15 nejlepších lepidel na tapety 2023

Nudí vás doma pohled na zeď? Kupte lepidlo a tapetu a s chutí do toho!

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
IMPOL TRADE Extra Lepidlo na vliesové tapety 200g
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lepidlo na tapety

  • Nejprve se zaměřte na složení lepidla na tapety.
  • Lepidlo na tapety je nutné správně aplikovat.
  • Při výběru lepidla na tapety byste měli zohlednit druh tapety a její vlastnosti, zeď, kam máte v plánu lepit tapety, zejména její nasákavost a vlhkost, která se drží v místnosti a mnoho dalších parametrů.

Lepidlo na tapety - náš výběr

Lepidla na tapety APEKO

Lepidla na tapety Taposa

Zobrazit kompletní nabídku lepidel na tapety

Jak vybrat lepidlo na tapety

Složení lepidla

Na bázi škrobu

Tam, kde je škrob základním materiálem, počítejte s horší rozpustností ve studené vodě. Pro dokonale rozmíchané a hladké lepidlo budete muset hmotu zahřát, nebo použít luhový roztok. Samotný proces rozpouštění je vlastně jeho postupné bobtnání, zvané také jako čirisovatění. Barva škrobového lepidla není čirá, ale připomíná spíš opál.

Na bázi methyl-celulózy

Lepidlo, které obsahuje methyl-celulózu, je k dostání ve formě prášku. Po otevření víka lepidla uvidíte jen bílý materiál, který nijak nezapáchá, zároveň nemá žádnou chuť, čím vás samozřejmě nenabádáme k tomu, abyste ho ochutnali.

Lepidlo na tapety
IMPOL TRADE Extra Lepidlo na vliesové tapety 200g

Na bázi karboxylát-methyl-celulózy

Pokud byste vedle sebe dali výše uvedené lepidlo a lepidlo vyrobené na bázi karboxylát-methyl-celulózy, pohledem byste je takřka nerozeznaly. Jedná se také o bílý prášek, mimo jiné známý také jako CMC. Pro rozmíchání vám stačí obyčejná voda, ovšem počítejte s nanášením až druhý den. Oblíbené je zejména pro nízkou cenu, ale to má bohužel i svá negativa.

Při výrobě tohoto lepidla vzniká sůl, která po aplikaci na tapetě vytvoří solné květy. Dále počítejte s tím, že lepidlo se rozhodně nekamarádí s vlhkostí, vysoké teploty naopak zapříčiňují odlupování tapet a UV paprsky, jenž dopadají na lepidlo, způsobují žloutnutí materiálu.

Na bázi polyvinyl-acetátu

Je univerzální lepidlo, které můžete použít i na jiný materiál než tapety. Označuje se také jako PVA lepidlo a patří do kategorie disperzních lepidel. Umělá hmota nacházející se ve složení stojí za vznikem silné lepené vazby a díky hustotě lepidla se nedoporučuje používat na obyčejné papírové tapety.

Lepidla na tapety APEKO
APEKO tekuté lepidlo na tapety 1 L

Víte, že…?

I lepidlo na tapety zvládnete vyrobit v pohodlí domova, postačí vám k tom jen jemná pšeničná mouka voda v poměru 1:10 a lepek obsažený v mouce se o vše postará. Dejte si však pozor na hrudky.

Aplikace lepidla

Lepidlo na tapety je nutné správně aplikovat. Špatná aplikace totiž může negativně ovlivnit výsledek vaší celodenní práce. Například tak, že se tapeta od zdi odlepí nebo začne bobtnat.

Lepidlo na tapetu

V případě, že budete lepidlo nanášet přímo na pruh tapety pomocí štětce či kartáče, zapomeňte na rychlost. Při tomto způsobu buďte trpěliví a vyčkejte, až tapeta celá nabobtná. To může trvat klidně i 15 minut. Poznáte to mimo jiné tak, že tapeta za tu dobu nabere větší objem až o 1,5 cm. Pokud byste tapetu na zeď dali dřív, než proces bobtnání proběhne, vznikaly by bubliny na zdi, pod něž by se dostal vzduch, a tapeta by se odloupla.

Lepidla na tapety Taposa
Taposa lepidlo na tapety 1 kg

Víte, že…?

Jestliže jste všechno udělali správně, a přesto se vám na tapetě udělala bublina, nemusíte ji hned strhávat. Existuje speciální vstřikovač lepidla, díky kterému vzniklou bublinu zvládnete opravit.

Lepidlo na stěnu

Nejlepší lepidlo z hlediska aplikace je to, které jednoduše natřete na zeď pomocí speciálního válečku či štětce. Základem je jen použít dostatečné množství a rovnoměrně ho rozetřít po celé ploše.

Lepidlo na tapetu i stěnu

Kombinace dvojí aplikace vyžadují tapety se vzorem. Ty na zadní své zadní straně nejsou hladké, ale různě vlisované. Právě proto se lepidlo musí natřít jak na zeď, tak na tapetu, abyste se zamezilo vzniku vzduchových bublin. Bohužel však budete muset počítat s jeho vyšší spotřebou.

Lepidlo na tapety
METYLAN Direct lepidlo na tapety 200g

Ideální lepidlo

Aby vaše tapety na zdi držely, a hlavně dobře vypadaly, potřebujete k tomu vhodné lepidlo. Při jeho výběru byste měli zohlednit druh tapety a její vlastnosti, zeď, kam máte v plánu lepit tapety, zejména její nasákavost a vlhkost, která se drží v místnosti a mnoho dalších parametrů.

Vlastnost lepidla Detail
Počáteční přilnavost a pevnost lepení V případě silné přilnavost počítejte s uchycením tapety od prvního nalepení na zeď. Zamezí tak nepříjemnému sklouzávání či ohýbání okrajů.
Odolnost proti vlhkosti V případě, že se dlouhodobě potýkáte s vlhkostí a nemůžete se je jí jen tak zbavit, hledejte na lepidle informaci, zda je proti ní odolné. Ušetříte si tím několik starostí, ale i finance.
Vhodné na vápenatou omítku Jak jsme již uvedli, vápno je vysoce saví povrch. Tím, že zvolíte správné lepidlo, se vyhnete jeho úplnému vsáknutí do zdi a následnému odlepení tapety.
Rychlá rozpustnost Lepidlo, jenž je rychlé rozpustné, můžete použít krátce po jeho rozmíchání. Ideální v případě, pokud potřebujete lepit teď hned.
Transparentní lepidlo I zkušenému malíři, který nalepil už několik tapet, se může stát, že se lepidlo dostane na špatnou stranu tapety. Pokud zareagujete rychle a přebytečné lepidlo hned odstraníte, nezůstanou vám na tapetě žádné fleky, jelikož je průhledné. Důležitá je ale právě ta rychlost. Pokud lepidlo zaschne, zůstane po něm matný flek.

Cena

Cena vždy, ať chceme nebo nechceme, ovlivňuje naše rozhodnutí, jaký přípravek zakoupit. My vám v případě lepidel doporučujeme nešetřit a zvolit raději kvalitnější produkt než pak brečet na sloupnutými tapetami.

Cena do 100 Kč

Nejlevnější lepidla na tapety, která seženete za „pár kaček“ jsou k dostání v menších baleních. Oceníte je, pokud budete potřebovat přilepit jen jeden pruh z celé tapety.

Lepidla na tapety APEKO
APEKO Tapesa lepidlo na tapety 1kg

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Nejčastějšími zástupci této cenové kategorie jsou hlavně sypká, přesto dobře rozpustná lepidla. Není problém sehnat malé 500 g balení, jenž dokáže pokrýt plochu 30 m2.

Cena nad 300 Kč

Samostatnou kategorii nad 300 Kč tvoří převážně disperzní lepidla, které můžete ihned použít. Prodávají se ve velkých nádobách podobně jako barvy na malování. Vždy je ideální volit univerzální lepidlo, abyste ho mohli využít i na něco jiného, pokud ho všechno nespotřebujete.

Otázky a odpovědi

Jakou značku lepidla koupit?

Ať už navštívíte jakýkoliv obchod pro kutily či profesionály, vždy narazíte na nespočet výrobců. Ne každý však nabízí všechny druhy lepidel na jednotlivé typy palet, ale vždy si vyberete. K dostání jsou například ověřené značky Metylan, Apeko, Taposa, Druchema či Primacol.

Jaké jsou výhody lepidla na bázi methyl-celulózy?

Vzhledem k jeho rychlé rozpustnosti ho můžete za půl hodiny použít. Nevadí mu vlhkost v místnosti, ani příliš velké teplo, odolá UV záření a poradí si i s vápnem, které, jak každý kutil dobře ví, hodně saje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku lepidel na tapety