5 nejlepších stolků pro horní frézky 2023

Pro lepší stabilitu a větší pracovní plochu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
FERM PRA1011 Stolek pro horní frézku FRT-150N
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stolek pro horní frézku

  • Horní frézky jsou populární stroje do hobby i profesionálních dílen.
  • Do správně zvoleného stolku frézku upnete a rozšíříte pracovní plochu a zvýšíte stabilitu, pohodlí i bezpečnosti při práci.
  • Frézovací stolek pořizujte vždy až v momentě, kdy máte vybranou horní frézku. Stolky se liší svojí velikostí a předvrtanými dírami pro uchycení.

Stolek pro horní frézku - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku stolků pro horní frézky

Jak vybrat stolek pro horní frézku

Kompatibilita

Frézovací stolek pořizujte vždy až v momentě, kdy máte vybranou horní frézku. Stolky se liší svojí velikostí a předvrtanými dírami pro uchycení. Někteří výrobci nabízejí ke svým frézkám stoly vyrobené na míru. Do nich přesně napasujete stroj daného výrobce a vyhnete se jejich úpravě. Modifikaci stolku se naopak nevyhnete v případě, že pořizujete univerzální pracovní plochu, která je určená pro širší portfolio nástrojů a výrobců.

Velikost

Velkou roli při výběru stolku pro horní frézku hraje jeho velikost. V tomto případě rozhoduje velikost pracovní plochy a výška stolu.

Stolek pro horní frézku
FERM PRA1011 Stolek pro horní frézku FRT-150N

Pracovní plocha

Čím větší pracovní plocha, tím snazší práce s opracovávaným materiálem. Velikost pracovní plochy u levnějších stolků se pohybuje kolem 400 × 400 mm a stačí pro běžné kutilské potřeby. Profesionální pracovní stolky jsou dlouhé až 800 mm a nabízejí komfort i při práci s dlouhými dřevěnými deskami.

Víte, že…?

Některé stoly se prodávají i s přídavnými deskami, které rozšiřují pracovní plochu. Tyto desky našroubujete na hlavní stůl, čímž až dvakrát prodloužíte pracovní prostor.

Výška

Výšku pracovního stolu určuje především velikost frézky, kterou k němu montujete. Vždy volte stolek s dostatečnou rezervou, aby se pod něj vešly všechny ovládací prvky frézky. Běžné stolky mají výšku od 250 do 350 mm, což je dostatečná velikost pro většinu běžně dostupných frézek. Na trhu najdete ale i profesionální stoly s výškou až 850 mm.

Stolek pro horní frézku
PROMA BX-1 Stolek pro horní frézku

Materiál

Stolky na frézku se vyrábějí z různých materiálů.

  • Nejlevnější z nich jsou vyrobeny z lisovaných MD desek. Ty jsou sice lehké a levné, ale nejsou dostatečně odolné a časem se poškodí. Zároveň jsou také méně stabilní při práci.
  • Vhodnějším materiálem je hliník nebo ocel. Výhoda hliníku oproti oceli je především v jeho váze, protože výrazně snižuje hmotnost celého stolu. Zároveň se do něj dá také lépe vrtat v případě úpravy pracovní desky pro konkrétní frézku.

Víte, že…?

Hliník má oproti oceli i další výhody. Kvalitní pracovní stůl s žebrováním je dostatečně odolný a stolek má větší nosnost, díky čemuž se nekroutí ani při vyšší zátěži. Hliník je navíc známý i tím, že při vystavení vlhkosti nepodléhá korozi.

Stolek pro horní frézku
STOLEK PRO HORNÍ FRÉZKU OFT855 Güde 58086

Velikost frézy

Velikost a průměr frézy jsou důležitými parametry pro bezpečné upnutí pracovního nástroje. Otvor ve stole by měl mít dostatečnou rezervu, aby nedošlo k poničení frézy při kontaktu se stolem. Běžné stoly mají průměr otvoru pro frézu mezi 20 až 30 mm, což je dostatečná velikost pro většinu typů nástavců na horní frézku.

Příslušenství

Kvalitní pracovní stolek by měl obsahovat alespoň základní sadu pravítek a zarážky pro bezpečnou manipulaci a přesnou práci. Některé stolky mají také možnost připojení odsávání pro pohodlnou a bezprašnou práci. Pro vyšší bezpečnost při práci volte stolky s bezpečnostním vypínačem a vlastní zásuvkou, do níž zapojíte frézku a celý stolek připojíte k vlastnímu napájení.

Typ stolku Velikost pracovní plochy Průměr frézy Četnost využití Materiál pracovní desky Příslušenství
Hobby alespoň 350 × 350 mm 20 – 30 mm Občasné Lisovaná MD deska Základní pravítka, odsávání prachu
Profi alespoň 400 × 800 mm více než 30 mm Každodenní Ocel, ideálně hliník Nadstandardní sada pravítek, vlastní bezpečnostní vypínač

Cena

Ceny stolků pro horní frézku se pohybují od několika stovek korun až po desítky tisíc. Odvíjí se především od jejich kvality a jejich určení.

Stolek pro horní frézku
Bernardo RT 2 Stolek pro horní frézku, velký
  • Do 1 500 Kč – levné pracovní stolky pro horní frézky určené pro občasné využití
  • 1 500 – 3 000 Kč – kvalitní pracovní stolky určené pro domácí kutily a modeláře vyrobené z kvalitních materiálů
  • 3 000 Kč a více – stolky pro náročné určené pro denní využití, kvalitní odsávání prachu

Výrobci

Stolek pro horní frézku nabízí většina výrobců elektrického nářadí. Díky tomu se k uživateli dostane široká nabídka tohoto typu příslušenství. Mezi oblíbené výrobce pro domácí kutily patří značky FERM a Proma. Další populární značkou je i Güde, která nabízí odlehčené stolky s vlastním bezpečnostním vypínačem. Frézovací stolky pro náročné kutily prodávají značky CMT a německý výrobce Holzmann.

Otázky a odpovědi

Kdy je potřeba horní frézka?

Horní frézky jsou populární stroje do hobby i profesionálních dílen. Kutilům pomáhají při vytváření drážek a žlábků, profilování lišt a zvládnou s nimi také falcování latí a hranolů například při výrobě prahů do dveří. Vhodným příslušenstvím k těmto strojům jsou stolky pro horní frézky. Do nich frézku upnete a rozšíříte pracovní plochu a zvýšíte stabilitu, pohodlí i bezpečnosti při práci.

Co při výběru zohlednit?

Při výběru stolku také rozhodněte, jak často ho budete využívat. Pro občasné využití například při falcování nebo srážení hran lišt a hranolů vám stačí méně kvalitní, ale levnější stůl. Tyto stoly nenabízejí takový uživatelský komfort jako profesionální, vyhnete se ale velké investici. Při denním využití naopak sáhněte po profesionálním stole, který usnadní práci a investice do něj se vám rychle vrátí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku stolků pro horní frézky