Stavební lepidlo

Na stěny i podlahy - to pravé lepidlo na každou stavbu.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat stavební lepidlo

Ať už se jedná o malý či velký stavební projekt, do kterého se chcete vrhnout svépomocí, měli byste rozumět materiálům, jenž chcete používat. Špatně zvolený materiál a následná oprava vaší práce vás v závěru může vyjít mnohem dráž, než kdybyste práci nechali udělat někoho jiného. Dnes se proto zaměříme na stavební lepidla, která se nejčastěji využívají pro uchycení obkladového kamene, dlaždic či jiných druhů podlah.

Druhy stavebního lepidla

Základním a zároveň nejdůležitějším pravidlem pro dosažení co nejlepšího výsledku vámi prováděné stavební práce je správně zvolené lepidlo. Každý druh má různé vlastnosti a způsoby použití.

Cementové lepidlo

Připravit si cementové lepidlo není jednoduché. Nejprve si musíte odměřit správný poměr vody a lepidla a následně ho do hladka vymíchat. Lepidlo zároveň potřebuje nějakou dobu na vyzrání, ale pozor, rychle tvrdne.

Mrazuvzdorné cementové
SOUDAL PROFI-FLEX 25kg
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Zároveň u něho sledujte, zda obsahuje syntetické látky či nikoliv. Tuto informaci potřebujete zejména z toho důvodu, jak s lepidlem budete pracovat.

  • Lepidlo bez syntetických látek: Doporučuje se používat na lepení menšího formátu dlaždic a ideálně na dlaždice na podlahu. Stavební lepidlo pak vylijete na podklad, na který dlaždice položíte.
  • Lepidlo s obsahem syntetických látek: Na rozdíl od lepidla bez syntetických látek svou hustotou odpovídá elastickému materiálu. Pro jeho aplikaci budete potřebovat zubatou stavební stěrku a do takto upraveného lepidla zatlačíte dlaždice.

Víte, že…?

Jestliže chcete cementové lepidlo aplikovat do koupelny, myslete na to, že právě v této místnosti se nejvíce drží vlhkost. Aby vám tedy postupně neopadaly všechny dlaždičky, naneste na podklad hydroizolační stěrku.

Flexibilní na keramiku
JUB AKRINOL ELASTIK 5 kg
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Disperzní lepidlo

Tento druh lepidla se rovněž označuje jako stavební lepidlo flexibilní. Výhodou je, že si ho nemusíte vůbec nijak připravovat. Jednoduše ho vezmete a hned aplikuje. Vyznačuje se jednak univerzálním použitím, ale také vysokou pevností a odolností.

Dvousložkové lepidlo

Dvousložkové stavební lepidlo se aplikuje většinou tam, kde se předpokládají nepříznivé podmínky, ať už fyzické či chemické. Počítejte však s dobou tvrdnutí alespoň 24 hodin.

Značení lepidel

Abyste si ve stavebninách u regálu s lepidlem nepřipadali zmatení, připravili jsme pro vás přehled značení stavebních lepidel tak, že budete hned vědět, které potřebujete.

Dvousložkové
MAPEI KERALASTIC T 10kg
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena
Označení Charakteristika
C Písmeno C označuje lepidla cementová, resp. hydraulické pojivo, kamenivo a organické přísady.
D Zkratka pro disperzní stavební lepidlo. Tudíž organická pojiva ve formě polymerní disperze včetně organických přísad a minerálních plniv.
R Stavební lepidlo označení písmenem R obsahuje reakční pryskyřice, ale i syntetické pryskyřice, minerální plniva a organické přísady. Vzájemnou chemickou reakci lepidlo vytvrdne.

Pro výše uvedená lepidla se používá stejné značení tříd. To je buď číslicí, nebo dalším písmenem.

  • 1 – standardní lepidlo
  • 2 – zlepšené lepidlo
  • F – rychle tvrdnoucí lepidlo
  • T – stavební lepidlo se sníženým skluzem
  • E – lepidlo s prodlouženou dobou zavadnutí

V praxi pak narazíte např. na označení C1, tedy standardní cementové stavební lepidlo. C1T je zkratka pro standardní cementové lepidlo se sníženým skluzem a C2TE znamená zlepšené cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí.

Cementové do interiéru
KNAUF Fliesenkleber N 5 kg
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Pod označení může spadat i barva lepidla, která je většinou šedá, ale nejsou výjimkou ani stavební lepidla bílá, hnědá či antracitová.

Víte, že…?

Podklad, na který chcete aplikovat lepidlo, by měl být rovný a čistý, ale pokud víte o nějaké nedokonalosti na povrchu, nemusíte se ji hned snažit vyrovnat. Na trhu jsou k dostání speciální lepidla, které lze použít právě bez předchozí úpravy.

Velikost balení

Výrobci stavebních lepidel naštěstí myslí i na nalepení menšího množství dlaždiček, a proto vyrábí lepidla o různě velké hmotnosti či objemu. U disperzního lepidla je objem nádoby od 310 ml a do hmotnosti 15 kg, cementové lepidlo je k dostání v 5 kg balení, ale běžně se prodává 25 kg.

Disperzní
Bralep FIX 400 3kg
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Nejznámější značky

Zejména mezi zkušenými stavaři či jinými řemeslníky jsou oblíbené značky Knauf, Weber Saint-Gobain, Den Braven či Mapei. S nimi při správně zvoleném stavebním lepidle a pracovním postupu budete mít jistotu pevnosti odvedené práce.

Cena

Cena stavebních lepidel bude úměrně stoupat s velikostí balení, ale také s druhem lepidla, a hlavně s jeho třídou.

Cena do 100 Kč

Pokud se vám doma odlepila jedna či dvě dlaždičky, vystačíte si s disperzním lepidlem o objemu 310 ml za cenu 100 Kč. Chcete-li však stavební lepidlo cementové, lze zakoupit sypkou směs do 5 kg, a to i s označením C1T.

Cementové deformovatelné
MAPEI ULTRALITE S1 15kg
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Cena od 100 Kč do 500 Kč

Nyní se pomalu přesouváme k větším balením s 25 kg u cementového lepidla. U disperzního lepidla a jiného dvousložkového, je to jen 5 kg v závislosti na zvolené třídě.

Cena nad 500 Kč

V této kategorii jsou už opravdu jen velká balení, zejména hlavně u tekutých lepidel, kdy jejich hmotnost je až 15 kg a dosahují hranice 1 000 Kč.

Jméno
Mrazuvzdorné cementové
Flexibilní na keramiku
Dvousložkové
Cementové do interiéru
Disperzní
Cementové deformovatelné
Univerzální bílé
Image
Produkt
SOUDAL PROFI-FLEX 25kg
JUB AKRINOL ELASTIK 5 kg
MAPEI KERALASTIC T 10kg
KNAUF Fliesenkleber N 5 kg
Bralep FIX 400 3kg
MAPEI ULTRALITE S1 15kg
Den Braven Duvilax L-58 1kg
Barva
šedé
šedé
bílé
šedé
bílé
Cena ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 2 700 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena