Stativ

Fotografie jako z pohádky i v náročném terénu.

ca. 7 600 CZK
ca. 800 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 17 900 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK

Stativ

 • Stativ je příslušenství k fotoaparátu, které se hodí při mnoha příležitostech.
 • Stativ se skládá z několika částí. Při výběru se doporučuje věnovat pozornost každé z nich.
 • Při nákupu nového stativu se nejprve zaměřte na materiál, ze kterého je stativ vyroben.
 • Na trhu najdete tři různé typy konstrukcí, z nichž každý má své výhody i nevýhody.

Potřebujete stativ?

V každé příručce se dočtete, že patří k základnímu vybavení a je absolutní nutností každého, kdo to s focením myslí vážně.
Někteří dobrodruzi zase píší, že při cestování na ně čekal v hotelu a za celou dobu jej nevytáhli. Otázka tedy zní: “Vážně potřebujete stativ?”

Stativ využijete například při:

Extra skladný
Gitzo GM4562
 • fotografování východu a západu slunce
 • během takzvané modré hodinky
 • v makrofotografii
 • při dlouhých expozicích

Z čeho se stativ skládá?

Než začneme rozebírat samotné parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit, pojďme si říci, z čeho se stativ skládá.

Nohy

Starají se o celkovou stabilitu stativu. Obvykle jsou vysouvací, a lze je prodloužit. Pokud se nejedná o stativ uzpůsobený čistě do interiéry, jsou na koncích noh umístěny hroty, kterými snadno stativ zabodnete do země.

Monostativ
VELBON RUP-L43 II

Hlava

Vrchní část stativu, která drží fotoaparát. Součástí hlavy mohou být nejrůznější prvky umožňující další polohování fotoaparátu. V zásadě se můžete setkat se dvěma typy hlav.

Typ stativové hlavy Využití Váha
Kulová hlava Rychlé nastavení fotoaparátu do požadované polohy V porovnání s třícestnou hlavou je lehčí
Třícestná hlava Přesnější nastavení fotoaparátu (oceníte zejména při makrofotografii -> oddálení či přiblížení od focené předmětu po malých krocích Rozměrná, těžší.

Víte, že…?

Pokud vlastníte více fotoaparátů, volte hlavu s rychloupínacími destičkami.

Středová tyč

Prostřední část stativu, jejímž úkolem je snižovat nebo zvyšovat výšku hlavy dle potřeby.

Dostupná kvalita
Hama STAR 61

Použité materiály

Při nákupu nového stativu se nejprve zaměřte na materiál, ze kterého je stativ vyroben. Nejčastěji se setkáte se výrobky z různých uhlíkových slitin, které jsou cenově dostupné. Ve vyšší třídě se nabízí kompozitní materiály z uhlíkových vláken.

 • Hliníkové stativy: Nejrozšířenější, pevné a cenově dostupné. Oproti ostatním modelům počítejte s vyšší váhou. Často bývá označen výrazem dural. Mezi nejznámější značky hliníkových stativů patří Velbon, Vanguard, Manfrotto, Hama i jiné.
 • Stativy z uhlíkových vláken: nízká hmotnost, vysoká odolnost a stabilita. Uhlíková vlákna jsou nejčastější volbou profesionálních fotografů. Ceny těchto stativů se pohybují od 5–15 tisíc korun, ale i výše. Například stativy od značky Gitzo nebo Manfrotto stojí od 8 do 25 tisíc. Pokud s focením začínáte, bude pro vás jeho pořízení tohoto stativu zbytečně velkou investicí.
Na mobil
Feiyu Tech Vimble 2
 • Titanové stativy: Patří mezi nejlepší z nejlepších. Disponují velmi nízkou hmotností, maximální pevností a tuhostí. Nevýhodou je pravděpodobně nejvyšší cena.

Typ konstrukce

Na trhu najdete tři různé typy konstrukcí, z nichž každý má své výhody i nevýhody.

Monopody

Stativ s jednou nohou, která má na svém konci rozkládací základnu. Výhodou tohoto typu je maximální skladnost a nízká hmotnost. Ve prospěch monopodů mluví také tlumení vertikálních vibrací. Využijete jej při túrách po horách a při reportérské činnosti, kde kvůli omezenému prostoru není možné využít tripod.

Profesionální
Gitzo GT3542L

Tripody

Většina stativů, se kterými se setkáte jsou tripody. Patří mezi nejoblíbenější typ mezi fotografy. Tři nohy a centrální sloupek zajišťují dostatečnou stabilitu. Prodávány jsou nejen v amatérském, ale také v profesionálním provedení, kde můžete měnit i hroty na nohách podle toho, v jakém prostředí budete zrovna fotografovat.

Ministativy

Mini cestovní stativy se hodí pro majitele lehkých kompaktních fotoaparátů. Mají ultra nízkou hmotnost a velikost. Někteří výrobci nabízí ministativy i pro mobilní telefony, kompakty a zrcadlovky, ale i pro GoPro kamery.

Velmi zajímavou alternativou jsou stativy JOBY GorillaPod, které flexibilně umístíte na nejrůznější druhy povrchů, kde běžné nasazení stativů nepřipadá v úvahu. Umístíte je třeba na větev, kameny, sloupky nebo zábradlí. Vejdou se do cestovní tašky, foto brašny nebo do ruky. Standardní velikosti udrží bezzrcadlovku i zrcadlovku s malým objektivem.

Mini stativ
Velbon EX-Macro

Maximální a minimální výška

Při výběru stativu byste neměli opomenout, jaká bude jako maximální a minimální výška. Stativy jsou obecně nastavitelným fotografickým doplňkem, proto buďte při výběru nároční. Ideální je takový, u nějž se nebudete při pohledu do hledáčku hrbit. Obecně platí, čím vyšší, tím lépe. S přihlédnutím k dalším parametrům, jako jsou hmotnost nebo cena stativu, je dobré dospět při volbě maximální výšky k rozumnému kompromisu.

Jestliže se věnujete makrofotografii, musí stativ umožňovat focení co nejblíže u země. Některé stativy se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby směřoval dolů k zemi.

 • Minimální výška: cca od 10 centimetrů -> ideální pro focení makra
Flexibilní
JOBY GorillaPod 3K
 • Maximální výška: i přes 180 centimetrů -> maximální výšku volte s ohledem na to, jak jste velcí

Hmotnost

Váha stativu souvisí s jeho celkovými rozměry. Při výběru bývá asi největším oříškem. Zkušení fotografové radí vybírat v obchodě a zkoušet s vaším nejtěžším fotoaparátem s nasazeným nejdelším a nejtěžším objektivem.

Jistě vás napadne myšlenka, čím lehčí pořídíte, tím lépe. Není tomu tak. U příliš lehkého stativu hrozí, že vaše snímky budou méně ostré než při fotografování z ruky (zejména při silném větru). Na druhé straně příliš těžký stativ nebudete používat příliš často a přijdete tak o spousty jedinečných záběrů.

Celková hmotnost stativu by tedy měla být pomyslným kompromisem podle vašich předpokladů o využívání. Váha stativů se pohybuje od 0,1 kilogramu a může s přehledem přesahovat hmotnost 4 kilogramy.

Nosnost

Myslíte, že stativ unese jakýkoliv foťák? Není tomu tak. Při výběru se zaměřte i na nosnost, nebo-li celkové zatížení. Hodnotu zatížení uvedenou výrobcem berte jako maximální a hraniční. Hmotnost vašeho fotoaparátu s objektivem by se měla pohybovat tak na 50 % maximálního zatížení.

Víte, že…?

Pozor na těžiště. U světelných teleobjektivů s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti, může nastat problém. Tyto objektivy dosahují hmotnosti kolem 2 kg a hrozí převrácení stativu, neboť těžiště hmotnosti se předsune hodně před tělo fotoaparátu. Většina takových teleobjektivů na spodní straně držák ve tvaru písmene L. Ke stativu připevňujete přímo teleobjektiv s nasazeným fotoaparátem, ne přímo fotoaparát.

Příslušenství

Nejrůznější doplňky a příslušenství zvyšují možnosti každého výrobku. Pro větší přehled uvádíme nejčastěji používané doplňky v následující tabulce.

Typ příslušenství Funkce
Rychloupínací destičky Slouží k rychlému připevnění fotoaparátu ke stativu. Pokud používáte více fotoaparátů, vyplatí se koupit pro každý samotnou stativovou destičku.
Pouzdra Chrání stativ proti poškrábání.
Popruhy Díky němu jednoduše hodíte stativ přes rameno, aniž byste jej před focením museli vyndavat z pouzdra.
Hroty Výměnné hroty využijete při změně prostředí. Jiné využijete v exteriéru, jiné v interiéru.
Redukční šrouby Řeší problém při použití techniky s odlišným závitem.
Vodováha Tento nenápadný prvek pomůže nastavit snímek do správné roviny.

Dokoupit lze i velkou spoustu dalších doplňků, jakými jsou univerzální klemy, multifunkční ramena, nástavce na stativy, makrosáňky, středové šrouby, panoramatické podstavce a mnohé jiné.

Cena

U stativů platí, čím dražší, tím lepší. Pokud potřebujete zvládnout kompozici z mobilu, vystačíte si s levným stativem za pár stovek.

Profi fotografie si už zaslouží pořádnou investici. Vždy nakupujte od prověřených výrobců. Příliš levný stativ neznámého výrobce jen těžko zaručí kvalitní zpracování. Jako u všeho, i u stativu se platí za značku. Uznávanou značkou je v tomto ohledu Gitzo. K solidním se řadí Manfrotto, Velbon a Slik. Hama a Cullmann patří k levnějším. Rozdíly v ceně jsou dány použitými materiály a celkovým propracováním detailů.

Karbonové stativy jsou drahé, v průměru trojnásobně než ty hliníkové. V ateliéru nebo při občasném vycestování se stativem na tom příliš nezáleží, ale například při vysokohorské turistice je každé kilo znát.

Pro lepší přehled jsme ceny rozdělili do čtyřech kategorií.

 • Cena do 1 000 Kč: Nejlevnější stativ bez možnosti jakékoliv regulace seženete už od 250 Kč. Pod hranicí tisícikoruny seženete základní modely. Nepočítejte ale s velkou kvalitou zpracování.
 • Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč: V této kategorii se začínají objevovat také základní monopody. U hmotnosti stativu počítejte v řádech 1 – 2 kilogramů, maximální zatížení stativu bude okolo 4 – 7 kilogramů. Výška, kterou s těmito stativy dosáhnete bude nejvýše 165 centimetrů.
 • Cena od 4 000 do 8 000 Kč: Tripody i monopody z této kategorie snesou zatížení v rozmezí 8 – 13 kilogramů. Stativy jsou vyráběny z odlehčených materiálů, nejčastěji z uhlíkových vláken. Dosáhnete s nimi výšky až 180 centimetrů.
 • Cena od 8 000 Kč: Šampioni mezi stativy. Špičkový amatéři nebo profesionální fotografové potřebují tu nejlepší techniku. Cenový rozsah v této kategorii je obrovský, dostat se můžete až na 100 tisíc korun. Dá se říci, že dobrý stativ seženete kolem 25 tisíc korun.

Rady k používání

Ať už pořídíte jakýkoliv stativ, platí mezi fotografy 5 hlavních zásad správného používání.

 • Vše mějte řádně upevněné a utažené.
 • Nohy stativu vytáhněte pořádně a nebojte se aretovat.
 • Přizpůsobte jednotlivé nohy terénu, stativ musí stát svisle.
 • Při kompozici nesahejte na fotoaparát, exponujte přes mobilní telefon nebo přes dálkovou spoušť.
 • Když už jednou stativ máte, používejte jej.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí stativ?

Rozmazané fotografie jsou noční můrou každého, kdo to s focením myslí vážně. Fotíte-li delší kompozici, může se stát, že sebemenší otřes fotoaparátu zničí vaše dílo. Stativ je v takovém případě nutností. Využijete jej také k focení portrérů, makra, přírody nebo sportu.

Jak vybrat stativ?

Nejdříve si promyslete, na jaký druh fotografie se chcete zaměřit, a v jakých situacích budete stativ používat právě vy. Stativ s největší pravděpodobností přežije váš současný digitální fotoaparát. Jednoznačně se vyplatí do něj investovat a při nákupu nešetřit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Extra skladný
Monostativ
Dostupná kvalita
Na mobil
Profesionální
Mini stativ
Flexibilní
Image
Product
Gitzo GM4562
VELBON RUP-L43 II
Hama STAR 61
Feiyu Tech Vimble 2
Gitzo GT3542L
Velbon EX-Macro
JOBY GorillaPod 3K
Hmotnost
0.6 kg
0.47 kg
1.22 kg
0.428 kg
1.95 kg
0.58 kg
0.247 kg
Maximální výška
154 cm
166.5 cm
153 cm
178 cm
56.3 cm
23 cm
Maximální zatížení
2 kg
3 kg
0.5 kg
1.5 kg
3 kg
Minimální výška
44 cm
54.5 cm
60 cm
16 cm
20.3 cm
Počet dílů nohou
6
4
3
4
3
Délka složeného stativu
52.2 cm
61.3 cm
27.7 cm
24 cm
Cena ca. 7 600 CZK ca. 800 CZK ca. 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 17 900 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.