Stavební lepidlo

Na stěny i podlahy - to pravé lepidlo na každou stavbu.

ca. 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat stavební lepidlo

 • Stavební lepidla se nejčastěji využívají pro uchycení obkladového kamene, dlaždic či jiných druhů podlah.
 • Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.
 • Stavební lepidla se prodávají v různých velikostech.

Druhy stavebního lepidla

Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.

Cementové lepidlo

Připravit si cementové lepidlo není jednoduché. Nejprve si musíte odměřit správný poměr vody a lepidla a následně ho do hladka vymíchat. Lepidlo zároveň potřebuje nějakou dobu na vyzrání, ale pozor, rychle tvrdne.

Univerzální mrazuvzdorné
Quick-Mix NKF C2TE S1 Flexibilní stavební lepidlo 25kg bílé

Zároveň u něho sledujte, zda obsahuje syntetické látky či nikoliv. Tuto informaci potřebujete zejména z toho důvodu, jak s lepidlem budete pracovat.

 • Lepidlo bez syntetických látek: Doporučuje se používat na lepení menšího formátu dlaždic a ideálně na dlaždice na podlahu. Stavební lepidlo pak vylijete na podklad, na který dlaždice položíte.
 • Lepidlo s obsahem syntetických látek: Na rozdíl od lepidla bez syntetických látek svou hustotou odpovídá elastickému materiálu. Pro jeho aplikaci budete potřebovat zubatou stavební stěrku a do takto upraveného lepidla zatlačíte dlaždice.

Jestliže chcete cementové lepidlo aplikovat do koupelny, myslete na to, že právě v této místnosti se nejvíce drží vlhkost. Aby vám tedy postupně neopadaly všechny dlaždičky, naneste na podklad hydroizolační stěrku.

Interiérové
Lepidlo Standard BAUMIT BASIC interier C1T 25 kg

Disperzní lepidlo

Disperzní lepidlo se rovněž označuje jako stavební lepidlo flexibilní. Výhodou je, že si ho nemusíte vůbec nijak připravovat. Jednoduše ho vezmete a hned aplikuje. Vyznačuje se jednak univerzálním použitím, ale také vysokou pevností a odolností.

Dvousložkové lepidlo

Dvousložkové stavební lepidlo se aplikuje většinou tam, kde se předpokládají nepříznivé podmínky, ať už fyzické či chemické. Počítejte však s dobou tvrdnutí alespoň 24 hodin.

Víte, že…?

Při rekonstrukci se vám může hodit i lepidlo na tapety.

Značení lepidel

Abyste si ve stavebninách u regálu s lepidlem nepřipadali zmatení, připravili jsme pro vás přehled značení stavebních lepidel tak, že budete hned vědět, které potřebujete.

Pro vinylové podlahy
UZIN KE 2000 S disperzní lepidlo 5 kg
Označení Charakteristika
C Písmeno C označuje lepidla cementová, resp. hydraulické pojivo, kamenivo a organické přísady.
D Zkratka pro disperzní stavební lepidlo. Tudíž organická pojiva ve formě polymerní disperze včetně organických přísad a minerálních plniv.
R Stavební lepidlo označení písmenem R obsahuje reakční pryskyřice, ale i syntetické pryskyřice, minerální plniva a organické přísady. Vzájemnou chemickou reakci lepidlo vytvrdne.

Pro výše uvedená lepidla se používá stejné značení tříd. To je buď číslicí, nebo dalším písmenem.

 • 1 – standardní lepidlo
 • 2 – zlepšené lepidlo
 • F – rychle tvrdnoucí lepidlo
 • T – stavební lepidlo se sníženým skluzem
 • E – lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí

V praxi pak narazíte např. na označení C1, tedy standardní cementové stavební lepidlo.

Víceúčelové
Fischer 558610 Víceúčelové stavební lepidlo KDC 310 ml
 • C1T je zkratka pro standardní cementové lepidlo se sníženým skluzem.
 • C2TE znamená zlepšené cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí.

Pod označení může spadat i barva lepidla, která je většinou šedá, ale nejsou výjimkou ani stavební lepidla bílá, hnědá či antracitová.

Víte, že…?

Podklad, na který chcete aplikovat lepidlo, by měl být rovný a čistý, ale pokud víte o nějaké nedokonalosti na povrchu, nemusíte se ji hned snažit vyrovnat. Na trhu jsou k dostání speciální lepidla, které lze použít právě bez předchozí úpravy.

Velikost balení

Výrobci stavebních lepidel naštěstí myslí i na nalepení menšího množství dlaždiček, a proto vyrábí lepidla o různě velké hmotnosti či objemu. U disperzního lepidla je objem nádoby od 310 ml a do hmotnosti 15 kg, cementové lepidlo je k dostání v 5 kg balení, ale běžně se prodává 25 kg.

Cena

Cena stavebních lepidel bude úměrně stoupat s velikostí balení, ale také s druhem lepidla, a hlavně s jeho třídou.

Cena do 100 Kč

Pokud se vám doma odlepila jedna či dvě dlaždičky, vystačíte si s disperzním lepidlem o objemu 310 ml za cenu 100 Kč. Chcete-li však stavební lepidlo cementové, lze zakoupit sypkou směs do 5 kg, a to i s označením C1T.

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Nyní se pomalu přesouváme k větším balením s 25 kg u cementového lepidla. U disperzního lepidla a jiného dvousložkového, je to jen 5 kg v závislosti na zvolené třídě.

Cena nad 500 Kč

V této kategorii jsou už opravdu jen velká balení, zejména hlavně u tekutých lepidel, kdy jejich hmotnost je až 15 kg a dosahují hranice 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Zejména mezi zkušenými stavaři či jinými řemeslníky jsou oblíbené značky Knauf, Weber Saint-Gobain, Den Braven či Mapei. S nimi při správně zvoleném stavebním lepidle a pracovním postupu budete mít jistotu pevnosti odvedené práce.

Jak vybrat stavební lepidlo?

Okamžitě budete moci používat disperzní lepidlo. Dvousložkové lepidlo je schopno odolat nepříznivým podmínkám, potřebuje však více času k tuhnutí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální mrazuvzdorné
Interiérové
Pro vinylové podlahy
Víceúčelové
Image
Produkt
Quick-Mix NKF C2TE S1 Flexibilní stavební lepidlo 25kg bílé
Lepidlo Standard BAUMIT BASIC interier C1T 25 kg
UZIN KE 2000 S disperzní lepidlo 5 kg
Fischer 558610 Víceúčelové stavební lepidlo KDC 310 ml
Cena ca. 600 CZK ca. 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.