Srovnání tesařských kladiv 2023: Typy a rady

Pomůže při pokládce podlah i stavbě střechy.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
XTLINE XT33070
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tesařské kladivo

  • I u takto zdánlivě obyčejné věci se však vyplatí zaměřit se na jeho hmotnost, ale především i jeho kvalitu provedení.
  • Tesařské kladivo se nejčastěji používá zejména ve stavebnictví při pokládce podlah či na konstrukci střechy. Tesařská kladiva se dělí na 2 druhy.
  • Při výběru kladiva nedbejte ani tolik na velikost úderné plochy, jako hlavně na její tvrdost.
  • I obyčejné kladivo vám může zpříjemnit práci, pokud disponuje doplňkem či jinou další funkcí.

Tesařské kladivo - náš výběr

BAHCO 485
přečíst recenzi
Výrobce: Bahco
Hmotnost: 830 g
Typ: kladiva tesařská
Zbirovia kladivo tesařské 504/600g
Výrobce: Zbirovia
Hmotnost: 600 g
Typ: kladiva tesařská
Festa sklolaminát pokrývačské kladivo 600g
Výrobce: Festa
Hmotnost: 600 g
Typ: kladiva tesařská
YATO YT-4561
přečíst recenzi
Výrobce: YATO
Hmotnost: 854 g
Typ: kladiva tesařská

Profi tesařská kladiva

Tesařská kladiva Fiskars

Tesařská kladiva Stanley

Zobrazit kompletní nabídku tesařských kladiv

Jak vybrat tesařské kladivo

Druh tesařského kladiva

Tesařské kladivo, jak již z jeho názvu vyplývá, se nejčastěji používá zejména ve stavebnictví při pokládce podlah či na konstrukci střechy. Z toho důvodu rozdělujeme tesařská kladiva na 2 druhy.

Typ kladiva Vlastnosti
Tesařské kladivo trhací Poznáte ho podle toho, že jeho čelisti jsou rovné. Hodí se pro trhání dřevěných konstrukcí, starých sloupů či na podlahy.
Tesařské kladivo truhlářské Jeho znakem jsou zahnuté čelisti, které slouží k tahání starých či špatně zatlučených hřebíků.

Víte, že…?

Můžete si všimnout, že většina tesařských kladiv, má zdrsněný konec hlavy tak, aby hřebík neklouzal. Podívali jste se někdy na hlavičku hřebíku? Tam drsnou plochu najdete také, tím k sobě obě plochy krásně přilnou a tesařské kladivo vám už nesklouzne.

Tesařské kladivo
XTLINE XT33070

Čelisti a úderná plocha

Při výběru kladiva nedbejte ani tolik na velikost úderné plochy, jako hlavně na její tvrdost. Právě ta a mírně vypouklá plocha zaručuje dlouhou dobu životnosti. Nicméně hrany musí mít menší tvrdost, aby se neodštěpovaly.
Samotné čelisti u kvalitních tesařských kladiv jsou temperované, v ideálním případě olejem, a jsou ofrézované tak, aby bylo možné do nich bez problémů uchopit hřebík.

Víte, že…?

Kvalitu tesařského kladiva můžete vyzkoušet jednoduchým testem. Jelikož hřebík, byste měli bez problémů vytáhnout tahem za rukojeť, a ne páčením či jiným pohybem.

Hmotnost tesařského kladiva

Sledovat hmotnost kladiva doporučujeme hlavně v případě, že jej budete používat pro zatloukání hřebíků. Protože při vytahování hřebíků se na hmotnost nemusíte vůbec soustředit. Ale vyplatí se zvolit zlatou střední cestu a vybrat si tesařské kladivo do hmotnosti 570 g (20 oz).

Profi tesařská kladiva
Tolsen Tesařské kladivo PROFI 600 g
  • Lehčí kladivo s hmotností 450 g (16 oz) doporučujeme používat pro zatloukání hřebíků, jejichž délka je maximálně 75 mm. Dále pak platí, čím delší hřebík, tím vyšší hmotnost kladiva by měla být pro lepší práci.

Rukojeť tesařského kladiva

Na výběr máte hned ze dvou možností. Klasické, dřevěné, které všichni známe, jehož hlavní výhodou je nízká cena. Nebo naopak celé kovové tesařské kladivo s pogumovanou či jinak upravenou rukojetí.

Užitečné funkce

I obyčejné kladivo vám může zpříjemnit práci, pokud disponuje doplňkem či jinou další funkcí. Tím je například systém ANTI-VIBE či magnetický držák na hřebíky.

Tesařská kladiva Fiskars
Fiskars 1020214
  • Systém ANTI-VIBE: Dlouhodobé používání kladiva, zejména když nejste zvyklí, může být pro někoho nepříjemné. Proto je zde systém ANTI-VIBE, který tlumí vibrace a tím zároveň eliminuje možné poranění.
  • Magnetický držák na hřebíky: Je součástí kladiva. Jedná se o malou magnetickou část, kam si ostatní hřebíky můžete odložit, abyste je měly hned po ruce.

Nejznámější značky

Při výběru vašeho nového tesařského kladiva byste měli zohlednit všechny parametry a to i značku. V tomto případě je opravdu důležité sledovat výrobce a klidně si přečíst i recenze od jiných zákazníků.

  • Stanley: Americká společnost, jenž nese název po svém zakladateli Frederickovi Stanleym, založená roku 1843 v Connecticutu vyrábí produkty mimo jiné ze železa a známá je hlavně díky kvalitnímu nářadí a dílenskému vybavení. Převážně je používají profesionálové, ale nepohrdne jimi ani běžný hobby uživatel.
  • Fiskars: Další společnost specializující se na dílenské vybavení pochází z jižního Finska. Nejznámější výrobky jsou nůžky a sekery, ale své portfolio již rozšířili například i o kuchyňské nože.
  • Picard: Od roku 1857 vyrábí značka Picard kvalitní ruční nářadí pro tesaře, pokrývače, zedníky či karosáře a jiné další profese.
Tesařská kladiva Stanley
STANLEY 1-51-937

Ceny

Na tesařském kladivu nešetřete a vyberte si hlavně takové, které vám dobře padne na poprvé do ruky. Protože i u tesařského kladiva můžete zažít lásku na první pohled.

Cena do 250 Kč

Nejlevnější tesařská kladiva jsou vybaveny klasickou dřevěnou rukojetí, nabízejí je výrobci méně známých značek a rozhodně u nich nečekejte žádné další dodatečné funkce. Rovněž počítejte, že pracovat s ním celý den nebude pohodlné.

Cena od 250 Kč do 500 Kč

Na řadu přichází kladiva profesionálních značek s magnetickým držákem hřebíků. Namísto dřevěného topůrka se používají grafitová jádra s ochranným pláštěm, aby tlumily otřesy.

Tesařské kladivo
BAHCO 485

Cena nad 500 Kč

Možná si říkáte, že utratit za kladivo více jak 500 Kč je zbytečné, ale pokud tesařské kladivo potřebujete pro každodenní práci, měli byste peníze správně investovat. V této kategorii se nachází celoocelová kladiva s odlehčenou rukojetí, tak aby vás při celodenním používání nebolely paže. Taková tesařská kladiva mají větší údernou plochu, mnohdy až o 75 % oproti ostatním výrobkům.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tesařské kladivo?

I u takto zdánlivě obyčejné věci se však vyplatí zaměřit se na jeho hmotnost, ale především i jeho kvalitu provedení. Trhací kladivo je vhodné k demolici dřevěných konstrukcí, truhlářské kladivo využijete k odstraňování hřebíků. Snadnější manipulaci Vám umožní pogumovaná rukojeť.

Jakou rukojeť zvolit?

Na výběr máte hned ze dvou možností. Klasické, dřevěné, které všichni známe, jehož hlavní výhodou je nízká cena. Nebo naopak celé kovové tesařské kladivo s pogumovanou či jinak upravenou rukojetí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku tesařských kladiv