Nejlepší stavební lepidla 2024 a jak vybrat

Na stěny i podlahy - to pravé lepidlo na každou stavbu.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
KNAUF Fliesenkleber N Stavební lepidlo 5 kg
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stavební lepidlo

 • Stavební lepidla se nejčastěji využívají pro uchycení obkladového kamene, dlaždic či jiných druhů podlah.
 • Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.
 • Stavební lepidla se prodávají v různých velikostech.

Stavební lepidlo - náš výběr

KNAUF Fliesenkleber N Stavební lepidlo 5 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Knauf
Typ: lepidla
Zobrazit více
KNAUF Fliesenkleber N je stavební lepidlo pro interiér určené na lepení různých druhů keramických obkladů a dlažeb do tloušťky 10 mm. Vhodné na běžné stavební podklady, jako beton, omítky či plynosilikát. Dle ČSN 12004 náleží do třídy C1T s minimalizovaným skluzem. Až 11 m2 pokrytí při zubání 6 mm.
Zobrazit méně
BONA R848T lepidlo na dřevěné podlahy 15kg
přečíst recenzi
Výrobce: Bona
Typ: lepidla
Zobrazit více
BONA R848T je jednosložkové silanové lepidlo na dřevěné podlahy (ISO 17178), vhodné pro vícevrstvé a rozměrově stálé parkety. Poskytuje rychlé nastavení lepící síly, stabilní žebra a redukci napětí vůči podkladu. Penetrace obvykle není nutná a lepidlo lze snadno odebrat z lakovaných povrchů.
Zobrazit méně
Lepidlo FAS - DBK C2T 25 kg
Zobrazit více
Lepidlo FAS - DBK C2T je stavební lepicí materiál, který se dodává v 25kg balení. Tento produkt se vyznačuje vlastnostmi z kategorie C2T, což zaručuje určitou úroveň přilnavosti a pevnosti. Díky jeho technickým parametrům je vhodný pro širokou škálu lepicích aplikací v oblasti stavebnictví.
Zobrazit méně
Lepidlo Standard BAUMIT BASIC interier C1T 25 kg
Zobrazit více
BAUMIT BASIC interiér C1T je stavební lepidlo pro vnitřní použití o hmotnosti 25 kg. Toto lepidlo splňuje normu kategorie C1T, která zajišťuje přilnavost na povrchy, jako jsou keramické obklady či dlažba. Použití v interiérových prostorách, jako jsou koupelny či kuchyně, je doporučeno.
Zobrazit méně

Mrazuvzdorná stavební lepidla

WEBER for flex C2T S1 flexibilní mrazuvzdorné lepidlo 25kg
Výrobce: Weber
Použití: do interiéru i exteriéru
Barva: šedé
Typ: lepidla
Zobrazit více
WEBER for flex C2T S1 je jednosložkové mrazuvzdorné cementové lepidlo o hmotnosti 25 kg, vhodné pro minerální podklady, jako jsou vápenocementové omítky a beton. Používá se k připevňování dlažby, keramických obkladů, kameninových obkladů či skleněných tvárnic. Lepidlo není doporučeno pro dřevo, štuk, kovy a nátěry.
Zobrazit méně
MK C3 Flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu (C2TE S1) mrazuvzdorné 25 kg
Typ: lepidla
Zobrazit více
MK C3 Flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu (C2TE S1) je mrazuvzdorné stavební lepidlo určené pro interiér i exteriér s využitím u keramických obkladů, dlažby, mozaiky a přírodního kamene. Technické parametry zahrnují dobu zavadnutí 30 minut, skluz max. 0,5 mm, skladovatelnost 12 měsíců v suchém prostředí a zpracovatelnost 180 minut.
Zobrazit méně
MAPEI ADESILEX P9 Cementové flexibilní lepidlo na obklady a dlažby 5kg šedé
přečíst recenzi
Výrobce: Mapei
Použití: do interiéru i exteriéru
Barva: šedé
Typ: lepidla
Zobrazit více
Stavební lepidlo MAPEI ADESILEX P9 je cementová, flexibilní směs vhodná pro keramické obklady, dlažby či mozaiku, v interiéru i exteriéru. Má objemovou hmotnost 1 300 kg/m3, zpracovatelnost do 8 hodin a prochůznost za 24 hodin. Tepelná odolnost je mezi -30°C a +90°C. Směs se míchá v poměru 100 dílů lepidla na 26–28 dílů vody.
Zobrazit méně
POWERELASTIK Stegu Mrazuvzdorné lepidlo flexibilní 5 kg
Výrobce: Stegu
Typ: lepidla
Barva: bílé
Zobrazit více
Stavební lepidlo POWERELASTIK Stegu, vhodné pro interiér i exteriér, je elastické disperzní lepidlo o síle 2 mm, bez možnosti použití vrstev nad 4 mm. Spotřeba je 3,5 - 5 kg lepidla na 1 m². Skladovatelnost v originálním balení je 12 měsíců od výroby při teplotě od 5°C.
Zobrazit méně
SOUDAL Extra Flex C2TE Mrazuzdorné cementové lepidlo 25 kg
Výrobce: Soudal
Typ: lepidla
Zobrazit více
Stavební lepidlo SOUDAL Extra Flex C2TE slouží k lepení obkladů a dlažeb v prostředí s vyšším zatížením. Je vhodné i pro venkovní použití, např. na balkonech či terasách. Toto cementové lepidlo s prodlouženou dobou zpracování má dobrou přilnavost k běžným podkladům a splňuje normu EN 12 004, třída C2TE S1.
Zobrazit méně

Stavební lepidla v tubě

Tangit PVC U Lepidlo na potrubí 125g
přečíst recenzi
Výrobce: Henkel
Značka: Tangit
Typ: lepidla
Barva: žluté
Zobrazit více
Tangit PVC-U je lepidlo na potrubí vhodné pro spojování tlakových i netlakových systémů z tvrzeného PVC. Lehce a rychle vytváří spoje s dlouhou otevřenou dobou 4 minut. Splňuje normy EN 14814, EN 14680 a EN 1329. Je certifikován pro potravinářské aplikace a průmyslové použití dle EN ISO 15493.
Zobrazit méně
Den Braven Instal Fix lepidlo na PVC 130g
přečíst recenzi
Výrobce: Den Braven
Použití: na podlahy
Typ: lepidla
Velikost balení: 130 ml
Barva: transparentní
Zobrazit více
Den Braven Instal Fix je lepidlo určené pro spojování tvrzených PVC trubek a armatur, montáž vodovodních odpadů či lepení měkkého PVC jako linolea. Po 2 hodinách je možné spoj zatížit studenou vodou, maximální pevnost je dosažena za 24 hodin při 20°C. Lepidlo je transparentní, avšak vykazuje rychlé tuhnutí (otevřený čas: ≈ 5 - 10 s) a vysokou odolnost vůči vodě, čisticím prostředkům a chemikáliím. Bezpečnostní upozornění: H225, H319, H336.
Zobrazit méně
Den Braven hřebíky a šrouby 310g béžový
přečíst recenzi
Výrobce: Den Braven
Použití: do interiéru i exteriéru
Typ: lepidla
Velikost balení: 310 ml
Barva: béžové
Zobrazit více
Stavební lepidlo Den Braven je určeno pro lepení dřevěných prahů, dveřních zárubní, obvodových lišt plovoucích podlah a desek. Konečná pevnost spoje dosahuje 15 kg/cm2. Při lepení se lepidlo nanáší rovnoměrně v pruzích. Spotřeba je 300-600 g/m². Obsahuje látky dráždivé pro kůži a toxické pro vodní organismy.
Zobrazit méně
PATTEX Chemoprén Extrém 120g
přečíst recenzi
Výrobce: Henkel
Značka: Pattex
Použití: do interiéru i exteriéru
Typ: lepidla
Velikost balení: 120 ml
Barva: žluté
Zobrazit více
Pattex Chemoprén Extrém je kontaktní lepidlo určené pro náročné spoje s vyšší odolností. Aplikace zahrnuje lepení kůže, dřeva, gumy, textilií, kovů, překližky či různých tvrdých umělých hmot. Lepidlo odolává teplotám do 120°C, je vodovzdorné a má vysokou okamžitou pevnost. Nevhodné pro polystyren, teflon, měkčené PVC, PE a PP.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stavební lepidlo

Jak vybrat stavební lepidlo

Druhy stavebního lepidla

Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.

Cementové lepidlo

Připravit si cementové lepidlo není jednoduché. Nejprve si musíte odměřit správný poměr vody a lepidla a následně ho do hladka vymíchat. Lepidlo zároveň potřebuje nějakou dobu na vyzrání, ale pozor, rychle tvrdne.

Zároveň u něho sledujte, zda obsahuje syntetické látky či nikoliv. Tuto informaci potřebujete zejména z toho důvodu, jak s lepidlem budete pracovat.

 • Lepidlo bez syntetických látek: Doporučuje se používat na lepení menšího formátu dlaždic a ideálně na dlaždice na podlahu. Stavební lepidlo pak vylijete na podklad, na který dlaždice položíte.
 • Lepidlo s obsahem syntetických látek: Na rozdíl od lepidla bez syntetických látek svou hustotou odpovídá elastickému materiálu. Pro jeho aplikaci budete potřebovat zubatou stavební stěrku a do takto upraveného lepidla zatlačíte dlaždice.
Stavební lepidlo
KNAUF Fliesenkleber N Stavební lepidlo 5 kg

Jestliže chcete cementové lepidlo aplikovat do koupelny, myslete na to, že právě v této místnosti se nejvíce drží vlhkost. Aby vám tedy postupně neopadaly všechny dlaždičky, naneste na podklad hydroizolační stěrku.

Disperzní lepidlo

Disperzní lepidlo se rovněž označuje jako stavební lepidlo flexibilní. Výhodou je, že si ho nemusíte vůbec nijak připravovat. Jednoduše ho vezmete a hned aplikuje. Vyznačuje se jednak univerzálním použitím, ale také vysokou pevností a odolností.

Dvousložkové lepidlo

Dvousložkové stavební lepidlo se aplikuje většinou tam, kde se předpokládají nepříznivé podmínky, ať už fyzické či chemické. Počítejte však s dobou tvrdnutí alespoň 24 hodin.

Muž lepí dlažbu

Na stavbě se bez lepidla neobejdete, iStock / maskalin

Víte, že…?

Mrazuvzdorná stavební lepidla
WEBER for flex C2T S1 flexibilní mrazuvzdorné lepidlo 25kg

Při rekonstrukci se vám může hodit i lepidlo na tapety.

Značení lepidel

Abyste si ve stavebninách u regálu s lepidlem nepřipadali zmatení, připravili jsme pro vás přehled značení stavebních lepidel tak, že budete hned vědět, které potřebujete.

OznačeníCharakteristika
CPísmeno C označuje lepidla cementová, resp. hydraulické pojivo, kamenivo a organické přísady.
DZkratka pro disperzní stavební lepidlo. Tudíž organická pojiva ve formě polymerní disperze včetně organických přísad a minerálních plniv.
RStavební lepidlo označení písmenem R obsahuje reakční pryskyřice, ale i syntetické pryskyřice, minerální plniva a organické přísady. Vzájemnou chemickou reakci lepidlo vytvrdne.

Pro výše uvedená lepidla se používá stejné značení tříd. To je buď číslicí, nebo dalším písmenem.

 • 1 – standardní lepidlo
 • 2 – zlepšené lepidlo
 • F – rychle tvrdnoucí lepidlo
 • T – stavební lepidlo se sníženým skluzem
 • E – lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí
Stavební lepidla v tubě
Tangit PVC U Lepidlo na potrubí 125g

V praxi pak narazíte např. na označení C1, tedy standardní cementové stavební lepidlo.

 • C1T je zkratka pro standardní cementové lepidlo se sníženým skluzem.
 • C2TE znamená zlepšené cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí.

Pod označení může spadat i barva lepidla, která je většinou šedá, ale nejsou výjimkou ani stavební lepidla bílá, hnědá či antracitová.

Muž při zateplování domu

Označení určuje, jakým způsobem můžete lepidlo použít, iStock / yunava1

Víte, že…?

Podklad, na který chcete aplikovat lepidlo, by měl být rovný a čistý, ale pokud víte o nějaké nedokonalosti na povrchu, nemusíte se ji hned snažit vyrovnat. Na trhu jsou k dostání speciální lepidla, které lze použít právě bez předchozí úpravy.

Velikost balení

Stavební lepidlo
BONA R848T lepidlo na dřevěné podlahy 15kg

Výrobci stavebních lepidel naštěstí myslí i na nalepení menšího množství dlaždiček, a proto vyrábí lepidla o různě velké hmotnosti či objemu. U disperzního lepidla je objem nádoby od 310 ml a do hmotnosti 15 kg, cementové lepidlo je k dostání v 5 kg balení, ale běžně se prodává 25 kg.

Cena

Cena stavebních lepidel bude úměrně stoupat s velikostí balení, ale také s druhem lepidla, a hlavně s jeho třídou.

Cena do 100 Kč

Pokud se vám doma odlepila jedna či dvě dlaždičky, vystačíte si s disperzním lepidlem o objemu 310 ml za cenu 100 Kč. Chcete-li však stavební lepidlo cementové, lze zakoupit sypkou směs do 5 kg, a to i s označením C1T.

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Mrazuvzdorná stavební lepidla
MK C3 Flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu (C2TE S1) mrazuvzdorné 25 kg

Nyní se pomalu přesouváme k větším balením s 25 kg u cementového lepidla. U disperzního lepidla a jiného dvousložkového, je to jen 5 kg v závislosti na zvolené třídě.

Cena nad 500 Kč

V této kategorii jsou už opravdu jen velká balení, zejména hlavně u tekutých lepidel, kdy jejich hmotnost je až 15 kg a dosahují hranice 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Zejména mezi zkušenými stavaři či jinými řemeslníky jsou oblíbené značky Knauf, Weber Saint-Gobain, Den Braven či Mapei. S nimi při správně zvoleném stavebním lepidle a pracovním postupu budete mít jistotu pevnosti odvedené práce.

Jak vybrat stavební lepidlo?

Okamžitě budete moci používat disperzní lepidlo. Dvousložkové lepidlo je schopno odolat nepříznivým podmínkám, potřebuje však více času k tuhnutí.
Zobrazit kompletní nabídku Stavební lepidlo