Trouba

Trouby - mini, vestavné, elektrické i pyrolytické.

ca. 4 800 CZK
ca. 13 300 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 8 000 CZK

Jak vybrat troubu

 • Před samotným výběrem, si nejprve položte několik základních otázek. Mezi ně bude patřit:
 • Pro kolik osob bude trouba sloužit?
 • Jaké speciální výhody by měla mít?
 • Využijete výhody sondy na kontrolu teploty?
 • Upřednostníte spotřebič vybavený nadstandardními funkcemi, jako je třeba samočištění?

Typ trouby

Trouby lze rozdělit do několika různých skupin. Než se zaměříte na jednotlivé modely a na způsob, jakým fungují, je třeba rozhodnout, jaký typ spotřebiče do své kuchyně zvolíte a to z hlediska jejího umístění.

Typ Popis
Volně stojící Tento typ je ve většině případů součástí celého sporáku. Ten kombinuje troubu s varnou deskou. Hodí se zejména do hotové kuchyně, která neumožňuje zvolit vestavěný spotřebič.
Vestavěná Je zasazena přímo do kuchyňské linky. Mezi výhody tohoto provedení patří zejména jednotný vzhled, snadnější čištění a různé možnosti umístění

Pokud vyřešíte otázku umístění, můžete přejít na další dělení, a to podle zdroje energie. Mezi ně patří oblíbenější elektrický spotřebič a méně oblíbený plynový.

Vestavná
Beko BIM 22300 X

Elektrická trouba

Pracuje na bázi horního a spodního ohřevu. Mezi její přednosti patří snadná regulace teploty. Většinou jsou dále vybaveny funkcí grilování. Neumožňuje péct více plechů najednou, teplo není rozloženo rovnoměrně. Pořizovací cena je menší.

Horkovzdušná trouba

Horkovzdušnou troubu bez zapnutého ventilátoru můžete použít jako klasickou elektrickou. Takto funguje na principu ohřevu shora a zdola. Dražší modely jsou navíc vybaveny ventilátorem, který slouží pro rozproudění horkého vzduchu. Tím je teplo v troubě lépe rozložené a pečení je tak snazší. Dále ušetříte čas a energii, je totiž možné péct více plechů najednou. Tento typ vám také umožní péct zaráz různé druhy pokrmů, které vyžadují stejnou teplotu, ale rozdílnou dobu pečení.
Trouba může být dále vybavena pouze ventilátor, což je cenově dostupnější model. Výrazně dražší typy jsou kromě ventilátoru vybaveny kruhovým ropným tělesem. Jejich výhodou je, že dokáží udržet stejnou teplotu v celé troubě. To vám zaručí rovnoměrně propečený pokrm.

Parní trouby

Parní trouby patří v dnešní době k nejoblíbenějším typům. Trouba nabízí úpravu pokrmů pomocí páry, bez zbytečného přidávání tuku. Tím jsou pokrmy zdravé, uchovávají si většinu vitamínů a jsou dietní. Moučníky připravené tímto způsobem, jsou lépe vykynuté, maso není vysušené. Mezi další výhody patří i to, že tento druh trouby nahradí mikrovlnku nebo velmi oblíbený parní hrnec. Spotřebiče nabízí také možnost všech možných dostupných funkcí a nové modely stále přidávají i něco navíc. Mezi nevýhody patří pouze vysoká pořizovací cena a nutnost doplňování vody na výrobu páry.

Parní funkce
Electrolux EOD6P71X

Plynové trouby

Plynové trouby nejsou příliš oblíbené a to zejména proto, že s nimi nedosáhnete takového výsledku jako u předešlých modelů. Regulace teploty je horší a nabízí pouze horní a dolní ohřev. Nejsou ani vybaveny funkcemi, které byste v dnešní době u trouby uvítaly. Výhodou je snad jejich nízká pořizovací cena.

Velikost a objem

Co se týče vestavěných modelů, setkáte se s rozměry 60 x 60 cm nebo 45 x 60 cm. Běžné rozměry volně stojící trouby jsou pak 60 x 60 cm nebo 50 x 60 cm.

 • Podle objemu se trouby dělí na malé, zde je objem do 45 litrů. Tato velikost postačí pro 2 osoby.
 • Střední velikost má objem od 45 do 70 litrů. Svoje využití najde v menší rodině, dobře poslouží i v menších prostorech.
 • Trouby nad 70 litrů se hodí především ve velkých rodinách a také všude tam, kde je jejich používání na denním pořádkům.
Malá
VIGAN T45L

Víte, že…?

Chatu, ubytovnu nebo kolej můžete vybavit mini troubou. K dostání je mnoho modelů od skutečně malých o objemu 9 litrů až po objem 45 litrů. Jsou nabízeny ve dvou provedeních a to s varnou zónou a bez ní.

Energetická náročnost

Nejúspornější je v současné době energetická třída A+++, nejméně úsporná je třída D. Trouby pak spadají do třídy A nebo A+. Nižší spotřeba ušetří vaše finance a také životní prostředí. Informace o energetické třídě najdete na energetickém štítku, dále se zde dočtete o roční spotřebě, objemu a typu trouby a dalších informacích.

Funkce a vlastnosti

Elektrické trouby jsou vybaveny velkým množstvím doplňkových funkcí, které vám pomohou připravit pokrm několika způsoby. Mezi standardní funkce patří horní a dolní ohřev, gril s cirkulací vzduchu, velkoplošný gril, udržování teploty nebo předehřívání nádobí. Moderní spotřebiče vám ale umožní mnohem více.

Elegantní
Bosch HBA534ES0
 • 4D ohřev – umožňuje péct v několika úrovních najednou. Díky němu můžete péct současně koláč, maso a třeba i brambory. Během pečení se díky této vymoženosti nemusíte o nic starat, vše se upeče rovnoměrně a bez potřebné manipulace s plechy.
 • Mikrovlnný ohřev – plně nahrazuje mikrovlnnou troubu. Díky této funkci výrazně urychlíte přípravu pokrmů a to až o polovinu.
 • Vaření v páře – v tomto případě vám trouba umožní nejen klasické pečení a grilovaní, ale také mnohem zdravější vaření veškerých potravin pomocí páry.
 • Příprava pokrmů ve vakuu – tento způsob přípravy probíhá při nízkých teplotách. Díky němu si pokrm uchová svůj vzhled, tvar, minerální látky a vitamíny. Použitím vakuovací zásuvky lze maso, ryby, zeleninu i ovoce připravit pro vaření metodou sous-vide.
 • Programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení jednotlivých pokrmů.

Co se týká plynové trouby, ta nabízí jen skutečně malé množství funkcí, které přípravu pokrmů nijak neusnadní nebo nezpestří. Mezi funkce plynové trouby patří automatické vypínání plynu, regulátor teploty, elektrické zapalování a některé chytré programy.

Vybavení a bezpečnost

Mezi vybavení trouby patří rošty a pekáče. Mezi další vybavení může patřit termosonda. Ta se zasune do připravovaného masa, troubu zavřete a jednoduše zvolíte požadovanou teplotu na ovládacím panelu trouby.

Na chatu
ECG ET 32303
 • Ovládací panel – ovládání můžete zvolit mechanické nebo elektronické. Samozřejmostí dnešních spotřebičů je také přehledný displej. Dražší spotřebiče se ovládají pomoci ovládacího panelu, na kterém volíte vhodný program i teplotu. Levnější trouby jsou vybaveny otočnými ovladači, které jsou opatřeny srozumitelnými symboly.
 • Teleskopické výjezdy – zajišťují bezpečnější a komfortnější manipulaci s horkým nádobím.
 • Push knoflíky – jedná se o zasouvací otočné knoflíky. Po jejich zmáčknutí se knoflík vysune a jejich otáčením si zvolíte program pomocí symbolů na panelu trouby.
 • Vnitřní osvětlení trouby – umožňuje kontrolu připravovaného pokrmu. Tímto vnitřním osvětlením jsou v dnešní době vybaveny všechny modely.
 • Ochlazování dvířek – bezpečnostní prvek, který chrání vás i vaše blízké před spálením.
 • Odnímatelná dvířka – dvířka lze úplně odstranit a troubu vyčistit i na těžce přístupných místech.
 • Dětská pojistka – pojistka proti nechtěnému zapnutí. Jsou jí vybaveny všechny dostupné spotřebiče.
 • Pevné připojení na vodu – parní trouby jsou vybaveny zásobníky na vodu, které je třeba průběžně doplňovat. Vysoce kvalitní parní trouby spadající do nejvyšší cenové kategorie nabízí možnost pevného připojení na vodu. V tomto případě se zásobník plní automaticky a trouba je tak kdykoliv připravena k použití.

Víte, že…?

V případě, že nepatříte mezi opravdové odborníky a nejste si úplně jistí tou správnou teplotou, na kterou má být pokrm připraven pomocí teplotní sondy, pomůže vám opět displej trouby. Pokud je teplotní sonda zasunuta do pokrmu, na displeji se objeví přehled o tom, na jakou teplotu a jak dlouhou dobu potřebují jednotlivé pokrmy k finální úpravě.

Čištění

Nové modely jsou vybaveny moderními funkcemi, které proces čištění velice usnadní. Nemusíte se tedy bát, že drhnutím připečených zbytků strávíte spoustu času. Mezi nejčastější samočistící funkce patří katalýza nebo pyrolýza.

Multifunkční
Mora VT 548 BX
 • Katalýza – program čištění se spustí vždy, když teplota v troubě dosáhne 85°C a více. Katalytické panely díky této teplotě, absorbují tuky a nečistoty v troubě.
 • Pyrolýza – po spuštění programu pyrolýzy se začnou veškeré nečistoty spalovat pomocí vysoké teploty až 500°C. Po té je lehce setřete a to bez použití čisticího prostředku.

Další možností je pak trouba vybavená funkcí Aqua Clean. Při tomto způsobu čištění stačí nalít do pekáče přibližně půl litru vody a vložit jej do trouby. Poté zapnete požadovaný program a ten během 30 minut veškeré nečistoty uvolní pomocí horké páry. Po skončení programu stačí troubu opět pouze otřít. Nutností tohoto programu je ale to, že jej musíte používat pravidelně.
Parní trouby je třeba čas od času odvápnit. Některé modely je možné odvápnit pomocí tablet. Luxusnější modely vás na nutnost odvápnění upozorní a celým procesem vás provedou krok za krokem.

Ceny a výrobci

Cena je závislá především na typu spotřebiče a na tom, jaké funkce nabízí. Levnější jsou volně stojící spotřebiče a také plynové trouby.

 • Do 10 000 Kč – najdete zde volně stojící modely a také méně vybavené vestavěné trouby menších velikostí. Za cenu do 3 000 Kč lze zakoupit také mini trouby,
 • Od 10 000 – 30 000 Kč – ve střední cenové kategorii si již vybere každý. Patří sem veškeré typy trouby, které zde byly popsány. Střední kategorie tedy nabízí i kvalitní parní trouby. Spotřebiče jsou různých velikostí, designů, najdete zde také úspornější energetickou třídu A+. Výběr funkcí je velký, setkat se můžete i s těmi nadstandardními.
 • Od 30 000 – a více – nejvyšší cenová kategorie uspokojí především náročné nebo profesionální uživatele. Trouby jsou té nejvyšší možné kvality a v maximální vybavenosti.

Otázky a odpovědi

Jakou značku při výběru preferovat?

Mezi špičku na trhu patří výrobky firmy Miele, Siemens, Electrolux, AEG, Bosh, Beko, Mora a mnohé další.

Jak vybrat troubu?

Troubu vybírejte podle svých potřeb. Velmi kvalitní jsou vestavěné i volně stojící trouby. při výběru trouby hraje podstatnou roli velikost, energetická účinnost, množství funkcí i způsob čištění.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Vestavná
Parní funkce
Malá
Elegantní
Na chatu
Multifunkční
Image
Product
Beko BIM 22300 X
Electrolux EOD6P71X
VIGAN T45L
Bosch HBA534ES0
ECG ET 32303
Mora VT 548 BX
Výrobce
Beko
Electrolux
Vigan
Bosch
ECG
MORA
Objem trouby
71 l
72 l
45 l
71 l
30 l
65 l
Počet funkcí
8
9
4
7
5
11
Příkon
2.5 kW
3.49 kW
1.8 kW
3.4 kW
3200 kW
3.3 kW
Gril
Displej Displej Možnost pohodlného ovládání spotřebiče pomocí přehledného displeje.
Cena ca. 4 800 CZK ca. 13 300 CZK ca. 2 600 CZK ca. 7 500 CZK ca. 2 600 CZK ca. 8 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.