Nejlepší teplovzdušné ventilátory 2025 a jak vybrat
Příjemné teplíčko doma i v kanceláři.
Jak vybrat teplovzdušný ventilátor
- Teplovzdušný ventilátor má velkou výhodu v tom, že ihned po zapojení do zástrčky začne elektrickou energii přeměňovat v teplo, které pomocí ventilátoru šíří do okolí, a tak ohřívá vzduch v nejbližším okolí.
- Dosah působení ventilátoru záleží hlavně na jeho výhřevnosti a velikosti, ale většina těchto zařízení ohřeje nejbližší okolí.
- Využití pro tyto výhřevné pomocníky většinou najdeme na chatě, v garáží nebo ve výrobní hale či skladu, kde je chlad a Vy chcete mít kolem sebe teplo, tak si takový teplovzdušný ventilátor umístíte pod stůl.
Teplovzdušný ventilátor - náš výběr





Teplovzdušné ventilátory do koupelny





Nástěnné teplovzdušné ventilátory


Teplovzdušné ventilátory Wi-Fi



Jak vybrat teplovzdušný ventilátor
Typy
Teplovzdušné ventilátory se prodávají v několika různých provedeních, pojďme se v nich lehce zorientovat:
- do zásuvky
- stojací
- bezvrtulové
- průmyslové
- Do zásuvky – Teplovzdušné ventilátory do zásuvky jsou malé zařízení, které rovnou zapojíte do elektrické sítě bez pomocí kabelu. Výhoda je, že Vám nepřekáží kabel, ale nemají velký výkon, takže nejsou příliš využívané.
- Stojací teplovzdušný ventilátor má krychlovitý tvar a je zapojen do elektrické sítě kabelem, můžete ho přemísťovat po pokoji, mají různé velikosti a především o nich bude tento článek, protože jsou nejrozšířenější.
- Bezvrtulový ventilátor většinou umí produkovat teplý i chladivý vánek. Tím, že nemají vrtuli, tak nevíří prach, jsou velice tiché a nehrozí zranění dětí, které by lákalo něco do vrtule strčit. Nevýhoda je výrazně vyšší cena.
- Průmyslové teplovzdušné ventilátory jsou typické odolnějším pouzdrem, které nepropouští prach a vlhkost, protože se s nimi počítá do různých provozů nebo na stavby. Opět patří mezi dražší výrobky.
Příkon
Dva parametry, které jdou ruku v ruce, jsou příkon a spotřeba teplovzdušného ventilátoru. Nejprve se podívejme na příkon.
Příkon se udává ve wattech a v podstatě říká, kolik energie si zařízení vezme ze sítě. Samozřejmě platí, že čím je ventilátor větší tím, více energie bude brát a bude mít vyšší hodnotu příkonu. Za to získáte o to více tepla.
- Menší teplovzdušné ventilátory mívají příkon pouze několik set wattů, hodnoty se pohybují kolem 400 – 800W a takové zařízení jsou vhodné pro přitápění si kolem sebe. Například pokud Vám v práci táhne chladný vzduch na nohy, tak si takové menší zařízení dáte pod stůl.
- Ventilátory s příkonem kolem 1000 až 2000 wattů se hodí na topení ve větších místnostech. Například na už zmíněnou chatu, kde si takto můžete přitápět tam, kde nedojde dost tepla z komína nebo si přitápět než se pořádně rozpálí krb.
- U většiny ventilátorů, které víří teplý vzduch, se dá nastavit intenzita tepla, takže hodnota příkonu se udává jako maximální možná. Tepelná regulace je u těchto zařízení nutná, abyste si nastavili nějakou přijatelnou teplotu.

Při výběru ventilátoru zohledněte velikost místnosti, iStock / Ahmed Samir
Spotřeba
Spotřeba elektrické energie u teplovzdušných ventilátorů je asi jejich největší mínus. Je hodně vysoká a rozhodně se nevyplatí s těmito zařízeními topit ve velkém, hodí se doopravdy na přitápění. Abyste dosáhli alespoň částečné úspory energie, zvolte zařízení s energetickým štítkem A+ nebo ještě lépe A++. Rozdíl v pořizovací ceně není tak velký a při vyúčtování topné sezóny se Vám vrátí rychle zpátky.
- Na spotřebu energie, kterou bude vykazovat teplovzdušný ventilátor, má vliv také to, jaké je v zařízení topné těleso. Levnější typy využívají topnou spirálu a ty dražší mají keramické topné těleso.
- Výhoda keramického tělesa je vyšší účinnost, dokážete lépe využít energii získanou ze sítě, to znamená, že hřeje lépe a déle. Tvrdí se, že rozdíl je až 30% více tepla při stejné spotřebě energie ve prospěch topných ventilátorů s keramickým tělesem. Dalším plusem keramických topných těles je to, že tolik nevysušují vzduch, což ocení lidé s dýchacími problémy.
Jak jsme zmínili výše, snížit spotřebu a ušetřit Vám penízky pomůže regulace výkonu ventilátoru a také další funkce, jako časovač nebo tepelné čidlo. Dá se říct, že čím více funkcí a čím kvalitnější bude teplovzdušný ventilátor, tím více bude stát, ale ušetří Vám na spotřebě. Pokud budete používat tento ventilátor každý víkend na chatě, tak určitě investujte do dražšího modelu.
Hlučnost
Hlučnost teplovzdušného ventilátoru je poměrně opomíjený parametr výběru, dokonce i výrobci jej někdy zapomenou uvést mezi hlavní parametry ve specifikaci produktu a pak ji musíte hledat v někde v manuálu. Přitom hlučnost je poměrně důležitá. Pokud bude ventilátor dělat kravál, tak Vám jednak poleze na nervy a za druhé Vás bude rušit v rozhovorech, při sledování televize a nejhorší je to při spaní. Jsou lidé, kterým vadí i tikající hodiny, takže hlasitý ventilátor by je přivedl k šílenství.
Jaká být tedy hlučnost teplovzdušného ventilátoru? Jednoduše co nejnižší, ale buďme realisté. Motor a vrtule ventilátoru nějaké ty decibely vytvoří.
- Ideálně pokud při maximálním výkonu není hlučnost vyšší než 50 dB, což je takový vyšší standard.
- Levnější teplovzdušné ventilátory se s hlučností při maximálním výkonu dostanou i na 60 dB nebo více.
Ovládání
Ovládání je jeden z podstatných parametrů.
- Ty levnější topidla mají pouze mechanické ovládání, tedy kolečko nebo knoflíky, kterými přístroj zapnete, vypnete a zvolíte teplotu, na jakou má ohřívat vzduch.
- Ty chytřejší teplovzdušné ventilátory mají dálkové ovládání, podobné tomu, které používáte k ovládání televize. Pomocí ovládání nejen že zapínáte, vypínáte a nastavujete teplotu. Můžete taky ovládat další funkce, které jsou na ovladači a sledovat je můžete i na LED displeji, který tyto ventilátory mají.
- Ještě vyšší level jsou teplovzdušné ventilátory, které se dají ovládat přes chytrý telefon pomocí připojení do wi-fi sítě. Pokud doma máte chytrou domácnost, tak do ni klidně zapojte další zařízení.
Příslušenství a doplňující funkce
Podívejme se na několik dalších funkcí, které mají vliv na to, jak pohodlně se Vám bude nakládat s teplovzdušným ventilátorem. Už jsme zmínili, že chytřejší (a dražší) zařízení se neumí jen vypnout, zapnout a vířit teplo. Na jaké další funkce se můžete těšit?
- Termostat – díky termostatu můžete udržovat v okolí ventilátoru stabilní teplotu, kterou mu zadáte. Tyto výrobky jsou vybaveny teploměrem, který měří teplotu v okolí, o které Vás informuje, pokud termostat vypnete.
- Časovač – pokud máte strach, že teplovzdušný ventilátor zapomenete před odchodem vypnout, tak je ideální použít časovač a nastavit, po jak dlouhé době se má ventilátor sám vypnout.
- Filtrace – ti, kteří trpí alergií, nebo někdo v jejich okolí může mít obavu z víření prachu způsobeného ventilátorem. Proto jsou na trhu k dostání teplovzdušné ventilátory, které filtrují vzduch a zachycují prachové částice.
- Oscilace – teplovzdušný ventilátor oscilující nejčastěji v úhlu 90° je výhodný v tom, že rovnoměrněji rozšiřuje teplo po místnosti.
- Studený chod – u některých zařízení je možné změnit režim na běžný ventilátor, který pouze víří vzduch, takže se jedná o užitečného pomocníka v horkých letních měsících.
- Zajištění – teplovzdušné ventilátory jsou většinou vybaveny zajištěním proti přehřátí, kdy se samy vypnou, aby nedošlo ke zkratu, který by Vám v lepším případě vyhodil elektřinu v celém domě. Určitě je dobré se o bezpečnostní zajištění ventilátoru zajímat už při koupi.

Teplovzdušný ventilátor Vás ohřeje i ochladí, iStock / Dima Berlin
Ceny
Pořizovací cena teplovzdušného ventilátoru je poměrně nízká. Ty nejlevnější pořídíte za pár stovek korun a ty dražší, které zapojíte do chytré domácnosti, se pohybují na úrovní pár tisícovek.
Do 500 Kč je tedy ta nejobyčejnější kategorie malých ventilátorů, které se hodí hlavně do malých prostor nebo na již zmíněné ohřívání u kancelářského stolu. Počítejte, že v této cenové kategorii narazíte hlavně na zařízení s příkonem do 800 W. Za tuto cenu nelze čekat zázraky, většinou mají manuální ovládání a dva stupně intenzity ohřevu vzduchu, mezi kterými si můžete zvolit. Při troše snahy najdete i v této cenové kategorii výrobky s termostatem a časovačem.
Od 500 Kč do 1500 Kč je běžná cenovka větších ventilátorů, které se dají použít pro vytápění celých místnostní. Samozřejmostí jsou funkce jako časovač, termostat a jednoduché dálkové ovládání. V létě tyto zařízení poslouží jako běžný ventilátor. U této střední kategorie není problém vybrat ventilátor s keramickým topným tělesem a výkonem 2000 W nebo i více. Jedná se o plnohodnotná topidla vhodná pro přitápění na chatě, v garáži nebo běžné domácnosti.
Od 1500 Kč nahoru jdou ceny teplovzdušných ventilátorů ještě nahoru a zastaví se až na 5000 Kč. V této cenové kategorii platíte především za design ventilátoru a funkce. Právě ty zmíněné chytré ventilátory jsou takto dražší, ale pokud máte zapnutou wi-fi, tak si můžete topení zapnout ještě dříve, než dorazíte domů. Potom se v této cenové kategorii pohybují různé speciality. Zmiňme například průmyslové ventilátory nebo bez vrtulové ventilátory.