Nejlepší noční vidění na puškohled 2024 a jak vybrat

Profesionální i běžné používání.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Noční vidění na puškohled - předsádka pro zaměřovače AGM Global Vision Comanche 22, Model NL1i: 55–72 lp/mm AGM Global Vision

Jak vybrat noční vidění pro puškohled

  • Slabší světelné podmínky jsou stinnou stránkou každé noci a některé profese se proto neobejdou bez nočního vidění, které výrazným způsobem napomáhá orientaci v noci, kdy lidské oko již například není schopné rozeznat jednotlivé předměty.
  • Noční vidění je v zásadě zařízení, které dokáže zesílit zbytek světla, kterým kolem vás je.
  • Světlo v noci vyzařují hvězdy či měsíc, případně také města. Zdánlivě jde o světlo, které lidské oko téměř nevidí, pro zařízení zvané noční vidění je však plně postačující.

Noční vidění na puškohled - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Noční vidění pro puškohled

Jak vybrat noční vidění pro puškohled

Typy

Na trhu existuje hned několik různých typů nočního vidění, které se liší svou kvalitou, schopnostmi, cenou, ale také primárním účelem využití. Nelze proto rovnou říci, že některý typ je automaticky lepší než ten druhý.

Pozorování jelena nočním viděním

Díky nočnímu vidění budete mít při lovu dokonalý přehled, iStock /Pixsooz

Noktovizor

Za názvem noktovizor se skrývá analogové noční vidění. Výhodou noktovizorů je naprosto vynikající kvalita výsledného zesíleného obrazu, která bude vyhovovat i těm nejnáročnějším uživatelům. Noktovitor je jednoduše velmi citlivý na jakékoliv zbytkové světlo. Obraz navíc vidíte okamžitě, což se například může hodit při lovu. Propracovaná technika zesílení světla je ale vykoupena vyšší pořizovací cenou a mnohdy též nutností toto zařízení registrovat u Policie České republiky.

Digitální

Pomyslným opakem noktovizoru je digitální noční vidění, které rovněž pracuje se zbytkovým světlem a pomocí speciálního procesoru se jej snaží zesílit. Bohužel citlivost na zbytkové světlo není nejlepší a často je nutné přisvítit snímanou scénu. Přidanou hodnotou digitálního nočního vidění bývá možnost záznamu. Potěší také nižší pořizovací cena a následně i žádná povinnost registrace.

Předsádka

Noční vidění na puškohled
Noční vidění na puškohled - předsádka pro zaměřovače AGM Global Vision Comanche 22, Model NL1i: 55–72 lp/mm AGM Global Vision

Jedná se o speciální přístroj pro účely nočního vidění, který lze uchytit nejen na puškohled, ale i další zařízení včetně dalekohledů či fotoaparátů. Výhodou předsádek jsou kompaktní rozměry a velmi snadná manipulace, která dovoluje rychlé upevnění a opětovné odmontování. U předsádek není ve většině případů vyžadována registrace u Policie České republiky, avšak ve výjimečných případech nelze spojit s některými typy zbraní. Je tak doporučováno si vše pečlivě vyzkoušet.

Přísvit

Přísvit nebo-li infračervená svítilna je méně tradičním typem zařízení pro noční vidění. Jedná se v podstatě o speciální svítilnu, která vyzařuje světlo ve spektru, které je pro lidské oko neviditelné. Obvykle se jedná o vlnovou délku od 800 nm až po 1 000 nm. Jednotlivé typy se liší výkonem či druhém vyzařování, které může zajišťovat laserový paprsek či LED dioda, který je kvalitnější.

Termovizní puškohled

Jedním z novějších možností, jak „vidět i v noci“, jsou zařízení zvaná termovizní puškohled. Jejich výhoda spočívá v běžné dostupnosti a nákupu bez nezbytného povolení. Využití najdou především ve volném prostoru, kde poskytnou detailní obraz na velké vzdálenosti, který netrpí odezvou. Naopak v hustě zalesněné oblasti vám spoustu detailů skryjí, což někdy může být na škodu. Na paměti je nutné mít i vyšší cenu či chudou nabídku modelů v obchodech.

Víte, že…?

Noční vidění na puškohled
Noční vidění na puškohled - předsádka pro zaměřovače AGM Global Vision Comanche 22, Model NL2i: 51–64 lp/mm AGM Global Vision 590538578

Některé typy nočních vidění je nutné registrovat u Policie České republiky vyplněním patřičného formuláře. Dále je povinnost mít zbrojní průkaz skupiny C a doložit všechny náležitosti týkající se vlastnění a uložení zbraně a nočního vidění.

Noční vidění

Noční vidění má několik různých podob, iStock /gsagi

Výhody i nevýhody

TypKladyZápory
Noktovizorvýborný obrazvyšší cena
Digitální noční viděnínižší cenašpatná citlivost na světlo
Předsádkamalé rozměry, nízká hmotnostnelze upevnit na všechny zbraně
Termovizní puškohledvolně prodejnévysoká cena

Ceny

  • Noční vidění na puškohled bývá zpravidla dražším doplňkem, který rozhodně nepořídíte za několik málo sto korun. Obyčejné přísvity pomocí laseru startují kolem hranice 2 000 Kč a najdete je například od výrobce Sightmark.
  • Digitální noční vidění se cenově pohybuje zhruba od hranice 8 000 Kč a výše, přičemž cena roste v závislosti na optických možnostech digitálních nočních vidění. Spolehlivým výrobce v této cenové kategorii je například NiteSite. Není překvapením, že propracovanější přístroje tohoto typu však mohou stát i 40 000 Kč.
  • Skutečně nároční uživatelé mohou sáhnout po nočním vidění typu předsádka, který může být i kombinována s termovizním puškohledem. Najdete je například pod značkou Night Pearl a cenově se pohybují kolem hranice 50 000 Kč. Jde o přístroje zvládající drsnější podmínky, mívají kvalitní obraz i dlouhou výdrž baterie. Hodí se především při používání na střední vzdálenost. Přidanou hodnotu vytváří také možnost připojit i externí zdroj energie pro případ dlouhodobějšího využití mimo civilizaci.
  • Zcela vrcholné modely vyrábí například známý výrobce Zeiss, přičemž cena může hravě přesáhnout i 100 000 Kč. U těchto produktů máte například i vítanou za roku po dobu 10 let.

Otázky a odpovědi

Co je binokulár?

Binukolárový noktovizor má dvě čočky. Díky tomu dochází k lepšímu zobrazení a většímu zornému poli. Stejně jako monokulár, tak ani binokulár nenasadíte na zbraň. Monokulár i binokulár jsou obecně levnější než typy noktovizorů určené k montáži na zbraň.

Co je monokulár?

Monokulár má pouze jednu čočku a velmi často se využívá jako dalekohled pro pozorování v noci. Tento typ noktovizoru nelze nasadit na zbraň, neboť nemá zaměřovací osnovu a jeho tělo není odolné vůči zpětnému rázu.
Zobrazit kompletní nabídku Noční vidění pro puškohled