Stahovací lustr

Designový i funkční.

ca. 600 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 700 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat stahovací lustr

 • V současné době patří lustry mezi dominantní dekorační prvky interiéru.
 • Při výběru je třeba brát v potaz nejen jeho design, ale i funkčnost.
 • Princip stahovacího lustru spočívá v tom, že můžete dle aktuální situace měnit podmínky osvětlení.

Mechanismus

Stahování lustru funguje na různých mechanismech. Ten umožňuje buď zkrácení nebo prodloužení elektro šňůry. Tím dochází k regulaci světelného kuželu dle vašich momentálních potřeb. Může se jednat např.:

 • Stahování za pomoci pružiny – nejčastěji u retro lustrů
 • Kladka a protizávaží – důmyslné a elegantní řešení u moderních typů lustrů
 • Nůžkový mechanismus
Plast
Prezent 74197

Rozměry

Rozměr lustru je třeba volit podle rozměrů místnosti. Zde existuje jednoduché pravidlo:

 • Sečtěte hodnoty výšky a šířky místnosti v metrech
 • Z výsledného čísla spočítejte 80%
 • Tuto hodnotu následně vynásobte číslem 100

Výpočtem získáte ideální velikost lustru, ale je třeba zohlednit také vybavení prostoru. Pokud je přehlcen nábytkem, či jinými doplňky bude stačit lustr menších rozměrů. V opačném případě v prostorných vzdušných místnostech nebo místnostech s vysokými stropy volte lustry větší.

Úsporné
Eglo 43369

Víte, že…?

V dnešní době se dává na osvětlení větší důraz. Vždy je tedy vhodné doplnit centrální lustr dalším typem osvětlení např. lampami, bodovými světly nebo jinou formou osvětlení.

Výška zavěšení

Výška lustru přímo ovlivňuje účinnost osvětlení místností, ale také celkový vzhled svítidla. U vysoce designových modelů se doporučuje zavěšení níže, aby v místnosti dostatečně vynikl. Zde se uvádí optimální výška cca 190 až 220 cm.
Lustry nad jídelním stolem se umisťují do výšky mezi 50 a 80 cm od desky stolu. U stahovacích modelů si můžete dovolit i výše, protože ho lze v případě potřeby upravit.
Po praktické stránce vám při zavěšení lustru může posloužit výška dveří. Jste-li příliš vysocí a projdete pohodlně dveřmi, nebude vadit ani zavěšený lustr.

Intenzita osvětlení

Důležitý aspekt, který není dobré podceňovat je volba samotných žárovek lustru. I jejich výběr se zpravidla řídí prostorem nebo umístěním svítidla. Intenzitu osvětlení ovlivňují následující faktory:

Kuchyňské
Spot Light 4503502A
 • Směr, kterým světlo míří
 • Skrytí nebo odrytí žárovek
 • Světelný tok nebo příkon

Výběr žárovky ovlivní také technické parametry např.:

 • Závit (úzký, široký)
 • Tvar žárovky
 • Teplota barvy světla
Ocelové
Eglo 86815

Víte, že…?

Barva výmalby místnosti výrazně ovlivňuje intenzitu osvětlení. Prakticky to znamená, že lustr umístěný v místnosti vymalované kompletně na bílo bude osvětlovat lépe než tutéž místnost vymalovanou tmavě modrou barvou.

Umístění

Tento typ lustru můžete samozřejmě umístit kamkoli chcete, ale primárně se hodí jako osvětlení jídelny nebo pracovny.

Jídelna

V jídelně je více než důležité, aby světlo nikoho neoslňovalo, ale ani nestínilo. Ideální je, když kužel světla pokrývá rovnoměrně celou plochu stolu, proto se světlo umisťuje nad jídelní stůl. Podle jeho typu je pak možné volit tvar svítidla, aby dokonale ladil s prostorem. Doporučuje se:

S třešňovým dřevem
Prezent 3216
 • Nad kulatý stůl umístit osvětlení s kulatým stínidlem
 • Nad obdélníkový stůl je vhodné volit světelnou řadu nebo shluk více svítidel

Stahovací lustry v nižší poloze krásně osvětlí prostor kolem jídelního stolu. Po jídle ho jednoduše vytáhnete a máte osvětlenou prakticky celou místnost.

Pracovna

Pracovna je další z místností, kde se stahovací modely lustrů nejlépe uplatní. Jeho přiblížení k pracovní desce stolu vám umožní pohodlně pracovat, číst nebo studovat. Dodá také dostatek světla při vašich koníčcích jako je modelařina či jiná jemná ruční práce. Vytažení lustru do výšky opět slouží k osvětlení celé místnosti.

Skleněné
Rabalux 4780

Výrobci a ceny

Stahovací lustry se pohybují v opravdu široké cenové škále. Nejlevnější modely začínají na částce cca 500 Kč. Ty nejdražší pak mohou stát i několik desítek tisíc korun. Hlavní rozdíl mezi výrobky bude v designu, použitém materiálu, ale také např. značce.

Značka Popis Ceny stahovacích lustrů
Fisher Honsel Jedná se o německou rodinnou firmu, která se věnuje výrobě svítidel jak v tradičním, tak i moderním designu. Při výrobě sází především na německou kvalitu. Na trhu najdete široký sortiment světel do všech obytných místností. Od 7000 Kč do 16000 Kč
EGLO Tento soukromý koncern byl založen v Rakousku již v roce 1969 a patří mezi největší světové výrobce svítidel. Značka vyrábí a dodává jak interiérová svítidla různých typů, tak venkovní modely nebo jiné světelné zdroje. Od 600 Kč do 9000 Kč
Trio Leuchten Německý výrobce osvětlení specializující se na produkty, které nabízí optimální poměr v kvalitě zpracování a ceny. Vyrábí svítidla různých typů i využití. Od 1500 Kč do 5000 Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stahovací lustr?

Vzhled lustru bude s největší pravděpodobností rozhodující faktor výběru. Na našem trhu najdete celou řadu tvarů, barev, provedení. Vzhled lustru je třeba přizpůsobit interiéru, ve kterém bude umístěn. Proto se doporučuje vybírat ho až ve chvíli, kdy je místnost kompletně zařízena. Lustrem pak jen dotvoříte styl dané místnosti. K lustru je také vhodné doladit ostatní nástěnná svítidla či stolní lampičky.

Z čeho se vyrábí?

Materiál lustrů zpravidla vychází ze samotného designu. Např. u moderních modelů se velmi často používá jako základ kov a sklo. Častým materiálem je také plast, rustikální modely mohou být doplněny o dřevo nebo ratan.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plast
Úsporné
Kuchyňské
Ocelové
S třešňovým dřevem
Skleněné
Image
Produkt
Prezent 74197
Eglo 43369
Spot Light 4503502A
Eglo 86815
Prezent 3216
Rabalux 4780
Druh svítidla
stropní
stropní
stropní
stropní
stropní
stropní
Výrobce
Prezent
Eglo
Spot-light
Eglo
Prezent
Rabalux
Příkon
60 W
60 W
60 W
60 W
60 W
60 W
Cena ca. 600 CZK ca. 4 100 CZK ca. 700 CZK ca. 2 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.