Nejlepší startovací stanice 2025 a jak vybrat
Udrží Váš automobil v chodu.
Jak vybrat startovací stanici
- Startovací stanice, případně zdroje nebo boxy mají poměrně široké spektrum použití. Kromě nabíjení autobaterií je možné ji používat jako samostatný zdroj el. energie, případně mobilní napájení nejrůznějších elektrických přístrojů.
- Na našem trhu jsou k mání elektrické nebo benzinové startovací stanice, přičemž pro běžné používání je naprosto dostačující první z variant. I zde pak máte na výběr ze dvou možností podle velikosti a mobility zařízení.
- Z dalších parametrů jsou důležité např. hodnoty startovacího proudu nebo informace, které souvisí s baterií. Zaměřit se můžete i na další výbavu a bezpečnostní funkce.
Startovací stanice - náš výběr
Startovací stanice se svítilnou
Startovací stanice s ochranou proti zkratu
Startovací stanice s ochranou proti přepólování
Jak vybrat startovací stanici
Typy
Startovací stanice je možné rozdělit podle typu pohonu do dvou základních kategorií a to na elektrický nebo benzinový startovací zdroj.
Elektrický
Tyto startovací zdroje mohou být dvojího provedení a liší se svou velikostí
Typ | Popis |
---|---|
Malý nabíjecí zdroj | Vybaven baterií |
Jedná se o mobilní záložní zdroj | |
Vhodný jako pojistka na cesty | |
Nepotřebuje k provozu el. zásuvku, možnost použití USB kabelu nebo jiného konektoru | |
Velká startovací stanice | Výkonné zařízení |
Zapojuje se klasicky do zásuvky | |
Vhodné zejména pro umístění v dílnách nebo garážích |
Benzinový
Princip fungování je stejný jako u elektrických boxů s tím rozdílem, že zdrojem energie je benzinový agregát. V podstatě se jedná o variantu velké startovací stanice vhodné spíše pro řidiče velkých aut a kamionů. U benzinových zdrojů je důležitý parametr objem nádrže, který ovlivňuje délku chodu zařízení.
Víte, že…?
Pro zapojení startovacího zdroje existuje doporučený postup. V první řadě vypněte zapalování vozu. Červený kabel se připojí na kladný pól baterie a černý na záporný pól. Nakonec stačí automobil nastartovat. Odstranění kabelů probíhá v opačném pořadí.
Startovací proud
Jedná se o parametr, který udává počet ampér dodaných startovací stanicí pro nastartování automobilu. Optimální hodnoty jsou následující:
- Běžné benzínové motory – cca 400 A
- Dieslové motory – proud kolem 640 A
Výstupy
Každá startovací stanice disponuje určitým počtem konektorů. Zpravidla se jedná o:
- Vstup USB
- 12 V konektor pro autozásuvku
- Samostatný konektor pro startování vozu
Baterie
V případě baterií elektrických startovacích stanic můžete sledovat dva parametry a to její kapacitu, ale také způsob dobíjení.
Kapacita
Znát kapacitu baterie je důležité i z hlediska bezpečnosti nabíjení. Jednotkou je miliampér hodiny značen mAh. Obecně by měl být nabíjecí proud na úrovni jedné desetiny kapacity baterie, např. u kapacity 60 Ah by se měl nabíjecí proud pohybovat kolem 6 A. V případě menších hodnot by mohlo být nabíjení neúměrné dlouhé, na druhé straně vyšší proud může baterii nenávratně poškodit.
Dobíjení
V případě dobíjení startovacích stanic se může jednat o následující způsoby:
- Z elektrické sítě 220 V
- Přes USB kabel
- Přes speciální konektory dodávané výrobci jednotlivých modelů
Indikátory stavu baterie jsou vždy důležitou součástí, protože vás informují o stavu nebo době nabíjení, případně o vybití baterie.
Objem
Hodnoty objemu se mohou týkat dvojí oblasti:
- Objem nádrže – týká se benzinových zdrojů a je jedním ze základních parametrů; vyšší objem nádrže zajišťuje delší dobu chodu startovací stanice, aniž byste museli dolévat další palivo
- Maximální objem benzinu nebo dieselu – tyto hodnoty určují nejvyšší objem konkrétního typu motoru, se kterým si daný model startovací stanice poradí
Výbava
Práci a manipulaci se startovacími stanicemi vám může zpříjemnit další přídavná výbava. Zde se může jednat o následující možnosti:
- Powerbanka – startovací stanice doplněná o powerbanku umožňuje např. dobíjení počítače nebo mobilního telefonu
- USB port – opět umožňuje nabíjení nejen telefonů, ale i dalších malých spotřebičů; výbava u moderních boxů s integrovanou baterií
- Kompresor – rozšiřující výbava, využijete pro nafukování kol
- Svítilna – praktická ve snížených světelných podmínkách; zpravidla se jedná o LED diody, které jsou jednak úsporné a zároveň zajišťují dostatečné osvětlení daného prostoru
- Ergonomická madla – oceníte při manipulaci se startovací stanicí ve smyslu přenášení, protože zajišťuje pohodlný úchop; také by měla být izolovaná, aby byla zajištěna bezpečnost při přenášení za vlhkého počasí
- Kolečka – vhodná zejména u větších modelů, opět usnadňuje přesun stanice bez nutnosti jejího zvedání; typické pro startovací vozíky
- LCD displej – zobrazuje informace o stavu baterie, napětí, diagnostice apod.
Funkce
Funkce pak mají často bezpečnostní charakter:
- Ochrana proti přepólování, zkratu, přepětí, jiskření – soubor bezpečnostních opatření; brání nejen poškození samotné baterie a nabíjecího zařízení, ale také případnému zranění
- Pulzní nabíjení – využívá se v případě dlouhodobého odstavení vozidla; funkce dorovnává kapacitu baterie při přirozeném vybíjení a zároveň zabrání přebití baterie
- Automatické vypnutí
- Letní/zimní režim – nabíjení probíhá v závislosti na okolní teplotě
Ceny a výrobci
U všech elektrozařízení se vyplatí připlatit si za kvalitnější modely. Nekvalitním přístrojem totiž můžete velmi lehce zničit zařízení, které dobíjíte. Cenově lze rozdělit startovací stanice do tří kategorií:
- Nejlevnější zařízení do částky 2500 Kč
- Střední kategorii zastupují stanice s pořizovací cenou kolem 6000 Kč
- Modely s plnou výbavou koupíte od zhruba 10000 Kč
Mezi výrobce pak patří např. GYS France, Telwin, Ring nebo Tecmate.