Nejlepší ústní sprchy 2024 a jak vybrat
Pro zdravé zuby a dokonalý úsměv.
Jak vybrat ústní sprchu
- Ústní sprcha pracuje na principu silného tlaku vody, čímž odstraňuje nečistoty.
- Ústní sprcha si poradí se zbytky jídel v prostoru mezi zuby a díky pulsacím vody dokáže bojovat i s onemocněním dásní.
- Ústní sprcha má několik podob a liší se i počtem dalších funkcí.
Ústní sprcha - náš výběr
Cestovní ústní sprchy
Ústní sprchy na vodovodní baterii
Stolní ústní sprchy
Ústní sprchy se stanicí
Jak vybrat ústní sprchu
Použití ústní sprchy
Abychom vám více přiblížili, o čem je dnes řeč, představte si obyčejnou wapku. Ta pracuje na principu silného tlaku vody, čímž odstraňuje nečistoty. A přesně takhle pracuje i ústní sprcha. Poradí si se zbytky jídel v prostoru mezi zuby a díky pulsacím vody dokáže bojovat i s onemocněním dásní. Ústní sprchu mohou používat i děti od 6 let, kdy pro ně taková forma doplňkového čištění může být dokonce zábavná. Ústní sprcha však neslouží k čistění zubů, používá se v kombinaci se zubním kartáčkem.
Čištění mezizubních prostor
Nejčastějším důvodem pro koupi ústní sprchy je čištění mezizubních prostor. Využívají ji zejména jedinci, kteří mají problém vyčistit si tyto prostory mezizubním kartáčkem či zubní nití. Sprcha však musí být vybavena dostatečně silným tlakem, aby se do těchto míst dostal proud vody a odstranil tak zbytky jídla či plak.
Masáž dásní
Pravidelná masáž dásní přispívá ke zlepšení její kondice a pevnosti. Problémy s dásní totiž mohou přijít v každém věku. Dojde-li tedy k zánětu, stává se ze sprchy neodmyslitelný doplněk při léčbě. Oproti předchozímu způsobu používání se v tomto případě pracuje s nižším tlakem, aby masáž dásní nebolela. Někdy se využívá i pulzující proud.
Čištění i masáž
Pokud jste nerozhodní nebo chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, volte takovou sprchu, která umí obojí. Nastavitelný tlak umožní masáž a hned po ní můžete přejít k čištění mezizubních prostor.
Typy ústních sprch
Jak už to tak bývá, neexistuje jen jeden typ přístroje, ale je jich hned několik. Před koupí je třeba zohlednit, co každému vyhovuje i v závislosti na citlivosti dásní aj. Níže vás provedeme jednotlivými typy včetně závěrečného shrnutí jejich výhod a nevýhod.
Na vodovodní kohoutek
Pokud se teprve rozhodujete a zvažujete koupi, doporučujeme vyzkoušet nejprve ústní sprchu na vodovodní kohoutek. Tlak vody volíte sami za pomoci baterie a pořizovací cena je velmi příznivá. Proto vás případně nemusí mrzet její odložení či darování pro někoho, komu poslouží a kdo ji naplno využije.
Cestovní ústní sprcha
Ústní sprcha v menším provedení se výborně hodí pro cestování, nebo pokud doma nemáte pro sprchu moc místa. Umí kombinovat obě funkce – čištění mezizubních prostor i masáž dásní. Přístroj se nemusí napojit na žádný přívod vody. Obsahuje totiž nádobku s kapacitou kolem 120 ml, která je zabudovaná v rukojeti. Tlak vody se pak reguluje zvoleným programem.
Stolní ústní sprcha
Stolní ústní sprcha je mnohem výkonnější než výše uvedené. Disponuje větším proudem vody, ale i objemnější nádržkou na vodu. Díky silnějšímu tlaku ho používají již zkušenější jedinci. Začátečníkům by to totiž nemuselo vyhovovat. Toto stolní řešení se připojuje do elektrické sítě a je vybaveno prostorem pro náhradní hlavice, což je ideální v případě, když sprchu používá celá rodina či více členů v domácnosti.
Ústní centrum
V prvé řadě potřebujete více místa. Jedná se už o velkou stanici, kde mimo ústní sprchy je také elektrický zubní kartáček. Nemusíte se ani omezovat pouze na jeden typ. Ať už vám vyhovuje rotační či sonický kartáček.
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Na vodovodní kohoutek | Menší, kompaktní rozměry | Omezený tlak vody |
Nižší pořizovací cena | Nedostatečný pro kvalitní čištění mezizubních prostor | |
Cestovní sprcha | Zabudovaná nádržka na vodu | Nedostatečný tlak vody |
Menší rozměry | Omezené množství vody | |
Dobíjecí baterie | Těžší, pokud je nádržka plná | |
Stolní ústní sprcha | Velká nádržka na vodu | Potřeba více místa pro sprchu |
Úložný prostor | ||
Větší tlak vody | ||
Ústní centrum | Kombinace kartáčku a sprchy | Potřeba více místa |
Možnost vybrat si typ ústního kartáčku |
Tlak vody
V tomto odstavci se budeme věnovat ústním sprchám, které nejsou na vodovodní kohoutek. Tam je totiž, jak již víte, regulace pomocí vodovodní baterie.
Možnost volby tlaku je nejčastěji na škále 3, 5, ale i 10 stupňů. A tlak se pohybuje u běžných výrobků kolem 6 barů. V případě, že budete chtít využívat většího tlaku, počítejte s tím, že za to budete muset připlatit.
Velikost nádobky
3 ze 4 typů ústních sprch využívají nádržku na vodu. Do ní lze použít klasickou vodu z vodovodu, nebo ji doplnit antibakteriální ústní vodou.
- Nejmenší nádržku mají cestovní sprchy.
- Ostatní stolní či ústní centra mívají kapacitu 600 ml.
- Velké modely dokonce i více 1,5 litru.
Pro představu doplňujeme, že při běžném čistění vodní sprchou dokážete spotřebovat 600 ml za pouhých 90 sekund.
Způsob napájení
Stolní sprchy jsou nestále napojeny síťovým adaptérem do zásuvky. Dražší modely dokonce mají integrovanou dobíjecí baterii a naopak levnější cestovní typy využívají energii z tužkových baterii. Bohužel zde však platí omezení ve výkonu, který souvisí s tlakem.
Další funkce
Z dosavadních informací už víte, že se dentální sprcha používá hlavně na čištění mezizubních prostor a masáž dásní. To však není to jediné. Mimo odstranění zubního plaku, mohou být některé modely vybaveny bělením nebo šetrným čištěním s ohledem na fixní rovnátka.
Víte, že…?
Vychytávkou této dentální pomůcky je mimo jiné funkce časovače, který hlídá, jak dlouho si čistíte zuby a zda to někdy nechcete uspíšit.
Náhradní trysky
Pro běžné využití ústní sprchy postačí klasická tryska. Není však výjimkou pořídit i jiné speciální, např. takové, které souvisí s funkcí čištění již zmíněných rovnátek. Dále existuje tryska na jazyk či na proplach parodontální kapsy.
Každý výrobce dentální sprchy vyrábí své vlastní náhradní hlavice. Neexistuje žádná univerzální tryska, jenž by se dala použít na většinu výrobků.
První použití
Při prvním použití může dojít k jemnému krvácení dásní či vyšší citlivosti, jestliže budete mít špatně nastavenou intenzitu čištění. Tento pocit však během chvilky zmizí, dásně si zvyknou a případné krvácení bude ustávat. Nenechte se tedy odradit a vydržte pár dní. Je to stejné, jako když jste poprvé začali používat mezizubní kartáčky. Doporučujeme vždy začínat s malým proudem a postupně a pomalu zvyšovat jeho intenzitu.
Víte, že…?
Než se se sprchou naučíte pracovat, počítejte s tím, že budete muset uklidit celou koupelnu. Jelikož než si zvykneme na správnou metodu, při které nezacákáte např. zrcadlo, bude to chvilku trvat.
Výhody pravidelného používání
Budeme-li porovnávat tuto novou zubní pomůcku s dentální nití či mezizubními kartáčky, bude sprcha jednoznačně převažovat. A to hlavně z toho důvodu, že s běžnými zubními doplňky se člověk při špatné zacházení může dokonce poranit.
Mezi každodenní používání však lze zahrnou následující výhody:
- Masírováním dásní dochází k jejich posilování a preventivní ochraně před nepříjemnou paradontitidou.
- Pokud už na paradontitidu trpíte, dokáže zmírnit její problémy a zamezit tak jejímu šíření.
- Pravidelným výplachem se neusazují nečistoty a nedochází tak k tvorbě zubního kazu a nepříjemného povlaku. Působí antibakteriálně a tím zamezuje vzniku zápachu z úst.
Příslušenství
Mimo dalších druhů trysek se na trhu nachází další příslušenství, jakou jsou třeba držáky na zeď k některým typům dentálních sprch. Ušetřili byste si tak místo na umyvadle či blízké poličce.
Dalšími doplňky bývají tablety na bělení zubů, které jednoduše vhodíte do nádobky s vodu. Abyste vaši novou ústní sprchu udržovali stále čistou, k dostání jsou speciální tablety. Ty ji čistí a dezinfikují, navíc odstraňují vodní kámen a aktivně působí proti bakteriím, které se usazují na kartáčcích.
Nejznámější značky
Dentální sprchu dnes nabízí kde kdo. Pokud se však chcete spolehnout na kvalitu, volte značky Philips, Oral B, Braun Panasonic či True life. S nimi nikdy nesáhnete vedle a používat je, vám bude přinášet jen radost.
Cena
Všemožných rad a teorie už bylo dost, přesuňme se tedy již k poslednímu bodu, na který všichni čekáme. Rovnou ale upozorňujeme, že pořídit si ústní sprchu není levou záležitostí. Avšak chrup je naše vizitka a pořád lepší je investovat peníze teď než bude pozdě, jakmile vám začnou padat zuby, či vás budou trápit nějaké problémy. Implantáty totiž stojí mnohem více.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější dentální sprcha se dá pořídit do jednoho tisíce. Ovšem ve většině případů narazíte jen na kohoutkové sprchy, které využívají tlak vody z vodovodní baterie. Cestovní verze s nádržkou do 160 ml a tužkovými bateriemi pak pořídíte těsně pod touto hranicí. Pokud si však počkáte na nějakou slevovou akci, není problém sehnat i nabíjecí akumulátor.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Stolní ústní sprcha je k dostání ve střední cenové kategorii. Je vybavena nádržkou s objemem 600 ml. Dostatečně dlouhým kabelem pro snadnou manipulaci. Nad nádržkou je úklidový prostor pro náhradní trysky. Kdy u těchto typů jsou mimo jiné klasické trysky, ortodontická tryska, tryska na čištění jazyka nebo pro výplachy parodontálních kapes dále speciální tryska pro péči o linii podél dásní a u některých typů také hlavice se zubním kartáčkem. Proud vody je pak regulován až 10 stupni.
Cena nad 3 000 Kč
Konečně se dostáváme k ústním centrům, která, jak již víte, jsou vybavena dentální sprchou, ale i zubním kartáčkem. Zůstává zde však nádržka s kapacitou 600 ml. Mimo několika druhů trysek je k dispozici kartáček s třemi různými režimy čištění a časovačem navíc, který vás bude hlídat, abyste při čištění zubů nepodváděli.