Truhlářský stůl

Truhlářský ponk i hoblice.

ca. 10 041 200 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 25 700 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat truhlářský stůl

 • Základem každé dílny bývá i truhlářský stůl, nebo občas pojmenovaný jako truhlářský ponk či hoblice.
 • Ačkoliv se může zdát, že jako truhlářský stůl může posloužit téměř jakýkoliv stůl, opak je pravdou.
 • Před výběrem musíte absolvovat alespoň malé kolečko mezi klíčovými prvky, abyste zjistili, který je pro vás vhodný a kterému se naopak vyhnout.

Velikost

Důležité jsou také rozměry, poctivý truhlářský stůl nemusí být nutně dlouhý několik metrů. Nejste tak odkázáni improvizovat v situacích, kdy je vaše dílna prostorově skromnější. Vždy je totiž důležitý především pracovní komfort. Délka pracovní desky se pohybuje většinou od 120 cm do 210 cm.

Výška

Truhlářské stoly mají zpravidla standardní výšku 860 milimetrů. Výška by však měla být volena dle postavy uživatele, který bude u truhlářského stolu pracovat. Ideální výška desky stolu by se měla odvíjet od výšky lokte, kdy předloktí a nadloktí svírá přibližný úhel 90°. Pakliže výška truhlářského stolu nesedí, je vždy dobré před koupí stůl vyzkoušet, případně zvolit model s regulovatelnou výškou.

Složitelný
RYOBI RWB01 – Složitelný pracovní stůl

Víte, že…?

Kvalitní truhlářský stůl by se měl skládat z pevné desky a konstrukce, která je stabilní i při vyvinutí většího tlaku. Pevná a kvalitní deska by měla například umožňovat uchycení svěráku či dalších přístrojů, které budete při práci se dřevem potřebovat.

Materiál

Pracovní deska by měla být dřevěná, aby nedocházelo k poškození opracovávaného dřeva. Dřevo použité na pracovní desku by mělo být dostatečně robustní a pevné. Dřevěné bývají i samotný nohy stolu a opět platí, že stabilita je na pomyslném žebříčku důležitosti na prvním místě. Samotnou desku však zpravidla drží ještě na první pohled očím skrytá kovová konstrukce. Na samotnou desku se používá bukové dřevo, ale menší a cenově dostupnější truhlářské stoly si vystačí i s překližkou.

Části stolu

Samotný truhlářský stůl, neboli hoblice, se sestává z několika částí. Jde o samotný:

Dětský
Holzmann WB 106MINI Truhlářský stůl-hoblice pro děti
 • stojan
 • trnož
 • pracovní desku
 • žlab
 • přední a zadní vozík
 • pražec
 • svorníkový šroub
 • díry na poděráky a samotné poděráky
 • vřeteno.

Zmíněný žlab je většinou v zadní části pracovní desky a slouží k snadnému odsunut vzniklého odpadu při zpracovávání dřeva.

Užívání

Truhlářský stůl je nanejvýš vhodné využívat jen k činnostem, pro které byl stvořen. Je tudíž dobré se vyhnout kontaktu s barvami, chemikáliemi a také kovem. Vše by pracovní desku mohlo nenávratně poškodit. Zapovězeno je například i vrtání, neboť mohou ostré špony a zarýt se do desky stolu.

Praktický
Holzmann Maschinen truhlářský stůl WB210C Holzmann Maschinen WB210C WB210C, (š x v x h) 815 x 780 x 2100 mm
 • Pokud však ve vaší dílně je místo jen na truhlářský stůl, což znamená, že i další práce je nutné dělat na něm, je vhodné jej adekvátně chránit.
 • Například jej překrýt nějakou další deskou, které nebude škoda.
 • Neméně důležité jsou i okolní podmínky, ve vaší dílně by mělo být sucho, aby nedošlo k rozšířením plísní či pokroucení truhlářského stolu.
Cena Typ
kolem 1 000 Kč základní typ s obyčejnou konstrukcí
kolem 5 000 Kč robustní deska, stavitelné nohy
kolem 10 000 Kč navíc skřínky a odkládací prostory
kolem 20 000 Kč poloprofesionální truhlářské stoly

Výroba svépomocí

Truhlářský stůl si zručnější uživatelé mohou sestrojit i sami doma, přičemž tak ušetří proces nakupování. K výrobě stačí základ v podobě staršího kuchyňského stolu, který však bude nutné zpevnit. Tím je myšleno nejen desku, ale především nohy kvůli stabilitě.

Ceny

 • Základní truhlářské stoly s jednoduchou pracovní deskou a kovovými nohami lze pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se však skutečně jen o základní modely.
 • Pokud se práci se dřevem věnujete častěji, rozhodně se vyplatí do truhlářského stolu investovat více. Stoly od hranice zhruba 5 000 Kč nabízejí mnohem lepší stabilitu a zpravidla i stavitelné nohy, díky čemuž máte možnost upravovat výšku pracovní desky.
 • Kolem hranice 10 000 Kč lze pořídit truhlářské stoly Bernardo, které již bývají vybaveny i odkládacími prostory v podobě skříněk.
 • Pro náročné uživatele, takřka poloprofesionály se hodí například truhlářské stoly Holzkraft, které se prodávají kolem 20 000 Kč. V těchto případech počítejte s velkou pracovní deskou, úložnými prostory a bytelnou konstrukcí.
Jednoduchý
Truhlářský stůl-hoblice Holzmann WB126

Otázky a odpovědi

Jak vybrat truhlářský stůl?

Úvodem vašeho výběru si dobře rozmyslete, jaké vlastnosti od ponku do dílny vyžadujete. Už jen tímto krokem totiž široký výběr vítaně zúžíte. Mezi základní parametry patří samozřejmě robustnost a odolnost ponku do dílny, kvalita pracovní desky či materiál rámu. Není od věci také myslet do budoucna, neboť ponk do dílny si určitě nekupujete, aby sloužil jen rok či dva.

Co může být součástí stolu?

Truhlářské stoly se na první pohled mohou velmi výrazně lišit. Někteří výrobci si vystačí skutečně jen s deskou a nezbytnými nohami. Veškeré náčiní tak musíte ukládat jinam. Existují však i truhlářské stoly vybavené doplňkovými policemi, skříňkami a dokonce i zásuvkami. VE výsledku do nich tak můžete uložit veškeré potřebné nářadí a mít při práci vše po ruce. Řešení s úložným prostorem přijde vhod především v případech, kdy máte domácí dílnu menší a je potřeba dobře rozmýšlet, jak prostor využijete.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.