Tesařské kladivo

Pomůže při pokládce podlah i stavbě střechy.

ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat tesařské kladivo

  • I u takto zdánlivě obyčejné věci se však vyplatí zaměřit se na jeho hmotnost, ale především i jeho kvalitu provedení.
  • Tesařské kladivo se nejčastěji používá zejména ve stavebnictví při pokládce podlah či na konstrukci střechy. Tesařská kladiva se dělí na 2 druhy.
  • Při výběru kladiva nedbejte ani tolik na velikost úderné plochy, jako hlavně na její tvrdost.
  • I obyčejné kladivo vám může zpříjemnit práci, pokud disponuje doplňkem či jinou další funkcí.

Druh tesařského kladiva

Tesařské kladivo, jak již z jeho názvu vyplývá, se nejčastěji používá zejména ve stavebnictví při pokládce podlah či na konstrukci střechy. Z toho důvodu rozdělujeme tesařská kladiva na 2 druhy.

Typ kladiva Vlastnosti
Tesařské kladivo trhací Poznáte ho podle toho, že jeho čelisti jsou rovné. Hodí se pro trhání dřevěných konstrukcí, starých sloupů či na podlahy.
Tesařské kladivo truhlářské Jeho znakem jsou zahnuté čelisti, které slouží k tahání starých či špatně zatlučených hřebíků.

Víte, že…?

Můžete si všimnout, že většina tesařských kladiv, má zdrsněný konec hlavy tak, aby hřebík neklouzal. Podívali jste se někdy na hlavičku hřebíku? Tam drsnou plochu najdete také, tím k sobě obě plochy krásně přilnou a tesařské kladivo vám už nesklouzne.

Profesionální
Zbirovia kladivo tesařské 504/600g

Čelisti a úderná plocha

Při výběru kladiva nedbejte ani tolik na velikost úderné plochy, jako hlavně na její tvrdost. Právě ta a mírně vypouklá plocha zaručuje dlouhou dobu životnosti. Nicméně hrany musí mít menší tvrdost, aby se neodštěpovaly.
Samotné čelisti u kvalitních tesařských kladiv jsou temperované, v ideálním případě olejem, a jsou ofrézované tak, aby bylo možné do nich bez problémů uchopit hřebík.

Víte, že…?

Kvalitu tesařského kladiva můžete vyzkoušet jednoduchým testem. Jelikož hřebík, byste měli bez problémů vytáhnout tahem za rukojeť, a ne páčením či jiným pohybem.

Hmotnost tesařského kladiva

Sledovat hmotnost kladiva doporučujeme hlavně v případě, že jej budete používat pro zatloukání hřebíků. Protože při vytahování hřebíků se na hmotnost nemusíte vůbec soustředit. Ale vyplatí se zvolit zlatou střední cestu a vybrat si tesařské kladivo do hmotnosti 570 g (20 oz).

S magnetem
XTLINE XT051R Kladivo tesařské sklolaminátové 600G
  • Lehčí kladivo s hmotností 450 g (16 oz) doporučujeme používat pro zatloukání hřebíků, jejichž délka je maximálně 75 mm. Dále pak platí, čím delší hřebík, tím vyšší hmotnost kladiva by měla být pro lepší práci.

Rukojeť tesařského kladiva

Na výběr máte hned ze dvou možností. Klasické, dřevěné, které všichni známe, jehož hlavní výhodou je nízká cena. Nebo naopak celé kovové tesařské kladivo s pogumovanou či jinak upravenou rukojetí.

Užitečné funkce

I obyčejné kladivo vám může zpříjemnit práci, pokud disponuje doplňkem či jinou další funkcí. Tím je například systém ANTI-VIBE či magnetický držák na hřebíky.

Pro pokrývače
FESTA sklolaminát pokrývačské kladivo 600g
  • Systém ANTI-VIBE: Dlouhodobé používání kladiva, zejména když nejste zvyklí, může být pro někoho nepříjemné. Proto je zde systém ANTI-VIBE, který tlumí vibrace a tím zároveň eliminuje možné poranění.
  • Magnetický držák na hřebíky: Je součástí kladiva. Jedná se o malou magnetickou část, kam si ostatní hřebíky můžete odložit, abyste je měly hned po ruce.

Nejznámější značky

Při výběru vašeho nového tesařského kladiva byste měli zohlednit všechny parametry a to i značku. V tomto případě je opravdu důležité sledovat výrobce a klidně si přečíst i recenze od jiných zákazníků.

  • Stanley: Americká společnost, jenž nese název po svém zakladateli Frederickovi Stanleym, založená roku 1843 v Connecticutu vyrábí produkty mimo jiné ze železa a známá je hlavně díky kvalitnímu nářadí a dílenskému vybavení. Převážně je používají profesionálové, ale nepohrdne jimi ani běžný hobby uživatel.
  • Fiskars: Další společnost specializující se na dílenské vybavení pochází z jižního Finska. Nejznámější výrobky jsou nůžky a sekery, ale své portfolio již rozšířili například i o kuchyňské nože.
  • Picard: Od roku 1857 vyrábí značka Picard kvalitní ruční nářadí pro tesaře, pokrývače, zedníky či karosáře a jiné další profese.
Vytahování hřebíků
YATO YT-4561

Ceny

Na tesařském kladivu nešetřete a vyberte si hlavně takové, které vám dobře padne na poprvé do ruky. Protože i u tesařského kladiva můžete zažít lásku na první pohled.

Cena do 250 Kč

Nejlevnější tesařská kladiva jsou vybaveny klasickou dřevěnou rukojetí, nabízejí je výrobci méně známých značek a rozhodně u nich nečekejte žádné další dodatečné funkce. Rovněž počítejte, že pracovat s ním celý den nebude pohodlné.

Cena od 250 Kč do 500 Kč

Na řadu přichází kladiva profesionálních značek s magnetickým držákem hřebíků. Namísto dřevěného topůrka se používají grafitová jádra s ochranným pláštěm, aby tlumily otřesy.

Pogumovaná rukojeť
XTline P12205

Cena nad 500 Kč

Možná si říkáte, že utratit za kladivo více jak 500 Kč je zbytečné, ale pokud tesařské kladivo potřebujete pro každodenní práci, měli byste peníze správně investovat. V této kategorii se nachází celoocelová kladiva s odlehčenou rukojetí, tak aby vás při celodenním používání nebolely paže. Taková tesařská kladiva mají větší údernou plochu, mnohdy až o 75 % oproti ostatním výrobkům.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tesařské kladivo?

I u takto zdánlivě obyčejné věci se však vyplatí zaměřit se na jeho hmotnost, ale především i jeho kvalitu provedení. Trhací kladivo je vhodné k demolici dřevěných konstrukcí, truhlářské kladivo využijete k odstraňování hřebíků. Snadnější manipulaci Vám umožní pogumovaná rukojeť.

Jakou rukojeť zvolit?

Na výběr máte hned ze dvou možností. Klasické, dřevěné, které všichni známe, jehož hlavní výhodou je nízká cena. Nebo naopak celé kovové tesařské kladivo s pogumovanou či jinak upravenou rukojetí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Profesionální
S magnetem
Pro pokrývače
Vytahování hřebíků
Pogumovaná rukojeť
Kovaná hlavice
Image
Produkt
Zbirovia kladivo tesařské 504/600g
XTLINE XT051R Kladivo tesařské sklolaminátové 600G
FESTA sklolaminát pokrývačské kladivo 600g
YATO YT-4561
XTline P12205
YATO Kladivo tesařské kovové 600g
Cena ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.