Nejlepší sušičky prádla 2024 a jak vybrat
Nadýchané prádlo stisknutím pár tlačítek, co víc si přát.
Jak vybrat sušičku prádla
- Vybrat můžete samostatnou sušičkou a kombinací s pračkou. rozhodování mezi samostatným spotřebičem a kombinací s pračkou.
- Mezi další důležité kroky patří volba optimálního typu. V obchodech mají své místo hned tři základní druhy – ventilační sušičky a kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem či tepelným čerpadlem.
- Před výběrem konkrétního modelu si důkladně změřte míry prostoru, do něhož jej chcete napasovat. Standardní rozměry sušiček činí 85 × 60 × 60 cm.
- Mezi nejdůležitější parametry řadíme i kapacitu. Ta určuje, kolik prádla zvládne sušička najednou vysušit.
Sušička prádla - náš výběr
Kondenzační sušičky
Úzké sušičky prádla
Sušičky prádla s tepelným čerpadlem
Sušičky prádla Whirlpool
Jak vybrat sušičku prádla
V čem je lepší
Jistě jste již někdy slyšeli o tom, že prádlo má tendenci se při sušení v sušičce srazit. Jiné příběhy zase vyprávějí o nenávratných škodách na barvách či materiálu. Je pravdou, že úplně první modely nějakými těmi porodními bolestmi trpěly. V dnešní době se však žádných nepříjemností obávat nemusíte.
A jaké ty klady vlastně jsou?
- V prvé řadě se jedná o výraznou úsporu času. Také vás nebaví prádlo po vytažení z pračky dlouhé minuty věšet, a pak zase stejně dlouho sbírat? Se sušičkou tyto problémy odpadají – zkrátka jen várku oblečení přendáte z jednoho spotřebiče do druhého.
- Pomocné nástavce k sušení bot, jemného prádla či plyšových hraček navíc zajistí univerzální použití.
Kombinovaná nebo samostatná?
Jestliže jste se již pro nákup sušičky rozhodli, čeká vás rozhodování mezi samostatným spotřebičem a kombinací s pračkou. Ta představuje rozumnou alternativu zejména tehdy, nemáte-li v domácnosti příliš mnoho prostoru. Stejně tak s sebou ovšem přináší hned několik zásadních problémů:
- Vyšší poruchovost
- Nutnost část prádla před sušením vytáhnout (sušička má nižší kapacitu než pračka)
- Vyšší spotřeba vody
- Výraznější energetická náročnost
- Menší počet programů
Je-li to tedy alespoň trochu možné, doporučujeme se poohlédnout po 2 samostatných modelech. Jedině tak využijete potenciál moderních technologií naplno. Víte, jak je komfortní najednou prát i sušit?
Typy sušiček
Mezi další důležité kroky patří volba optimálního typu. V obchodech mají své místo hned tři základní druhy – ventilační sušičky a kondenzační sušičky s elektrickým topným tělesem či tepelným čerpadlem.
Ačkoliv představují ventilační sušičky ekologičtější a celkově efektivnější typ, v našich končinách se prodávají jen omezeně. Vyžadují totiž aktivní odvod vzniklé páry, jenž domy v České republice podporují jen zřídka. I přesto považujeme za důležité je do přehledu zahrnout, neboť se často využívají například ve firemních provozech.
Důkladný přehled nabízí následující tabulka:
Typ sušičky | Princip fungování | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Ventilační | Horký vzduch s parou vznikající při sušení je odváděn pryč z domu | Nižší energetická náročnost Nižší cena | Nutný stavební zásah pro umístění odvodu Potřeba časté kontroly odvodního systému |
Kondenzační s elektrickým topným tělesem | Ohřev vody v sušičce zajišťuje samostatné topné těleso | Rychlejší proces sušení Nižší cena | Značná spotřeba energie |
Kondenzační s tepelným čerpadlem | Zbytkové teplo ze sušení je využito pro ohřev studeného vzduchu uvnitř | Výraznější energetická úspora | Nutnost čištění filtrů Pomalejší sušení Vyšší cena |
Specifickou skupinou kondenzačních sušiček jsou hybridní modely. Bývají vybaveny jak topným tělesem, tak tepelným čerpadlem. S jejich pomocí lze regulovat délku sušení a z ní vyplývající náklady za energie podle potřeby. K jejich pořízení si ovšem musíte připravit alespoň 15 000 korun.
Rozměry
Před výběrem konkrétního modelu si důkladně změřte míry prostoru, do něhož jej chcete napasovat. Standardní rozměry sušiček činí 85 × 60 × 60 cm. Vzhledem k tomu, že celá řada domácností tolik místa zkrátka nemá, prodávají se i modely 40–45 cm široké a pouhých 45 cm hluboké. Jediný parametr, jenž se nemění je výška. Nemá totiž na umístění sušičky prakticky žádný vliv.
Nemáte-li v koupelně vůbec žádné místo, zapřemýšlejte nad zakoupením vestavného spotřebiče do kuchyňské linky. Toto nestandardní řešení je vhodné zejména pro nejmenší garsonky, kde je znát každý metr navíc.
Víte, že…?
Jestliže zvolíte sušičku vestavěnou do kuchyňské linky, počítejte s dramatickým snížením komfortu. Máte-li pračku v jiné místnosti, nezbyde vám než prádlo přenášet z jednoho stroje do druhého.
Kapacita
Mezi nejdůležitější parametry řadíme i kapacitu. Ta určuje, kolik prádla zvládne sušička najednou vysušit. Vaše volba by se měla odvíjet od počtů členů domácnosti a nezapomeňte zohlednit i plány pro budoucnost. S čerstvě narozeným dítětem se četnost praní a sušení nejspíše výrazně zvýší. Maximální kapacita sušičky by ideálně měla odpovídat stejnému údaji u pračky.
V současné době se rozlišuje hned několik rozmezí objemu podle počtu osob v domácnosti:
- 3–5 kg – absolutní minimum pro jednočlennou domácnost
- 5–7 kg – pro dvoučlennou domácnost
- Nad 8 kg – pro domácnost s dětmi
Jestliže chcete ušetřit na provozu, rozhodně si nevybírejte co nejnižší kapacitu. Provoz takové sušičky je podobně energeticky náročný jako u protějšků, které pojmou výrazně více. Nižší množství vysušeného prádla na jeden cyklus se na nákladech nepříjemně projeví.
Energetická třída
Asi první, co vás při nákupu v obchodech upoutá, jsou tzv. energetické štítky. Kromě obligátní spotřeby na nich najdete prakticky všechny podstatné údaje.
Nejdůležitějším z nich je bezesporu energetická třída. Udává se na škále od G po A+++, přičemž každé písmeno určuje míru energetické náročnosti. V současné době se na trhu vyskytují modely od hodnocení B po nejlepší A+++. Produkty označené horšími písmeny byly několika nařízeními postupně z obchodů vytlačeny.
Chcete si zakoupit výrobek hodnocený písmenem B, protože je o několik tisíc levnější než vedle stojící model A+++? Zvažte, zda se nejedná o šetření na nepravém místě. Rozdíl ve spotřebě může činit klidně i více než 2 kWh. Při pravidelném používání se vám tedy vyšší částka vrátí za několik málo měsíců.
Roční spotřeba energie
Hodnoty roční spotřeby, jež se nacházejí na štítku, skýtají detailnější přehled o nákladech za energii. Vypočítat spotřebu za jeden rok je poměrně jednoduché, stačí vynásobit cenu za 1 kWh standardizovaným počtem cyklů 160.
Míra spotřebované energie bohužel nezávisí pouze na kvalitě sušičky. Neméně podstatná je i kvalita práce pračky. Ta by měla podporovat odstřeďování o rychlosti alespoň 1 200 otáček. Slabě vyždímané prádlo logicky potřebuje mnohem více času a samozřejmě i energie na úplné vysušení.
Hlučnost
Nemáte rádi, když váš spotřebič vydává hluk srovnatelný s rušnou ulicí? V tom případě byste se měli orientovat podle dalšího parametru na energetickém štítku. Bohužel je jasné, že žádný stroj nebude ani zdaleka tak tichý jako prádlo pověšené na šňůře. Naštěstí se dnes dají najít i modely, které svou prací již příliš neruší a mohou pracovat i v noci. Majitelé a nájemníci bytů by k tomuto parametru měli přihlížet i pro zachování dobrých sousedských vztahů.
V současné době se míra hluku u sušiček pohybuje zhruba okolo 64 dB. Sice se nejedná o komfortní zónu, nemusíte se naštěstí bát ohluchnutí. Obecně platí, že za tišší motory zaplatíte mnohem více peněz, takže závisí jen na vás, co je pro vás podstatné.
Délka sušení
V neposlední řadě se vyplatí zaměřit i na délku sušení. Údaje uvedené na energetickém štítku vycházejí z průměru 7 sušení, z toho 3× s plným bubnem a 4× s poloviční náplní. Na délku cyklu má samozřejmě vliv hned několik dalších faktorů:
- Kvalita odstřeďování v pračce
- Typ zvoleného programu
- Druh sušeného prádla
- Míra naplněnosti bubnu
Samozřejmě platí, že čím rychleji spotřebič prádlo vysuší, tím méně energie při tom spotřebuje. V žádném případě by to ovšem nemělo být na úkor kvality.
Účinnost
Posledním klíčovým prvkem, jenž má své pevné místo tzv. energetickém štítku, je účinnost sušení. Stejně jako spotřeba energie se udává hned v 7 třídách odstupňovaných písmeny A – G. Jen letmým pohledem zjistíte, jakého množství vody vás zařízení během cyklu při standardním programu zbaví:
- A – vysuší více než 90 % vody
- B – vysuší 80–89,9 % vody
- C – vysuší 70–79,9 % vody
- D – vysuší 60–69.9 % vody
- E – vysuší 50–59,9 % vody
- F – vysuší 40–49,9 % vody
- G – vysuší méně než 40 % vody
Víte, že…?
Za všech okolností se poohlížejte po modelech ve třídě A, přinejhorším B. Sušičky hodnocené hůře vám nezaručí dostatečné vysušení prádla, které budete vytahovat prakticky mokré. Nehledě na zbytečně vyplýtvanou elektrickou energii.
Doplňkové funkce a příslušenství
Vybavenost příslušenstvím a různými dodatečnými funkcemi dnes hýbe světem. Žádná firma se bez doplňků neobejde a obvykle si na nich staví celé marketingové strategie. Copak může být něco lepšího než sušička, vybavená pro práci v páře? Dokážete odolat funkci žehlení, která vás zbaví neoblíbené domácí práce? Různých vychytávek je celá řada:
- Snadné žehlení – sušička zanechá prádlo trochu vlhké tak, aby se pomocí vzniklé páry lépe žehlilo
- Žehlicí funkce – samostatné vyžehlení záhybů pomocí páry
- Odstranění pachů – odstranění alergenů a zápachů z nošeného oblečení bez nutnosti jeho praní
- Fuzzy logic (6. smysl) – senzory určující kolik času je potřeba pro optimální dokončení programu
- Spojení s telefonem – praktická aplikace pro kontrolu a ovládání sušičky na dálku
- Oboustranná dvířka – možnost otevírat dvířka bubnu na požadovanou stranu
- Automatické čištění – program čištění vnitřního ústrojí sušičky pro udržení její efektivity a životnosti
- Odložený start – možnost nastavit počátek cyklu podle potřeby
Nejvýznamnější značky
Sušičky mohou klidně sloužit několik dlouhých let bez problémů, nebo se pokazit během několika měsíců používání. Abyste riziko druhé možnosti co nejvíce eliminovali, vyplatí se poohlížet pouze po produktech významných hráčů. Se svým renomé se totiž nemohou dovolit hazardovat, a tak garantují výrazně vyšší životnost a úroveň svých modelů než bezejmenné dílničky.
V současné době řadíme mezi nejvýznamnější producenty na trhu poměrně velkou řádku firem:
- Electrolux/AEG
- Whirlpool
- Bosch
- Gorenje
- Siemens
- Miele
V obchodech se velmi často setkáte i s produkty značek Candy a Beko. Jedná se o producenty orientující se na nejnižší ceny. Tomu bohužel odpovídá i kvalita a šíře nabízených funkcí. Určitou dobu mohou fungovat uspokojivě, dlouhodobý provoz však od nich neočekávejte.
Zatímco italská společnost Candy je naprostým základem se vším všudy, turecká společnost Beko často nabízí výbavu srovnatelnou i s dražší konkurencí. Stále však platí, že spotřebiče značky poměrně často trpí na závady.
Electrolux/AEG
Asi se ptáte, proč dáváme dohromady dvě na první pohled nezávislé značky? AEG je totiž již přes 20 let součástí švédského giganta. Modely prodávané pod označením Electrolux spadají do nižší střední třídy segmentu. Vyznačují se spolehlivostí a uspokojivými parametry, žádné špičkové funkce, extra výkon, ani nejnižší hlučnost ovšem neočekávejte.
Naproti tomu AEG lze směle zařadit do vyšší střední třídy. Samozřejmostí je široké spektrum různých doplňků a funkcí, stejně tak se setkáte i s velmi tichými motory. Označení AEG staví svou reputaci na energetické úspornosti, jež nezřídka dosahuje i nejlepšího hodnocení A+++.
Whirlpool
Slavná americká společnost vyrostla na segmentu praček, a tak není divu, že se zabývá i sušením. Jedná se o jakýsi etalon střední třídy nabízející rozumné parametry za relativně dostupné ceny. Whirlpool rovněž experimentuje s různými moderními technologiemi, o čemž svědčí i primát v zavádění tzv. 6. smyslu, jenž sám kontroluje průběh programu a podle potřeby nastavuje i čas.
Bosch
Slavná německá společnost ve výčtu nejdůležitějších značek na trhu nemůže chybět. Cenově spadá do vyšší střední třídy, ale výjimkou nejsou ani drahé modely. Filozofie společnosti se soustředí na produkci tichých a výkonných motorů, které uspoří značné množství energie.
Gorenje
Pomalu ale jistě se dostáváme do elitní společnosti. Slovinská firma Gorenje je známá jako výrobce domácích spotřebičů pro náročné domácnosti. Kromě dlouhé životnosti využívá i celou řadu revolučních technologií a funkcí. Její sušičky jsou tiché a efektivní, s nižší energetickou třídou než A++ se prakticky nesetkáte. Totéž platí i o účinnosti a dalších klíčových parametrech.
Slovinský výrobce je činný i na poli spotřebičů v retro designu či sušiček plněných shora, jež spoří místo ve malých domácnostech.
Siemens
Tušili jste, že obrovská telekomunikační firma Siemens má i svou vlastní divizi zabývající se výrobou vybavení domácnosti? Nutno říci, že úspěšně. Její modely ovšem nenaleznete pod hranicí 15 000 korun. Za své peníze můžete očekávat revoluční a inovativní technologie, mezi nimiž nechybí ani propojení s mobilním telefonem.
Hlučnost jen výjimečně přesahuje hranici 70 dB a energetická třída minimálně A++ uspokojí i spořivé jedince. Vybavení přehledným LED displejem a luxusní programovou nabídkou je jen jakousi pomyslnou třešničkou na dortu.
Miele
A rázem se ocitáme na samém vrcholu. Stojí na něm německá firma Miele, která se žádným poměrem cena/výkon nezabývá. Zkrátka dostanete hodně muziky za opravdu hodně peněz. Parametry dosahují těch nejlepších hodnocení, životnost modelů při řádné péči klidně přesáhne i deset let. Záleží tedy jen na vás, zda máte po ruce dostatek financí.
Cena
Ceny sušiček zažily v posledním období znatelný pokles, díky čemuž si je pomohou pořídit i méně movité domácnosti. Vzhledem k rozdílům v kvalitě použitých dílů, šíře programů a technologických vychytávek, je ovšem cenové rozpětí vcelku široké. Podařilo se nám nalézt tři základní cenové intervaly:
- Do 12 000 Kč
- 12 000 – 25 000 Kč
- Nad 25 000 Kč
Více informací naleznete v následující tabulce, v nichž popisujeme klíčové parametry jednotlivých cenových skupin:
Cenová hladina | Značky | Energetická třída | Hlučnost | Kapacita | Funkce |
---|---|---|---|---|---|
Do 12 000 Kč | Candy, Beko, Electrolux, Whirlpool | B–A++ | 67–71 dB | 7–9 kg | LCD displej, odložený start, oboustranná dvířka, zvukový signál, fuzzy logic |
12 000 – 25 000 Kč | AEG, Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Gorenje | A+–A+++ | 62–71 dB | 4–9 kg | Odstranění pachů, snadné žehlení, pára, vnitřní osvětlení bubnu, propojení s mobilním telefonem |
Nad 25 000 Kč | Miele | A+++ | 62–65 dB | 7–9 kg | Všechny dostupné technologie a funkce |
V některých parametrech nejsou rozdíly příliš patrné, jinde naopak propastné. Nejvíce se investovaná částka projeví v hlučnosti, energetické třídě a vybavenosti funkcemi a technologiemi. Vybírejte proto pečlivě a každou investovanou korunu zvažte.