Nejlepší držáky na ubrousky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Držák na ubrousky Kave Home Tossa z přírodních vláken

Jak vybrat držák na ubrousky

  • Držáky na ubrousky patří mezi drobné kuchyňské doplňky. Má nejen praktickou funkci, ale i estetickou. Obecně lze tyto držáky rozdělit na varianty určené pro jeden ubrousek nebo stojany, které jich pojme více najednou.
  • Mezi základní parametry patří zejména výrobní materiál, který má velký podíl na výsledném vzhledu držáku. Jeho zpracování by pak mělo vhodně doplnit daný interiér
  • Při výběru je možné zohlednit i způsob uložení ubrousků.

Držák na ubrousky - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Držák na ubrousky

Jak vybrat držák na ubrousky

Základní dělení

Držáky na ubrousky lze rozdělit do dvou základních kategorií a to podle množství ubrousků, pro které jsou určeny. První variantou je držák určený pro jeden ubrousek. Dále existují stojany na ubrousky, které jich pojmou více.

Držák pro jeden ubrousek

Tyto držáky mají více než praktickou funkci, tu estetickou. Používají se při prostírání nejčastěji slavnostních tabulí ať už u příležitosti svateb, významných jubileí, Vánoc atd. Většinou mají tvar kroužku, do kterého se ubrousek vloží. Vhodné je mít tolik držáků, kolik je míst u stolu, aby dekorace byla jednotná.

Koření, párátko a ubrousek v držáku na stole

Do držáku umístíte jeden nebo větší počet ubrousků, iStock / Zelenova-Maslova

Stojany na ubrousky

Stojany se hodí jak do kuchyně, tak na jídelní stůl. V tomto případě převládá funkce praktická, i když moderní stojany mají i vysokou estetickou hodnotu. Kvalitní stojánky umožňují vyjmutí jednotlivých kousků ubrousků velmi snadno a rychle. Ubrousky pak jsou využitelné nejen při stolování, ale poslouží i jako utěrka při menších nehodách v kuchyni. V druhém případě jsou vhodné větší stojany, které pojmou více ubrousků. Malé stojánky je nutné poměrně často doplňovat.

TypKladyZápory
Pro jeden ubrousekVelmi dekorativníPojmou pouze jeden ubrousek
 Vhodné pro doplnění slavnostních tabulíJsou více estetické než praktické
 Jednoduché použití 
StojanyPojmou více ubrousků najednouMenší stojánky je nutné častěji doplňovat
 Hodí se jak pro použití v jídelnách, tak kuchyních 
 Mohou být i velmi dekorativní 

Víte, že…?

Držák na ubrousky
Držák na ubrousky Kave Home Tossa z přírodních vláken

Ke slavnostně prostřeným tabulím patří zejména látkové ubrousky. Pokud zrovna nejsou k dispozici vhodné držáky, existuje spoustu možností, jak takový ubrousek složit i bez něj. Ubrousky se skládají do jednoduchých i velmi složitých tvarů. Návodů jak na to, je na internetu celá řada.

Bílý keramický držák na ubrousky

Držák se vyrábí z různých materiálů, iStock /Marcelo Trad

Z jakých materiálů se držáky vyrábí

Držáky na ubrousky je možné pořídit v různých provedeních z různých materiálů. Vzhledem k tomu, že se jedná o doplněk kuchyně nebo jídelny, měl by vycházet z jejich konceptu a přirozeně doladit daný interiér.
Nejčastěji se stojany nebo držáky na ubrousky vyrábí z následujících materiálů:

  • Nerezová ocel – oblíbený materiál pro výrobu jak doplňků, tak např. kuchyňského nádobí; stojánky jsou většinou jednoduché, minimalistické
  • Dřevo – hodí se zejména do klasických kuchyní, kde i nábytek je vyrobený ze dřeva; ubrousky mohou být vyřezávané i do různých tvarů
  • Keramika – velmi dekorativní zdobná varianta; materiál je křehký a může se snadno rozbít
  • Plast – dekorativní je zejména čirý plast, který může být dozdoben různým reliéfním zdobením

Materiály se pak mohou také různě kombinovat. Nejčastěji se ale jedná o kombinaci dřeva a kovu.

Volba designu

Držák na ubrousky
Beko SET439 držák na obuv a vlnu

Držáky na jeden ubrousek jsou vždy velmi dekorativní. V případě stojanů má na jejich vzhledu významný podíl zejména výrobní materiál a jeho zpracování. Dá se říct, že nejjednodušší stojany jsou vyrobeny z nerezové oceli. Dřevěné stojánky mohou být vyřezávané do různých tvarů, keramika pak bývá často malovaná.

Stojany a držáky je možné vybírat i pro konkrétní události a vzhled jim přizpůsobit. Typickým příkladem jsou Vánoce, kdy držáky na jeden ubrousek mohou být dodekorovány např. sněhovou vločkou, na velikonoční tabuli se hodí jednoduchý stojan ve tvaru zajíčka nebo slepičky. Většina stojanů a držáků je ale univerzální vhodná pro každou příležitost. V tomto případě je volba čistě otázkou osobního vkusu.

Ubrousky v držáku

Zvolit můžete i způsob uložení ubrousků, iStock / Errol Steven Alphonso

Způsoby uložení ubrousků ve stojanu

U stojanů na ubrousky lze vybírat z dvojího provedení:

  • Vertikální uložení ubrousků – ubrousky se většinou do těchto stojanů vkládají po složení do trojúhelníkového tvaru; zpravidla pojmou menší počet a jsou vhodné i jako dekorativní prvek na jídelní stůl
  • Horizontální uložení ubrousků – tyto stojany pojmou ubrousků podstatně více, podle výšky i např. jedno celé balení; ubrousky se vkládají bez nutnosti je jakkoli skládat; zpravidla se jedná o velmi jednoduché provedení z nerezové oceli; mohou být doplněny o přidržovací tyčku
Držák na ubrousky
Tork N4

U jednoduchých držáků ve tvaru kroužku se jednoduše ubrousek navlékne a položí vedle prostřeného talíře na jídelní stůl.

Výrobci a ceny

Držáky a stojany na ubrousky vyrábí např. Bohemia Porcelán, Ibili, AMADEA, APS a další.
Základní pořizovací cena držáků a stojanů na ubrousky není nikterak vysoká. Menší jednoduché stojany a držáky ať už ze dřeva nebo nerezové oceli lze pořídit i za méně než 100 Kč. Druhou stranu představují designové kousky, které jsou opravdovou ozdobou každého jídelního stolu. Jejich cena se pak může vyšplhat až k 3000 Kč. U držáků na jeden ubrousek je třeba zjistit, zda se cena týká pouze jednoho kusu nebo případně celé sady.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat držák na ubrousek?

Kritérií při výběru držáků na ubrousky není mnoho. Základ tvoří výběr vhodného typu. Dále se lze zaměřit na výrobní materiál, který má vliv také na celkový design držáku.

Jaké držáky se hodí na slavnostní tabule?

V tomto případě se doporučují zejména držáky na jeden ubrousek, které jsou vždy sami o sobě velmi dekorativní a krásně doplní prostřený stůl. Navíc každá osoba bude mít svůj ubrousek hned po ruce. U slavnostních tabulí se pak doporučuje používat především ubrousky látkové.
Zobrazit kompletní nabídku Držák na ubrousky