Jak vybrat svěrák
- Dílenský svěrák je k dostání ve dvou podobách, oblíbenější jsou svěráky York, pro častější používání je vhodnější svěrák Kasper.
- Svěráky se vyrábějí v několika provedeních, zvolit můžete svěrák dílenský, truhlářský, modelářský a strojní.
- Svěráky je možné k pracovnímu stolu uchytit pomocí šroubu nebo svěrky.
- Zásadní roli hraje také rozpětí čelistí.
Svěrák - náš výběr



Strojní svěráky





Otočné svěráky

Stolní svěráky





Truhlářské svěráky



Křížové svěráky




Jak vybrat svěrák
Typ
To první, na co se Vás zeptají, když přijdete do obchodu pro kutily s tím, že potřebujete svěrák, je otázka jestli to bude „York“ nebo „Kasper“. Někdy je to otázka podobná jako výběr mezi levicí a pravicí nebo něčím podobným, prostě buď anebo. Podle čeho vybrat, na jakou stranu se přiklonit?
York
Tento typ svěráků se asi většině vybaví jako první a taky je více rozšířený. Funguje tak, že ke stolu připevněna zadní část a naopak přední část se zavírá a otvírá. Tyto svěráky jsou rozšířenější a levnější. Jejich výhodou je to, že v nich můžete uchytit materiál, který Vám čouhá přes hranu stolu směrem k podlaze. U svěráků York se setkáte i s tím, že můžete upínání různě otáček a přizpůsobit tak uchycení materiálu. Nevýhoda Yorku je všeobecně slabší tuhost sevření.
Kasper
Tyto svěráky mají přední část upevněnou ke stolu a čelisti proti sobě působí prizmaticky. Díky tomu dosahují pevnější upevnění opracovávaného předmětu. Zároveň čelisti v tomto případě nepřesahují přes okraj desky stolu, takže jste omezeni v manipulaci s větším materiálem. Svěráky Kasper jsou méně rozšířené a cenově nákladnější, hodí se více do profesionálních dílen anebo pro ty nejnáročnější kutily.
Konstrukce
Pro různé práce potřebujete svěráky o různých konstrukcích. Asi si nebudete kupovat na každou činnost zvláštní svěrák, ale podle toho, čemu se věnujete nejčastěji, tak si vyberte z provedení svěráku, jeho velikost a také otvoru čelistí.
Provedení
Svěráky se vyrábějí v několika provedeních, podívejme se na tři nejčastější – dílenský, truhlářský, modelářský a strojní.
- Dílenský svěrák je univerzální, zahrnuje obě výše zmíněné kategorie York a Kasper. V jeho konstrukci je kovadlina, na které můžete kout opracovávaný materiál. Tyto svěráky jsou z litiny a čelisti ocelové, takže jsou dost pevné a vydrží úder kladivem.
- Truhlářský svěrák je ze dřeva a je součástí truhlářské hoblice. Tyto svěráky umožňují upevnit například celé prkno na plocho, a dá se tak opracovat celá strana. Zároveň na rozdíl od dílenského svěráku s ocelovými čelistmi nenechají ve dřevě stopy po čelistech.
- Modelářský svěrák je rozdílný proti běžnému dílenskému svěráku méně masivní konstrukci a maximální pohyblivostí. To, že tento svěrák nemusí být tolik masivní, takže se dá vyrobit například z hliníku nebo zinku je dáno tím, že modelařina je jemná činnost a materiály jsou často křehké. Díky tomu, že tyto svěráky jsou postaveny na kulovém kloubu, tak se dají ohýbat a naklánět všemi směry.
- Strojní svěrák je pomůcka při práci se stolní vrtačkou nebo frézou. Tento svěrák se hodí hlavně ve chvíli, kdy se dá upevnit k pracovní desce stroje. Potom do svěráku vložíte obrobek a manipulujete se svěrákem. Jednak máte během práce pevnější uchopení materiálu a také je to bezpečnější, než manipulovat rukou kolem běžícího stroje.
Velikost a rozevření čelistí
Velikost svěráku a to, jak moc se dají rozevřít čelisti, spolu úzce souvisí, dá se říct, že platí přímá úměra. A v neposlední řadě tyto dva faktory dost výrazně ovlivňují i cenu svěráku.
Ty nejmenší svěráky se dají rozevřít na 63 mm, jedná se o typy York a hodí se pro dílny, kde se pracuje výhradně s malými obroky. Ty největší svěráky dosahují rozsahu čelistí až 150 mm a hodí se logicky vzato k obrábění větších věcí. V těchto velikostech se nabízí svěráky York i Kasper, takže je na Vašem zvážení, po jakém typu sáhnete.

Zaměřte se na rozvření čelistí, iStock / wattanaphob
Uchycení
Uchycení svěráku úzce souvisí s jeho velikostí. Na výběr jsou dvě možnosti jak uchytit svěrák k pracovní ploše:
- svěrkou
- šrouby
Menší svěráky ke stolu připevníte pomocí svěrky, kterou klíčkem přitáhnete k pracovní desce a svěráku. Podobný princip známe například z kuchyňských mlýnků na maso. Výhodou těchto svěráku je mobilita, takže s nimi můžete pracovat na různých místech, případně pokud víte, že svěrák delší dobu nebudete potřebovat, tak ho můžete odmontovat a schovat, aby nezavázel. Hodí se tedy pro méně časté využití a méně náročně kutily.
Kdo je náročnější a vybral si pořádný svěrák, tak si ho bude muset připevnit ke stolu na pevno. Teda ne že by se šrouby nedaly povolit, ale když už máte ve stole udělané díry, tak kam jinam byste svěrák přenášeli. Navíc pro upevnění svěráku se používají pořádné šrouby, takže je utáhnout a opět povolit (nebo naopak), není žádná sranda. Za to získáte větší svěrák, pro pevné upevnění i větších materiálů.

Uchycení na pevno, iStock / vovashevchuk
Při rozhodování o tom, jaký způsob uchycení svěráku zvolíte, se zamyslete také nad tím, jakou máte pracovní plochu. Můžete mít sebevíce masivní svěrák, který se upevňuje na pevno velkými šrouby, ale pokud ho připevníte k vachrlatému stolu, tak Vám bude k ničemu a zbytečně jste vyhodili peníze. Je to snadné, materiál sice ve svěráku usadíte pevně, ale bude Vám chodit celý stůl. Pro takovou pracovní plochu bohatě stačí uchycení svěrkou. Masivní svěrák s upevněním na pevno šrouby by se mělo použít k upevnění k pořádnému ponku.
Čelisti
O čelistech svěráku už byla řeč. Jak bylo uvedeno, při výběru svěráku řešíme jejích maximální rozpětí. Teď se ale podívejme na jejich materiál a povrch. Standardní čelisti jsou vyrobeny z oceli a mají vroubky, což pomůže k opravdu pevnému uchopení. Problém nastává, pokud potřebujeme uchytit kulatinu anebo měkčí materiál, do kterého by se nám ocelové vroubky zaryly.
Pokud víte, že to bude Váš případ, můžete si vybrat svěrák s vyměnitelnými čelistmi, anebo s příslušenstvím v podobě vložek na čelisti. Pro práci s měkkým materiál, do kterého by se mohly otisknout vroubky, můžete použít čelisti nebo vložky s korkovým povrchem. Pro upevnění kulatiny ve svěráku se hodí čelisti nebo vložky s prizmatickými drážkami. Pokud tedy už při pořízení svěráku víte, že to bude Váš případ, tak se rozhlédněte po svěráku, který má širší výbavu.
Výrobce
Svěráky pro dílny dodává na trh vícero výrobců, kteří se většinou zaměřují na celkové vybavení dílny, ale existují i svěrákoví specialisté. Jedna taková firma se nachází i v České republice a příhodně se jmenuje York, stejně jako její produkty. Můžete sáhnout také po osvědčených značkách jako Extol, Stanley, Makita nebo Toya.
Ceny
Cena svěráků se zásadně odvíjí od jeho velikosti a robustnosti. Čím větší a pevnější svěrák, tím bude dražší. Z toho vyplývá, že levnější jsou menší Yorky, takže se vyplatí hlavně pro kutily, kteří nechtějí investovat do svěráku tolik, jako profesionálové, kteří se prací v dílně živí.
Do 1000 Kč se dá pořídit menší svěrák s upínací kličkou a s rozpětím čelistí kolem 70 mm. Jedná se výhradně o dílenské svěráky York.
Pokud chcete investovat od 1000 až po 3000 Kč, tak si můžete pořídit ty největší York svěráky, případně si vybrat masivnější svěráky Kasper nebo modelářské či strojní svěráky. Za tuto cenu by si měl ke spokojenosti vybrat běžný kutil.
Samozřejmě za svěrák můžete utratit i mnohem více než 3000 Kč, ale to jsou většinou případy, kdy hledáte nějakou specialitu. Nejčastěji se jedná o strojní svěráky anebo speciality typu hydraulického svěráku, který se snadněji utahuje. Taková zařízení se vyplatí pořizovat tam, kde je svěrák v pravidelném vytížení, například pro profesionální dílny.