25 nejlepších zubních kartáčků 2023
Dvě minutky ráno i večer pro krásný úsměv.
Jak vybrat zubní kartáček
- Výběr zubního kartáčku není jen o tom dojít do drogerie a vzít si tam jednu z mnoha barevných plastových tyček, které mají na jednom konci štětinky.
- Nejprve se rozhodněte, zda si vystačíte s mechanickým, nebo raději pořídíte elektrický zubní kartáček.
- Velmi důležité je vybrat správnou tvrdost štětin. Tu budete vybírat podle stavu svého chrupu.
- U hlavičky kartáčku vás bude kromě velikosti a tvaru zajímat hustota štětin.
- Velké oblibě se dnes těší elektrické zubní kartáčky.
Zubní kartáček - náš výběr





Elektrické zubní kartáčky





Elektrické zubní kartáčeky pro děti





Dětské zubní kartáčky





Sonické zubní kartáčeky





Jak vybrat zubní kartáček
Typy zubních kartáčků
Český trh je přehlcen klasickými zubními kartáčky různých barev a velikostí. V poslední době se čím dál častěji objevují elektrické kartáčky, protože co není poháněno „motorem“, je dnes již out. Naproti nim však stojí zastánci ekologického způsobu života a prosazují přírodní kartáčky z kořene stromu rostoucího v Africe i na Středním východě.
Elektrické zubní kartáčky
Elektrické zubní kartáčky jsou převážně oblíbená u jedinců, kteří rádi využívají moderní technologie. Ačkoli se na první pohled může zdát, že kartáček poháněný energií vyčistí vaše zuby lépe, ve většině případů tomu tak není. Vždy záleží na prováděné technice. Existují dva základní druhy elektrických zubních kartáčků:
- Sonické: hlavice je podlouhlého tvaru a zuby čistí díky rychlé vibraci štětin
- Oscilační (oscilačně-rotační): hlavice je kulatá a čištění probíhá v 90 stupňových rotacích tam a zpět
Typy zubních kartáčků | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Klasický zubní kartáček | Nízká cena Snadno přenosný | Náročnější manipulace než s elektrickým zubním kartáčkem Obtížné čistění mezizubních prostor Delší proces čištění |
Elektrický zubní kartáček | Rychlejší a snadnější použití Čištění zubů může být zábavnější a motivující | Špatná kontrola pohybů Vyšší pořizovací náklady Při cestování je nutné brát i nabíjecí stanici |

Rozhodovat se budete mezi manuálním nebo elektrickým kartáčkem
Přírodní zubní kartáček
Ačkoli je tento zubní kartáček používán již tisíce let, na českém trhu se letos objevil poprvé. Je vyroben z kořene stromu Salvadora perská. Abyste mohli zubní kartáček nejprve začít používat, je třeba žvýkat vlákna, dokud se z nich nestane štěteček, pomocí kterého potom zuby vyčistíte. Výrobci uvádí životnost jednoho kartáčku 3-4 týdny. Žvýkáním vláken si osvěžíte dech a díky uvolňování silice není zapotřebí používat zubní pastu.
Víte, že…?
Pokud patříte mezi ekologické nadšence, je pro vás přírodní zubní kartáček ideální volbou. Po jeho použití se doporučuje zakopat ho v přírodě do země, kde se časem rozloží, než aby skončil na skládce.
Tvrdost kartáčku
Pokud jste si doteď mysleli, že tvrdý kartáček odstraní všechny nečistoty a vaše zuby budou dokonale bílé, jste na omylu. Na následujících řádcích vás přesvědčíme o opaku. Většina dentistů doporučuje na čištění zubů měkké štětinky. Na prodejních pultech však visí středně tvrdé a tvrdé zubní kartáčky. Pravděpodobně proto, že stále mají svého kupce. Nabízíme vám přehled jednotlivých kategorií.
Měkké zubní kartáčky
Při čištění nejčastěji odstraňujeme plak, jehož tenká a mazlavá konzistence se nám usazuje na zubech. Ideálním pomocníkem, jak se plaku zbavit, je právě měkký kartáček, který zároveň nerozdrásá dásně a dokonale se přizpůsobí tvaru zubu. Není tedy zapotřebí dalších dodatečných vláken různých velikostí. Zároveň záleží na jejich hustotě, ale o tom se dočtete níže.
Středně tvrdé kartáčky
Nejčastěji bývají označované také jako medium. Rovněž odstraňují plak a zároveň mohou příjemně masírovat dáseň, pokud na ně není vyvíjen zbytečný tlak a nepatříte mezi člověka trpícího paradontózou. Zubní kartáčky v této kategorii jsou vhodné pro běžné zuby bez větší citlivosti.
Tvrdé kartáčky
Jak již bylo zmíněno, tvrdé kartáčky nejsou vhodné pro běžné čistění zubů, jelikož se tím zvyšuje riziko poškození nejen dásní a ústní sliznice, ale i samotných zubů.
Hlavička kartáčku
Velikost hlavičky kartáčku by u dospělého člověka měla být 2 cm, abyste byli schopni dostat se až do zadní části chrupu. Nyní se dostáváme k tomu, proč je důležitá hustota vláken. Jednoduchou logikou se dostaneme k výsledku, že čím jsou vlákna měkčí, tím jsou tenčí a díky tomu se jich na hlavici vejde více. Pro správné čistění chrupu doporučujeme volit kartáčky s více jak 3 500 štětinami. Zároveň zapomeňte na jakékoliv nepravidelné tvary hlavice, které mohou naopak zabránit dokonalému vyčištění.

Nejdůležitější částí je hlavička kartáčku
Životnost kartáčku
Zapomeňte na často udávané 3 měsíce, které se při výměně zubního kartáčku doporučují, a zaměřte se raději na jeho vizuální podobu. Prvními příznaky je třepení vláken. Takový zubní kartáček již neplní svou funkci a navíc by vám mohl způsobit nepříjemné potíže, jako je například poškození zubní skloviny. Po prodělané infekční nemoci se doporučuje vyměnit kartáček ihned.

Opotřebovaný kartáček je třeba vyměnit
Víte, že…?
I o zubní kartáček je třeba více pečovat. Neměli byste ho nechávat volně ležet na umyvadle, kde se mohou vyskytovat nepříjemné bakterie. Zároveň pokud to není nutné pro převoz, nedávejte na hlavici plastový kryt. Zubní kartáček potřebuje také dýchat.
Nejznámější značky
- Curaprox – průkopníci v oblasti péče o mezizubní prostory. Prodávají jednak klasické zubní kartáčky, ale nově již také vyvinuli hydrosonický zubní kartáček.
- TePe – řadí se mezi světoznámé výrobce klasických zubních kartáčků.
- Spokar – nejznámější česká značka klasických kartáčků.
- Oral-B – největší prodejci elektrických zubních kartáčků.
Cena zubních kartáčků
Zubní kartáčky nepatří do skupiny zboží, kde se vyplatí si připlatit. Kvalitní zubní kartáček lze pořídit mezi 60–90 Kč. V regálech obchodů můžete narazit na tzv. konzumní a profesionální zubní kartáčky.
- konzumní – kartáčky jsou podpořeny velkou reklamou a výrobci lákají na nejrůznější tvary hlavic zubních kartáčků včetně gumové části mezi štětinkami. Z článku jste se však dozvěděli, že právě tyto typy zubních kartáčků nejsou ideální.
- profesionální – zubní kartáčky s měkkými štětinkami, které jsou doporučované dentisty.
Efektivní čištění
Neodmyslitelnou součástí zubních kartáčků jsou také produkty pro čištění mezizubních prostor. V těch se hromadí nejvíce plaku a jsou náchylnější na tvorbu kazů. Běžné pomůcky ústní hygieny se do úzkých prostor nedostanou, a proto zde přichází na řadu použití mezizubního kartáčku nebo dentální nitě.
Mezizubní kartáček
Těžko byste na trhu hledali účinnější prostředek pro čištění mezizubních prostor. Dentisté doporučují používat mezizubní kartáček při každém čistění zubů. Existuje mnoho velikostí, avšak na výběr té správné se poraďte se svým stomatologem. Štětinky se přizpůsobují úzkému prostoru, proto je důležité, aby nebyl kartáček moc úzký nebo široký.
Dentální nit
Ačkoli se použití dentální nitě zdá jednoduché, mnoho lidí s ní neumí správně pracovat. Pokud zvolíte špatnou nit či techniku, můžete si tak nenávratně poškodit dásně. Dentální hygienisté vám rádi předvedou instruktáž a poradí jakou nit z nejrůznějších variant vybrat právě pro váš chrup.
Víte, že…?
O dokonalou čistotu ústní dutiny se postará i ústní sprcha.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat zubní kartáček?
Co nabízí elektrický zubní kartáček?
Různé typy produktů porovnejte zde.