Nejlepší květinové stolky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Yamazaki Tower 5984 černý

Jak vybrat květinový stolek

  • Květiny jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Jejich role je nejen estetická, ale také zlepšují ovzduší. Květinové stolky mohou být alternativou klasických parapetů a mohou mít nejrůznější podoby.
  • Vzhled květinového stolku určuje zejména materiál, ze kterého je vyrobený. Nejčastěji se jedná o dřevo a kov, případně jejich kombinace. Moderním materiálem je plast.
  • Při výběru květinového stolku lze dále zohlednit jeho velikost, výšku nebo množství květin, které je schopný pojmout. Základní vlastností je také stabilita.

Květinový stolek - náš výběr

Yamazaki Tower 5984 černý
Výrobce: Yamazaki
Barva: černé
Zobrazit více
Odkládací stolek YAMAZAKI Tower 5984, vyrobený z kovu a dřeva s povrchovou úpravou bambusu, má čtvercové rozměry 80 x 25 x 25 cm. Disponuje čtyřmi nožičkami, které usnadňují cirkulaci vzduchu a úklid. Stolek je černé barvy a jeho základní funkce je ukládání různých předmětů.
Zobrazit méně
Mendler Květinový stolek HWC-K71 tmavě hnědý
Výška: 82 cm
Barva: hněde
Zobrazit více
Mendler Květinový stolek HWC-K71 je vyroben s robustním železným rámem a dvěma dřevěnými deskami MDF z borovice o tloušťce 5 cm. S trojicí dostupných výšek, konkrétně 61, 82 a 101 cm, má tento kus univerzální využití. Stolek také obsahuje chrániče podlahy a vyžaduje montáž nožiček. Výrobce spolupracuje s BSCI a dbá na sociální standardy.
Zobrazit méně

Květinové stolky DekorStyle

DekorStyle květinový stojan Ilja 40 cm bílý
Výrobce: DekorStyle
Materiál: kovové
Barva: bílé
Výška: 44 cm
Hmotnost: 3 kg
DekorStyle Květinový stojan Charr 40 cm černý
Výrobce: DekorStyle
Materiál: kovové
Barva: černé
Výška: 40 cm
Hmotnost: 2 kg
Zobrazit více
Stojan DekorStyle Květinový stojan Charr má rozměry 40 cm na výšku a 24 cm na šířku a hloubku. Na výrobu byla použita ocel s práškovým nátěrem, což mu poskytuje odolnost proti vnějším vlivům a deformacím. Jeho design je jednoduchý.
Zobrazit méně
DekorStyle Stojan na květiny Quattro 110 cm černý
Výrobce: DekorStyle
Materiál: dřevo, kov
Barva: černé
Výška: 110 cm
Hmotnost: 6 kg
Zobrazit více
DekorStyle Stojan na květiny Quattro je stojan z práškově lakované ocele, což mu zaručuje odolnost proti povětrnostním vlivům a deformacím. Má čtyři police (20x20 cm) z MDF v barvě dub Lancelot. Celkové rozměry stojanu jsou 40x40x110 cm. Výroba je ruční, takže mohou existovat odchylky 2-3 cm.
Zobrazit méně
DekorStyle Stojan na květiny Glenn 70 cm zlatý
Výrobce: DekorStyle
Barva: zlaté
Výška: 70 cm
Hmotnost: 4 kg
Materiál: kovové
DekorStyle Stojan na květiny LOFT I černý 40 cm
Výrobce: DekorStyle
Materiál: kovové
Barva: černé
Výška: 40 cm
Hmotnost: 3 kg
Zobrazit více
Produkt "DekorStyle Stojan na květiny LOFT I černý" je kovový stojan s rozměry 40 cm na výšku a 24 cm na šířku a hloubku. Vyroben je z práškově lakovaného ocelového drátu, což ho chrání před vlivy zvenčí a deformacemi. Může být určen i pro exteriérové použití.
Zobrazit méně

Květinové stolky Pro Garden

PROGARDEN Stojan na květiny kovový 4 patra 118 cm zelená KO-X71000170
Výrobce: Progarden
Materiál: kovové
Barva: zelené
Výška: 118 cm
Hmotnost: 7.47 kg
PROGARDEN Stojan na květiny dřevěný 2 patra bílá KO-CC5046060
přečíst recenzi
Výrobce: Progarden
Materiál: dřevěné
Hmotnost: 2.54 kg
Barva: bílé
Zobrazit více
PROGARDEN Stojan na květiny dřevěný 2 patra bílá KO-CC5046060, vyrobený z borovicového dřeva, je schopen stát na čtyřech nohách a lze ho sklopit pro snadné přemísťování či skladování. Použití zahrnuje stojan na bylinky nebo květiny a police pro různé účely. Má rozměry 32 x 41 x 65,5 cm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Květinový stolek

Jak vybrat květinový stolek

Typy a vzhled

Na našem trhu lze koupit celou škálu květinových stolků, ale někdy postačí se poohlédnout na půdě po vhodné alternativě. Květinové stolky mohou být jednoduché nebo dekorativní, v retro stylu, ale i vysoce moderní.

Stolek s kaktusy

Květiny můžete postavit na různé typy stolků, iStock / FollowTheFlow

Žebřík nebo stolek

Jedná se o minimalistické řešení, kdy je stolek nebo stojan tvořen tenkými trubkami z kovu nebo dřevěnými laťkami, na které se následně zavěsí květináče. Druhou variantou tohoto pojetí mohou být klasické poličky seřazené do „žebříku“. Tento způsob je vhodný nejen na uložení rostlin, ale na poličky lze umístit i další dekorativní předměty. Květinové stolky ve tvaru žebříku se hodí do všech interiérů. Dřevěné prvky se hodí do klasických interiérů, kovové modely jsou pak ideální pro minimalistická obydlí.

Kamenný sloup

Tento typ podstavců pro květiny se hodí zejména do velkých vstupních hal, ale uplatní se i např. v zimních zahradách. Výrobním materiálem může být mramor, slonovina nebo umělý kámen. Stolky ve tvaru sloupů bývají velmi často připodobňovány do stylu sterého Řecka. V případě ruční práce jsou pak tyto stolky malými uměleckými díly.

Jednoduchost versus zdobnost

Květinový stolek
Yamazaki Tower 5984 černý

Dle zpracování pak mohou být stolky velmi jednoduché, vhodné zejména do nových moderních interiérů. Druhou stranu představují např. tepané kovové stojany, které jsou z velmi zdobné a hodí se zejména do interiérů v rustikálním stylu. Velký vliv na samotný design má pak materiál, ze kterého je stolek vyroben.

Víte, že…?

Pro estetický dojem je možné sladit květinový stolek nejen z celým interiérem, ale také se samotným květináčem. Může se jednat o velmi podobné provedení stolku a květináče, ale dojem udělají také podobné barevné odstíny nebo jiné ladící prvky např. ornamenty nebo jiné zdobení.

Jaký zvolit materiál

Materiál, ze kterého bude stolek vyroben, má podstatný vliv na jeho vzhled. Použít lze prakticky jakýkoliv materiál. Na našem trhu se ale nejčastěji objevují stolky z následujících materiálů, případně jejich kombinací.

MateriálPopis
PlastVelmi jednoduchý design
 Široká škála barevných odstínů
 Vhodné zejména do moderních, minimalistických interiérů
KovProvedení může být jednoduché, ale také velmi zdobné
 Dle zpracování lze tyto stolky použít prakticky do jakéhokoli interiéru od rustikálních až po moderně zařízené byty
DřevoKlasický materiál pro výrobu jakéhokoli nábytku
 Používá se jak exotické dřevo (teak, bambus), tak naše dřeviny (borovice, ořech, dub atd.)
 Stolky mohou být v přírodních odstínech nebo lakované
Sklo, keramikaPoužívá se jako doplňkový materiál
 Nejčastěji v kombinaci s kovem nebo dřevem
Žena staví květináč na stoleček

Nejčastěji používaným materiál je dřevo a kov, iStock / Maryviolet

Požadované vlastnosti

Květinové stolky DekorStyle
DekorStyle květinový stojan Ilja 40 cm bílý

Mezi základní parametry, respektive vlastnosti, které lze při výběru květinového stolku vzít v potaz patří:

  • Rozměry – rozměry stolku je nutné přizpůsobit zejména velikosti interiéru, případně místu, které je pro něj vyhrazený; dále je rozhodující velikost květiny a květináče, který bude na stolku umístěný
  • Výška – vyšší stolky dají lépe vyniknout rostlině, která je na nich umístěná
  • Kapacita – rozhodující může být také počet květináčů, které by mohl stolek naráz pojmout; klasické stolky jsou určeny pro jednu rostlinu, květinové stojany pak mohou být určeny pro větší množství
  • Stabilita – jedná se o základní vlastnost; důležitá je zejména proto, aby stolek unesl i těžší květináč, ale také vydržel v případě nechtěného zavadění
  • Solitér nebo sada – stolky se prodávají buď samostatně nebo v sadách; v sadách bývají nejčastěji dva nebo tři stolky

Výrobci a ceny

Mezi výrobce květinových stolků a stojanů patří např. DekorStyle, Drewmax, Fox & Fern, ProGarden nebo ASA Selection.
Cenově se pak pohybují v rozmezí 200 Kč až 8000 Kč. Nejlevnější výrobky jsou zpravidla stolky vyrobené z kovu určené pro jednu rostlinu. Mohou mít jak jednoduchý, tak moderní design. Mohou být minimalistické i velmi zdobné. Nejdražší modely jsou z masivního dřeva nebo různé kombinace materiálů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat květinový stolek?

V případě květinových stolků bude pravděpodobně rozhodující vzhled. Stolek by měl zapadnout do daného interiéru nejen designově, ale také použitým materiálem. Obojí spolu úzce souvisí. Z dalších parametrů jsou důležité rozměry nebo kapacita.

Stolek nebo stojan?

Prakticky se jedná o totožné výrobky, respektive květinové stolky jsou řazeny do kategorie květinových stojanů. Klasické stolky pak mají jednoduchý tvar a jsou zpravidla určeny pro jednu rostlinu nebo se prodávají v sadách několika kusů.
Zobrazit kompletní nabídku Květinový stolek