Strojek na vlasy

Upravený vzhled jako ze salónu.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 900 CZK
ca. 7 000 CZK

Jak vybrat strojek na vlasy?

Pokud patříte mezi ty, kterým nevyhovuje pravidelně docházet do kadeřnictví, objednávat se a čekat, než někomu před Vámi dodělají trvalou, tak pro Vás tady je ideální řešení. Pořiďte si vlastní strojek na vlasy. Pro pravidelnou údržbu Vašeho účesu nebudete potřebovat drahý profesionální strojek. Vystačíte si s levnějším strojkem na vlasy pro domácí užití, stačí vybrat ten správný. V dalších odstavcích se dočtete, podle čeho vybrat ten pravý.

Nástavce strojku

Většina výrobců nabízí nejrůznější nástavce, díky kterým můžete měnit délky střihu a vytvářet tak pestrou paletu účesů. Sady nástavců k některým holícím strojkům jdou dále a nenabízejí jen možnost zastřihávat vlasy, ale také holit vousy a další chloupky po celém těle. Kdo chce vždy vypadat elegantně a upraveně, určitě ocení nástavec pro zastřižení chloupků v uších a nose.

Strojky pro zastřihávání vlasů fungují tak, že na čepele nasadíte nástavec neboli hřeben. Většina strojků má hřebeny pro různé rozpětí milimetrů, na které se budete chtít ostříhat. V tomto rozpětí si poté volíte přímo na strojku požadované milimetry střihu. Čím více poloh je možno na strojku zvolit tím lépe. Máte pak mnohem větší variabilitu délky účesu a můžete vytvořit plynulé přechody v délce střihu.

Vodotěsný
Philips Multigroom MG5730/15
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Materiál čepelí

Čepele jsou nejdůležitější částí strojku na vlasy. Právě čepele nahrazují nůžky či břitvu žiletky v rukou kadeřníka nebo kadeřnice. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny čepele strojku, který jste si vybrali Vám určí další péči o strojek. Vesměs máte na výběr, ze tří možností materiálu čepelí:

 • ocel
 • keramika
 • titan

Ocelové břity

Projeví se na nižší ceně strojku. Úspora při pořízení je vykoupena tím, že se tyto břity samy nebrousí, a tak bude muset časem vyhledat brusiče, jinak se ze zastřihávání stane mučení v podobě škubání vlasů. Další nevýhodou je, že čepele z oceli by se neměly umývat vodou, ale štětečkem na čištění strojku.

Multifunkční
Braun MGK7020
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Strojek s keramickými čepelemi

Bude o něco dražší. Na druhé straně ušetříte díky schopnosti „samoostření“. Ani tyto čepele se nedoporučuje omývat pod vodou. Jejich další neduh je křehkost, takže pokud Vám strojek spadne nebo ho hodíte volně do cestovní tašky, může dojít k zlomení čepele a tím k zničení celého strojku.

Čepele z titanu

Jsou k dostání u dražších strojků, ale přinášejí mnoho výhod. Jednak jsou pevné, mají schopnost samoostření a dají se omývat vodou, což je nejrychlejší a uživatelsky nejpohodlnější způsob čistění.

Víte, že…?

Ideální kombinací je strojek na vlasy s titanovými čepelemi a vodotěsnou konstrukcí strojku. Díky tomu můžete strojek očistit pod tekoucí vodou. Další výhodou vodotěsného strojku je možnost zastřihávat se například ve sprše, takže to, co ostříháte ze sebe ihned spláchnete sprchou do odtoku.

S odsáváním
Rowenta Airforce Ultimate TN9300F5
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Druh napájení

Další aspekt, který zvažte, než si pořídíte konkrétní strojek je způsob, jakým se bude strojek napájet. Víceméně máte na výběr z těchto možností:

 • kabelem ze sítě
 • akumulátorem
 • bateriemi
 • kombinace výše uvedeného

Kabel

První varianta je stejná jako u mnoho dalších spotřebičů, kdy dáte koncovku do zásuvky a stroj jede. Tato varianta je levnější než akumulátor a je vhodná, pokud příliš necestujete a budete se upravovat většinou doma. Před pořízením strojku promyslete, jak daleko to máte od zrcadla, u kterého se budete upravovat k nejbližšímu přívodu elektřiny a podle toho si najděte strojek s dostatečnou délkou kabelu.

Samoostřící
Remington HC 5035
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Akumulátor

Pokud zvolíte variantu s akumulátorem, tak získáte možnost stříhat se kdekoliv bez okamžitého přísunu elektrické energie. Nevýhodou je, že musíte strojek udržovat nabitý a pokud se Vám po čas užívání vybije, tak si musíte dá přestávku a počkat nabití. Při pořizování strojku s akumulátorem se zaměřte tedy na výdrž akumulátoru, ale pamatujte že s používáním bude klesat, podobně jako tomu je například u mobilních telefonů.

Víte, že…?

Pokud jste si vybrali strojek s akumulátorem, snažte se životnost akumulátoru co nejvíce prodloužit. Nemějte tedy strojek permanentně umístěn na nabíječce, někteří výrobci akumulátoru radí začít nabíjet až pokud stav nabití klesne pod 60 % a naopak nenechat strojek vybít až na nulu.

Baterie

Pohánění strojku pomocí klasických tužkových baterií je zastaralé a asi nejméně oblíbené. Přiznejme si, kdo z nás má doma vždy po ruce dvě náhradní tužkové baterie a komu se chce při nákupu v supermarketu pamatovat na to, že má koupit baterie do strojku. Každopádně i s takovými strojky se ještě můžete potkat, proto jsou zde uvedeny.

Česká značka
ETA Eliot 8342
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Kombinace

Optimální variantou je kombinace strojku s akumulátorem a s nabíjením ze sítě pomocí kabelu. Za takový strojek si připlatíte o něco navíc, ale vyplatí se to. Doma Vás nezastaví vybitý strojek a na návštěvě nebo v hotelu špatný dosah zástrčky.

Hmotnost a rozměry

Pokud se jedná o hmotnost, určitě jsou lepší lehčí strojky. Pokud si strojek před pořízením jen lehce potěžkáte, bude se Vám zdát lehký každý. Ale berte v úvahu to, že jej budete používat například 15 až 20 minut, a to se už může ruka unavit a pak ztratíte na citlivosti a přesnosti zastřihávání. Lehčí strojek se taky hodí, pokud s ním budete cestovat, pak oceníte každý gram dolů z hmotnosti strojku.

U rozměrů nelze říct co je lepší nebo horší. Zejména je to o zvyku než si strojek „osaháte“, ale měli byste si před výběrem strojku zkusit, jestli Vám dobře padne do ruky, tak abyste ho nedrželi krkolomně a nedostali během upravování vlasů například křeč.

Bezdrátový
Panasonic ER-GC51-K503
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Motor strojku

Jako každé elektronické zařízení, i strojek na vlasy musí mít motor, který pohání v tomto případě čepele. Výrobci strojků na vlasy používají do svých produktů tři typy motorů:

 • rotační
 • magnetický
 • pivot motory

Každý z těchto způsobů provedení motoru funguje na trochu jiném principu, což ale není pro konečného uživatele podstatnou informací. Důležité jsou výhody a nevýhody každého typu. Ty můžete porovnat v následující tabulce.

Profesionální
Andis Ionica Clipper
ca. 7 000 CZK
Aktuálni cena
Typ motoru strojku Nevýhody Výhody
Rotační motor Nižší výkon Nižší spotřeba Využití pro všechny hustoty vlasů Více stupňů rychlostí Nižší cena
Magnetický motor Přehřívání Vysoký výkon Vhodné pro husté vlasy
Pivot motor Nižší výkon Menší spotřeba Tlumí vibrace Vhodné na déle trvající stříhání

Další funkce

Kromě výše uvedeného existují další drobnosti, které Vám mohou zpříjemnit používání strojku na vlasy.

Odsávání

Velice užitečné je, pokud strojek sám sbírá to, co jste ostříhali, a to pomocí odsávání. Strojek s odsáváním by měl mít separovanou nádobku, kde se vlasy, popřípadě chloupky sbírají a stačí ji vyčistit prostým otevřením a vyklepáním nebo vymetením pomocí štětečku, který také bývá součástí příslušenství.

Laserové navádění

Tato vychytávka Vám usnadní přesné zastřihávání vlasů. Díky červenému laserovému proužku uvidíte, které místo bude zastřihávat a můžete namířit přesně tam, kde chcete zkrášlit svůj účes.

Display

Moderní zastřihovací strojky mají display, který Vám usnadní ovládání strojku tím, že Vás informuje například o tom, kolik procent baterie Vám zbývá a na jak dlouhý čas Vám vydrží. Na displeji také může mít upozornění na otupení čepelí nebo naplnění odsávací komory a nutnosti strojek vyčistit.

Pouzdro

Pokud plánujete často cestovat a strojek na vlasy si vozit s sebou, oceníte vhodné pouzdro, do kterého uložíte strojek samotný a také všechny nástavce a doplňky, takže se Vám neztratí anebo nezničí při přepravě.

Výrobci a ceny

Strojky na vlasy vyrábí celá řada výrobců. Mezi nejznámější a léty osvědčené značky patří Philips, Braun, Rowenta nebo Remington. Značek je mnoho, tyto zmíněné jsou výhodné v tom, že nabízejí nejlevnější a nejobyčejnější strojky na vlasy, až po ty dražší pro náročnější uživatele a také profesionální strojky.
Pro lepší orientaci v nabídce strojků na vlasy můžeme počítat se třemi cenovými úrovněmi:

 • od 300 do 1000 Kč
 • od 1000 Kč do 2000 Kč
 • 2000 Kč a více

Cena strojků na vlasy začínají na 300–400 Kč, přičemž v této cenové úrovni dostanete strojek, který je vhodný na pravidelné udržování účesu. Od této minimální hranice po zhruba hranici 1000 Kč se pohybují strojky na vlasy s méně kvalitními čepelemi, bez samoostření a se slabším motorem, který tedy není vhodný na velké zásahy, například oholení hustých vlasů do hola.

S tím, jak se bude cena strojku blížit 1000 Kč, tak poroste kvalita materiálu a výbavy strojky. Budete mít více nástavců a více voleb délky zastřižení, voděodolnost a další plusy.

V cenové kategorii 1000–2000Kč dostanete strojek na vlasy s plnou výbavou, kvalitními čepelemi a dlouhou výdrží akumulátoru. Strojky na vlasy v této cenové rovině bývají často také kombinované s holícími strojky, takže dostanete dva v jednom.

Pokud se rozhodnete do strojku na vlasy investovat více než 2000 Kč, tak byste měli dostat zařízení s výkonným motorem, tichým chodem a kvalitními čepelemi. Dále můžete očekávat dotykový display, funkci laserového zaměřování a rychlého nabíjení.

Nomination
Vodotěsný
Multifunkční
S odsáváním
Samoostřící
Česká značka
Bezdrátový
Profesionální
Image
Product
Philips Multigroom MG5730/15
Braun MGK7020
Rowenta Airforce Ultimate TN9300F5
Remington HC 5035
ETA Eliot 8342
Panasonic ER-GC51-K503
Andis Ionica Clipper
Systém napájení
akumulátorové
akumulátorové
síťové
síťové
kombinované
akumulátorové
akumulátorové
Počet nástavců
11
9
2
9
7
1
Omyvatelné
Samoostřící nože
Doba provozu
80 min
100 min
40 min
40 min
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 900 CZK ca. 7 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena