Nejlepší svorky na autobaterii 2024 a jak vybrat

Rychlé upnutí autobaterie k elektrickému vedení.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Svorky na autobaterii - rychloupínací - pár + a -

Jak vybrat svorky na autobaterii

  • Svorky slouží k rychlému upnutí autobaterii k elektrickému vedení automobilu
  • Vlivem času a okolních podmínek však dochází k jejich korodování a následně již neplní svou funkci.
  • Svorky je proto nutné správně udržovat, případně v krajní mezi již vyměnit za nové.

Svorky na autobaterii - náš výběr

Svorky na autobaterii Atos

Zobrazit kompletní nabídku svorek na autobaterii

Jak vybrat svorky na autobaterii

  • Svorky slouží k rychlému upnutí autobaterii k elektrickému vedení automobilu
  • Vlivem času a okolních podmínek však dochází k jejich korodování a následně již neplní svou funkci.
  • Svorky je proto nutné správně udržovat, případně v krajní mezi již vyměnit za nové.

K čemu jsou svorky

Svorky obecně slouží k připojení přívodního vodiče, případně k propojení více vodičů. Existuje několik typů, avšak tentokrát nás zajímají svorky na autobaterii. Jde o nenahraditelnou součást, bez které baterii nepropojíte s automobilem a nelze ji tak následně využívat. Svorky mohou být nechráněné, případně kryté plastem, což je poměrně důležité. Při každodenním provozu jsou vystavované okolním podmínkám, což se na svorkách na autobaterii často podepisuje a vyžadují alespoň základní údržbu.

Svorky nabíjí baterii

Bez svorek autobaterii nenabijete, iStock /Rosendo Serrano Valera

Správné využití

Svorky na autobaterie jsou nedílnou součástí celé soustavy a slouží pro kvalitní a vysoký přenos startovacího proudu ze samotné autobaterie. Z tohoto důvodu je nutné, aby byly svorky, stejně jako spojovací kabely v dobrém stavu. Pakliže by stav dobrý nebyl a celkově spojení nebylo kvalitní, dojde k přenosu jen části startovacího proudu. To má postupně fatální dopad na samotné autobaterii a rovněž také startér.

Důležité je, abyste svorky na autobaterii udržovaly v suchém prostředí. Neméně důležité je udržování čistoty, i drobné částečky mohou způsobit potíže, případně nedokonalé fungování. Opatrnost je na místě i při instalaci či výměně svorek na autobaterii, kdy je nezbytné dotahovat jen velmi zlehka. Měkké kovy na pólech i svorkách byste silnějším dotažením mohli poškodit. Poškozené svorky jsou již navždy opětovně nepoužitelné. Správné dotažené svorky poznáte snadno, pokud s ní zkusíte rukou pootočit a bude docházet k protáčení, je nutné ji ještě více dotáhnout. V opačném případě bude již vše v pořádku.

Údržba svorek

Svorky na autobaterii
Svorky na autobaterii - rychloupínací - pár + a -

Většina svorek na autobaterii postupem času koroduje a objevuje se na jejich povrchu rez, což není žádoucí pro správné fungování a obecně zkracuje životnost autobaterie. Korozi lze naštěstí řešit i drobnou údržbou, aniž byste museli měnit celé svorky. Pomocí drobného kartáčku, případně jemného smirkového papíru lze rez ze svorek na autobaterii odstranit. Vhodné je obojí vždy namočit do směsi vody a jedlé sody. Práce to však musí být citlivá a je vhodné dávat pozor, abyste broušením samotné svorky nepoškrábali. V takovém případě by mohli ztratit své vlastnosti. Po vyčištění svorek na autobaterii je doporučováno je opláchnout studenou vodou a následně pečlivě otřít čistým hadříkem.

Nabíjení autobaterie

Autobaterii je nutné čas od času kontrolovat, iStock /Andrey Znamenskyi

Měření napětí

Každou autobaterii je nutné čas od času zkontrolovat, především jde o to, jaké má napětí a zda se již neblíží její výměna. Jakmile baterii otevřete, do hry vstupují svorky, na které připojíte voltmetr pro změření napětí. Napětí je nutné měřit až několik hodin poté, co jste ukončili jízdu, aby se baterie vrátila do základního stavu.
Naměřené napětí by se mělo v ideálním případě pohybovat kolem hodnoty 12,6 V. Větší výkyvy oběma směry jsou nebezpečné.

  • Napětí nad 13 V značí přebití, což baterii zcela zničí.
  • Napětí blížící se hodnotě 12 V, nebo které je dokonce pod hranicí 12 V je již také nebezpečné, ale můžete zkusit baterii oživit důkladným a dlouhým nabíjením.
Naměřené napětíNabitíŘešení
13 Vpříliš nabitá bateriebaterie je nevratně poškozena
12,6 Videální nabitínení potřeba dobíjet
12,4 Vtakřka ideální nabitínení potřeba dobíjet
12,3 Vz poloviny dobitá baterienabít baterii
12,2 Vtakřka vybitá baterienabít baterii
pod 12 Vvybitá baterieurychleně nabít baterii
pod 11 Vnezvratně vybitá baterievýměna baterie

Víte, že…?

Se svorkami je potřeba pracovat velmi opatrně. Je jedno, zda je čistíte, nebo dotahujete, vždy musíte dbát na to, aby se kovový plíšek nijak neprohnul, případně nepoškrábal. Vždy tak postupujete se zvýšenou opatrností. V opačném případě bude hrozit výměna svorek na autobaterii.

Ceny

Svorky na autobaterii Atos
Atos Svorky na autobaterii - pár + a -

Svorky na autobaterie pořídíte v každých autopotřebách. Zpravidla si můžete pořídit buď jen jednu, ale nabízejí se také v páru, většinou totiž budete měnit obě současně. V případě, že budete pořizovat jen samostatnou svorku na autobaterii, pohybuje se cena lehce pod hranicí 150 Kč. Různé typy svorek se mohou cenově lišit zhruba v hladině několika desítek korun. V případě, že pořídíte pár svorek současně, je cena nepatrně příznivější a vyjdou vás zhruba lehce nad hranicí 200 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat svorky na autobaterii?

Svorky na autobaterii jako nový předmět vždy spolehlivě plní svou funkci. Můžete vždy vybrat takové, které jsou odolnější a například chráněné plastem před vnějšími vlivy, díky čemuž mohou déle vydržet.

K čemu svorky na autobaterii slouží?

Skrze svorky na autobaterii se měří napětí autobaterii, respektive její nabití. Na svorky se připojí voltmetr a z naměřené hodnoty vyčtete, v jaké kondici vaše autobaterie je.
Zobrazit kompletní nabídku svorek na autobaterii