Nejlepší truhlářské stoly 2024 a jak vybrat

Truhlářský ponk i hoblice.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
RYOBI RWB01 - Složitelný pracovní stůl
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat truhlářský stůl

 • Základem každé dílny bývá i truhlářský stůl, nebo občas pojmenovaný jako truhlářský ponk či hoblice.
 • Ačkoliv se může zdát, že jako truhlářský stůl může posloužit téměř jakýkoliv stůl, opak je pravdou.
 • Před výběrem musíte absolvovat alespoň malé kolečko mezi klíčovými prvky, abyste zjistili, který je pro vás vhodný a kterému se naopak vyhnout.

Truhlářský stůl - náš výběr

RYOBI RWB01 - Složitelný pracovní stůl
přečíst recenzi
Výrobce: Ryobi
Druh: stolní
Typ: svěráky
Zobrazit více
Truhlářský stůl RYOBI RWB01 je skládací pracovní stůl s rozměry 605 x 625 x 755 mm a nosností 100 kg. Pracovní povrch je vyroben z bambusu a má rozměry 605 x 120 x 180 mm. Stůl váží 6 kg a je vybaven 4 svěráky a 1 klíčem. Jeho konstrukce umožňuje snadné skladování a přepravu.
Zobrazit méně
Dema 20902D
Výrobce: Dema
Zobrazit více
Truhlářský stůl Dema 20902D je navržen pro široké spektrum použití v lehkých dřevěných pracích. Stůl z masivního kaučukového dřeva obsahuje vestavěné police, zásuvky, přední a boční kleštiny s paralelním vřetenem a plastové držáky nástrojů. Díky své universálnosti zabírá jen málo prostoru.
Zobrazit méně

Truhlářské stoly Holzmann

Holzmann WB160L
Výrobce: Holzmann
Hmotnost: 48 kg
Nosnost: 150 kg
Zobrazit více
Holzmann WB160L je truhlářský stůl s masivní hoblicí a různými možnostmi použití pro hobby i profesionální uživatele. Pracovní deska je vyrobena z kaučukovníku o tloušťce 20 mm. Stůl disponuje dvěma vozíky (svěráky), úložným a odkládacím prostorem (žlab, zásuvka a police) a 2 kovovými poděráky.
Zobrazit méně
Holzmann WB126
přečíst recenzi
Výrobce: Holzmann
Hmotnost: 23 kg
Nosnost: 150 kg
Výška: 840 mm
Hloubka: 610 mm
Zobrazit více
Truhlářský stůl Holzmann WB126 je určen pro různá použití a vhodný jak pro profesionály, tak i pro kutily. Pro výrobu je použito dřevo břízy, což zaručuje dostatečnou pevnost a odolnost. Produkt nabízí stabilní a pevnou konstrukci, což umožňuje vykonávat práci s přesností a spolehlivostí.
Zobrazit méně
Holzmann WB155TWIN
Výrobce: Holzmann
Hmotnost: 58 kg
Nosnost: 150 kg
Zobrazit více
Truhlářský stůl Holzmann WB155TWIN nabízí různé možnosti použití pro hobby i profesionální uživatele a ve školách. Stůl má masivní konstrukci, pracovní plochu z kaučukovníku o tloušťce 20 mm a čtyři vozíky-svěráky. Dále disponuje úložným odkládacím žlabem a dvěma kovovými poděráky. Velká pracovní plocha umožňuje obsluhu dvěma osobami současně.
Zobrazit méně
Holzmann WB 210C
Výrobce: Holzmann
Výška: 815 mm
Hloubka: 780 mm
Zobrazit více
Masivní dřevěný hoblík s pracovní plochou určený pro různé oblasti použití, vhodný pro domácí kutily i profesionální dílny. Strojově přeložený text informuje o obecných vlastnostech produktu, avšak pro podrobnější informace o technických parametrech se doporučuje konzultovat výrobce.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Truhlářský stůl

Jak vybrat truhlářský stůl

Velikost

Důležité jsou také rozměry, poctivý truhlářský stůl nemusí být nutně dlouhý několik metrů. Nejste tak odkázáni improvizovat v situacích, kdy je vaše dílna prostorově skromnější. Vždy je totiž důležitý především pracovní komfort. Délka pracovní desky se pohybuje většinou od 120 cm do 210 cm.

Truhlář u dílenksého stolu

Stůl Vám musí vyhovovat velikostí i výškou, iStock /m-gucci

Výška

Truhlářské stoly mají zpravidla standardní výšku 860 milimetrů. Výška by však měla být volena dle postavy uživatele, který bude u truhlářského stolu pracovat. Ideální výška desky stolu by se měla odvíjet od výšky lokte, kdy předloktí a nadloktí svírá přibližný úhel 90°. Pakliže výška truhlářského stolu nesedí, je vždy dobré před koupí stůl vyzkoušet, případně zvolit model s regulovatelnou výškou.

Víte, že…?

Kvalitní truhlářský stůl by se měl skládat z pevné desky a konstrukce, která je stabilní i při vyvinutí většího tlaku. Pevná a kvalitní deska by měla například umožňovat uchycení svěráku či dalších přístrojů, které budete při práci se dřevem potřebovat.

Materiál

Truhlářský stůl
RYOBI RWB01 - Složitelný pracovní stůl

Pracovní deska by měla být dřevěná, aby nedocházelo k poškození opracovávaného dřeva. Dřevo použité na pracovní desku by mělo být dostatečně robustní a pevné. Dřevěné bývají i samotný nohy stolu a opět platí, že stabilita je na pomyslném žebříčku důležitosti na prvním místě. Samotnou desku však zpravidla drží ještě na první pohled očím skrytá kovová konstrukce. Na samotnou desku se používá bukové dřevo, ale menší a cenově dostupnější truhlářské stoly si vystačí i s překližkou.

Části stolu

Samotný truhlářský stůl, neboli hoblice, se sestává z několika částí. Jde o samotný:

 • stojan
 • trnož
 • pracovní desku
 • žlab
 • přední a zadní vozík
 • pražec
 • svorníkový šroub
 • díry na poděráky a samotné poděráky
 • vřeteno.

Zmíněný žlab je většinou v zadní části pracovní desky a slouží k snadnému odsunut vzniklého odpadu při zpracovávání dřeva.

Muž pracuje u dílenského stolu

Truhlářské stoly využijete pouze pro danou činnost, iStock /SementsovaLesia

Užívání

Truhlářské stoly Holzmann
HOLZMANN WB 210C Truhlářské hoblice

Truhlářský stůl je nanejvýš vhodné využívat jen k činnostem, pro které byl stvořen. Je tudíž dobré se vyhnout kontaktu s barvami, chemikáliemi a také kovem. Vše by pracovní desku mohlo nenávratně poškodit. Zapovězeno je například i vrtání, neboť mohou ostré špony a zarýt se do desky stolu.

 • Pokud však ve vaší dílně je místo jen na truhlářský stůl, což znamená, že i další práce je nutné dělat na něm, je vhodné jej adekvátně chránit.
 • Například jej překrýt nějakou další deskou, které nebude škoda.
 • Neméně důležité jsou i okolní podmínky, ve vaší dílně by mělo být sucho, aby nedošlo k rozšířením plísní či pokroucení truhlářského stolu.
CenaTyp
kolem 1 000 Kčzákladní typ s obyčejnou konstrukcí
kolem 5 000 Kčrobustní deska, stavitelné nohy
kolem 10 000 Kčnavíc skřínky a odkládací prostory
kolem 20 000 Kčpoloprofesionální truhlářské stoly

Výroba svépomocí

Truhlářský stůl si zručnější uživatelé mohou sestrojit i sami doma, přičemž tak ušetří proces nakupování. K výrobě stačí základ v podobě staršího kuchyňského stolu, který však bude nutné zpevnit. Tím je myšleno nejen desku, ale především nohy kvůli stabilitě.

Ceny

 • Základní truhlářské stoly s jednoduchou pracovní deskou a kovovými nohami lze pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se však skutečně jen o základní modely.
 • Pokud se práci se dřevem věnujete častěji, rozhodně se vyplatí do truhlářského stolu investovat více. Stoly od hranice zhruba 5 000 Kč nabízejí mnohem lepší stabilitu a zpravidla i stavitelné nohy, díky čemuž máte možnost upravovat výšku pracovní desky.
 • Kolem hranice 10 000 Kč lze pořídit truhlářské stoly Bernardo, které již bývají vybaveny i odkládacími prostory v podobě skříněk.
 • Pro náročné uživatele, takřka poloprofesionály se hodí například truhlářské stoly Holzkraft, které se prodávají kolem 20 000 Kč. V těchto případech počítejte s velkou pracovní deskou, úložnými prostory a bytelnou konstrukcí.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat truhlářský stůl?

Úvodem vašeho výběru si dobře rozmyslete, jaké vlastnosti od ponku do dílny vyžadujete. Už jen tímto krokem totiž široký výběr vítaně zúžíte. Mezi základní parametry patří samozřejmě robustnost a odolnost ponku do dílny, kvalita pracovní desky či materiál rámu. Není od věci také myslet do budoucna, neboť ponk do dílny si určitě nekupujete, aby sloužil jen rok či dva.

Co může být součástí stolu?

Truhlářské stoly se na první pohled mohou velmi výrazně lišit. Někteří výrobci si vystačí skutečně jen s deskou a nezbytnými nohami. Veškeré náčiní tak musíte ukládat jinam. Existují však i truhlářské stoly vybavené doplňkovými policemi, skříňkami a dokonce i zásuvkami. VE výsledku do nich tak můžete uložit veškeré potřebné nářadí a mít při práci vše po ruce. Řešení s úložným prostorem přijde vhod především v případech, kdy máte domácí dílnu menší a je potřeba dobře rozmýšlet, jak prostor využijete.
Zobrazit kompletní nabídku Truhlářský stůl