Tlakový hrnec

Zaručeně ušetří čas i energii.

ca. 4 200 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 700 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat tlakový hrnec

  • Vařením v tlakovém hrnci zredukujete délku přípravy jídla až o dvě třetiny.
  • V tomto hrnci připravíte maso, zeleninu i polévku za výrazně kratší dobu než v případě klasického hrnce.
  • Kratší čas přípravy znamená i menší spotřebu energie a tím i snížené náklady.
  • Pokrmy připravené v tomto hrnci neztratí svoji šťavnatost, chuť ani vůni.

Princip

Hrnec tvoří uzavřený systém a voda se při dosažení teploty 100°C nemůže začít odpařovat. Teplo, které se běžně ztrácí při unikání páry, se může využít na vaření potravin, jež jsou v přímém kontaktu s horkou párou.

Tlak páry pod pokličkou stále roste, a až se tlak zvětší na takovou úroveň, že protlačí ventil, může pára unikat ven a tlak se přestane zvyšovat, jídlo se však může postupně dokončit.

Praktická sada
Tescoma Ultima DUO 4.0 a 6.0 l

Typy

Tlakové hrnce mohou být klasické, které pro ohřev potřebují varnou desku. Lze je použít na jakékoliv varné desce. Jsou to jednoduché přístroje, jejichž jediným úkolem je uvařit dobré jídlo za kratší dobu než v případě obyčejného hrnce.

Druhou možností jsou pak elektrické tlakové hrnce.

Elektrický tlakový hrnec

Tyto hrnce jsou vyrobeny tak, aby byly bezpečné, pohodlné a spolehlivé. Mají přehledný, v mnoha případech podsvícený displej, který vám usnadní rychlé nastavení programu pro vaření. Zvolený program automaticky udržuje správnou teplotu při vaření, reguluje tlak displej, může ukazovat i zbývající dobu vaření.

Bezpečnostní výbava
Tefal Secure5 Neo 6L P2530741

V mnoha případech pak tento výrobek splňuje veškeré parametry multifunkčního hrnce, kdy umožňuje pomalé vaření, využijete ho pro přípravu jogurtu, vařit můžete pomocí páry, hrnec využijete i při smažení.

Velikost

Tlakové hrnce se vyrábí v několika velikostech, uspokojí tak všechny spotřebitele. Tlakový hrnec vybírejte větší, než jsou potřeby rodiny, tyto hrnce je možné plnit pouze do dvou třetin objemu, a to po naplnění potravinami, aby se vyvinul patřičný tlak páry. Nižší hladina je možná, ale trvá delší dobu, než se hrnec uvede do stavu vaření. Vyšší hladina není efektivní a představuje bezpečnostní riziko.

Velikost Využití
Tlakový hrnec s objemem 2 – 3 litry Tento malý hrnec je dostačující pro 2 osoby. Takto malé hrnce seženete málokdy, nejčastěji bývá v sadě dvou hrnců s jednou tlakovou poklicí.
Tlakový hrnec 3 – 5 litrů Takto velké hrnce jsou dostačující pro dvoučlennou rodinu.
Tlakový hrnec 6 – 8 litrů Nejčastěji používané hrnce vhodné pro čtyřčlennou rodinu.
Tlakový hrnec 10 litrů a více Tato velikost je vhodná pro opravdu velkou rodinu, hrnec lze použít i na zavařování několika sklenic.

Materiál

Nejčastějším materiálem, z kterého jsou hrnce vyráběny, je nerez. Nerezové hrnce skvěle a rovnoměrně vede a udržuje teplo uvnitř nádoby. Nevýhodou nerezu je jeho křehkost, je proto nutné dávat při používání pozor, aby nedošlo k jeho poškození.

Skleněná poklice
Banquet Allegro 5l s extra skleněnou poklicí

Tlakový hrnec je vyroben tak, aby měl široké stěny a speciální sendvičové dno, díky kterým z něho neuniká teplo ani po vypnutí sporáku.

Rukojeť je vyrobena z kvalitního nezahřívajícího se plastu. Musí splňovat bezpečnostní zásady a poskytovat snadnou manipulaci.

Víko hrnce

Dříve se talkové hrnce zavíraly pomocí oválného víka, které bylo možné zešikma vsunout pod horní okraj hrnce a po otočení do správné polohy po celém obvodu přiléhalo a těsnilo. I v dnešní době mnoho výrobců tento systém nabízí.

Snadné uzavírání
Tescoma Ultima 6.0 l
  • Další možností je bajonet, kdy je dolní část hrnce po obvodu vyrobena plochými výstupky a víko hrnce kryje okraj hrnce shora. Nasazuje se v místě, kdy výstupky hrnce zapadnou do otvorů v poklici a pootočením dojde opět k zajištění víka a jeho přilnutí po celém obvodu.
  • V obou případech je víko zajištěno pojistkou, aby během vaření nebo nesprávnou manipulací nedošlo k pootočení poklice.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnostní prvky tvoří dvojice ventilů. První z nich v případě nahromadění páry uvnitř hrnce zajistí její upuštění. Druhý otvor je bezpečnostním prvkem a slouží pro případ ucpání toho prvního.

Kvalitní hrnec
Banquet 3,5l Allegro

Nedílnou součástí je i bezpečnostní pojistka. Zabraňuje otevření hrnce v případě, že je uvnitř velký tlak.

Víte, že…?

Tlakový hrnec byste neměli nechávat dlouho bez dozoru, tekutina z hrnce se nesmí nikdy úplně odpařit, mohlo by dojít k připálení potravin a poškození hrnce. Tlakový hrnec nenaplňujte více než 2/3 jeho objemu. Jestliže vaříte ráži, bulgur nebo jiné potraviny, které se úpravou rozpínají, naplňte hrnec pouze do poloviny.

Funkce

Při výběru vhodného hrnce se přizpůsobte také typu ohřevu, který máte doma. Ne všechny modely jsou vhodné na plyn nebo indukci. Výrobci se však již snaží vyrábět hrnce s universálním dnem, které se dá použít na jakékoliv varné desce.

  • Možnost volby tlaku – Některé typy umožňují zvolit intenzitu tlaku a výši teploty. Nižší intenzita je vhodnější pro přípravu zeleniny, luštěnin, polévek nebo ryb. Vyšší je pak lepší pro přípravu masa.
  • Displej – Je většinou součástí elektrických tlakových hrnců a slouží jako ukazatel teploty, tlaku a doby vaření.
  • Časovač – usnadňuje přípravu pokrmů, po uplynutí nastavené doby vás hrnec upozorní signálem, abyste vypnuli ohřev. Elektrický hrnec se vypne automaticky.
  • Otevírání a zavírání jednou rukou – v tomto případě si můžete zvolit způsob nasazení poklice. Nacvakovací zvládnete nasadit i zajistit jednou rukou.

Výrobci a cena

Klasické tlakové hrnce vyrábí Tesla, Tefal, Orion , Banquet, Bravo, Tescoma, Tefal, Woll Diamond a další.

Do 1 000 Kč – V nejlevnější kategorii zakoupíte menší klasické hrnce, ve většině případů mají objem do 5 litrů. Jsou vhodné pro všechny druhy sporáků. Některý modely jsou dodávány se skleněnou poklicí.

Od 1 000 – 3 000 Kč – Hrnce větších rozměrů, mohou umožňovat nastavit ideální tlak IDEALCOOK pro rychlou a šetrnou přípravu pokrmů. Otočné uzávěry víka můžete zavřít jednou rukou. Mezi příslušenstvím najdete například napařovací síto. Klasické hrnce jsou již vybaveny funkcí časovače. Hrnce mohou mít až 5 bezpečnostních pojistek.

Zakoupit můžete také elektrické tlakové hrnce o objemu až 6 litrů. Díky velkému množství programů zastanou funkci pomalého hrnce, rýžovaru, ohřívače jídla, pánve na smažení a napařovacího hrnce. Ovládají se pomocí přehledného displeje.

Od 4 000 Kč a více – klasické tlakové hrnce mají vetší rozměry, je možné zakoupit také sadu 2 různě velkých hrnců. U těchto hrnců je běžný multifunkční ventil s nastavitelným varem, barevná signalizace a jednoduché nasazování poklice. Pořídit můžete také polotlakový hrnec, která je výhodný v tom, že ho lze během vaření otevírat a přidávat další suroviny.

Elektrické hrnce pak mají větší rozměry i větší počet funkcí. Nejdražší hrnce vás vyjdou na cenu až 15 000 Kč, ty jsou vhodné spíše pro komerční využití, mohou mít objem až 18 litrů.

Otázky a odpovědi

Co vše může nabídnout elektrický tlakový hrnec?

Tyto hrnce mohou nahradit hned několik dalších spotřebičů. Nejmodernější hrnce mají funkci horkovzdušné trouby i fritézy, využijete je k přípravě celého menu a to díky možnosti oddělit prostor pro vaření. Je vhodný pro pomalé vaření, vaření v páře, nebo pečení. V některých hrncích dokonce připravíte jogurt.

Jaký koupit pomalý hrnec?

Pomalé hrnce jsou samostatné nádoby nebo je pomalé vaření součástí multifunkčních i tlakových hrnců. Samostatné pomalé hrnce jsou levnější, zpravidla je však využijete jen pro pomalé vaření, dražší multifunkční hrnce však nabídnou mnohem více.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Praktická sada
Bezpečnostní výbava
Skleněná poklice
Snadné uzavírání
Kvalitní hrnec
Image
Produkt
Tescoma Ultima DUO 4.0 a 6.0 l
Tefal Secure5 Neo 6L P2530741
Banquet Allegro 5l s extra skleněnou poklicí
Tescoma Ultima 6.0 l
Banquet 3,5l Allegro
Výrobce
TESCOMA
Tefal
Vetro
TESCOMA
Banquet
Mytí v myčce
Objem
6 l
6 l
5 l
6 l
3.5 l
Hmotnost
6.97 Kg
2.2 Kg
1.72 Kg
Plynový ohřev
Vnitřní povrch
nerezové
nerezové
nerezové
nerezové
nerezové
Vnější povrch
nerezové
nerezové
nerezové
nerezové
nerezové
Cena ca. 4 200 CZK ca. 1 800 CZK ca. 700 CZK ca. 3 400 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena