Termokamera

Odhalte i skryté.

ca. 15 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 10 200 CZK

Jak vybrat termokameru

 • Termokamera dokáže zobrazit infračervené záření objektu tak, aby ho bylo možné vidět.
 • Termokamera se běžně využívá v různých odvětvích, používat ji můžete i doma.
 • Teplotní rozsah termovizní kamery udává nejnižší a nejvyšší hodnotu, kterou je schopna naměřit. Dnešní produkty nabízí měření teplot od -40 °C až do +3000 °C.
 • Spektrální rozsah značí vlnové délky, v kterých termokamera zaznamenává infračervené zařízení. Měří se s přesností na mikrometry.

Využití termokamery

Nejvíce se termografie využívá ve stavebnictví či jiném těžkém průmyslu. Ovšem i ve zdravotnictví má své místo. Aby nedocházelo ke zneužití některých velmi výkonných typů, jsou chráněny licencemi. Nyní vám v bodech představíme některé způsoby využití termokamery, ale je jich samozřejmě mnohem víc:

 • kontrola pohybu osob v hlídaném objektu
 • zjištění zánětů pod povrchem kůže
 • odhalení úniku tepla
 • hledání ohniska požáru
 • zjištění elektrického vedení ve zdi
Velmi malá
Seek Thermal CompactPRO pro iOS

Tvar a design

Termovizní kamery nejsou žádných velkých rozměrů. Jednoduše je uchopíte v jedné ruce. Jako ochrana proti nechtěnému pádu je u kamery řemínek s uchycením na ruku. Rovněž je možné kameru připevnit na stativ. Seženete však i menší rozměry velikosti peněženky či je možná kombinace se smartphonem.

Teplotní rozsah

Teplotní rozsah termovizní kamery udává nejnižší a nejvyšší hodnotu, kterou je schopna naměřit. Dnešní produkty nabízí měření teplot od -40 °C až do +3000 °C. U některých druhů je možné přepínat teplotní rozsahy, ale pozor, vždy před pořízením snímku se ujistěte, zda máte nastavený správný rozsah, jelikož později již nejde změnit. Vždy volíte z 3 teplotních rozmezí:

 • -20 °C až +120 °C
 • 0 °C až +650 °C
 • +250 °C až +1200 °C
Kapesní termokamera
Secutek HT-175

Spektrální rozsah

Značí vlnové délky, v kterých termokamera zaznamenává infračervené zařízení. Měří se s přesností na mikrometry. Spektrální rozsah u termovizní kamery, jenž je vybavena tepelným detektorem, bývá 8 μm až 14 μm.

Rozlišení termokamery

Stejně jako u obyčejného fotoaparátu a kamery i zde se sleduje rozlišení v pixelech a opět platí, že čím větší počet, tím lepší bude obraz. Ten však lze samozřejmě zlepšit i díky speciálním softwarovým technologiím umožňující digitální úpravu obrazu. Poměr stran obrazu je 4:3. I zde budeme dělit rozlišení do 3 kategorií, respektive řad.

Řada Rozlišení
Základní řada 80 x 60 px, 120 x 90 px
Střední řada 260 x 120 px, 220 x 165 px, 240 x 180 px
Profesionální řada 260 x 195 px, 320 x 240 px, 640 x 480 px

Výseč plochy

Výseč plochy, kterou je termokamera schopna zachytit udávají dva parametry, jimž jsou ohnisková vzdálenost a zorný úhel.

Bezdotykové měření
Powermat PM-PRM-600

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost, na kterou je kamera schopna zaostřit. U termovizních kamer je buď fixní, nebo manuální ostření v rozmezí 0,15 – 0,45 m. Dražší profesionální modely nabízí výměnné objektivy s ručním ovládání.

 • Makroobjektiv: Vhodný na výzkum a vývoj malých objektů. Ideální ke kontrole úniku tepla. Ohnisková vzdálenost makroobjektivu je přibližně 10,2 mm.
 • Širokoúhlý objektiv: Využijete ho, zejména tehdy, pokud potřebujete zaznamenat velkou plochu v rámci jednoho termogramu.
 • Teleobjektiv: Nabízí 2 až 4násobné přiblížení vzdáleného místa, aby bylo dosaženo efektivního měření.

Zorný úhel

Zorný úhel závisí na ohniskové vzdálenosti, protože čím je ohnisková vzdálenost větší, tím je potom zorný úhel menší.

Přesná
FLIR ONE Pro Android USB-C
 • Pokud si tedy jako příklad uvedeme makroobjekiv, který má ohniskovou vzdálenost 10,2 mm, tak zorný úhel je 36° x 27°.
 • Naopak teleobjektiv s minimální ohniskovou vzdáleností 45 cm má zorný úhel 12° x 9°. Na tomto příkladu, se potvrzuje to, co jsme uvedli v první větě toho odstavce.

Zorný úhel se však vždy pohybuje v rozmezí od 24° až do 55° samozřejmě ve vertikální poloze. Také platí nepřímá úměra změny vzdálenosti od měřeného objektu.

Teplotní citlivost

Teplotní citlivost znamená nejmenší rozdíl mezi teplotami, který dokáže vyvolat větší signál, než je šum systému. Vyjadřuje jí parametr NETD (noise equivalent temperature differecne) a je udáván ve stupních celsia nebo v Kelvinech. Nejběžnější hodnota je 100 mK.

Víte, že…?

Jak vypadá šum termokamery? Můžete si to pro představu vyzkoušet doma, vlastníte-li digitální fotoaparát. Pokud zakryjete jeho objektiv, tak na LCD obrazovce uvidíte šum, který připomíná obrazovku termovizní kamery.

Přesnost teploty

 • Obecná přesnost stanovení teploty u termokamer je buď ±2 °C, nebo dokonce ±2 % (to zejména u vysokých teplost může s přesností zamávat).
 • Dražší lepší modely udávají přesnost měření ±1 °C nebo ±1 %.

Emisivita

Každá věc má optickou vlastnost, která se nazývá emisivita. To značí počet vyzářeného světla při porovnání s ideálním černým tělesem. Černé těleso je takové těleso, které pohltí veškeré zařízení, ale zároveň je to ideální zářič. To znamená, že záření černého tělesa je nejvyšší a závisí jedině na teplotě. Tomuto tělesu bychom se mohli věnovat déle, ale nechceme vás nudit, pokud nejste fandové do fyziky.

Emisivita společně s citlivostí udává, jak přesné bude měření tepla. Vždy před ním je nutné nastavit ji ručně v závislosti na tom, co se chystáte pozorovat. Ti co kameru používají dnes a denně, by vám některé hodnoty odříkali, i kdybyste je vzbudili o půlnoci. Pro ostatní smrtelníky jsou dostupné tabulky.

Noční vidění

Termovizní kamery jsou ideální pro noční vidění. Obyčejné kamery s funkcí nočního vidění rozeznají mnohdy jen letmé obrysy věcí, zvířat a osob. Zatímco termokamery nezaznamenávají viditelné světlo, dokáží zachytit např. teplotu lesní zvěře schované v houští. Noční vidění u termokamer se dělí na monokulární a binokulární. Jejich rozdíl je v dosahu. Monokulární dosahují až 1,5 km zatímco druhý typ až do 2,5 km.

Funkce

Kamery nabízí několik funkcí pro získání lepšího snímku. Od těch základních, až po speciální, které dokážou posunout termokameru na jinou úroveň.

 • Obraz v obraze: Umožňuje rychlou a jednoduchou orientaci ve snímku, jelikož termogram je umístěn na jeho středu.
 • Izoterma: Díky této funkci můžete nastavit minimální a maximální hodnotu. Slouží pro rychlé odhalení pod a nad nastavenou hodnotou.
 • Blending: Termokamera, která má tuto funkci, dokáže zobrazit reálný snímek a v něm vyznačit jen kritická místa pomocí infračerveného záření.
 • MSX: Funkce MSX je svým základem stejná jako funkce blending. Rozdíl je však v tom, že namísto zvýraznění pouze kritických míst, zobrazuje v reálném snímku i tepelné informace o okolních místech. Snímky jsou ostřejší a orientace v nich je přehledná.
 • UltraMax: Něco co má označení Ultra je vždycky něco navíc a není tomu jinak ani u termovizních kamer. Tato technologie vylepší obraz díky 4krát většímu rozlišení a dokáže odstranit až 50 % šumu.
 • MultiSharp: Tato funkce zabraňuje chybným diagnózám. Díky ni totiž můžete pořizovat detailní snímky, na kterých jsou zaostřeny všechny monitorované objekty.

Víte, že…?

Funkci MSX nabízejí ruční termovizní kamery od značky FLIR. Ta jako jediná má na to od 1. 10. 2013 patent.

Dodatečné aplikace

Pro zpracování snímků se využívají různé programy, které slouží na úpravu v počítači. Využijete je jednak v případě uchování snímků, ale i pokud je potřebujete opravit a poslat např. svým zákazníkům. Níže uvádíme nejznámější dostupné aplikace:

 • Flir Tools
 • SKF Thermal Camera
 • Workswell
 • Fluke Smartview

Nejznámější značky

V poslední době jsou termokamery velmi oblíbené, a proto se na trhu vyskytují i méně známé značky, které bohužel nenabízí kvalitní produkty. Abyste se tomu vyhnuli, volte vždy raději osvědčené a známe značky např. Flir, Fluke, TermoSeek nebo HT.

Cena

Vzhledem k tomu, že pořizovací cena termovizní kamery není nízká, doporučuje před nákupem pečlivě zvážit parametry, kterým jsme se dnes věnovali. Mezi ty nejdůležitější patří teplotní a spektrální rozsah, teplotní citlivost, přesnost stanovení teploty, rozlišení termokamery, vyměnitelné objektivy a doplňkové funkce.

Cena do 9 999 Kč

Nejlevnější termokamery jsou malé spotřebiče, rozsah měřených hodnot je od -20 do 300 °C. Rozlišení snímku bývá 32 x 32 px. Pro domácí měření jistě oceníte kamery v kombinaci se smartphonem, které jsme zmínili výše. Jedná se o malé termovizní zařízení, které jednoduše připojíte k mobilnímu telefonu v místě pro nabíječku. Konektor je i ve verzi pro výrobky Apple. Výhodou je jeho přenositelnost a nabízí i vyšší rozlišení až 206 x 156 px.

Cena od 10 000 Kč do 39 999 Kč

Produkty střední kategorie mají rozlišení 320 x 240 px. Základní přesnost je ±2 °C nebo ±2 %. Teplotní citlivost je 150 mK. Přístroje jsou vybaveny barevným displejem s úhlopříčkou 2,8″. Díky speciální konstrukci jsou odolné proti pádu z 2 m. Některé modely jsou vybaveny slotem pro paměťovou kartu po ukládání snímků, nebo je možné je jednoduše připojit i k internetu.

Cena nad 40 000 Kč

Dražší modely mají zorný úhel 34° x 26°. Přístroje v této kategorii rovněž umožnují manuální ostření. K dispozici jsou dva objektivy – makroobjektiv a širokoúhlý objektiv. Zabudován je i reálný fotoaparát, který poslouží pro porovnání teplotního snímku. Provedení je stále v malých rozměrech, proto ho jednoduše dáte do kapsy.

Nejdražší modely se mohou vyšplhat až přes půl milionu korun. Teplotní rozsah je pak maximální od -10 až +1200 °C. Minimální zaostřovací vzdálenost je 15 cm a rozlišení 640 x 480 px. Dokáže zobrazit potřebné detaily díky vyměnitelným kvalitním objektivům: teleobjektivy s 2násobným a 4násobným zvětšením a širokoúhlé objektivy.

Otázky a odpovědi

Jak funguje termokamera?

Ještě než se začneme věnovat jednotlivým parametrům, podíváme na princip fungování termokamery. Ta umožňuje zobrazit infračervené záření objektu tak, aby ho bylo možné vidět. Výstupem je infračervený snímek, který se odborně nazývá termogram. Termovizní kamery pak dokáží určit teplotu na výsledném snímku.

Jak vybrat termokameru?

Kameru vybírejte podle způsobu používání. Podle toho budete vybírat teplotní rozsah i množství funkcí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Velmi malá
Kapesní termokamera
Bezdotykové měření
Přesná
Image
Produkt
Seek Thermal CompactPRO pro iOS
Secutek HT-175
Powermat PM-PRM-600
FLIR ONE Pro Android USB-C
Výrobce
Seek Thermal
Secutek
Flir
Min. teplotní rozsah
- 40 °C
-20 °C
-50 °C
-20 °C
Max. teplotní rozsah
330 °C
300 °C
600 °C
+400 °C
Cena ca. 15 000 CZK ca. 5 000 CZK ca. 800 CZK ca. 10 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.