Startovací booster

Spolehlivě nastartuje Váš vůz.

ca. 500 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 7 800 CZK

Jak vybrat startovací booster

  • Díky startovacímu boosteru (zdroji) nastartujete vaše vozidlo i v případě, že je akumulátor zcela vybitý. Dokáže toho ale mnohem víc, například může sloužit samostatně jako zdroj energie (např. pro karavany).
  • Z hlediska pohonu zdroje můžete vybírat ze 2 variant, kterými jsou elektrické nebo benzínové startovací zdroje.
  • Mezi důležité parametry při výběru tohoto přístroje patří mimo jiné také kapacita baterie a startovací proud.
  • Při používání startovacího boxu jistě oceníte další vybavení, kterým je například kompresor, svítilna nebo také powerbanka.

Druhy

Existují 2 druhy startovacích boosterů, a to podle typu pohonu zdroje. Pojďme se podívat, o jaké možnosti se jedná.

Elektrický startovací booster

Podle výkonu máte na výběr buď výkonnou startovací stanici se zapojením do zásuvky, kterou můžete umístit v garáži nebo dílně, nebo můžete zvolit malý nabíjecí zdroj s baterií, který je mobilní, takže jej můžete použít kdekoliv tam, kde není k dispozici zásuvka. Dobíjení probíhá buď přes USB kabel, nebo speciálními konektory, které dodává výrobce.

Nouzové startování
TELWIN PRO START 2824 12/24V Booster

Benzínový startovací booster

V tomto případě dodává energii benzínový agregát, který funguje jako elektrický adaptér. Jeho mobilitu ocení především řidiči velkých aut a kamionů. Délka chodu stroje bez doplnění benzínu se odvíjí od objemu nádrže.

Startovací proud

Je jedním z důležitých kritérií a udává, kolik ampér pro nastartování vašeho auta může startovací zdroj dodat. Pro naftové motory je zapotřebí asi 640 A, pro vozy s benzínovým motorem postačí 400 A. Přístroje, které dnes můžete zakoupit, mohou mít startovací proud klidně až 2 000 A.

Víte, že…?

Než se pustíte do výběru startovacího zdroje, zaměřte se na kapacitu baterie vašeho vozu a také na to, jestli vlastníte automobil s naftovým nebo benzínovým motorem. Podle toho si následně zvolte typ zdroje.

Zvýšený výkon
Banner Power Booster PB12/24

Počet výstupů

Tuto informaci také naleznete v technických parametrech. Jedná se především o konektor na startování auta, dále pak konektor do 12 V zásuvky auta nebo konektor pro nabíjení pomocí USB kabelu.

Hmotnost

Hmotnost startovacího boosteru je individuální. Malé modely startovacích zdrojů mohou vážit necelý 1 kg, bavíme se ale spíše o výjimkách. Častěji narazíte na hmotnost startovacích boxů v rozmezí 7-20 kg, důvodem je integrovaná baterie.

Kapacita baterie

Při výběru startovacího boosteru se zaměřte také na kapacitu baterie. Ta je uváděna v mAh a je důležitá především pro startovací zdroj s powerbankou. Startovací zdroje, které jsou na trhu, mohou mít kapacitu cca 4 000 – 20 000 mAh. Máte tedy z čeho vybírat.

Přenosný
Noco Booster GB70 12V 500A

Víte, že…?

Nejvíce energie ztrácí baterie zejména v zimních měsících a při krátkých jízdách. Není výjimkou, že při velkých mrazech se vybije i poměrně mladý akumulátor. Při jízdě pouze několik kilometrů se baterie nestačí dobíjet a pouze ztrácí energii. Čím nižší je venkovní teplota, tím rychlejší je také ztráta kapacity.

Další vybavení

Startovací zdroj může disponovat některým vybavením, které vám usnadní vaši práci i manipulaci s tímto přístrojem. Pojďme se podívat do následující tabulky, o jaké vybavení se jedná:

Typ vybavení Popis
Powerbanka Díky ní si snadno dobijete baterii notebooku či mobilu.
Kompresor Pokud jej budete mít, můžete si bez obav dofoukat kola svého vozu.
Svítilna Přidanou svítilnu oceníte zejména při startování v noci.
Ergonomická madla Slouží k pohodlnému přenášení startovacího zdroje.
Letní a zimní režim Umožní upravit nabíjení v závislosti na okolní teplotě. Zjednodušeně můžeme říci, že zdroj nebo box podávají optimální výkon, ať je v létě +35 °C, nebo v zimě -15 °C.

Víte, že…?

Jestliže budete využívat startovací zdroj na více místech a často jej budete přenášet, pak bude pro vás rozhodně pohodlnější startovací vozík, který je vybavený kolečky a manipulace s ním je mnohem snadnější a lehčí.

Intenzivní použití
Solution START BOOSTER 12V/2500 A

Značky a ceny

Na trhu se setkáte se spoustou výrobců, mezi kterými můžete volit. Máme-li zmínit některé značky, oblíbené u zákazníků, pak jsou to výrobci Noco, Compass, Kunzer nebo Hummer. Nejlevnější startovací zdroj pořídíte už za cca 1 600 Kč, střední kategorie se pohybuje kolem 5000 Kč a ty nejdražší modely s plnou výbavou koupíte za cca 10 000 korun. Stejně jako u všech technických zařízení se cena odvíjí od značky výrobku.

Otázky a odpovědi

Jak správně postupně při startování auta prostřednictvím startovacího boosteru?

Jakmile budete chtít nastartovat auto prostřednictvím startovacího boxu, nejprve vypnete zapalování auta, následně připojíte červený kabel na kladný pól baterie, dále připojíte černý kabel na záporný pól a pak už stačí pouze nastartovat.

Jaký materiál vodiče můžeme očekávat?

Měděné vodiče jsou kvalitnější a tedy dražší než hliníkové, které se mnohem častěji lámou. Bohužel častým neduhem je, že výrobci je někdy potahují pouze tenkou vrstvou mědi. Při pohledu na vodiče přes rozevřené kleště vypadají jako měděné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nouzové startování
Zvýšený výkon
Přenosný
Intenzivní použití
Dostupný
Jednoduchý
Image
Produkt
TELWIN PRO START 2824 12/24V Booster
Banner Power Booster PB12/24
Noco Booster GB70 12V 500A
Solution START BOOSTER 12V/2500 A
Hoteche Booster HT690101
Kunzer UltraCap Booster 12V 800A
Cena ca. 500 CZK ca. 6 300 CZK ca. 5 800 CZK ca. 6 500 CZK ca. 3 000 CZK ca. 7 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.