Jak vybrat UV lampu do bazénu
- UV lampy produkují záření, které dokáže efektivně eliminovat bakterie, viry i jiné patogenní organismy.
- Velikost bazénu, do kterého se chystáte lampu instalovat, je hodnota, kterou je nutné při výběru lampy zohlednit.
- Optimální průtok vody UV lampou je důležitý, kvůli intenzitě ozařování, která je potřebná pro desinfekci vody.
- Lampu je důležité správně zapojit. V opačném případě ztrácí schopnost udržet vodu čistou.
UV lampa do bazénu - náš výběr
UV lampy do bazénu Vágner Pool
UV lampy do bazénu Brilix
Jak vybrat UV lampu do bazénu
Velikost bazénu
Velikost bazénu, do kterého se chystáte lampu instalovat, je hodnota, kterou je nutné při výběru lampy zohlednit. Jednotlivé modely jsou zpravidla určeny do bazénů o velikosti do:
- 15 m³
- 35 m³
- 40 m³
- 70 m³
- 80 m³
- 100 m³
- 150 m³
Průtok vody
Optimální průtok vody UV lampou je důležitý, kvůli intenzitě ozařování, která je potřebná pro desinfekci vody. Maximální hodnoty se u jednotlivých modelů UV lamp liší a jedná se o jeden ze základních parametrů. To, jakou hodnotu zvolit, se odvíjí i od místa, kde bude lampa používaná. V tabulce níže najdete doporučený průtok u konkrétních lokací.
Místo užívání | Doporučený průtok vody |
---|---|
Chaty, chalupy (občasné používání bazénu) | 1,44 – 1 m³/h |
Rodinný dům (častější používání menším počtem osob) | 2,5 m³/h |
Veřejné prostory s vyšší kumulací lidí (hotely, veřejné bazény atd.) | Od 5 m3/hod |
Víte, že…?
V České republice je předepsaná hodnota záření pro dezinfekci pitné vody 40 mJ/cm2. Této hodnotě je zpravidla přizpůsoben také průtok vody UV lampou.
Zapojení
Lampu je důležité správně zapojit. V opačném případě ztrácí schopnost udržet vodu čistou. Obecné doporučení je, zapojit UV lampu do obtoku. Ten reguluje rychlost průtoku vody vnitřkem lampy a tak je zajištěno, že bude voda dostatečně dezinfikovaná. Navíc se zjednoduší její čištění.
Lampa se osazuje za filtrací směrem k bazénovým tryskám. Zde rozlišujeme dvojí typ osazení:
- Vodorovné – běžné zapojení UV lampy do bazénového rozvodu; vyžaduje více místa; voda přitéká do lampy zespod a odtéká vrchní částí, při opačném průtoku nedojde k zaplnění lampy vodou a ztratí tak danou funkci
- Svislé – Tento typ osazení je vhodný v případě, že nemáte na délku dostatek prostoru; voda musí být opět do lampy přiváděna odspodu
Víte, že…?
K desinfekci vody v bazénu můžete použít také solinátor.
Průměr
Přívod a odvod vody se k UV lampě připojuje prostřednictvím koncovek. Jejich průměr se může u jednotlivých modelů lišit, proto se při nákupu zaměřte i na tyto hodnoty. U některých modelů jsou jako součást balení redukce, kterými lze průměr upravit. Jindy je naopak nutné jejich dokoupení.
Víte, že…?
UV záření o vlnové délce v rozsahu 200 – 280 nanometrů dokáže optimálně napadat buněčné stěny mikroorganismů. Zejména délka 254 nm patří k nejvýkonnější. Záření deaktivuje DNA mikroorganismů a následně dojde k jejich odumírání. Nejsou tedy schopny se dál množit a tím vodu znečišťovat.
Výhody
Při rozhodování, zda UV lampu do bazénu pořídit, budou hrát klíčovou roli její výhody.
- Je zcela účinná proti všem druhům mikroorganismů
- Snížíte potřebu přidávání chloru o zhruba 80%
- Díky tomu dojde k zamezení typického chlorového zápachu
- Snížíte náklady na nákup bazénové chemie
- Naprosto nezávadná úprava vody i pro osoby trpící alergiemi nebo astmatem
- Nedochází k produkci vedlejších chemických látek
- „Dávkování“ je plně automatické, nelze tedy dojít k předávkování
Zvýšení účinnosti
Aby byl účinek dezinfekce prostřednictvím UV lampy opravdu maximální, je nutné se také zaměřit na dva faktory:
- Úprava pH vašeho bazénu – to by se mělo pohybovat mezi hodnotami 6,8 až 7,2; při nižší pH bude voda korozivní – kyselá, při vyšším naopak zásaditá (zakalená, dochází ke srážení vodního kamene)
- Tvrdost vody – kontrola tvrdosti se doporučuje zejména, pokud bazén napouštíte v z vlastních zdrojů jako je např. studna; příliš tvrdá voda by mohla zanést ochrannou trubici UV lampy, čímž by došlo ke snížení dezinfekční funkce; ke změkčení vody se používá speciální chemie
Víte, že…?
Čas od času zkontrolujete ochranné sklo, které je uvnitř UV lampy. Pokud dojde k jeho zanesení vodním kamenem, nebude lampa správně fungovat. Dezinfekce vody totiž probíhá jen na malém úseku vnitřní části lampy.
Výrobci a ceny
UV lampy do bazénu koupíte za ceny od 2500 Kč do cca 30000 Kč a mezi výrobce patří např. Brilix nebo Vágner POOL.
- Největší výběr UV lamp do bazénů najdete v kategorii do cca 15000 Kč. Ve spodní cenové hladině jsou lampy určené pro nadzemní bazény a obecně menší bazény do kapacity 15 m³. Cena pak úměrně roste s velikostí bazénu, pro který je lampa určena.
- Od cca 15000 Kč koupíte UV lampy pro bazény o objemu nad 100 m³ nebo i pro menší bazény, ale výrobky mají např. ionizátor, který ještě zvyšuje účinek samotné lampy.