Jak vybrat termokameru
- Termokamera dokáže zobrazit infračervené záření objektu tak, aby ho bylo možné vidět.
- Termokamera se běžně využívá v různých odvětvích, používat ji můžete i doma.
- Teplotní rozsah termovizní kamery udává nejnižší a nejvyšší hodnotu, kterou je schopna naměřit. Dnešní produkty nabízí měření teplot od -40 °C až do +3000 °C.
- Spektrální rozsah značí vlnové délky, v kterých termokamera zaznamenává infračervené zařízení. Měří se s přesností na mikrometry.
Termokamera - náš výběr




Termokamery USB




Termokamery na mobil
Termokamery 50 mK





Termokamery 70 mK



Jak vybrat termokameru
Využití termokamery
Nejvíce se termografie využívá ve stavebnictví či jiném těžkém průmyslu. Ovšem i ve zdravotnictví má své místo. Aby nedocházelo ke zneužití některých velmi výkonných typů, jsou chráněny licencemi. Nyní vám v bodech představíme některé způsoby využití termokamery, ale je jich samozřejmě mnohem víc:
- kontrola pohybu osob v hlídaném objektu
- zjištění zánětů pod povrchem kůže
- odhalení úniku tepla
- hledání ohniska požáru
- zjištění elektrického vedení ve zdi
Tvar a design
Termovizní kamery nejsou žádných velkých rozměrů. Jednoduše je uchopíte v jedné ruce. Jako ochrana proti nechtěnému pádu je u kamery řemínek s uchycením na ruku. Rovněž je možné kameru připevnit na stativ. Seženete však i menší rozměry velikosti peněženky či je možná kombinace se smartphonem.
Teplotní rozsah
Teplotní rozsah termovizní kamery udává nejnižší a nejvyšší hodnotu, kterou je schopna naměřit. Dnešní produkty nabízí měření teplot od -40 °C až do +3000 °C. U některých druhů je možné přepínat teplotní rozsahy, ale pozor, vždy před pořízením snímku se ujistěte, zda máte nastavený správný rozsah, jelikož později již nejde změnit. Vždy volíte z 3 teplotních rozmezí:
- -20 °C až +120 °C
- 0 °C až +650 °C
- +250 °C až +1200 °C
Spektrální rozsah
Značí vlnové délky, v kterých termokamera zaznamenává infračervené zařízení. Měří se s přesností na mikrometry. Spektrální rozsah u termovizní kamery, jenž je vybavena tepelným detektorem, bývá 8 μm až 14 μm.
Rozlišení termokamery
Stejně jako u obyčejného fotoaparátu a kamery i zde se sleduje rozlišení v pixelech a opět platí, že čím větší počet, tím lepší bude obraz. Ten však lze samozřejmě zlepšit i díky speciálním softwarovým technologiím umožňující digitální úpravu obrazu. Poměr stran obrazu je 4:3. I zde budeme dělit rozlišení do 3 kategorií, respektive řad.
Řada | Rozlišení |
---|---|
Základní řada | 80 x 60 px, 120 x 90 px |
Střední řada | 260 x 120 px, 220 x 165 px, 240 x 180 px |
Profesionální řada | 260 x 195 px, 320 x 240 px, 640 x 480 px |
Výseč plochy
Výseč plochy, kterou je termokamera schopna zachytit udávají dva parametry, jimž jsou ohnisková vzdálenost a zorný úhel.
Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost je vzdálenost, na kterou je kamera schopna zaostřit. U termovizních kamer je buď fixní, nebo manuální ostření v rozmezí 0,15 – 0,45 m. Dražší profesionální modely nabízí výměnné objektivy s ručním ovládání.
- Makroobjektiv: Vhodný na výzkum a vývoj malých objektů. Ideální ke kontrole úniku tepla. Ohnisková vzdálenost makroobjektivu je přibližně 10,2 mm.
- Širokoúhlý objektiv: Využijete ho, zejména tehdy, pokud potřebujete zaznamenat velkou plochu v rámci jednoho termogramu.
- Teleobjektiv: Nabízí 2 až 4násobné přiblížení vzdáleného místa, aby bylo dosaženo efektivního měření.
Zorný úhel
Zorný úhel závisí na ohniskové vzdálenosti, protože čím je ohnisková vzdálenost větší, tím je potom zorný úhel menší.
- Pokud si tedy jako příklad uvedeme makroobjekiv, který má ohniskovou vzdálenost 10,2 mm, tak zorný úhel je 36° x 27°.
- Naopak teleobjektiv s minimální ohniskovou vzdáleností 45 cm má zorný úhel 12° x 9°. Na tomto příkladu, se potvrzuje to, co jsme uvedli v první větě toho odstavce.
Zorný úhel se však vždy pohybuje v rozmezí od 24° až do 55° samozřejmě ve vertikální poloze. Také platí nepřímá úměra změny vzdálenosti od měřeného objektu.
Teplotní citlivost
Teplotní citlivost znamená nejmenší rozdíl mezi teplotami, který dokáže vyvolat větší signál, než je šum systému. Vyjadřuje jí parametr NETD (noise equivalent temperature differecne) a je udáván ve stupních celsia nebo v Kelvinech. Nejběžnější hodnota je 100 mK.
Víte, že…?
Jak vypadá šum termokamery? Můžete si to pro představu vyzkoušet doma, vlastníte-li digitální fotoaparát. Pokud zakryjete jeho objektiv, tak na LCD obrazovce uvidíte šum, který připomíná obrazovku termovizní kamery.
Přesnost teploty
- Obecná přesnost stanovení teploty u termokamer je buď ±2 °C, nebo dokonce ±2 % (to zejména u vysokých teplost může s přesností zamávat).
- Dražší lepší modely udávají přesnost měření ±1 °C nebo ±1 %.
Emisivita
Každá věc má optickou vlastnost, která se nazývá emisivita. To značí počet vyzářeného světla při porovnání s ideálním černým tělesem. Černé těleso je takové těleso, které pohltí veškeré zařízení, ale zároveň je to ideální zářič. To znamená, že záření černého tělesa je nejvyšší a závisí jedině na teplotě. Tomuto tělesu bychom se mohli věnovat déle, ale nechceme vás nudit, pokud nejste fandové do fyziky.
Emisivita společně s citlivostí udává, jak přesné bude měření tepla. Vždy před ním je nutné nastavit ji ručně v závislosti na tom, co se chystáte pozorovat. Ti co kameru používají dnes a denně, by vám některé hodnoty odříkali, i kdybyste je vzbudili o půlnoci. Pro ostatní smrtelníky jsou dostupné tabulky.
Noční vidění
Termovizní kamery jsou ideální pro noční vidění. Obyčejné kamery s funkcí nočního vidění rozeznají mnohdy jen letmé obrysy věcí, zvířat a osob. Zatímco termokamery nezaznamenávají viditelné světlo, dokáží zachytit např. teplotu lesní zvěře schované v houští. Noční vidění u termokamer se dělí na monokulární a binokulární. Jejich rozdíl je v dosahu. Monokulární dosahují až 1,5 km zatímco druhý typ až do 2,5 km.
Funkce
Kamery nabízí několik funkcí pro získání lepšího snímku. Od těch základních, až po speciální, které dokážou posunout termokameru na jinou úroveň.
- Obraz v obraze: Umožňuje rychlou a jednoduchou orientaci ve snímku, jelikož termogram je umístěn na jeho středu.
- Izoterma: Díky této funkci můžete nastavit minimální a maximální hodnotu. Slouží pro rychlé odhalení pod a nad nastavenou hodnotou.
- Blending: Termokamera, která má tuto funkci, dokáže zobrazit reálný snímek a v něm vyznačit jen kritická místa pomocí infračerveného záření.
- MSX: Funkce MSX je svým základem stejná jako funkce blending. Rozdíl je však v tom, že namísto zvýraznění pouze kritických míst, zobrazuje v reálném snímku i tepelné informace o okolních místech. Snímky jsou ostřejší a orientace v nich je přehledná.
- UltraMax: Něco co má označení Ultra je vždycky něco navíc a není tomu jinak ani u termovizních kamer. Tato technologie vylepší obraz díky 4krát většímu rozlišení a dokáže odstranit až 50 % šumu.
- MultiSharp: Tato funkce zabraňuje chybným diagnózám. Díky ni totiž můžete pořizovat detailní snímky, na kterých jsou zaostřeny všechny monitorované objekty.
Víte, že…?
Funkci MSX nabízejí ruční termovizní kamery od značky FLIR. Ta jako jediná má na to od 1. 10. 2013 patent.
Dodatečné aplikace
Pro zpracování snímků se využívají různé programy, které slouží na úpravu v počítači. Využijete je jednak v případě uchování snímků, ale i pokud je potřebujete opravit a poslat např. svým zákazníkům. Níže uvádíme nejznámější dostupné aplikace:
- Flir Tools
- SKF Thermal Camera
- Workswell
- Fluke Smartview
Nejznámější značky
V poslední době jsou termokamery velmi oblíbené, a proto se na trhu vyskytují i méně známé značky, které bohužel nenabízí kvalitní produkty. Abyste se tomu vyhnuli, volte vždy raději osvědčené a známe značky např. Flir, Fluke, TermoSeek nebo HT.
Cena
Vzhledem k tomu, že pořizovací cena termovizní kamery není nízká, doporučuje před nákupem pečlivě zvážit parametry, kterým jsme se dnes věnovali. Mezi ty nejdůležitější patří teplotní a spektrální rozsah, teplotní citlivost, přesnost stanovení teploty, rozlišení termokamery, vyměnitelné objektivy a doplňkové funkce.
Cena do 9 999 Kč
Nejlevnější termokamery jsou malé spotřebiče, rozsah měřených hodnot je od -20 do 300 °C. Rozlišení snímku bývá 32 x 32 px. Pro domácí měření jistě oceníte kamery v kombinaci se smartphonem, které jsme zmínili výše. Jedná se o malé termovizní zařízení, které jednoduše připojíte k mobilnímu telefonu v místě pro nabíječku. Konektor je i ve verzi pro výrobky Apple. Výhodou je jeho přenositelnost a nabízí i vyšší rozlišení až 206 x 156 px.
Cena od 10 000 Kč do 39 999 Kč
Produkty střední kategorie mají rozlišení 320 x 240 px. Základní přesnost je ±2 °C nebo ±2 %. Teplotní citlivost je 150 mK. Přístroje jsou vybaveny barevným displejem s úhlopříčkou 2,8″. Díky speciální konstrukci jsou odolné proti pádu z 2 m. Některé modely jsou vybaveny slotem pro paměťovou kartu po ukládání snímků, nebo je možné je jednoduše připojit i k internetu.
Cena nad 40 000 Kč
Dražší modely mají zorný úhel 34° x 26°. Přístroje v této kategorii rovněž umožnují manuální ostření. K dispozici jsou dva objektivy – makroobjektiv a širokoúhlý objektiv. Zabudován je i reálný fotoaparát, který poslouží pro porovnání teplotního snímku. Provedení je stále v malých rozměrech, proto ho jednoduše dáte do kapsy.
Nejdražší modely se mohou vyšplhat až přes půl milionu korun. Teplotní rozsah je pak maximální od -10 až +1200 °C. Minimální zaostřovací vzdálenost je 15 cm a rozlišení 640 x 480 px. Dokáže zobrazit potřebné detaily díky vyměnitelným kvalitním objektivům: teleobjektivy s 2násobným a 4násobným zvětšením a širokoúhlé objektivy.
Otázky a odpovědi
Jak funguje termokamera?
Jak vybrat termokameru?
Různé typy produktů porovnejte zde.