Startovací stanice

Udrží Váš automobil v chodu.

ca. 6 200 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 19 100 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat startovací stanici

 • Startovací stanice, případně zdroje nebo boxy mají poměrně široké spektrum použití. Kromě nabíjení autobaterií je možné ji používat jako samostatný zdroj el. energie, případně mobilní napájení nejrůznějších elektrických přístrojů.
 • Na našem trhu jsou k mání elektrické nebo benzinové startovací stanice, přičemž pro běžné používání je naprosto dostačující první z variant. I zde pak máte na výběr ze dvou možností podle velikosti a mobility zařízení.
 • Z dalších parametrů jsou důležité např. hodnoty startovacího proudu nebo informace, které souvisí s baterií. Zaměřit se můžete i na další výbavu a bezpečnostní funkce.

Typy

Startovací stanice je možné rozdělit podle typu pohonu do dvou základních kategorií a to na elektrický nebo benzinový startovací zdroj.

Elektrický

Tyto startovací zdroje mohou být dvojího provedení a liší se svou velikostí

S LED osvětlením
GYS FRANCE GYSPACK 750
Typ Popis
Malý nabíjecí zdroj Vybaven baterií
  Jedná se o mobilní záložní zdroj
  Vhodný jako pojistka na cesty
  Nepotřebuje k provozu el. zásuvku, možnost použití USB kabelu nebo jiného konektoru
Velká startovací stanice Výkonné zařízení
  Zapojuje se klasicky do zásuvky
  Vhodné zejména pro umístění v dílnách nebo garážích

Benzinový

Princip fungování je stejný jako u elektrických boxů s tím rozdílem, že zdrojem energie je benzinový agregát. V podstatě se jedná o variantu velké startovací stanice vhodné spíše pro řidiče velkých aut a kamionů. U benzinových zdrojů je důležitý parametr objem nádrže, který ovlivňuje délku chodu zařízení.

Víte, že…?

Pro zapojení startovacího zdroje existuje doporučený postup. V první řadě vypněte zapalování vozu. Červený kabel se připojí na kladný pól baterie a černý na záporný pól. Nakonec stačí automobil nastartovat. Odstranění kabelů probíhá v opačném pořadí.

Startovací proud

Jedná se o parametr, který udává počet ampér dodaných startovací stanicí pro nastartování automobilu. Optimální hodnoty jsou následující:

Inovativní zařízení
Blow JS-15
 • Běžné benzínové motory – cca 400 A
 • Dieslové motory – proud kolem 640 A

Výstupy

Každá startovací stanice disponuje určitým počtem konektorů. Zpravidla se jedná o:

 • Vstup USB
 • 12 V konektor pro autozásuvku
 • Samostatný konektor pro startování vozu
Pro všechny baterie
GYS 12/24V GYS STARTIUM 980E

Baterie

V případě baterií elektrických startovacích stanic můžete sledovat dva parametry a to její kapacitu, ale také způsob dobíjení.

Kapacita

Znát kapacitu baterie je důležité i z hlediska bezpečnosti nabíjení. Jednotkou je miliampér hodiny značen mAh. Obecně by měl být nabíjecí proud na úrovni jedné desetiny kapacity baterie, např. u kapacity 60 Ah by se měl nabíjecí proud pohybovat kolem 6 A. V případě menších hodnot by mohlo být nabíjení neúměrné dlouhé, na druhé straně vyšší proud může baterii nenávratně poškodit.

Dobíjení

V případě dobíjení startovacích stanic se může jednat o následující způsoby:

S USB portem
Blow JS-19
 • Z elektrické sítě 220 V
 • Přes USB kabel
 • Přes speciální konektory dodávané výrobci jednotlivých modelů

Indikátory stavu baterie jsou vždy důležitou součástí, protože vás informují o stavu nebo době nabíjení, případně o vybití baterie.

Objem

Hodnoty objemu se mohou týkat dvojí oblasti:

 • Objem nádrže – týká se benzinových zdrojů a je jedním ze základních parametrů; vyšší objem nádrže zajišťuje delší dobu chodu startovací stanice, aniž byste museli dolévat další palivo
 • Maximální objem benzinu nebo dieselu – tyto hodnoty určují nejvyšší objem konkrétního typu motoru, se kterým si daný model startovací stanice poradí

Výbava

Práci a manipulaci se startovacími stanicemi vám může zpříjemnit další přídavná výbava. Zde se může jednat o následující možnosti:

 • Powerbanka – startovací stanice doplněná o powerbanku umožňuje např. dobíjení počítače nebo mobilního telefonu
 • USB port – opět umožňuje nabíjení nejen telefonů, ale i dalších malých spotřebičů; výbava u moderních boxů s integrovanou baterií
 • Kompresor – rozšiřující výbava, využijete pro nafukování kol
 • Svítilna – praktická ve snížených světelných podmínkách; zpravidla se jedná o LED diody, které jsou jednak úsporné a zároveň zajišťují dostatečné osvětlení daného prostoru
 • Ergonomická madla – oceníte při manipulaci se startovací stanicí ve smyslu přenášení, protože zajišťuje pohodlný úchop; také by měla být izolovaná, aby byla zajištěna bezpečnost při přenášení za vlhkého počasí
 • Kolečka – vhodná zejména u větších modelů, opět usnadňuje přesun stanice bez nutnosti jejího zvedání; typické pro startovací vozíky
 • LCD displej – zobrazuje informace o stavu baterie, napětí, diagnostice apod.

Funkce

Funkce pak mají často bezpečnostní charakter:

 • Ochrana proti přepólování, zkratu, přepětí, jiskření – soubor bezpečnostních opatření; brání nejen poškození samotné baterie a nabíjecího zařízení, ale také případnému zranění
 • Pulzní nabíjení – využívá se v případě dlouhodobého odstavení vozidla; funkce dorovnává kapacitu baterie při přirozeném vybíjení a zároveň zabrání přebití baterie
 • Automatické vypnutí
 • Letní/zimní režim – nabíjení probíhá v závislosti na okolní teplotě

Ceny a výrobci

U všech elektrozařízení se vyplatí připlatit si za kvalitnější modely. Nekvalitním přístrojem totiž můžete velmi lehce zničit zařízení, které dobíjíte. Cenově lze rozdělit startovací stanice do tří kategorií:

 • Nejlevnější zařízení do částky 2500 Kč
 • Střední kategorii zastupují stanice s pořizovací cenou kolem 6000 Kč
 • Modely s plnou výbavou koupíte od zhruba 10000 Kč

Mezi výrobce pak patří např. GYS France, Telwin, Ring nebo Tecmate.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží startovací stanice?

Startovací stanici si většinou pořizují majitelé automobilů jako záložní zdroj nabíjení pro autobaterie. Obecně je ale můžete využít jako zdroj elektrické energie pro napájení nejrůznějších elektrických zařízení a spotřebičů.

Jaký typ je vhodný pro běžné používání?

V nabídkách najdete dva základní typy a to elektrické nebo benzínové startovací stanice. Pro běžného uživatele jsou zcela jistě dostačující elektrické modely těchto zařízení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S LED osvětlením
Inovativní zařízení
Pro všechny baterie
S USB portem
Image
Produkt
GYS FRANCE GYSPACK 750
Blow JS-15
GYS 12/24V GYS STARTIUM 980E
Blow JS-19
Výrobce
Gys France
Blow
Gys France
Blow
Typ
startovací box
startovací box
nabíječka
nabíječka
Cena ca. 6 200 CZK ca. 1 500 CZK ca. 19 100 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.