Tlakoměr

Hlídejte si to nejcennější - zdraví.

ca. 700 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 4 200 CZK

Tlakoměr

 • Tlakoměry můžeme rozdělit do skupin podle místa měření tlaku. Za nejspolehlivější jsou považovány pažní tlakoměry, sportovcům budou vyhovovat zápěstní typy.
 • V současné době jsou nejoblíbenější digitální tlakoměry, v ordinacích lékařů se stále používají vysoce spolehlivé mechanické tlakoměry.
 • Pro správné měření je třeba zvolit správnou velikost manžety.
 • Spolehlivý tlakoměr musí splňovat potřebné certifikace.

Krevní tlak

V současné době přibývá nemocí souvisejících s krevním tlakem. Jak vysoký, tak nízký krevní tlak znamená pro organismus poměrně vysokou zátěž.

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze nastává při překročení hodnot 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (první číslo znamená tlak při systole – vypuzení krve do těla, druhé při diastole – naplnění srdečních komor). Krevní tlak se běžně zvyšuje při enormní zátěži, při sportu nebo třeba při pouhém rozčílení. Jestli ale máte vysoký tlak i v klidu, pak je něco v nepořádku. Ohroženy jsou cévy, srdce a některé další tělní orgány.

Pro více lidí
Beurer BM 27

Nízký krevní tlak, jinými slovy hypotenze naopak nastává při poklesu krevního tlaku pod 100/65 milimetrů rtuťového sloupce. Běžně tlak klesá při spánku a celkově při odpočinku, ani v klidu by však neměl být tak nízký. Hypotenze má v důsledku vliv na správné prokrvení tkání. Při nízkém tlaku se krev nedostane v dostatečném množství všude. Mezi nejčastější projevy patří závratě, pocity chladu, nejčastěji na rukou nebo nohou, nebo přehnaným pocením ve snaze vyrovnat teplotní rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostředím.

Proč pořídit tlakoměr

Možná si kladete otázku, zda má vůbec smysl pořizovat si tlakoměr.
Ruku na srdce, kolik z nás navštěvuje lékaře jen tak, preventivně. Většina z nás jde k lékaři až s nějakým problémem.

Proto je lepší, když si tlak budete hlídat sami. Zejména pokud se v rodině objeví problémy s jeho vysokými nebo nízkými hodnotami. Snižujete tím nejen riziko výše zmíněných problémů, ale i závažných onemocnění a poruch, jako je mrtvice nebo infarkt, ke kterým tyto problémy v konečném důsledku vedou.

Oblíbený
Omron M6 Comfort Intelli

Umístění

Nejpodstatnější je už samotné tlakoměru, nebo chcete-li tonometru na tělo. Základem je vybrat zařízení měřící tlak na paži nebo na zápěstí. Každý z nich je vhodný na jiný typ použití.
Tlakoměry na paži jsou přesnější a lepší variantou. Ostatně i u lékaře je krevní tlak měřený na paži. Vyšší přesnost se promítá ve vyšší ceně.

Mobilní a diskrétnější variantou je tlakoměr na zápěstí. Přesnost nepatří k nejlepším, ale pro orientační měření je dostačující.

Typ tlakoměru Výhody Nevýhody
Na paži Přesnost, dodatečné funkce. Vyšší cena, horší mobilita.
Na zápěstí Vhodný při sportu, mobilní a diskrétní, nižší cena. Menší přesnost, méně funkcí.

Typy

Existují dva základní způsoby měření – mechanický a digitální.

Na zápěsstí
Medisana BW315
 • Mechanické tlakoměry: využívají klasickou auskultační metodu. Můžete ji znát také jako metodu poslechovou. Je založena na mechanickém odečítání systolického i diastolického tlaku. Řadí se mezi ně rtuťové, bezrtuťové a hodinkové přístroje. Obvykle se s nimi setkáte v ordinaci praktického lékaře.
 • Digitální tlakoměry: fungují na principu oscilace. Poskytují výsledky za mnohem kratší čas.
 • Poloautomatické tlakoměry: výjimečně můžete narazit i na tyto tlakoměry. Fungují stejně jako digitální, jen je k nafukování manžety využívána ruční pumpička.
Velká manžeta
Omron M3 Comfort

Způsob měření značnou měrou ovlivňuje i druh použité technologie. Pojďme se s nimi seznámit podrobněji.

Typ měření Výhody Nevýhody
Rtuťový Patří k nejpřesnějším na trhu. Jsou prakticky nezničitelné. Nutnost vlastnit fonendoskop a mít alespoň základní znalost ze zdravotnictví.
Bezrtuťový Velmi přesný. Naměřené hodnoty jsou dobře čitelné. Nutnost vlastnit fonendoskop a mít alespoň záklaní znalost ze zdravotnictví.
Hodinkový Přehledná, kulatá stupnice. Obtížná manipulace.
Digitální Přehledné výsledky, snadná manipulace, paměťové funkce. Nižší přesnost měření.

Obecně se pro potřeby domácího měření doporučují digitální přístroje. U mechanických tlakoměrů potřebujete odpovídající znalosti ze zdravotnictví.

Velikost manžety

Velikost manžety je pro naměření správných hodnot důležitá. Manžeta by měla přesně padnout na vaše rameno či zápěstí. Čím objemnější jej máte, tím větší musí být manžeta, jinak mohou být nepřesně naměřené hodnoty příliš vysoké.

Pro seniory
Microlife BP 3AG1

Pro určení správného obvodu manžety byste měli změřit průměr ruky mezi loktem a ramenem. Podle obvodu si vyberte vhodnou manžetu. Na trhu naleznete různé velikosti:

 • Manžeta pro obvod paže 17 – 22 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 32 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 32 – 42 centimetrů
 • Manžeta pro obvod paže 22 – 42 centimetrů

Nejčastěji se setkáte s manžetami ve velikosti M s délkou 22-32 cm, případně s velikostí L s délkou 32-42 cm. Při koupi tlakoměru na paži určitě volte ten, který umožňuje dodatečné dokoupení manžety jiné velikosti (např. pro děti).

Velká paměŤ
OMRON Evolv HEM 7600T

Víte, že…?

Na trhu jsou i speciální tlakoměry, které mají takzvanou “komfort” manžetu. Je univerzální, určená je pro obvod paže od 22 do 42 centimetrů. Takový tlakoměr tak může využívat celá rodina, a to včetně dětí.

Napájení

Dalším důležitým parametrem je i způsob napájení. Digitální tlakoměry využívají jak baterií, tak napájení ze sítě.

Akumulátorové tlakoměry využívají ke svému chodu baterie. Jejich největší výhodou je zejména mobilita a možnost měření při sportu. V současné době se již nemusíte obávat častého vybíjení článků.

Tlakoměry se síťovým napájením jsou ideálním řešením, pokud se nechcete spoléhat pouze na baterie.Klasický adaptér nachází své uplatnění v okamžiku, kdy vám dojdou baterie nebo si jejich energii chcete jednoduše šetřit.

Certifikáty

Od tlakoměru přirozeně očekáváte, že bude měřit co možná nejpřesněji. Pokud chcete mít jistotu, že váš tlakoměr bude měřit opravdu přesně, kupujte pouze značkové přístroje. Zároveň si také ověřte, zda byl prověřen podle mezinárodních protokolů.

 • BHS (British Hypertension Society),
 • AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation)
 • IP protokol podle Evropské hypertenziologické společnosti.

Funkce a příslušenství

Moderní digitální tlakoměry jsou v porovnání s mechanickými důmyslné, a mají řadu funkcí. Jaké to jsou? Podívejte se do následující tabulky.

Funkce a příslušenství Využití
Intelilsense Systém dvojího měření k dosažení přesnějších výsledků.
LED indikátory Informace o průběhu měření a případných komplikacích.
Detekce arytmie Vyhodnocuje a upozorňuje na případnou nepravidelnost srdečního rytmu.
Paměť Ukládá výsledky měření, možnost zaznamenání více osob.
USB port Propojení s PC nebo chytrým telefonem.
Bluetooth Bezdrátové připojení k PC nebo mobilnímu telefonu.
Cestovní pouzdro Ochrání váš přístroj na cestách.

K přenosu dat do počítače slouží speciální software. Zjištěná data zpracuje a vyhodnotí, výsledek můžete poslat svému lékaři.

Správné použití

Měření tlaku patří k jednoduchým úkonům, pro přesný výsledek byste ale měli dodržovat těchto 5 zásad.

 • při měření tlaku vždy seďte a pokuste se být maximálně uvolnění
 • 5-10 minut před měřením se vyhněte jakékoli fyzické námaze
 • minimálně půl hodiny předem nepijte kofeinové ani alkoholické nápoje
 • manžetu připevněte na obnažené rameno, rozhodně ne na rukáv
 • při měření nemluvte a nehýbejte se

Stačí se držet jen těchto kroků a tlakoměr vám řekne, jak na tom aktuálně jste. Pro přesné výsledky provádějte měření vždy ve stejnou dobu.

Cena

Tlakoměr je především technický výrobek, u kterého je na prvním místě přesnost. Nekupujte zajíce v pytli a vsaďte na kvalitní a ověřené značky. Vybírat můžete ze širokého portfolia značek jako jsou Omron, Hartmann, Beurer, nebo Medisana. Cenové rozpětí těchto přístrojů není tak velké, jako tomu je u jiných výrobků. Cena se pohybuje od 1 000 do 5 000 Kč. Profesionální přístroje využívané v lékařství se řadí do jiné cenové kategorie.

 • Cena do 1 000 Kč: V této cenové kategorii najdete levné produkty určené pro jednoho člověka. Většina tlakoměrů je určena pro měření na zápěstí. Průměr manžety se pohybuje mezi 13 až 19 centimetrů.
 • Cena od 1 000 do 2 000 Kč: Spokojíte se s měřením tlaku na zápěstí? Tato kategorie je zlatou střední cestou. Disponuje stovkou paměťových pozic, a s přehledem vystačí pro dva lidi. Průměr manžety se pohybuje mezi 22 až 32 centimetry.
 • Cena od 2 000 do 4 000 Kč: Moderní tlakoměry s napojením na chytrý telefon nebo PC začínají na částce od 2 000 Kč. Měření tlaku a pulsu na paži a paměť až na 300 pozic. Takové jsou tonometry z této cenové kategorie. Samozřejmostí je také síťový adaptér. Data lze vyhodnotit pomocí speciálního software v počítači nebo v chytrém telefonu. Pokud trpíte nějakou nemocí, která s krevním tlakem souvisí, měli byste vybírat v této kategorii.
 • Cena nad 4 000 Kč: Profesionální tlakoměry jsou pro domácí využití téměř zbytečné, ale samozřejmě zcela záleží na vašich preferencích. Horní hranice ceny dosahuje částky až 50 000 Kč, týká se ale profi tonometrů určených pro lékařská zařízení.

Víte, že…?

Nezapomínejte ani na záruční a pozáruční servis. Spoustu tlakoměrů má již prodlouženou 5 letou záruku.

Shrnutí

Před nákupem nového tlakoměru byste s měli předně rozhodnout, zda stojíte o přesnější, ale dražší tlakoměr na paži, nebo levnější, do jisté míry nepřesný tlakoměr na zápěstí. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Na základě jednotlivých kritérií přejděte k samotnému výběru. Zaměřte se na velikost své paže a podle naměřených hodnot zvolte správnou velikost manžety. Ta musí totiž obepínat celou vaši ruku, ale zároveň nesmí při měření zůstat volná.

Dále byste se měli zaměřit na velikost paměti , možnost zpracování výsledků, napájení nebo ovládání, které musí být jednoduché a musíte ho zvládnout i jednou rukou. Poslední věc, na kterou nesmíte zapomenout, je certifikace. Její důležitost nepodceňujte. Nejvíce vypovídá o kvalitě a přesnosti přístroje. Na závěr je dobré zkontrolovat si dodatečné funkce a příslušenství tlakoměru. Je pro vás pro vás cena přijatelná. Pokud ano, pak máte vybráno a můžete se pustit do měření.

Otázky a odpovědi

Co je chytrý tlakoměr?

Jedná se o nejmodernější typy tlakoměrů, které umožňují naměřené hodnoty sledovat na mobilu či počítači, a to díky bezplatné aplikaci, kterou si stáhnete podle návodu výrobce do Vašeho zařízení. Aplikace Vás může také upozornit, že je čas zkontrolovat svůj krevní tlak. Tlakoměr je pochopitelně možné používat i bez aplikace.

Co by měl splňovat spolehlivý tlakoměr?

Kvalitní tlakoměr by měl být jednoduše a snadno ovladatelný, chybět nesmí přehledný displej. Důležitý je i dlouhá záruka a možný servis. Koupit byste vždy měli klinicky ověřený tlakoměr, který má dobré recenze. A kvalitou záruky je i známý výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro více lidí
Oblíbený
Na zápěsstí
Velká manžeta
Pro seniory
Velká paměŤ
Image
Produkt
Beurer BM 27
Omron M6 Comfort Intelli
Medisana BW315
Omron M3 Comfort
Microlife BP 3AG1
OMRON Evolv HEM 7600T
Obvod manžety
22 - 42 cm
22 - 42 cm
22 - 42 cm
22 - 32 cm
22 - 42 cm
Rozsah měření - puls
40 - 180 tep/min
40 - 200 tep/min
40 - 180 tep/min
40 - 200 tep/min
40 - 180 tep/min
Určeno pro
4 uživatele
2 uživatele
2 uživatele
2 uživatele
Rozsah měření - krevní tlak
0 - 299 mmHg
30 - 280 mmHg
0 - 299 mmHg
30 - 280 mmHg
Umístění
na paži
na paži
na zápěstí
na paži
na paži
na paži
Paměť
30 měření
200 měření
120 měření
60 měření
30 měření
100 měření
Cena ca. 700 CZK ca. 1 800 CZK ca. 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 000 CZK ca. 4 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.