Nejlepší kompresiometry 2024 a jak vybrat

Tester tlaku válce naftových i benzínových motorů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
QUATROS QS30184

Jak vybrat kompresiometr

 • Kompresiometr přesně měří a současně i porovnává tlaky ve válcích.
 • Využívá se pro zážehové i vznětové motory automobilů.
 • vybírat lze z různě velkých sad nebo i komplexních setů, které jsou vybaveny i mnoha adaptéry.

Kompresiometr - náš výběr

QUATROS QS30184
Výrobce: Quatros
Kompresiometr: ano
Zobrazit více
Kompletní sada QUATROS QS30184 pro kontrolu komprese benzínových motorů. Pět adaptérů (M10-M18) v plastovém kufru umožňuje měření kompresního tlaku ve válcích zážehových motorů. Součástí je tlakoměr s rozsahem 0-20 barů (0-300 PSI), vypouštěcí ventil a hadice o délce 20 cm.
Zobrazit méně
Geko G02510
Výrobce: Geko
Počet dílů v sadě: 20 ks
Kompresiometr: ano
Zobrazit více
Geko G02510 je kompresiometr určený pro měření tlaku v cylindrech vznětových motorů. Je vhodný pro osobní vozy, lehké užitkové vozy, vybrané nákladní vozy a autobusy s motory tdi/hdi/sdi/dti/jtd/did s přímým i nepřímým vstřikováním. Součástí balení je manometr s rozsahem 0 - 70 bar (0 - 1000 psi), hadice o délce 400 mm a adaptéry pro připojení přes žhavící svíčky či vstřikovače.
Zobrazit méně
QUATROS QS30101
Kompresiometr: ano
Zobrazit více
Komprezímetro QUATROS QS30101 je univerzální tester komprese vhodný pro benzinové i dieselové motory. Obsahuje analogový manometr označený v rozsahu 0 – 40 bar a 0 – 600 psi. Se sady adaptérů lze zapojit do mnoha modelů aut a strojů. Součástí balení je také plastový kufřík s měkkou vložkou.
Zobrazit méně

Kompresiometrie Diesel

QUATROS QS30196
přečíst recenzi
Výrobce: Quatros
Počet dílů v sadě: 16 ks
Kompresiometr: ano
Zobrazit více
QUATROS QS30196 je kompresiometr pro dieselové motory. Umožňuje měření a diagnostiku kompresního tlaku v rozmezí 0-70 barů. Součástí sady je analogový tlakoměr, hadice 500 mm, rychlospojka 1/4", 13 druhů adaptérů a držák H. Sada je dodávana v kufříku, barva může varirovat.
Zobrazit méně

Kompresiometry benzín

QUATROS QS30191
Výrobce: Quatros
Počet dílů v sadě: 4 ks
Kompresiometr: ano
Zobrazit kompletní nabídku Kompresiometr

Jak vybrat kompresiometr

Co je kompresiometr

Kompresiometr je velice přesný přístroj, který slouží pro měření tlaku ve válcích u zážehových a vznětových motorů v případě osobních automobilů a lehkých užitkových automobilů. Měření probíhá přes otvory pro zapalovací svíčky, které vedou přímo do válců, což je případ zážehových motorů. V případě vznětových motorů probíhá měření skrze demontovaný žhavič.

Druh motoruProces měření kompresiometrem 
Zážehový (benzínový)Skrze otvor pro zapalovací svíčku 
Vznětový (naftový)Skrze demontovaný žhavič
 

Víte, že…?

Před koupí kompresiometru zvažte, jak často a pro jaké druhy vozidel jej budete používat. Pokud půjde vždy jen například o dva, tři modely, bude vám stačit cenově dostupnější sada. Naopak hodláte-li kompresiometr využívat náhodně na různá vozidla, jistě se vám vyplatí větší sada s více redukcemi a adaptéry.

Pohled na motor auta

Kompresiometr Vám ukáže hodnotu tlaku ve válcích motorů, iStock / Fahroni

Hlavní přednosti

Mezi hlavní přednosti kompresiometru spadá fakt, že jde většinou o univerzální přístroj, který se hodí pro takřka všechny druhy zážehových i vznětových motorů. Jedná se o ideální zařízení pro odhalování mnoha často nepříjemných závad motoru.
Jde například o problémy s:

 • pístními kroužky
 • ventil
 • celkovým těsnění hlavy motoru, válců
 • vrtání válců
Kompresiometr
QUATROS QS30184

Trápit vás nemusí ani konkrétní druh zapalovacích svíček, kompresiometry jsou připravené na všechny běžné druhy.

Balení

Kompresiometry najdete na trhu v různých provedeních. Zpravidla jde o kufříky, ve kterých naleznete vše potřebné.

 • V menších kufřících je to zpravidla jen samotný přístroj, nezbytné hadičky a jeden či dva adaptéry.
 • V těch větších, které bývají cenově o něco výše, se nachází i spoustu dalšího příslušenství. Může jít o přehlednější metr na samotné měření a především pak o další nástavce, které byste si jinak museli dokupovat.
Muž měří tlak v motoru auta

Velikost a množství dílů v balení určuje pořizovací cena, iStock / justocker

Manometr

Součástí většiny kufříků s kompresiometrem je také nezbytnost v podobě manometru. Manometr je mechanické měřidlo tlaku. Pořídit jej můžete i samostatně, avšak v daném případě pouze ověříte například tlak ve válcích, když k manometru připevníte potřebnou hadičku.

Komprese

Kompresiometrie Diesel
QUATROS QS30196

U všech spalovacích motorů je komprese nesmírně důležitá. Komprese válců spalovacích motorů je vlastně kompresní poměr, který udává poměr mezi objemem směsi, která je nasávána a objemem směsi, která je stlačována.

 • U běžných zážehových motorů se tato zmíněná komprese pohybuje v rozmezí od 8:1 do 14:1.
 • Oproti tomu u vznětových motorů musí dojít k samovznícení a komprese být o to vyšší, proto jde o poměry v rozmezí od 14:1 do 23:1.

Využití kompresiometru

Práce kompresiometru nastupuje vždy, když motor nefunguje tak, jak má. Může jít například o potíže s tlakem ve válcích, nebo poškozené pístní kroužky.

 • Pomocí kompresiometru změříte tlak ve válcích a tlakovou zkoušku je možné zjistit, jestli je příčina sníženého výkonu motoru vašeho automobilu z důvodu nízkého tlaku válce.
 • Odhalení tohoto vám může výrazně ušetřit náklady na opravu, neboť nebudete muset vynakládat vysoké sumy za demontáž hlavy celého motoru.

Adaptéry

Pro kompresiometry jsou mnohdy důležité adaptéry. Ty se liší velikostí, někdy jsou součástí komplexních sad, jindy je musíte dokupovat dle aktuální potřeby.
Adaptéry se mohou odlišovat například využitím pro různé druhy motorů.

 • Například jde o 2taktní či 4taktní typy.
 • Některé adaptéry jsou určené výhradně pro benzínové typy motoru, jiné pro dieselové.

Víte, že…?

Kompresiometry benzín
QUATROS QS30191

Kompresiometr by neměl chybět v žádné větší dílně, případně v každém servisu. Jde o velmi potřebné zařízení, které dokáže identifikovat závadu ve vašem motoru, konkrétně zejména ve válcích. Snadno zjistíte, jaké jsou kompresní poměry a zda jsou přesně takové, jaké mají být.

Ceny

Základní typy kompresiometrů můžete pořídit za dostupné ceny.

 • Nejlevnější malé sady začínají kolem hranice 500 Kč. V tomto případě se v sadě nachází jen čtyři díly, sady s 8 díly vychází přibližně na 700 Kč.
 • Početnější sady pro zážehové motory pořídíte od 1 000 Kč a výše. Nutné je počítat, že sada kompresiometru pro vznětové motory bývá nepatrně dražší a tyto početnější sady se prodávají za zhruba 1 400 Kč a více.
 • Patříte-li mezi profesionální opraváře, přijdou vám vhod spíše kvalitnější produkty kompresiometrů s například 20 a více díly v sadě, jejichž cena stoupá do 2 – 3 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kompresiometr?

Při výběru nového kompresiometru vždy zvažte, na jaký druh kontrol jej budete používat. Dle toho zvažte, jaký konkrétní model vám bude vyhovovat. Současně vám to pomůže i vybrat vhodnou velikost setu s kompresiometrem.

Jak se kompresiometr používá?

Kompresiometr se používá poměrně snadno, v základu je určující, zda jej využíváte pro zážehový, nebo vznětový motor. Dle toho se využívá buď průchod skrze místo pro svíčky, případně demontáž žhaviče.
Zobrazit kompletní nabídku Kompresiometr