Nejlepší struhadla na hranolky 2024 a jak vybrat

Bramborové hranolky jedna jako druhá.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
WESTMARK Kráječ na hranolky plast

Jak vybrat struhadlo na hranolky

  • Struhadlo na hranolky vám usnadní zdlouhavý proces přípravy brambor na hranolky.
  • Pro snadnější přípravu přijde vhod elektrické struhadlo, do kterého lze brambory pouze vkládat.
  • Vyrábí se zpravidla z nerezových materiálů a v plochém tvaru s i bez zásobníku, nebo i v podobě kráječů.

Struhadlo na hranolky - náš výběr

WESTMARK Kráječ na hranolky plast
Výrobce: Westmark
Zobrazit více
Struhadlo na hranolky je kuchyňský nástroj, který slouží k přípravě hranolků. Je vyroben z materiálů, jako je nerezová ocel a plast. Tento praktický pomocník vám umožní snadno nakrájet brambory na proužky o rozměrech zhruba 1 x 1 cm. Uživatel si může zvolit z různých provedení a značek na trhu.
Zobrazit méně
Verk 24288 Mechanický kráječ na hranolky a zeleninu
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Tema: Struhadlo na hranolky Produkt: Struhadlo na hranolky je nástroj navržený pro snadné a rychlé krájení brambor na hranolky. Toto zařízení má čepele z nerezové oceli, které zajišťují přesné a rovnoměrné krájení. Rozměry produktu jsou kompaktní, což umožňuje snadné skladování.
Zobrazit méně

Kovová struhadla na hranolky

WESTMARK Kráječ na hranolky, nerezový
Zobrazit více
Struhadlo na hranolky je nástroj určený k snadnému a rychlému strouhání brambor do tvaru hranolek. Toto zařízení obvykle obsahuje několik otvorů různých velikostí pro výběr tloušťky a šířky hranolků. Materiál je často nerezová ocel pro dlouhou životnost a jednoduché čištění.
Zobrazit méně
PROHOME - Kráječ na hranolky
Zobrazit více
Struhadlo na hranolky je kuchyňský nástroj určený pro přípravu hranolků z brambor. Je vybaveno řeznými plochami o různých velikostech pro přizpůsobení tloušťky hranolků. Materiál struhadla je obvykle z nerezové oceli nebo plastu. Při použití uživatel vtlačí bramboru na řezné plochy a tím vytvoří hranolky.
Zobrazit méně

Přídavná struhadla na hranolky

Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na hranolky

Jak vybrat struhadlo na hranolky

Proč mít struhadlo na hranolky

Struhadlo na hranolky je nedocenitelným pomocníkem při přípravě oblíbených hranolek. Jednoznačnou přísadou jsou samozřejmě brambory, kterých je na hranolky potřeba zpravidla větší množství. Bez struhadla se neobejdete a někdy nestačí ani ruční, neboť je práce poměrně náročná. Občas přijdou vhod větší struhadla pro rychlejší strouhání, případně elektrická struhadla, která většinu práce odvedou za vás. Příprava je někdy náročná a proto může být struhadlo nahrazeno kráječem, který může být v některých případech ještě rychlejší volbou.

Syrové bramborové hranolky

Struhadlo vytvoří dokonalé bramborové hranolky, iStock /robert6666

Druhy struhadel

Na současném trhu můžete nalézt několik druhů struhadel na hranolky. Většinou je lze rozdělit na první pohled, protože se liší velikostí a svým vzhledem, případně i stylem používání.

Ploché struhadlo

Ploché struhadlo na hranolky je zřejmě tím nejobvyklejším. Pouze tvar však připomíná klasické struhadlo, který má v kuchyni zřejmě každý. V tomto případě je však nasazena speciální čepel, respektive strouhací část, která při tahu bramborou vytváří kýžené hranolky. Většina těchto struhadel je vybavena nástavcem, do kterého se brambora vloží a následně už jen tahy tam a zpět strouháte. Jde o velmi intuitivní činnost a navíc jsou perfektně chráněny vaše prsty i ruce.

Struhadlo se zásobníkem

Struhadlo na hranolky
WESTMARK Kráječ na hranolky plast

Výše zmíněné ploché struhadlo může být vylepšeno ještě o zásobník, kam budou přímo padat nastrouhané hranolky, což je další vítaná výhoda. V praxi máte také rychlou možnost, jak předpřipravené domácí hranolky uskladnit, neboť je máte přímo v misce pod struhadlem. Naopak je nutné počítat s tím, že tento typ struhadla zabere přeci jen více místa.

Kráječ na hranolky

Specifickým typem struhadla na hranolky je kráječ. Ten má v sobě nerezové ostří, kterým oloupaná brambora projde jako po másle a dojde k vytvoření několik hranolek, v závislosti na velikosti dané brambory. I zde nechybí nástavec, do kterého bramboru nejprve dáte a až pak jej společně nasměrujete k ostří. Opět tak nehrozí ani nechtěné poranění při krájení.

Nástavec na kráječ na hranolky

V domácnostech jsou oblíbené i kráječe na hranolky, iStock /popovaphoto

Elektrické struhadlo

Pokud připravujete hranolky častěji či pro více osob, přijde vhod elektrické struhadlo na bramboráky. V jeho případě je připraven zásobník a rotační struhadlo uvnitř. Do zásobníku vkládáte oloupané brambory a rotací dochází k jejich strouhání. Netřeba dodávat, že to výrazně urychluje a usnadňuje práci. Výhodou je, že brambory nemusíte ani speciálně krájet, přístroj udělá vše za vás.

Typ struhadloVyužití
Ploché struhadlo na hranolkyObčasné strouhání s nástavcem, snadné skladování
Vícehranné struhadlo na hranolkyPohodlnější strouhání, více druhů strouhacích ploch
Elektrické struhadlo na hranolkyČastější strouhání, více možností, snadné obsluha i příprava

Mytí

Kovová struhadla na hranolky
WESTMARK Kráječ na hranolky, nerezový

Stejně jako jakýkoliv jiný druh nádobí, i struhadlo na hranolky je nutné umývat. Pro maximální pohodlí je vhodné, aby struhadlo na hranolky bylo možné mýt v myčce. Nerezové materiály s tím většinou nemají problém, zaměřte se proto na plasty, kde to již samozřejmé není. Vyloučeny z mytí v myčce na nádobí jsou pak struhadla na hranolky s dřevěnými prvky.

Víte, že…?

Hranolky jsou oblíbeným pokrmem a domácí varianta může být výrazně zdravější, neboť ji vytvoříte z vlastních brambor a nemusíte je připravovat na oleji. Pro takové případy se hodí mít po ruce struhadlo na hranolky, alespoň základního typu, neboť s jeho pomocí budete mít hranolky vytvořené velmi rychle.

Ceny

Struhadla na hranolky jsou oblíbeným pomocníkem v každé kuchyni, a proto potěší, že nejde o nijak nákladnou záležitost.

  • Základní typy plochých struhadel na hranolky pořídíte přibližně od 150 Kč.
  • Ještě levnější bývají kráječe hranolek, kdy je můžete zakoupit již pod hranicí 100 Kč.
  • Na o něco vyšší cenu narazíte u struhadel na hranolky se zásobníkem, v takových případech hovoříme o částkách od 300 do 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na hranolky?

Struhadlo na hranolky vybírejte dle frekvence strouhání brambor Důležité je, aby struhadlo dobře padlo do ruky a mělo vždy své nepřekážející místo při uskladnění. Pakliže hranolky připravujete častěji či ve větším množství, rozhodně zvažte kvalitnější modely, které mají nástavec i zásobník na již nastrouhané hranolky.

Kdy zvolit spíše kráječ na hranolky?

Pomyslnou alternativou ke struhadlům na hranolky představuje kráječ, do kterého se brambora vloží a ostří ji rozdělí na jednotlivé hranolky. Hodí se pro všechny, kterým jde o rychlost v přípravě hranolek, současně i pro ty, kteří chtějí mít s přípravou co nejméně práce.
Zobrazit kompletní nabídku Struhadlo na hranolky