25 nejlepších šupler 2023

Moderní i klasická - vybere si každý.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
YATO YT-7201 Posuvné měřítko šuplera digitální 150mm
70 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat šupleru

  • Posuvná měřítka vám pomohou přesně stanovit délku, šířku, rozteč i hloubku zpracovávaného výrobku nebo opravovaného předmětu.
  • Šuplery lze koupit v různých délkách s různou přesností měření.
  • Zvolit můžete mezi analogovou nebo digitální šupleru.

Šuplera - náš výběr

Digitální šuplery

Analogové šuplery

Rýsovací šuplery

Šuplery Festa

Zobrazit kompletní nabídku šupler

Jak vybrat šupleru

Jak měřit

Posuvné měřítko se skládá z pevné a pohyblivé části. Pevná část je opatřená milimetrovou a palcovou stupnicí. Mechanická šuplera má na posuvné části stupnici druhou, tzv. nonius. Na posuvce jsou dále pevné čelisti, které svírají s vedením pravý úhel. Zadní krátké čelisti jsou určené pro měření vnitřních rozměrů, například otvorů. Jehlou na spodní části posuvky se měří hloubka.

  • Při měření se předmět sevře mezi čelisti. Při měření vnitřního průměru se používají krátké zadní čelisti, které se roztáhnou. Při měření vnějších rozměrů je třeba měřicí čelisti nasunout co nejvíce na součást. Měřicí břity by se měly používat pouze pro měření úzkých drážek a zápichů.
Šuplera
YATO YT-7201 Posuvné měřítko šuplera digitální 150mm
  • Při měření vnitřních rozměrů se do otvoru nasune nejdříve pevná čelist a pak pohyblivá. Při měření posuvnými měřítky s rozsahem 150 mm se přímo zobrazí naměřená hodnota, zatímco u posuvných měřítek s větším rozsahem je nutno připočíst ještě šíři osazených měřicích čelistí.

Typy

Před tím, než si šupleru pořídíte, byste měli vědět, co jednotlivé výrobky nabízí a který model bude ten nejlepší. Posuvné měřítka se vybírají podle velikosti měřeného materiálu, přesnosti měření, které očekáváte a potřebujete, a také podle toho, jaká varianta odečítání hodnot vám vyhovuje.

Analogové

Klasická analogová posuvná měřítka využívají nonius. Toto měřítko se skládá ze dvou částí, a to pevné části se stupnicí a pohyblivé části, které se říká jezdec. Stupnice bývá ve většině případů v milimetrech, kombinované stupnice pak v milimetrech a palcích.

Digitální šuplery
Extol Premium 8825220 měřítko posuvné digitální nerez 0-150mm

Běžná šuplera je oboustranná, pro měření vnějších a vnitřních rozměrů a je vybavena hloubkoměrem. Tyto posuvná měřítka lze pořídit do délky 150 – 300 mm. Dílenská měřítka dosahují délky i několika metrů. Přesnost je v tomto případě udávána 0,1 mm, 0,05 mm a 0,02 mm. Páčka nebo šroubek na posuvné části slouží k jejímu uvolnění a aretaci.

Výhody Nevýhody
Není nutná baterie, nebo jiný zdroj napájení Složitější odečítání naměřené hodnoty
Větší odolnost daná konstrukcí  
Bezproblémová funkce ve vlhkém a prašném prostředí  
Možnost kalibrace  

Digitální

Propracovanější šuplera, kde se naměřená hodnota zobrazuje na digitálním displeji. Pohyblivá část je opatřena baterií, integrovaným obvodem a číslicovým displejem, který zobrazuje naměřenou hodnotu. Pracuje se s nimi stejně jako v případě analogových šupler, jejich výhodou je zejména jednodušší odečítání hodnot.

Výhodou digitálních měřidel je, že umožňují nastavit nulu v kterékoliv pozici měření. Stupnice je v milimetrech a palcích, a přesnost je v tomto případě 0,01 mm. I zde se jedná o oboustranné měřidlo pro měření vnějších i vnitřních rozměrů, které je vybaveno hloubkoměrem. Velikost digitálních šupler je od 150 mm až do metrových rozměrů. Některá digitální měřítka mohou mít konektor pro výstup naměřených dat do počítače nebo jiného přístroje. Naměřené hodnoty tak můžete archivovat.

Analogové šuplery
EXTOL Analogové ocelové posuvné měřidlo (šuplera) 0-150mm
Výhody Nevýhody
Rychlé a snadné odečítání hodnoty z displeje posuvky Nutnost baterie
Rychlé přepínání mezi metrikou a palci  
Možnost nastavení nuly v libovolné poloze  
Možnost kalibrace  
Možnost konektoru pro odeslání dat do počítače  

Plastová

Plastové šuplery se dělí na dva typy. První jsou levné a slouží spíše pro orientační měření, pokud tedy nepotřebujete měřit přesně na desetiny, bude vám toto měřidlo stačit. Skládají se z pevné části se stupnicí a jezdce pro odečítání přesnější míry.

Výhody Nevýhody
Nízká cena Nepřesné měření

Druhý typ plastových šupler nabízí přesnější měření. Tyto šuplery jsou určeny pro měření měkkých součástech nebo dílů, které nesmí přijít do kontaktu s kovem.

Výhody Nevýhody
Vysoká přesnost měření Vyšší cena
Vhodná pro měření měkkých součástek nebo dílů, které nesmějí přijít do kontaktu s kovem  

Měřidlo s budíkem

Měřené hodnoty jsou v milimetrech a palcích a pro přesné odečítání míry slouží analogový budík. Výhodou je zde jednoduché odečítání zlomků milimetrů ručičkou jako na hodinách.

Rýsovací šuplery
Kinex Posuvné měřítko "šuplera" RÝSOVACÍ 300 mm 0,1 mm, hrot - SLINUTÝ KARBID

Víte, že…?

U posuvných měřidel lze provést kalibraci již při prodeji a jsou dodávány s kalibračním listem. Kalibraci můžete provést také později. Na tuto možnost se však informujte přímo u prodejce, jelikož ne každé měřidlo je vhodné ke kalibraci.

Cena

  • Nejlevnější plastová měřítka stojí do 30 Kč, pokud chcete měřit přece jenom přesněji, měli byste investovat alespoň do analogového měřidla. Zde se cena pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 Kč.
  • Digitální šuplery pak pořídíte od cca 600 – 3 000 Kč. Obecně se dá říct, že kvalitní šupleru lze koupit za cenu 1 000 – 1 500 Kč. Vybírat můžete z mnoha analogových i digitálních měřidel, s jejichž pomocí změříte vše, co je třeba.
Šuplery Festa
FESTA Měřítko posuvné dig. 150mm

Otázky a odpovědi

Co změří šuplera?

Posuvná měřítka vám pomohou přesně stanovit délku, šířku, rozteč i hloubku zpracovávaného výrobku nebo opravovaného předmětu. Šuplery lze koupit v různých délkách s různou přesností měření.

Jakou značku vybrat?

Kvalitní šuplery nabízí značky jako Kinex, Mitutoyo, Bosch, Kreator, Geko a další.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku šupler