Stojan na slunečník

Pro velké i malé slunečníky.

Jak vybrat stojan na slunečník

V letních měsících je více než příjemné posnídat nebo si vypít kávu na terase nebo na zahradě ve venkovním posezení. Slunečník vám zajistí tolik potřebnou ochranu před sluncem. Z hlediska bezpečnosti je ale velmi důležité jeho správné ukotvení. K tomu slouží stojany, kterých je na našem trhu celá řada.

Typy

Typy stojanů lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny nebo způsobu uchycení slunečníku.

Betonové

Tento typ stojanů nepatří k nejvzhlednějším variantám. Vyrábí se buď v původní barvě betonu, nebo se obarvuje. Líbivější vzhled zajišťuje např. oplastování stojanu nebo kombinace se dřevem. Většina modelů je vespod opatřena podložkou, která zajišťuje větrání. Některé stojany také mají pryžové těsnění kolem obvodu. Narazit můžete i na pojízdné varianty, pro snazší manipulaci. Slunečník se ve většině případech zajišťuje šrouby. Ty ale mohou při nesprávném používání tyč slunečníku poškodit.

Skládací
Aga Stojan na slunečník UNIVERSAL T

Žulové

Jedná se o velmi dekorativní záležitost. Žula pro výrobu stojanů se brousí do hladka nebo naopak pro přirozenější vzhled se deska opracuje hrubým tesáním. Tento typ můžete zakoupit v několika kilogramových třídách.

Plastové

Plastové stojany patří mezi jednu z nejlevnějších variant. Jsou vyrobeny z kvalitního PE a jejich lepší stabilitu zajišťuje plnění:

  • Betonem – vhodné především na terasu nebo zahradu; vyrábí se v různých barevných variantách; slunečník se většinou zajišťuje speciálním mechanismem, který se utahuje kolem jeho tyče. Při používání nedochází k jejímu poškození
  • Vodou – tento typ se příliš nedoporučuje; může docházet k zahřívání a následnému měknutí materiálu: narušená stabilita; voda uvnitř stojanu se může kazit; nejlevnější v nabídkách
  • Pískem – určený především pro menší zátěž; představuje střední cestu mezi plněním betonem a vodou
Žulový
Žulový sokl – Trolley 50 kg s rukojetí

Ocelové, kovové

Ocelové stojany mají širokou základnu a zpravidla zajímavý design. Materiál umožňuje tenké zpracování.

Svorky

Svorky jsou určeny pro menší slunečníky. V nabídkách najdete následující

  • Stolová kempinková svorka – umožní upnout slunečník k desce stolu
  • Balkonová svorka – držáky slunečníku na balkonové zábradlí
Betonový
Stojan betonový s PE obalem na slunečníky Doppler 20 kg antracit

Trny

Jedná se o nejjednodušší ukotvení slunečníku. Trny do trávy mohou mít několik různých podob:

  • Jednoduché
  • S kruhovou základnou
  • Skládací varianty vhodné na cesty

Víte, že…?

Než si stojan zakoupíte, ujistěte se, že bude vhodný právě na vás slunečník. Zkontrolujte především kilogramovou zátěž a průměr tyče. Některé slunečníky stojany nepotřebují vůbec. Tento typ je totiž možné uchytit přímo na stěnu domu.

Velký
obří stojan na slunečník podstavec 48L

Zatížení

Minimální zatížení je údaj, který najdete v technických parametrech vašeho slunečníku. Jedná se o doporučení, které se týká usazení slunečníku tam, kde bude mimo poryv větru. Ten by totiž mohl stabilitu slunečníku ovlivnit. Vždy je lepší počítat s rezervou, konkrétně se jedná o připočítání alespoň 1,5 násobku udávané minimální zátěže. U standardních slunečníků se středovou tyčí se doporučuje následující zatížení:

Průměr slunečníku/cm Minimální váha podstavce/kg
180 25
200 – 270 35 – 40
300 – 350 50 – 70
400 90

Údaje jsou pouze orientační. Mohou se u jednotlivých výrobců lišit a také měnit v souvislosti s velikostí stojanu nebo místa, kde slunečník bude stát (závětří apod.) Tato doporučení se netýkají slunečníků výkyvných nebo modelů s boční tyčí.

Vnitřní průměr

Vnitřní průměr stojné tyče je další velmi důležitý parametr. Tento údaj musí být kompatibilní s tyčí slunečníku, respektive slunečník musí dobře zapadnout. Hodnota je vždy uvedena v popisu výrobku a je dobré se jí řídit.
U většiny stojanů najdete jako součást balení redukční kroužky. Díky nim je možné vymezit prostor uvnitř stojné tyče. Kroužky umožňují použít stojan na několik různých průměrů slunečníkových tyčí. Na podobném principu fungují i utahovací šrouby, které slunečních zafixují v požadovaném rozsahu.

Balkonový
Žulový balkonový stojan pro slunečníky 25 kg, do 50 mm

Velikost

Velikost stojanu přímo souvisí s velikostí střechy slunečníku. Pokud je větší, je třeba zvolit nejen odpovídající hmotnost, ale také velikost stojanu. Zajistíte tak bezpečné ukotvení a zamezíte riziku převážení stojanu a pádu slunečníku.

Hmotnost, manipulace

Hmotnost stojanů se odvíjí od zvoleného materiálu. Když opomineme svorky nebo trny, patří k nejlehčím variantám stojany plastové, ale jen do okamžiku jejich zatížení. Ostatní modely disponují už kvůli materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vysokou hmotností. To značně stěžuje manipulaci s nimi. Některé výrobky jsou z tohoto důvodu opatřeny např. kolečky nebo madly.

Víte, že…?

Z hlediska bezpečnosti je vždy dobré poradit se o vhodnosti stojanu s prodejcem nebo dodavatelem. Pokud vám ale nedokáže poradit, bude lepší se poohlédnout tam, kde znají výrobky, které nabízí a prodávají.

Výrobci a ceny

Mezi nejlevnější výrobky patří stojany z plastu. Cenově se pohybují v rozmezí od cca 200,- Kč do 3000,- Kč. Ceny se liší s ohledem na velikost, zatížení ale také případnou náplní stojanu. Mezi výrobce patří Doppler nebo Nohelgarden.

Betonové stojany koupíte za 650,- Kč až 6500,- Kč. Zde cenu kromě velikosti a zatížení ovlivňuje také úprava vzhledu stojanu, např. obložení dřevem. Z výrobců je možné jmenovat SCOLARO nebo vidaXL.

Žula a mramor jsou další zástupci materiálů pro výrobu stojanů. Za tento typ zaplatíte 1000,- Kč až cca 8500,- Kč. Vyrábí je např. Doppler a Garthen.

Jméno
Skládací
Žulový
Betonový
Velký
Balkonový
Image
Produkt
Aga Stojan na slunečník UNIVERSAL T
Žulový sokl – Trolley 50 kg s rukojetí
Stojan betonový s PE obalem na slunečníky Doppler 20 kg antracit
obří stojan na slunečník podstavec 48L
Žulový balkonový stojan pro slunečníky 25 kg, do 50 mm
Hmotnost
3.5 kg
50 kg
20 kg
2 kg
25 kg
Výrobce
Aga
Doppler
Doppler
Adriatic
Doppler
Cena ca. 400 CZK ca. 3 600 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena