Srovnání UV baterek 2023: Typy a rady

Baterka s UV diodami.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Green Stuff World Ultraviolet Torch UV Baterka

Jak vybrat UV baterku

  • Baterky s UV diodami naleznou použití nejen při práci, ale jsou určené taktéž pro zábavu
  • Mohou odhalit trhliny v nátěrech, kontrolovat vodoznaky, číst neviditelný inkoust, nebo detekovat přítomnost krevních stop.
  • Zpravidla se jedná o menší až kapesní baterky, které jsou snadno přenosné a napájené akumulátorem, respektive dobíjecí baterií.

UV baterka - náš výběr

Trizand L18367
přečíst recenzi
Výrobce: Trizand
Dosvit: 300 m
Hmotnost: 67 g
Světelný tok: 120 lm
Doba svícení při maximu: 0 h
Fenix LD02 High CRI + UV
přečíst recenzi
Výrobce: Fenix
Dosvit: 48 m
Hmotnost: 24 g
Světelný tok: 70 lm
Doba svícení při maximu: 75 h
Vodotěsnost: ano

UV baterky na opasek

Wuben E19 UV
Výrobce: Wuben
PowerTac E9R-UV
Výrobce: PowerTac
Hmotnost: 70 g
Světelný tok: 1400 lm
Solidline ST4UV
Výrobce: LEDLENSER
Dosvit: 70 m
Hmotnost: 101 g
Fenix TK25 UV
přečíst recenzi
Výrobce: Fenix
Dosvit: 225 m
Hmotnost: 156.5 g
Světelný tok: 1000 lm
Doba svícení při maximu: 110 h
Vodotěsnost: ano

Dobíjecí UV baterky

Supfire S11-H
přečíst recenzi
Výrobce: SupFire
Hmotnost: 78 g
Vodotěsnost: ano
SCANGRIP UV-PEN
Výrobce: Scangrip
Bodové: ano
SCANGRIP UV-Form
Výrobce: Scangrip
Umístění: ruční
Typ žárovky: LED
SCANGRIP UV-LIGHT
Výrobce: Scangrip

UV baterky Alonefire

Zobrazit kompletní nabídku uv baterek

Jak vybrat UV baterku

Kde se baterka používá

Baterky s UV ultrafialovým zdrojem světla, který je dnes zpravidla zajišťován pomocí LED diod, jsou určené většinou pro speciální využití.

  • Zmínit lze například myslivost, kdy UV baterka odhaluje stopy po krvi zvířat.
  • Využití nalézá UV baterka také u policie, kdy lze s pomocí jejího svitu vidět další, a to nejen krevní stopy.
  • UV baterky se používají také v obchodech k ověření pravosti bankovek, neboť UV světlo odhalí i oku jinak skryté vodoznaky.
UV baterka
Green Stuff World Ultraviolet Torch UV Baterka

Napájení UV baterek

UV baterka musí být samozřejmě napájena nějakým zdrojem energie, neboť jde o přenosné zařízení, které lze používat i v terénu. Napájení většinou zajišťuje Li-Ion akumulátor, tedy obdobné řešení jako například ve vašem telefonu. Tento akumulátor je možné vždy dobíjet pomocí dodávaného adaptéru, což je asi nejsnadnější cesta. Pokud budete UV baterku využívat častěji, přijde vhod, aby byl akumulátor výměnný a vy jste například mohli mít dva. Jeden vždy náhradní do chvil, kdy nebudete moci původní dobít, ale přesto budete UV baterku potřebovat.

Tužkové baterky

UV baterky mohou být samozřejmě občas napájeny i klasickými tužkovými bateriemi typu AA nebo AAA, což má své výhody i nevýhody. Pokud nebudete mít dobíjecí typy, musíte neustále dokupovat nové baterie. Na druhou stranu je seženete prakticky kdekoliv a nejsou nijak drahé.

Z čeho je vyrobená

Při výběru UV baterky věnujte pozornost jejímu zpracování.

UV baterky na opasek
Wuben E19 UV
  • Nejlevnější modely jsou pouze plastové a nemusí například přečkat bez úhony pád na zem. Při použití v terénu je to však poměrně žádoucí.
  • Kvalitnější modely proto využívají tělo vyrobené ze slitiny hliníku, ideálně v matné barvě, aby UV baterka odolávala zubu času a běžnému stylu používání.

Společně s materiály souvisí i ergonomie používání. UV baterka by měla mít povrch upravený tak, aby působil protiskluzově a například vám baterie nevyklouzla z mokrých rukou při práci ve vlhkém prostředí nebo při dešti.

Odolnost UV baterky

Používání UV baterek v terénu vyžaduje alespoň základní formu odolnosti, respektive je velmi žádoucí. Kromě samotného těla a zpracování můžete zjistit, zda například daný model odolává prachu a vlhkosti, potažmo přímo vodě. Tuto skutečnost zjistíte dle certifikace stupně krytí, která je značena písmeny IP a dvěma čísly. První číslo značí odolnost proti prachu, druhé naopak odolnost vůči vlhku a vodě.

Dobíjecí UV baterky
Supfire S11-H
  • Například modely se stupněm krytí IPX4 odolají vlhku či lehkému dešti, prachu vůbec.
  • Naopak modely se stupněm krytí IP68 jsou prachu vzdorné a nevadí jim, pokud spadnou do vody. U kvalitních baterek je IP68, u levných baterek však tento parametr nenajdete.

Bezpečnost

Pamatovat je nutné na to, že UV baterka může být při nesprávném používání velmi nebezpečná. Nikdy nesmí být svíceno do očí i krátký pohled do svitu UV baterky může vést k nevratnému poškození zraku. Současně není vhodné UV světlo pouštět na lidskou kůži. Je nasnadě, že UV baterku je důležité mít bezpečně uloženou mimo dosah dětí.

Stupeň krytí UV baterky čemu odolá    
IPX4 stříkající voda    
IPX6 proud vody, například v potoce    
IPX8 zcela odolná proti vodě    
IP67 zcela odolná proti prachu a ponoření do vody po omezený čas    
IP68 nejvyšší odolnost    

Kapesní řešení

Existují také vyloženě malé typy UV baterek, které lze přenášet v kapse, nebo dokonce na klíčích ve formě přívěšku. Takové UV baterky lze snadno přenášet a přesto využívat v případě potřeby. Bývají vyrobeny z odolné hliníkové slitiny a napájeny méně běžnými bateriemi, avšak lze je vyměnit. Při malých rozměrech je navíc tento druh UV baterek nenáročný na spotřebu energie.

UV baterky Alonefire
Alonefire SV021 21 UV LED

Víte, že…?

UV záření je pro člověka nebezpečné, proto s UV baterkou nikdy nemiřte do očí a ani na lidskou kůži.

Ceny

malé kapesní, nebo UV baterky na klíče jsou cenově velice dostupné a jejich cena se pohybuje již od hranice 50 Kč. Zpravidla do nich musíte následně jen dokoupit požadované baterie. Větší modely s delší výdrží a určené i do náročnějších podmínek se nabízejí v řádech několika set korun. Lze říci, že kvalitní typy pořídíte za přibližně 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat UV baterku?

Vždy se rozhodněte, na jakou činnost ji potřebujete. Pokud ji vyžaduje vaše práce, bude se hodit větší model s kvalitní baterií, robustním tělem i zvýšenou odolnost. K občasnému využití postačí i kapesní model, který se vám odmění cenovou dostupností.

Co je v případě UV baterky důležité?

Rozhodně baterie, která by měla být dobíjecí a v ideálním případě i vyměnitelná. UV baterka by se měla také pohodlně držet a nijak neklouzat v ruce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku uv baterek