Stopky na cvičení

Mějte přehled o svém tréninku.

Jak vybrat stopky na cvičení

Sport obecně prospívá nejen našemu fyzickému zdraví, ale také tomu duševnímu. Snad každý se rád zlepšuje ve svých výkonech a chce na sobě vidět výsledky. K tomu, abyste měli co největší přehled o svém cvičení, vám budou dobrým pomocníkem stopky na cvičení. V následujícím článku se dozvíte potřebné informace, které vám pomohou při výběru.

Typy

Klasické stopky

Jedná se o typické stopky, které vám měří čas při sportovním výkonu. Jsou vyrobené tak, aby se daly vzít do ruky.

Intervalové stopky a časovač

Tento typ stopek je vhodný také pro intervalový trénink, box, MMA, Tabatu nebo crossfit. Kromě režimu stopek také obsahuje intervalový časovač.

S funkční výbavou
Spartan 85

Digitální stopky a časovač

Máme na mysli velké digitální hodiny, které se dají připevnit na zeď. Kromě toho, že tato věcička disponuje stopkami na měření času, najdete zde velké počet již přednastavených funkcí. Může se jednat například o režim tabata. Tenhle typ stopek, vzhledem k tomu, že s sebou přináší další velké množství funkcí, je určený spíše pro profesionální využití.

Časy

Důležitým parametrem při výběru stopek je samozřejmě počet časů, které vám je tento přístroj schopný změřit. U některých modelů jde například zachytit 1 až 2 časy, další cifrou je 10 časů, u ostatních stopek je možné naměřit 30 a u některých dokonce až 100 časů.

Ergonomie

Je fajn, když vám přístroj padne skvěle do dlaně a dobře se vám drží, zvlášť když ho budete často používat. Proto se při výběru stopek zaměřte také na to, zda mají správný ergonomický tvar. Nejlepší je samozřejmě vyzkoušet přímo do své dlaně.

Pro stovku závodníků
JVD ST25.4

Víte, že…?

Některé stopky také mohou být nárazuodolné. Takže nemusíte mít strach, když vám během jejich používání spadnou na zem. Takový pád by jim neměl nijak uškodit.

Voděodolnost

Důležitý parametr zejména pro ty, kteří chtějí stopky využívat při plavání. Voděodolná je dnes ale většina stopek. Pro někoho může být důležitá hloubka, do které se dají ponořit. V tom případě vás potěší, že na trhu najdete stopky, které můžou být v hloubce až 30 metrů.

Napájení

Stopky mají způsob napájení v podobě vyměnitelných baterií. Většinou se jedná o baterie typu AAA. Nespoléhejte však na to, že baterie jsou při koupi stopek na cvičení součástí balení. Většinou si je spíš musíte pořídit zvlášť.

Odpočítávací
Secco S ST138/RD

Víte, že…?

Co se týče designu, nečekejte u tohoto přístroje žádné zázraky, Většinou se jedná o malou černou takřka kulatou věc, kterou schováte do ruky. Můžete se ale setkat i s barevnými stopkami, které mají většinou barevná tlačítka nebo rám. Narazíte například na červenou, modrou či žlutou barvu.

Další funkce

Stopky na cvičení mohou disponovat ještě dalšími užitečnými funkcemi, které jistě při jejich používání oceníte a využijete. Pojďme se tedy podívat na následující tabulku.

Funkce Popis
Dual chorno Možnost měřit současně dva nezávislé časy.
Zvuková signalizace Jakmile stopky zaznamenají váš nový nejlepší dosažený čas, zjistíte to díky zvukové signalizaci.
Budík Denní budík je další funkce, která se vám může hodit.
Datum a čas Většina stopek vám bude zobrazovat aktuální datum a čas vašeho tréninku.

Výrobci

V dnešní době, ve které je sportování a zejména fitness momentálně hitem, nebudete mít problém vybírat z více značek. Vždy je ale lepší přiklonit se k osvědčenému výrobci, jehož výrobek bude kvalitní. Pro inspiraci si pojďme krátce představit několik osvědčených značek, které si můžete zvolit:

Levné
TFA 38.2030
  • Insportline – Jedná se o největšího výrobce a prodejce fitness v České republice. Jejich výrobky jsou mezi zákazníky oblíbené díky své kvalitě a často i příznivé ceně.
  • Tunturi – Tato značka má dlouholetou tradici a momentálně patří mezi nejlepší světové výrobce domácího a lehce komerčního fitness vybavení. S přístrojem této značky také chybu neuděláte.
  • Leap – Čínská společnost, která se zaměřuje především na výrobu chronografů. Na trhu se pohybuje již více než 25 let. Jejich výrobky jsou také velmi kvalitní a spolehlivé.

Cena

Hodnota, kterou utratíte za stopky na cvičení, není nijak závratná. Nejlevnější stopky se pohybují okolo 100 Kč. Svůj účel splní, ovšem pokud chcete, aby měly možnost naměřit hodně časů a byly voděodolné, počítejte s cenou do 500 Kč. Kolem 600 – 700 Kč utratíte za stopky, které budou mít i intervalový časovač a budou nárazuodolné. Profesionální digitální stopky s časovačem na zeď se pohybují okolo 4 000 Kč.

Jméno
S funkční výbavou
Pro stovku závodníků
Odpočítávací
Levné
Závodní
Image
Produkt
Spartan 85
JVD ST25.4
Secco S ST138/RD
TFA 38.2030
Junso 200LAP JS-9005
Cena ca. 100 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena