Svářečka plastů

Opraví domácí spotřebiče i karosérii.

ca. 1 200 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 10 600 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat svářečku plastů

  • Pomocí svářečky plastů zvládnete opravit nárazník, panel karosérie či kapotáž motocyklů.
  • Svářečka na plasty není jen jedno zařízení, vybrat si můžete hned z několika typů ať už pro domácí použití či velké stroje pro profesionály.

Typy svářeček plastů

Svářečka na plasty není jen jedno zařízení, vybrat si můžete hned z několika typů ať už pro domácí použití či velké stroje pro profesionály. V tabulce níže uvádíme přehled jednotlivých typů.

Typ svářečky na plasty Vlastnosti
Ruční svářečky Horkovzdušné svářečky na svařování plastových výrobků, jejich oprav ale i oprav autoplastů díky přídavnému svářecímu drátu.
Extruzní svářečky Větší ruční svářečky s vyspělejší technologií pro svařování plastových desek opět díky přídavnému drátu. Dodávají se včetně stojanu pro jejich odložení ať už v dílně nebo v exteriéru na montáži.
Svářečky na polyfúzi Výkonnější svářečky vhodně pro spojení dvou trubek či do objímek. Používají se zejména pro plastové trubky určené na rozvod vody.
Svařovací zrcadla Stejně jako výše uvedený typ svářečky na plasty se i svařovací zrcadla používají pro spojení plastových trubek na rozvod vody, nicméně se liší metodou spojení. Ta se nazývá tupo, což znamená, že k sobě spojujete trubku i tvarovku, které mají stejný vnější průměr i sílu stěny.
Svářečky na elektrotvarovky Od plastových trubek se dostáváme i ke zařízení, které si poradí i s potrubními rozvody na plyn či jiné agresivní látky. Jedná se o velmi oblíbenou, rychlou, jednoduchou a spolehlivou technologii.
Svařovací stoly Profesionální řešení pro spojení velkých plastových desek či potrubních rozvodů metodou tupo.

Způsob napájení

Stejně jako u většiny produktů, i u ručních svářeček na plasty si můžete vybrat způsob napájení. Standardně jsou k dispozici dvě možnosti. Buď tedy přímé zapojení do elektrické sítě nebo ve variantě AKU. Zde si však dejte pozor a zjistěte si výdrž a kapacitu baterie, aby vaše nová svářečka fungovala dostatečný čas, protože přístroj, který funguje 20 minut, ale nabíjí se 16 hodin žádný kutil nechce.

Oblíbená
GEKO Horkovzdušná svářečka plastů 1080W, 20-550°C

Víte, že…?

Myslete hlavně na délku kabelu, ať se vám se svářečkou dobře pracuje. Protože tam kde je délka kabelu pouhý jeden metr budete potřebovat jistě prodlužovací kabel. Proto raději volte délku kolem 3 metrů.

Příkon

U svářeček na plasty je mimo jiné důležité sledovat i jejich příkon. Kvalitní ruční svářečky na plasty mají příkon, jenž se pohybuje mezi hodnotou 800–2 000 W. Naopak svařovací stoly dosahují příkonu až 5 000 W.

Regulace teploty

Abyste zařízení mohli správně používat, dbejte na nastavení požadované teploty. U levnějších modelů lze očekávat maximální teplotu 300 °C, zatímco u dražších svářeček na plasty můžete teplotu regulovat od 20 °C až do 600 °C.

Vyměnitelné trysky
Kraft & Dele KD863 Svářečka plastů

Nejznámější značky

U zařízení jako je svařovačka plastů, které pracuje s teplým vzduchem dbejte hlavně na certifikaci značky. Rovněž není na škodu podívat se na internetu i na recenze od jiných uživatelů, či se poptat mezi ostatními kutili či profesionály.
Pokud však dáte přednost značkám jako jsou Leister, Genborx, Powermat, Tuson či Kraft&Dele. Můžete se u nich spolehnout jak na certifikaci, tak i na kvalitu provedení výrobku. Pořídit je můžete v každém specializovaném kamenném obchodě či objednat na internetu.

Cena

Pozorní čtenáři si jistě všimli, že přístrojů, kterými lze spojit dva plasty k sobě je hned několik. Proto i jejich cena bude různá. Ostatně přesvědčte se sami v kategoriích uvedených níže od těch nejlevnějších svářeček až po ty nejdražší.

Víte, že…?

V ideálním případě volte při nákupu rovnou celou sadu, kde máte k dispozici nástavce různého průměru. Nebudete je pak muset shánět zvlášť, a navíc ušetříte i nějakou tu korunu.

Univerzální nástroj
Kraft & Dele KD862 Svářečka plastů

Cena do 1 000 Kč

Nejnižší cenová kategorie obsahuje svářečku plastů, který má příkon 800 W. Teplotu můžete regulovat až do 300 °C.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Svářečky plastů do 3 000 Kč jsou vybaveny provozní a regulovatelnou teplotou až do 400 °C. Svařovací plocha těchto svářeček je 15 x 26 mm a takové zařízení váží kolem 1 kg.

Cena nad 3 000 Kč

Dražší ruční svářečky dosahují teploty až 700 °C a příkonu 1 600 W. Většinou jsou dodávaný v balení, které mimo jiné obsahuje trysku pro rychlé svařování, trysky různých průměrů, kulatou trysku, klínovou trysku či silikonový váleček.
Jak jsme uvedli v přehledu výše, pořídit se dají i velké svářečky na plasty, ovšem jejich cena se pak pohybuje v řádech statisíců korun a používají se zejména ve velkých průmyslových halách, kde je pro ně dostatek místa.

Sada na opravu plastů
BGS 868 Aku svářečka plastů 3,7V, 8A, s příslušenstvím

Otázky a odpovědi

K čemu je svářečka plastů?

Ruční svářečka by neměla chybět v dílně vášnivého kutila a zároveň milovníka automobilů či motocyklů. Jednoduše s trochou vlastního umu s ní zvládnete opravit nárazník, panel karosérie či kapotáž motocyklů. Jak ale takovou správnou svářečku na plasty vybrat může být oříšek. Proto v dnešním příspěvku přinášíme přehled toho, co je na trhu a z čeho můžete vybírat a na co se zaměřit.

Jak vybrat svářečku plastů?

Pro občasné domácí použití si vystačíte s horkovzdušnou svářečkou. Tato svářečka je naprosto dostačující pro opravu všech plastových výrobků i autoplastů. Ať už vyberete elektrickou nebo AKU svářečku, zaměřte se na výkon. Za kvalitní se považují výrobky s výkonem okolo 1 - 2 000 W. Velmi důležitá je regulace teploty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbená
Vyměnitelné trysky
Univerzální nástroj
Sada na opravu plastů
Polyfúzní svářečka
Pro náročné
Image
Produkt
GEKO Horkovzdušná svářečka plastů 1080W, 20-550°C
Kraft & Dele KD863 Svářečka plastů
Kraft & Dele KD862 Svářečka plastů
BGS 868 Aku svářečka plastů 3,7V, 8A, s příslušenstvím
Tuson POLY 02 Polyfůzní svářečka
KS TOOLS 960.1120
Cena ca. 1 200 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 300 CZK ca. 10 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.