nabízejí nižší kapacitu než klasické HDD. Na trhu v současné době naleznete modely od 64 GB až po 10 TB.
- Běžným uživatelům dostačuje zhruba 1 TB, tedy 1 000 GB.
- V posledních letech došlo vlivem technologického pokroku k poměrně výraznému poklesu cen SSD disků. Zatímco dříve stál 1 GB volného místa i více než 10 korun, dnes se pohybujeme okolo 2 Kč za jednotku. Není tedy divu, že stále více uživatelům dává tomuto systému přednost.
Víte, že…?
Zajímavou variantu představuje nákup dvou disků – jednoho SSD pro uložení operačního systému a důležitých dokumentů, druhého HDD pro méně zásadní soubory. V mnoha případech vyjde toto řešení výrazně levněji, než kdybyste zbytečně kupovali obrovský SSD disk.
Formát
Další podstatný parametr spočívá ve formátu, tedy fyzických rozměrech zařízení. Při jejich volbě vždy zohledňujte parametry svého počítače. Zvolíte-li špatně, nebude vám disk k ničemu. V současné době se na trhu prodávají tři základní varianty:
- 2,5“ disky – nejrozšířenější varianta, vhodná pro notebooky, stolní počítače i stanice, možnost připojení prostřednictvím SATA III sběrnice či U.2 portu
- M.2 disky – novější řešení, drobnější rozměry, uložení přímo na základní desku, vyšší rychlost zápisu i čtení
- PCIe disky – možnost připojení prostřednictvím klasického PCI portu, vhodné pro všechna zařízení
Interní a externí
Kupujete disk pro svou novou herní sestavu, nebo chcete archivovat fotografie? Zatímco v prvním případě jistě sáhnete po interní variantě, v tom druhém zvažte pořízení externího disku. Interní uložiště nacházejí své místo přímo v útrobách počítače, pyšní se výraznější rychlostí, jsou lépe chráněna proti nárazům, ale zase více zatěžována.
Naproti tomu jejich externí protějšky mohou fungovat i desítky let, pokud se tedy nesetkají s pevnou podlahou.
V obou případech doporučujeme předem zkontrolovat přítomnost odpovídajících konektorů. U interních variant se jedná o následující:
- SATA III – klasické, ale dnes již velmi překonané řešení
- mSATA – zmenšená verze SATA III
- PCIe – moderní a univerzální systém, vysoká rychlost čtení i zápisu
- M.2 – moderní systém, vysoká rychlost
- U.2 – nejrychlejší řešení, není přítomen u všech modelů počítačů
Vzhledem k tomu, že externí disky nejsou připojeny přímo na základní desku, využívá se u nich jiných konektorů:
- USB 2.0 – nejstarší formát přítomný u letitých zařízení
- USB 3.0 – rychlý, moderní a spolehlivý konektor, přítomen u většiny novějších í
- USB 3.1 – nejmodernější systém s obrovskou přenosovou rychlostí
- USB-C – univerzální konektor, dobrá rychlost
Víte, že…?
Jestliže vás nezaujal žádný z nabízených externích disků, nemusíte zoufat. Chytré hlavy totiž přišly s elegantním řešením v podobě speciálních krabiček. Do nich vložíte původně interní uložiště, které připojíte prostřednictvím konektoru USB.
Rychlost čtení a zápisu
Existuje-li jeden parametr, v němž SSD absolutně převyšují starší HDD, pak jde o rychlost čtení a zápisu. Klasický plotnový disk totiž potřebuje k optimálnímu chodu dosažení alespoň 5 400 či 7 200 otáček za minutu. A takový rozjezd nějakou tu chvilku zabere. Naproti tomu flash technologie SSD s ničím podobným kalkulovat nemusí. Zkrátka přijde nával energie a začne pracovat okamžitě.
Standardně se rozlišují rychlosti čtení a zápisu. První jmenovaná bývá obvykle daleko rychlejší, protože pro přístroj je výhodnější přistupovat k již uloženým datům a pouze je obnovovat. Samostatný zápis potom trvá o něco málo déle, ačkoliv oproti starším technologiím je rychlost stále více než solidní.
I proto se vyplatí volit SSD zařízení pro uložení operačních systémů a často spouštěných aplikací. Na jejich spuštění tak nebudete muset čekat dlouhé sekundy. I mezi modely stejné technologie však existují rozdíly. Zařízení připojovaná prostřednictvím starších systémů AHCI (SATA III, mSATA) dosahují maximálních rychlostí čtení okolo 540 MB/s a zápisu 520 MB/s. Naproti tomu modernější varianty NVMe (M.2, U.2) se pohybují u hranice 3,5 GB/s čtení a 2,1 GB/s zápis.
Životnost
Již v úvodu jsme naznačili, že SSD jsou praktiky jedinou možnou volbou pro cestovatele. Dále bychom tento seznam rozšířili o uživatele, kteří se ke svým přístrojům chovají poněkud macešsky. Absence jakýchkoliv pohyblivých ploten, brzd a dalších rozbitelných částí zkrátka disku pomáhá „přežít“ i výraznější nárazy. Při šetrném chování se potom jeho životnost může pohybovat až v horizontu několika desítek let. Jestliže tedy schraňujete důležitá data, určitě si pro jejich bezpečné uložení vyberte tuto technologii. Nic spolehlivějšího zkrátka zatím neexistuje.
Funkce TRIM
Pamatujete si ještě na dávnou potřebu pravidelné defragmentace disku? Ano, u klasických HDD uložišť docházelo neustálým používáním k rozdrolení umístěných souborů a plotny tak měly mnohem více práce s jejich správným nalezením a poskládáním. Proto bylo čas od času nutné provést defragmentaci, jejímž prostřednictvím došlo k logickému seřazení jednotlivých segmentů.
U SSD zařízení nic podobného nehrozí, jelikož k souborů nepřistupují žádné čtecí hlavy. Za jakousi náhradu defragmentace je ovšem považována funkce TRIM. Její účel je jednoduchý – po smazání daného souboru operační systém předá příslušnou informaci disku. Ten odstraní pouze přístupovou cestu a do odstranění samotných dat se pustí až později, kdy nemusí provádět žádné náročnější operace.
Další funkce a vlastnosti
Vybíráte vhodný model v obchodě a nejste si jisti významem velkého množství zkratek a názvů? Mnohé z nich nemají žádný větší vliv na vaši spokojenost, jiné jsou naopak zcela zásadní. Podívejte se na soupis těch nejdůležitějších do naší tabulky:
Funkce | Popis |
---|---|
Vyrovnávací paměť | Slouží k dočasnému uchování dat, před jejich finálním přesunem, urychluje proces |
SLC | Nejnákladnější technologie SSD disků, pyšní se vysokou rychlostí a životností |
MLC | Vyvážený poměr mezi cenou a výkonem |
TLC | Nejnižší třída disků, menší rozměr, kratší životnost |
RAID | Možnost řazení disků do speciálních polí, využitelné pro zálohování dat |
Nejvýznamnější značky
Během nákupu pamatujte na fakt, že pevný disk je prostor, který kromě spousty nepotřebných věcí pojme také řadu významných dat, včetně těch intimních. I proto se vyplatí věnovat jeho výběru adekvátní péči a neskočit na lep prvnímu neznačkovému výrobci. Největší riziko představuje nákup v hypermarketech. Velmi často zde v regálu naleznete zapadlou krabici, na níž jsou vytištěny doslova dechberoucí čísla. Tisíce gigabytů, nejmodernější rozhrání a zabezpečení, to vše za více než výhodnou cenu? Raději si o takovéto společnosti vyhledejte více informací.
Obecně doporučujeme držet se raději zavedených značek. Jednak máte jistotu vysokého standardu použitých materiálů, jednak můžete využít rozsáhlé zákaznické podpory. Ztracená data IT odborníci také vytáhnou z disku prověřeného výrobce než z krabičky, o které prakticky nic neví. Mezi nejlepší firmy současnosti patří:
- ADATA
- Western Digital
- Samsung
- Seagate
- Verbatim
Vzhledem k významu, který správná volba výrobce skýtá, věnujeme každému zástupci samostatnou podkapitolu.
ADATA
Historie koncernu ADATA se začala psát až roku 2001, kdy došlo k jeho založení na Taiwanu. Na rozdíl od většiny svých rivalů se hned od počátku soustředil na produkci paměťových médií, SD karet a dalších zařízení pro uchovávání dat. Teprve v posledních letech se přiklonila také k segmentu robotizace. Během více než 15 let existence se vypracovala na pozici světové dvojky mezi výrobci DRAM.
Western Digital
Další společnost z našeho přehledu vznikla již roku 1970 ve Spojených státech. Kromě paměti se soustředila též na produkci integrovaných obvodů a polovodičových součástek. V souvislosti s masivním nástupem nejrůznějších paměťových médií, započala svou činnost i v tomto odvětví a během krátké doby získala silné postavení, které neustále upevňuje.
Samsung
Kdo by neznal tohoto jihokorejského giganta? Pravdou zůstává, že jádro podnikání Samsungu rozhodně na paměťových médiích nestojí a představuje spíše okrajovou část portfolia. Při jejich produkci ovšem využívá masivních výrobních kapacit i vysoké technologické úrovně. Podobně jako u mobilních telefonů proto očekávejte skvělé vlastnosti za odpovídající cenu.
Seagate
A zase zpátky do slunné Kalifornie, kde již více než 40 let sídlí firma Seagate. Již od svého vzniku představuje lídra ve výrobě paměťových systémů, a dokonce se stala prvním výrobcem 5,25“ HDD pro klasické stolní počítače. Svou vizionářskou ani výrobní pozici neztratila společnost ani v následujících letech a dodnes se jedná o číslo jedna na poli produkce veškerých paměťových médií včetně externích i interních pevných disků.
Verbatim
Kdo by neznal legendární značku CD-ROMů a disket? Značka Verbatim byla od 70. do 90. let na vrcholu a těšila se obrovské popularitě po celém světě. Spolu s koncem floppy disků však začala její popularita upadat a v roce 1994 padla do rukou japonské firmy Mitsubishi. V současné době společnost pod označením Verbatim prodává svůj sortiment paměťových médií.
Cena
Co by to byl za článek, kdyby v něm nepadla alespoň zmínka o cenách? Finální kapitolu jako již tradičně neopomineme a seznámíme vás s výsledky cenové analýzy, provedené na stovkách dostupných produktů. Podařilo se nám stanovit tři základní intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat:
- Do 3 000 Kč
- 3 000–10 000 Kč
- Nad 10 000 Kč
Cena do 3 000 Kč
Hledáte vhodný SSD disk pro provedení důkladné zálohy souborů? Nejste příliš nároční na místo a spíše vám jde o to, abyste se k datům dostali i po několika dlouhých letech? V tom případě si vystačíte s nejnižší cenovou skupinou do 3 000 korun. Valná většina modelů je navržena jako interní pro použití v útrobách počítače. Základním rozhráním je SATA III, případně USB.
Počítejte s poněkud nižší kapacitou. Naprostá většina dostupných disků nabízí méně než 500 Gb volného místa. Proto si důkladně ověřte, zda vám bude takové množství stačit. Vzhledem k tomu, že nejsou využity nejmodernější přenosové formáty, počítejte s menší rychlejší čtení i zápisu. Vybíráte-li právě v těchto cenových patrech, buďte obezřetní. Nezřídka zde totiž naleznete neznačkové kousky, jejichž vlastnosti jsou mnohem horší, než jak uvádějí jejich výrobci na obalech.
Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč
Střední třída SSD uložišť je určena pro náročnější uživatele, vyžadující větší množství volného místa. I zde tvoří většinu interní modely, jejich kapacita již mnohdy přesahuje hranici 1 TB. Díky tomu si můžete vytvořit i rozsáhlejší zálohy svých klíčových dokumentů. Pokud jde o rozhrání, nejvíce se i v tomto případě uplatňují SATA III a USB.
Rychlost čtení a zápisu se již postupně přesunuje k vyšším hodnotám, na nějaké časté přesuny obrovských porcí dat to ale stále není.
Cena nad 10 000 Kč
Patříte mezi nejnáročnější zákazníky vyžadující obrovskou kapacitu pro umístění velkého množství dat? Pracujete v oborech, kde je pravidelné zálohování a přesun uložených informací z místa na místo zcela běžnou kratochvílí. Potom se netrapte s levnějšími disky a zalovte v nejvyšší skupině začínající na 10 000 korunách. Ty nejdražší kousky jsou potom k mání i za několikanásobně vyšší cenovky.
Množství volného místa dosahuje až několika TB. Samozřejmostí je využití nejmodernějších a nejrychlejších rozhrání. Díky tomu dosáhnete rychlosti zápisu nad 700 MB/s a u čtení třeba i více než 2 500 MB/s. Za zmínku rozhodně stojí i vysoce kvalitní výrobní materiál. Nemusíte se tak bát, že byste silnějším pádem přišli o drahocenné soubory. Mnohé firmy navíc u svých nejdražších produktů poskytují exkluzivní služby pro uchování uložených dat.