Svářecí kukla

Ochranná pomůcka pro svářeče.

ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat svářecí kuklu

  • Svářecí kukla je jednou z pomůcek, které se používají při svařování.
  • Můžete volit jak mezi klasikou, tak i nadstandardními samostmívacími modely.
  • Výrobním materiálem je v drtivé většině případů polyamid / nylon, který je také uváděn zkratkou PA.
  • Velikost kukly si můžete vždy libovolně nastavit tak, aby vám dobře padla.

Typy

Zvolit můžete kromě klasické svářečské kukly také samostmívací kuklu, která je v poslední době velmi oblíbená.

Svářečská kukla

Svářečská kukla je během svařování umístěna na hlavě a nemusíte mít obavu, že by vám při práci překážela. Nevýhodou klasické svářečské kukly jsou stále zatmavená skla. Kvůli tomu budete muset kuklu použít až po chvíli svařování, kdy nejprve svár začnete vytvářet a teprve následně na to kuklu umístíte na oči a obličej. Kukla vám tak neposkytne permanentní ochranu očí. Jedná se o řešení určené spíše občasným uživatelům.

Automatické ztmavení
Parkside PSHL 2 D1 černá / plameny

Samostmívací kukla

V současnosti se jedná o jednu z nejlepších pomůcek vhodných k ochraně zraku, ale také dýchacích cest. Výhodou samostmívací kukly je skutečnost, že ji můžete mít nasazenou na hlavě po celou dobu, kdy budete svařovat nebo připravovat materiál určený ke sváření. Ve chvíli, kdy nepoužíváte svářečku je přes kuklu normálně vidět, jakmile začnete pracovat se svářečkou, dojde k jejímu automatickému ztmavení.
Na dnešním trhu jsou k dispozici dva druhy samostmívací kukly.

Druh samostmívací kukly Popis
Klasická Pro občasné svařování, napájení baterií nebo solárním článkem. Baterie napájí kuklu pouze v začátcích používání, poté již přichází na řadu solární napájení.
S odsáváním Při svařování vznikají škodlivé výpary, které mohou být toxické. Pokud se svářečkou pracujete pravidelně, vyplatí se vám investovat do kukly s odsáváním, popřípadě filtrem.

Víte, že…?

Kvalitní samostmívací kuklu poznáte podle normy ČSN EN 379, dále se setkáte s označením, které značí optickou třídu, rozptyl světla, ztmavení filtru a průnik světla. Nejkvalitnější kukly nesou označení 1/1/1/1.

Materiál

Všechny kukly jsou vyráběné z materiálů, které jsou především nehořlavé a také odolné proti teplu i nárazu. Nejčastěji se můžete setkat s polyamidem / nylonem, který je také uváděn zkratkou PA. Ten má dobré vlastnosti, nízkou hmotnost a přitom za něj neutratíte zbytečně velký obnos peněz.

Průzor

Svářečské kukly i štíty mají rozdílnou velikost průzoru. Jedná se o oblast vyplněnou speciálním sklem.

Všechny metody svařování
Mar-Pol M87000 černá
  • Levnější modely mají menší průzor, rozměry se nejčastěji pohybují kolem 10 cm na délku a 4 – 8 cm na šířku. Tento malý průzor nemusí být pro všechny optimální a práce s kuklou bude méně komfortní.
  • Pokud si pořídíte dražší samostmívací kuklu je však průzor mnohem větší. Jeho rozměr v tomto případě může být až 10 x 10 cm.

Zatemnění

Toto kritérium je značeno zkratkou DIN a označuje propustnost světla.

  • Levnější klasické kukly s permanentním sklem, mají DIN 9, 10 nebo 11.
  • U varianty samostmívací kukly se stupeň zatemnění volí podle způsobu svařování. Rozsah může v tomto případě být DIN 5 – 13.
Nejvyšší řada
Esab Sentinel A50

Hmotnost

Rozdíl v hmotnosti mezi jednotlivými modely není příliš velký, a to ani při porovnání pokročilejších a základních typů. Pokud však plánujete dlouhodobou práci, při které budete mít kuklu dlouho nasazenou, určitě oceníte odlehčenější model. Velký vliv na celkový komfort při práci má nejen hmotnost, ale také dobře nastavené těžiště. Většinou narazíte na klasická provedení, která váží kolem 0,5 kilogramu. Specializované typy s filtry samozřejmě váží více.

Velikost

Většina začátečníků si dělá starosti s volbou správné velikosti. Nemusíte se ale bát, kukla na svařování není jako oblečení. Nemá více střihů dle tvaru obličeje a dokonce ani více velikostí. Její rozměry si můžete vždy libovolně nastavit tak, aby vám dobře padla, při práci držela a přitom nebyla příliš těsná. Problém s volbou velikosti vám tak odpadá.

Cena a výrobci

Jestliže si chcete pořídit kvalitní svářečskou kuklu, pořídíte ji od výrobců, jako je například Parkside, Geko, Mar-Pol, Güde, 3M, Proteco nebo Kowax. Tito výrobci nabízí nejen kvalitu, ale také líbivý design a optimální hmotnost.

Pro sváření i broušení
Proteco P800E-C Carbon
  • Klasickou i levnější samostmívací kuklu je možné koupit v rozmezí 300 – 800 Kč. I tyto levnější kukly mají velmi dobré recenze a využijete je při běžném domácím používání.
  • Profesionální kukly vybavené odsáváním nebo kvalitním filtrem vás vyjdou na 4 000 – 8 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat svářečskou kuklu?

V první řadě byste se měli rozhodnout, zda si chcete pořídit klasickou nebo samostmívací kuklu. Nezapomeňte také zvolit vhodnou velikost průzoru, která by vám měla vyhovovat. Dalším parametrem který by vás měl zajímat, je stupeň zatemnění. V neposlední řadě vybírejte vždy u kvalitního výrobce.

Jsou k dispozici náhradní díly na svářečskou kuklu?

Co se týče náhradních dílů, vždy se u výrobce informujte, zda vám zaručí možný servis nebo právě dostupné náhradní díly. Pokud by se cokoliv pokazilo, budete tak moci závadu opravit a nemusíte hned obstarávat nový model.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Automatické ztmavení
Všechny metody svařování
Nejvyšší řada
Pro sváření i broušení
MMA svařování
Image
Produkt
Parkside PSHL 2 D1 černá / plameny
Mar-Pol M87000 černá
Esab Sentinel A50
Proteco P800E-C Carbon
Geko G01875
Výrobce
Parkside
Mar-Pol
Esab
Proteco
Geko
Vlastnosti
Samostmívací
samostmívací
samostmívací
Samostmívací
Solární dobíjení
Cena ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 6 900 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena