Stavební lepidlo

Na stěny i podlahy - to pravé lepidlo na každou stavbu.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat stavební lepidlo

  • Stavební lepidla se nejčastěji využívají pro uchycení obkladového kamene, dlaždic či jiných druhů podlah.
  • Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.
  • Stavební lepidla se prodávají v různých velikostech.

Druhy stavebního lepidla

Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.

Cementové lepidlo

Připravit si cementové lepidlo není jednoduché. Nejprve si musíte odměřit správný poměr vody a lepidla a následně ho do hladka vymíchat. Lepidlo zároveň potřebuje nějakou dobu na vyzrání, ale pozor, rychle tvrdne.

Mrazuvzdorné cementové
SOUDAL PROFI-FLEX 25kg

Zároveň u něho sledujte, zda obsahuje syntetické látky či nikoliv. Tuto informaci potřebujete zejména z toho důvodu, jak s lepidlem budete pracovat.

  • Lepidlo bez syntetických látek: Doporučuje se používat na lepení menšího formátu dlaždic a ideálně na dlaždice na podlahu. Stavební lepidlo pak vylijete na podklad, na který dlaždice položíte.
  • Lepidlo s obsahem syntetických látek: Na rozdíl od lepidla bez syntetických látek svou hustotou odpovídá elastickému materiálu. Pro jeho aplikaci budete potřebovat zubatou stavební stěrku a do takto upraveného lepidla zatlačíte dlaždice.

Víte, že…?

Jestliže chcete cementové lepidlo aplikovat do koupelny, myslete na to, že právě v této místnosti se nejvíce drží vlhkost. Aby vám tedy postupně neopadaly všechny dlaždičky, naneste na podklad hydroizolační stěrku.

Flexibilní na keramiku
JUB AKRINOL ELASTIK 5 kg

Disperzní lepidlo

Tento druh lepidla se rovněž označuje jako stavební lepidlo flexibilní. Výhodou je, že si ho nemusíte vůbec nijak připravovat. Jednoduše ho vezmete a hned aplikuje. Vyznačuje se jednak univerzálním použitím, ale také vysokou pevností a odolností.

Dvousložkové lepidlo

Dvousložkové stavební lepidlo se aplikuje většinou tam, kde se předpokládají nepříznivé podmínky, ať už fyzické či chemické. Počítejte však s dobou tvrdnutí alespoň 24 hodin.

Značení lepidel

Abyste si ve stavebninách u regálu s lepidlem nepřipadali zmatení, připravili jsme pro vás přehled značení stavebních lepidel tak, že budete hned vědět, které potřebujete.

Dvousložkové
MAPEI KERALASTIC T 10kg
Označení Charakteristika
C Písmeno C označuje lepidla cementová, resp. hydraulické pojivo, kamenivo a organické přísady.
D Zkratka pro disperzní stavební lepidlo. Tudíž organická pojiva ve formě polymerní disperze včetně organických přísad a minerálních plniv.
R Stavební lepidlo označení písmenem R obsahuje reakční pryskyřice, ale i syntetické pryskyřice, minerální plniva a organické přísady. Vzájemnou chemickou reakci lepidlo vytvrdne.

Pro výše uvedená lepidla se používá stejné značení tříd. To je buď číslicí, nebo dalším písmenem.

  • 1 – standardní lepidlo
  • 2 – zlepšené lepidlo
  • F – rychle tvrdnoucí lepidlo
  • T – stavební lepidlo se sníženým skluzem
  • E – lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí

V praxi pak narazíte např. na označení C1, tedy standardní cementové stavební lepidlo. C1T je zkratka pro standardní cementové lepidlo se sníženým skluzem a C2TE znamená zlepšené cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí.

Cementové do interiéru
KNAUF Fliesenkleber N 5 kg

Pod označení může spadat i barva lepidla, která je většinou šedá, ale nejsou výjimkou ani stavební lepidla bílá, hnědá či antracitová.

Víte, že…?

Podklad, na který chcete aplikovat lepidlo, by měl být rovný a čistý, ale pokud víte o nějaké nedokonalosti na povrchu, nemusíte se ji hned snažit vyrovnat. Na trhu jsou k dostání speciální lepidla, které lze použít právě bez předchozí úpravy.

Velikost balení

Výrobci stavebních lepidel naštěstí myslí i na nalepení menšího množství dlaždiček, a proto vyrábí lepidla o různě velké hmotnosti či objemu. U disperzního lepidla je objem nádoby od 310 ml a do hmotnosti 15 kg, cementové lepidlo je k dostání v 5 kg balení, ale běžně se prodává 25 kg.

Disperzní
Bralep FIX 400 3kg

Cena

Cena stavebních lepidel bude úměrně stoupat s velikostí balení, ale také s druhem lepidla, a hlavně s jeho třídou.

Cena do 100 Kč

Pokud se vám doma odlepila jedna či dvě dlaždičky, vystačíte si s disperzním lepidlem o objemu 310 ml za cenu 100 Kč. Chcete-li však stavební lepidlo cementové, lze zakoupit sypkou směs do 5 kg, a to i s označením C1T.

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Nyní se pomalu přesouváme k větším balením s 25 kg u cementového lepidla. U disperzního lepidla a jiného dvousložkového, je to jen 5 kg v závislosti na zvolené třídě.

Cementové deformovatelné
MAPEI ULTRALITE S1 15kg

Cena nad 500 Kč

V této kategorii jsou už opravdu jen velká balení, zejména hlavně u tekutých lepidel, kdy jejich hmotnost je až 15 kg a dosahují hranice 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Zejména mezi zkušenými stavaři či jinými řemeslníky jsou oblíbené značky Knauf, Weber Saint-Gobain, Den Braven či Mapei. S nimi při správně zvoleném stavebním lepidle a pracovním postupu budete mít jistotu pevnosti odvedené práce.

Jak vybrat stavební lepidlo?

Okamžitě budete moci používat disperzní lepidlo. Dvousložkové lepidlo je schopno odolat nepříznivým podmínkám, potřebuje však více času k tuhnutí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mrazuvzdorné cementové
Flexibilní na keramiku
Dvousložkové
Cementové do interiéru
Disperzní
Cementové deformovatelné
Univerzální bílé
Image
Produkt
SOUDAL PROFI-FLEX 25kg
JUB AKRINOL ELASTIK 5 kg
MAPEI KERALASTIC T 10kg
KNAUF Fliesenkleber N 5 kg
Bralep FIX 400 3kg
MAPEI ULTRALITE S1 15kg
Den Braven Duvilax L-58 1kg
Barva
šedé
šedé
bílé
šedé
bílé
Cena ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 2 700 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena