Stojan na slunečník

Pro velké i malé slunečníky.

ca. 900 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat stojan na slunečník

 • Slunečník Vám zajistí tolik potřebnou ochranu před sluncem.
 • Z hlediska bezpečnosti je ale velmi důležité jeho správné ukotvení.
 • K tomu slouží stojany, kterých je na našem trhu celá řada.
 • Minimální zatížení je údaj, který najdete v technických parametrech vašeho slunečníku. Jedná se o doporučení, které se týká usazení slunečníku tam, kde bude mimo poryv větru.

Typy

Typy stojanů lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny nebo způsobu uchycení slunečníku.

Betonové

Tento typ stojanů nepatří k nejvzhlednějším variantám. Vyrábí se buď v původní barvě betonu, nebo se obarvuje. Líbivější vzhled zajišťuje např. oplastování stojanu nebo kombinace se dřevem. Většina modelů je vespod opatřena podložkou, která zajišťuje větrání. Některé stojany také mají pryžové těsnění kolem obvodu. Narazit můžete i na pojízdné varianty, pro snazší manipulaci. Slunečník se ve většině případech zajišťuje šrouby. Ty ale mohou při nesprávném používání tyč slunečníku poškodit.

Jednoduchý
Hesperide Zahradní stojan na deštník, betonový podklad, 15 kg, šedá

Žulové

Jedná se o velmi dekorativní záležitost. Žula pro výrobu stojanů se brousí do hladka nebo naopak pro přirozenější vzhled se deska opracuje hrubým tesáním. Tento typ můžete zakoupit v několika kilogramových třídách.

Plastové

Plastové stojany patří mezi jednu z nejlevnějších variant. Jsou vyrobeny z kvalitního PE a jejich lepší stabilitu zajišťuje plnění:

 • Betonem – vhodné především na terasu nebo zahradu; vyrábí se v různých barevných variantách; slunečník se většinou zajišťuje speciálním mechanismem, který se utahuje kolem jeho tyče. Při používání nedochází k jejímu poškození
 • Vodou – tento typ se příliš nedoporučuje; může docházet k zahřívání a následnému měknutí materiálu: narušená stabilita; voda uvnitř stojanu se může kazit; nejlevnější v nabídkách
 • Pískem – určený především pro menší zátěž; představuje střední cestu mezi plněním betonem a vodou
Žulový
Žulový sokl – Trolley 50 kg s rukojetí

Ocelové, kovové

Ocelové stojany mají širokou základnu a zpravidla zajímavý design. Materiál umožňuje tenké zpracování.

Svorky

Svorky jsou určeny pro menší slunečníky. V nabídkách najdete následující:

 • Stolová kempinková svorka – umožní upnout slunečník k desce stolu
 • Balkonová svorka – držáky slunečníku na balkonové zábradlí
Betonový
Stojan betonový s PE obalem na slunečníky Doppler 20 kg antracit

Trny

Jedná se o nejjednodušší ukotvení slunečníku. Trny do trávy mohou mít několik různých podob:

 • Jednoduché
 • S kruhovou základnou
 • Skládací varianty vhodné na cesty

Zatížení

Minimální zatížení je údaj, který najdete v technických parametrech vašeho slunečníku. Jedná se o doporučení, které se týká usazení slunečníku tam, kde bude mimo poryv větru. Ten by totiž mohl stabilitu slunečníku ovlivnit. Vždy je lepší počítat s rezervou, konkrétně se jedná o připočítání alespoň 1,5 násobku udávané minimální zátěže. U standardních slunečníků se středovou tyčí se doporučuje následující zatížení:

Velký
obří stojan na slunečník podstavec 48L
Průměr slunečníku/cm Minimální váha podstavce/kg
180 25
200 – 270 35 – 40
300 – 350 50 – 70
400 90

Údaje jsou pouze orientační. Mohou se u jednotlivých výrobců lišit a také měnit v souvislosti s velikostí stojanu nebo místa, kde slunečník bude stát (závětří apod.) Tato doporučení se netýkají slunečníků výkyvných nebo modelů s boční tyčí.

Vnitřní průměr

Vnitřní průměr stojné tyče je další velmi důležitý parametr. Tento údaj musí být kompatibilní s tyčí slunečníku, respektive slunečník musí dobře zapadnout. Hodnota je vždy uvedena v popisu výrobku a je dobré se jí řídit.
U většiny stojanů najdete jako součást balení redukční kroužky. Díky nim je možné vymezit prostor uvnitř stojné tyče. Kroužky umožňují použít stojan na několik různých průměrů slunečníkových tyčí. Na podobném principu fungují i utahovací šrouby, které slunečních zafixují v požadovaném rozsahu.

Hmotnost, manipulace

Hmotnost stojanů se odvíjí od zvoleného materiálu. Když opomineme svorky nebo trny, patří k nejlehčím variantám stojany plastové, ale jen do okamžiku jejich zatížení. Ostatní modely disponují už kvůli materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vysokou hmotností. To značně stěžuje manipulaci s nimi. Některé výrobky jsou z tohoto důvodu opatřeny např. kolečky nebo madly.

Balkonový
Žulový balkonový stojan pro slunečníky 25 kg, do 50 mm

Víte, že…?

Z hlediska bezpečnosti je vždy dobré poradit se o vhodnosti stojanu s prodejcem nebo dodavatelem. Pokud vám ale nedokáže poradit, bude lepší se poohlédnout tam, kde znají výrobky, které nabízí a prodávají.

Výrobci a ceny

 • Mezi nejlevnější výrobky patří stojany z plastu. Cenově se pohybují v rozmezí od cca 200 Kč do 3000 Kč. Ceny se liší s ohledem na velikost, zatížení ale také případnou náplní stojanu. Mezi výrobce patří Doppler nebo Nohelgarden.
 • Betonové stojany koupíte za 650 Kč až 6500 Kč. Zde cenu kromě velikosti a zatížení ovlivňuje také úprava vzhledu stojanu, např. obložení dřevem. Z výrobců je možné jmenovat SCOLARO nebo vidaXL.
 • Žula a mramor jsou další zástupci materiálů pro výrobu stojanů. Za tento typ zaplatíte 1000 Kč až cca 8500 Kč. Vyrábí je např. Doppler a Garthen.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na slunečník?

Než si stojan zakoupíte, ujistěte se, že bude vhodný právě na vás slunečník. Zkontrolujte především kilogramovou zátěž a průměr tyče. Některé slunečníky stojany nepotřebují vůbec. Tento typ je totiž možné uchytit přímo na stěnu domu.

Jak velký stojan koupit?

Velikost stojanu přímo souvisí s velikostí střechy slunečníku. Pokud je větší, je třeba zvolit nejen odpovídající hmotnost, ale také velikost stojanu. Zajistíte tak bezpečné ukotvení a zamezíte riziku převážení stojanu a pádu slunečníku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchý
Žulový
Betonový
Velký
Balkonový
Image
Produkt
Hesperide Zahradní stojan na deštník, betonový podklad, 15 kg, šedá
Žulový sokl – Trolley 50 kg s rukojetí
Stojan betonový s PE obalem na slunečníky Doppler 20 kg antracit
obří stojan na slunečník podstavec 48L
Žulový balkonový stojan pro slunečníky 25 kg, do 50 mm
Hmotnost
15 kg
50 kg
20 kg
2 kg
25 kg
Výrobce
Doppler
Doppler
Adriatic
Doppler
Cena ca. 900 CZK ca. 4 000 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.