15 nejlepších usb mikroskopů 2023

Pozorujte objekty na počítači.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dino-Lite AM73515MT8A - USB mikroskop

Jak vybrat USB mikroskop?

  • USB mikroskopy jsou přístroje určené k detailnímu zobrazení zkoumaných objektů a preparátů přímo na obrazovce počítače.
  • USB mikroskopů najdete na trhu celou řadu.
  • Zásadním parametrem při výběru USB mikroskopu je jeho zvětšení.
  • Jak se zvyšuje přiblížení mikroskopu, zvedá se i náročnost na osvětlení zkoumaného preparátu.

USB mikroskop - náš výběr

USB mikroskopy Discovery

Mini USB mikroskopy

Zobrazit kompletní nabídku usb mikroskopů

Jak vybrat USB mikroskop?

Typy

Jak jsme psali výše, USB mikroskopů najdete na trhu celou řadu. Před samotným výběrem si tak položte otázku, k jakému účelu plánujete jeho využití.

Pro děti

Nejlevnější USB mikroskopy mohou udělat radost zvídavým dětem, ale i nadšeným amatérům. Svoje místo najdou u sběratelů nebo geologů, kterým i tyto levné přístroje ukážou okem neviditelné detaily.
Důležitým aspektem výběru je v tomto případě zvětšení a přisvícení. Pro běžnou domácí potřebu si vystačíte s mikroskopem, který zkoumaný objekt zvětší 100 až 200×. Tyto přístroje také nekladou důraz na kvalitní zobrazení na počítačovém monitoru, patří ale k těm nejlevnějším.

USB mikroskop
Dino-Lite AM73515MT8A - USB mikroskop

Salony a kadeřnictví

Využití najdou USB mikroskopy i v salonech a kadeřnictvích. Díky detailnímu zobrazení nehtů a konečků vlasů získáte včas přehled nad možnou hrozbou jejich poškození.
Mikroskopy pro kosmetiku mají 200 až 500násobné zvětšení. Pozornost při výběru soustřeďte také na dostatečný přísvit, který je pro zkoumání nehtů a vlasů zásadní.

Technici

Nejvíce technologicky vyspělé jsou USB mikroskopy určené profesionálním technikům a elektroinženýrům. Ty je využívají pro detailní zkoumání obvodů a čipů a detekují s nimi drobné vady a mechanická poškození bránící fungování přístroje.
Takto pokročilé přístroje mají 800násobné a větší zvětšení a kladou důraz na kvalitní osvícení silnými bílými LED diodami. Pro jejich bezproblémové použití je třeba využití stativu nebo držáku mikroskopu.

Určení mikroskopu Výhody Nevýhody
Pro děti a amatéry Snadný provoz, nízká cena Malé zvětšení
Kadeřnictví a salony Vhodná cena pro drobné podnikatele, kvalitní přísvit Často bez stativů
Technické účely Kvalitní zvětšení Náročný provoz, vysoká cena

Zvětšení

Zásadním parametrem při výběru USB mikroskopu je jeho zvětšení. To se udává v násobcích podle toho, kolikrát přístroj zvětší zkoumaný preparát.
USB mikroskopy nabízí dva typy zvětšení. První je základní přiblížení preparátu, které se pohybuje mezi 10 až 70násobným přiblížením. Druhý typ zvětšení je detailní a preparát zvětší až 1 000krát.

USB mikroskopy Discovery
Discovery Artisan 128

Víte, že…?

Jestliže plánujete pořízení USB mikroskopu s extrémně velkým zvětšením přes 800násobek zkoumaného předmětu, nezapomeňte na možnost přídavného stojánku a stativu. Díky tomu na zkoumaný preparát přesně zaostříte a docílíte kvalitního obrazu.

Přísvit

Jak se zvyšuje přiblížení mikroskopu, zvedá se i náročnost na osvětlení zkoumaného preparátu. Obecně platí, že od více než 500násobného přiblížení je třeba mít u mikroskopu přísvit.
Osvětlení předmětu zajišťuje 4 až 8 LED diod, které osvětlí objekt. Díky tomu na něj snadněji zaostříte a spatříte i ty nejmenší detaily.

Víte, že…?

Standardní USB mikroskopy nabízejí pouze základní přisvícení bez možnosti regulace jasu a barvy světla. Moderní přístroje vám nabídnou kvalitní LED diody, které zabrání odleskům předmětu s možností regulace jasu a v některých případech i nastavení barvy světla.

Mini USB mikroskopy
USB digitální mikroskop s mini kamerou.

Materiál

USB mikroskopy jsou zařízení s citlivou elektronikou a optikou, které si příliš nerozumí s otřesy a pády. Díky tomu je jejich výrobci vybavují bezpečnostními prvky, do kterých se řadí i materiál, ze kterého je vyrobené šasi.
Na trhu najdete těla vyrobená ze slitin lehkých kovů. Ty jsou dostatečně odolné proti drobným pádům a oděrkám a ochrání citlivou optiku mikroskopu. Jejich nevýhodou je ovšem poměrně kluzký povrch. Klouzání zařízení v ruce zabraňují někteří výrobce poplastováním těla mikroskopu.

Příslušenství

Základní tělo USB mikroskopu tvoří zařízení s kabelem pro připojení k displeji počítače nebo tabletu. Pro denní použití náročnější uživatelé ocení i další příslušenství.

  • LCD displej umožňuje zobrazení nejen na displeji počítače, ale prezentuje obraz i na displeji přímo na mikroskopu. To využijete například při prezentaci obrazu vašim klientům.
  • Stativ je šikovný pomocník při delším používání USB mikroskopu. Kromě toho, že slouží jako odkládací stojánek ho využijete i při přesném ostření na více než 500× zvětšený obraz.
USB mikroskop
Levenhuk USB DTX 500

Cena

  • Nejnižší ceny USB mikroskopů se pohybují kolem 2 000 Kč. Za tuto cenu dostanete přístroj s 200násobným zvětšením a základním přísvitem pomocí 4 diod.
  • Jestliže si připlatíte 2 až 3 000 Kč, koupíte USB mikroskop s kvalitním zobrazením a snadnou obsluhou. Mikroskopy v této cenové hodině jsou vhodné pro náročné uživatele, ale nejsou určené do profesionálních laboratoří. Takové mikroskopy stojí přibližně 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je USB mikroskop?

USB mikroskopy jsou přístroje určené k detailnímu zobrazení zkoumaných objektů a preparátů přímo na obrazovce počítače, které mají díky svému využití širokou cílovou skupinu. Hodí se jako hračka pro zvídavé děti, jako doplněk do kosmetického salonu a kadeřnictví, a využijí je i zkušení technologové. Tomu odpovídá i jejich velký výběr na trhu. USB mikroskopy běžně nedisponují vlastním displejem, ale připojují se k počítači, na jehož obrazovce zobrazují zkoumaný preparát.

Jak vybrat USB mikroskop?

USB mikroskopy se vyrábí v několika variantách od dětských hraček až po sofistikované přístroje určené pro práci v průmyslu. Základní mikroskopy nabízí například značka Levehnuk a W-Star, které obě nabízejí mikroskopy určené pro domácí použití. Jestliže sháníte kvalitní USB mikroskop k pracovním účelům, je tu pro vás značka Dino-Lite.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku usb mikroskopů