Stolní myčka

I v malé kuchyni můžete mít velkého pomocníka.

ca. 6 600 CZK
ca. 8 300 CZK
ca. 5 300 CZK
ca. 8 100 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 9 600 CZK

Jak vybrat stolní myčku

Znáte ten pocit, kdy si po dobrém jídle chcete pořádně odpočinout a místo toho se musíte zvednout a jít k dřezu se špinavým nádobím? Pokud ano a pokud Vás tyto situace vytáčejí, tak je tady řešení ve formě myčky na nádobí. Podívejme se, kdy se vyplatí sáhnout po stolní myčce na nádobí a dle jakých parametrů ji vybrat tak, aby byla tím pravým pomocníkem pro Vás.

Klasická vs. stolní myčka

Když se budeme bavit o stolní myčce, tak je podstatné si uvědomit, o co se vlastně jedná. Jaký je rozdíl mezi běžnou myčkou a tou stolní. Tím nejpodstatnějším rozdílem, který poznáte na první pohled, je velikost.

Běžná myčka na nádobí se velikostí podobá pračce nebo sporáku a je to spotřebič, který pojme hodně nádobí a zároveň zabere více místa v kuchyni – často musíte při pořízení klasické myčky renovovat kuchyň a dělat zásadní změny.

Snadná obsluha
Beko DIN 26410

Stolní myčka je menší spotřebič, který se velikostí podobá dvěma nebo třem mikrovlnkám a můžete ji umístit na kuchyňskou linku nebo nějaký stolík, záleží na Vašich možnostech. Menší rozměr samozřejmě znamená menší kapacitu, ale přináší sebou celou řadu výhod:

  • nižší spotřeba vody
  • nižší spotřeba energie
  • nižší pořizovací cena.

Po stolní myčce na nádobí sáhnou většinou ti, kteří nemají možnost zabudovat do kuchyně klasickou myčku nebo žijí v tzv. single domácnosti, případně páry bez dětí nebo ti, kteří už mají děti z domu. Pokud patříte do jedné z těchto skupin, nebo máte jiný důvod pro koupi stolní myčky, tak se pojďte s námi podívat na parametry, podle kterých vybrat.

2 soupravy nádobí
Klarstein Amazonia Mini stříbrná

Velikost a umístění

Stolní myčky se ve velikostech liší, některé jsou širší, některé vyšší, ale výběr je z různých rozměrů, tak abyste myčku napasovali do své kuchyně přesně podle toho, jaký máte prostor. Pokud naopak prostor chcete uzpůsobit, aby se Vám do něj vešla stolní myčka, tak počítejte se spotřebičem ve tvaru kvádru nebo krychle, plus mínus 50 cm délka každé strany.

Víte, že…?

Při hledání umístění pro myčku pamatujte na to, že potřebujete přívod energie, vody a napojení na odpad.

Z velikosti myčky samozřejmě vyplývá i její kapacita. Ta se většinou určuje počtem sad, které do myčky můžete vložit. Sada by měla znamenat hluboký, plytký a dezertní talíř, hrnek, příbory, sklenici. Menší stolní myčky pojmou kolem 5 sad, ty největší až 8 nebo 10 sad.

Stolní
Goddess DTC656MW8F

V praxi běžná rodina 10 sad využije výjimečně, ale takové větší spotřebiče se hodí těm, kteří si doma často vaří a tak sady ke stolování nahradí hrnce, pánve apod. Ti, kteří velkému vaření neholdují, si bezpečně vystačí i s menším přístrojem, ale i tam se dá při troše šikovnosti a dobrého uspořádání nacpat hodně nádobí anebo prostě myčku ve výjimečných případech zapnete nadvakrát.

Spotřeba

Spotřebu u myčky můžeme rozdělit na dvě podskupiny, protože myčka spotřebovává vodu a elektrickou energii. Všeobecně stolní myčky mají nižší spotřebu v obou oblastech, tudíž pokud uvažujete ekologicky a ekonomicky, tak budete mít z koupě tohoto zařízení radost.

Voda

Spotřeba vody u stolních myček kolísá mezi 5 až 8 litry na jeden cyklus. Samozřejmě záleží na tom, jaký zvolíte program. O mycích programech se ještě zmíníme, ale těch pět litrů může být spotřeba u malé myčky při nějakém ekologickém programu pro opláchnutí nádobí. Naopak 8 litrů myčka spotřebuje při důkladném mytí mastného nádobí nebo usazených nečistot.

Vestavná
Amica MI 456 BD

Elektřina

Spotřeba elektrické energie je dána energickým štítkem. Dnes už se nové spotřebiče vybírají v podstatě v kategorii A+ nebo A++. Cokoliv jiného bude sice levnější při pořízení, ale přeplatíte při vyúčtování za elektřinu. Spotřeba na jeden cyklus je těžko stanovitelná, jelikož záleží na délce cyklu a na tom, jak moc si bude myčka vodu nahřívat.

Provedení

Stolní myčka je nejčastěji oplastovaná a můžete si vybrat z barvy bílé či šedé. Většina z Vás asi vybere barvu, která bude sedět k dalším kuchyňským spotřebičům. Ti náročnější, kteří mají designovou kuchyň, mohou sáhnout po nerezu nebo kombinaci s černým sklem, tak jako to známe na troubě.

Na myčce bude zcela jistě taky ovládací panel. Ten může být opatřen buď knoflíky pro zapnutí, vypnutí a přepínaní mezi programy, nebo dotykovým displejem. Vhodné je, pokud panel také ukazuje, kolik času zbývá do konce mycího cyklu, ale to je základ, který je snad součástí každé myčky.

S displejem
Electrolux ESF 2400OW

Programy

Mycí programy mají vliv na spotřebu elektrické energie a vody. V té souvislosti pak také na výsledek mytí. Každý výrobce bude uvádět jiný počet programů a také je uvede pod jinými jmény, ale je dobré si dopředu zjistit, jaké programy myčka umí, například na internetu v rámci recenzí. Tady je jen nástřel těch základních, které se vyplatí mít:

  • ekologický/ekonomický – šetří spotřebované energie
  • rychlý – když potřebujete opláchnout talíře a sklenice pro neplánovanou návštěvu
  • tichý – pokud chcete mít nádobí v noci nebo jenom chcete mít doma po jídle ticho
  • hygienický – použije k mytí vodu zahřátou na vysoké teploty, takže působí dezinfekčně

Užitečné jsou i některé funkce, které přímo nesouvisí s mytím, ale zajišťují bezpečnost. Například se jedná o dětskou pojistku během mytí. Pro klid duše určitě oceníte, když se myčka bude umět sama vypnout, pokud zaznamená únik vody jinak než přes odpadní hadici. Některé chytré myčky samy zjistí, kolik nádobí jste do ní vložili a podle toho uzpůsobí spotřebu vody, takže Vám šetří peníze.

Rychlá
Siemens SN615X03EE

Výrobci

Výrobci stolních myček jsou obdobní, jako u ostatních kuchyňských spotřebičů. Do skupiny známých a ověřených patří Bosch, Candy, Beko, Huyndai, Siemens. Většinou je dobré držet se těchto prověřených značek, protože když se Vám myčka po záruce pokazí, tak je snadnější najít servis.

Ceny

S cenou toho moc u stolní myčky nevymyslíte. Je potřeba si připravit řádově několik tisíců, nejčastěji 5 až 7 tisíc korun.

Do 5000 Kč, když pomineme různé akce, tak asi nekoupíte právě kvalitní zařízení. Nejspíš to bude menší myčka s větší spotřebou, přesný opak toho, co chcete. Provedení nebude nikterak líbivé a na výběr bude spíše základní výběr programů, ale minimálně ekologický a rychlý by v nabídce být měly.

Cena 5000 až 7000 Kč je u stolní myčky klasický standard. S tímto obnosem se podaří uspokojit velkou většinu zákazníků. Vyberete si myčku v bílé či šedé variantě, s dotykovým displejem na ovládání a celou škálou programů a kapacitu i osmi sad nádobí

Více jak 7000 Kč se už platí za nadstandard v podobě velké myčky s nízkou spotřebou a spoustou programů nebo za speciální provedení. Tedy za myčky s nerezovým tělem, oknem. Případně se jedná o různé kombinace těchto výhod.

Jméno
Snadná obsluha
2 soupravy nádobí
Stolní
Vestavná
S displejem
Rychlá
Image
Produkt
Beko DIN 26410
Klarstein Amazonia Mini stříbrná
Goddess DTC656MW8F
Amica MI 456 BD
Electrolux ESF 2400OW
Siemens SN615X03EE
Hloubka
55 cm
50 cm
55 cm
50 cm
55 cm
Hmotnost
24 kg
33 kg
20.6 kg
36 kg
Výška
82 cm
43.8 cm
81.5 cm
43.8 cm
81.5 cm
Počet teplot
5
6
4
4
5
Aqua Stop
Auto program
Automatické otevírání
Cena ca. 6 600 CZK ca. 8 300 CZK ca. 5 300 CZK ca. 8 100 CZK ca. 7 900 CZK ca. 9 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena