Tichý vysavač

Pohodový úklid domácnosti.

ca. 2 700 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat tichý vysavač

  • Jestliže patříte mezi ty, kteří mají rádi klid, a to i při úklidu, tichý vysavač je ideální volbou. Poslouží vám také, pokud se vaše dítě hlučného stroje bojí nebo v situaci, kdy prostě nechcete křičet při úklidu, aby vás ostatní členové rodiny slyšeli.
  • Vysavač s tichým chodem můžete zvolit buď sáčkový bezsáčkový nebo ruční.
  • Ideální hodnota tichého chodu vysavače je od 60 do 70 dB.
  • Při výběru se zaměřte také na objem nádoby a hmotnost vysavače. Čím větší je nádoba, tím bývá vysavač těžší.

Typy

Při výběru vysavače s tichým chodem narazíte na 3 druhy, ze kterých můžete vybírat. Jednou o sáčkovou, bezsáčkovou či ruční variantu. Pojďme si je více přiblížit.

Typ vysavače Popis
Sáčkový I v dnešní době se stále jedná se o nejpoužívanější variantu při výběru vysavače. Výhodou tohoto typu je snadné a rychlé použití, nevýhodou je pak nutnost výměny a dokupování sáčků. Dříve byly sáčkové vysavače často neoblíbené z důvodu zůstávající nečistoty v sáčku. Tento problém je dnes u novějších modelů vyřešený, a to díky kvalitním filtrům, které ze sáčku nepropustí vůbec nic. Ideální jsou vysavače se záklopkou, jsou vhodné především pro alergiky nebo rodiny s malými dětmi.
Bezsáčkový V posledních letech je bezsáčkový vysavač velmi oblíbený. Jeho největší výhodou je bezpochyby nízkonákladový provoz. Navíc se nemusíte obtěžovat s kupováním nových sáčků, ani nemusíte vynášet ty použité. V tomto případě stačí čas od času vnitřní nádobu ručně umýt, aby se vám v ní neusazovaly vysáté nečistoty. Mezi bezsáčkové vysavače řadíme i vodní vysavače, ve kterých se prach rozpouští ve vodě. Tu následně vylijete do odpadu a úklid je hotov.
Ruční Velmi praktický typ. Stačí pouze vzít do ruky a hned můžete začít uklízet. Většinou je jejich provoz akumulátorový, takže se nemusíte trápit s překážející šňůrou. Jsou vhodné především pro úklid míst, kam se s velkým vysavačem nedostanete. Oceníte je také při potřebě rychlého úklidu, například při vysávání drobků na sedačce nebo v kuchyni po vaření. Na rozdíl od klasických vysavačů je jejich výkon nižší. Nepočítejte tedy s tím, že byste použili ruční vysavač na velký úklid.

Víte, že…?

Často se setkáte s modely vysavačů, které se nazývají 2 v 1. Jedná se o klasické ruční vysavače, ke kterým můžete připojit držadlo. Dostanete tak tyčový vysavač pro pohodlný úklid na větší ploše.

Sáčkový
Domo DO 7291 S

Výkon

Dostatečný výkon vysavače závisí na příkonu a také na sacím výkonu. Myslete na to, že čím je vyšší příkon, tím rychleji a důkladněji vysajete. Nezapomeňte ale také na větší spotřebu elektrické energie. Ani vysoký výkon ale není zárukou spolehlivosti. Nebuďte tedy překvapeni, když narazíte na špičkový model, který bude mít nízký příkon. Takové přístroje totiž mají ekologický motor, který dokáže s nižším příkonem to, co ostatní modely s příkonem nad 1 000 W.

Tichý chod

Jak je patrné z názvu, hlučnost vás u tichého vysavače trápit nemusí. Přístroj je vybaven tichým chodem, jehož hlasitost je v ideálním případě 60 dB. Často se setkáte s modely, které tuto hodnotu udávají okolo 70 dB. Jestliže nechcete do tichého chodu investovat velký obnos z vašeho rozpočtu, budete se muset smířit s tím, že hlučnost bude vyšší, přesněji řečeno okolo 80 dB a více.

Hmotnost

Nezapomeňte se také ohlížet na hmotnost tichého vysavače. Zamyslete se nad tím, jak často budete přístroj používat a do jakých prostor jej budete přenášet nebo vozit. Váha vysavače s tichým chodem se často pohybuje v rozmezí 4 – 8 kg.

Robotický
Vileda VR 12

Objem

Co se týče objemu sáčku nebo nádobky, platí zde pravidlo, že čím je jejich objem větší, tím je pro vás úklid komfortnější. Protože tím méně budete muset vyměňovat sáčky nebo čistit nádobku. U některých modelů jsou totiž především nádobky malých rozměrů, proto si na tento parametr dávejte pozor. Objem souvisí také s hmotností vysavače. Proto berte v potaz, že větší objem rovná vyšší těžkost.

Akční rádius

Jestliže si nezvolíte model, který je napájen síťovým kabelem z elektrické sítě, měli byste volit co nejdelší akční rádius. Standardní velikostí je momentálně délka kabelu v rozmezí 5 – 7 metrů. Tolik s vysavačem dosáhnete od nejbližší zástrčky. Ideální délkou je však 9 – 10 m.

Cena

Částka, za kterou pořídíte tichý vysavač, může být různá. Ruční modely pořídíte do 3 000 Kč. Klasické sáčkové či bezsáčkové vysavače jsou pak většinou v rozmezí 3 000 – 9 000 Kč. Záleží na výběru konkrétního modelu, na jeho vlastnostech a v neposlední řadě také na výrobci, kterého zvolíte.

Malý
Cleancraft CAT 112 Q třída B

Otázky a odpovědi

Podle čeho se udává energetická spotřeba přístroje?

Elektrická energie je zde důležitá, podobně jako u jiných domácích spotřebičů. Velikost spotřeby udává energetická třída. Většinou se setkáte s přístroji, jejichž energetická třída je B nebo A. Najdete však i modely ve třídě A+, které doporučujeme. Samozřejmě pokud to vaše finanční situace dovolí.

Jakého výrobce při výběru vysavače s tichým chodem zvolit?

Vždy si dávejte pozor na to, aby byl výrobce kvalitní a oblíbený u zákazníků. Na dnešním trhu mezi takové značky, které se zaměřují na tiché vysavače, patří například Electrolux, Rowenta, Eta nebo Sencor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Sáčkový
Robotický
Malý
Klasický
Image
Produkt
Domo DO 7291 S
Vileda VR 12
Cleancraft CAT 112 Q třída B
Severin BC 7044
Výrobce
Domo
Vileda
Cleancraft
SEVERIN
Délka přívodového kabelu
7 m
8.5 m
6 m
Hlučnost
68 dB
63 dB
74 dB
Hmotnost
6.9 kg
5.8 kg
4 kg
Objem sáčku/nádoby na prach
3 l
12 l
3 l
Příkon
700 W
900 W
700 W
Cena ca. 2 700 CZK ca. 4 000 CZK ca. 4 500 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.