Nejlepší uv baterky 2024 a jak vybrat

Baterka s UV diodami.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Green Stuff World Ultraviolet Torch UV Baterka
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat UV baterku

  • Baterky s UV diodami naleznou použití nejen při práci, ale jsou určené taktéž pro zábavu
  • Mohou odhalit trhliny v nátěrech, kontrolovat vodoznaky, číst neviditelný inkoust, nebo detekovat přítomnost krevních stop.
  • Zpravidla se jedná o menší až kapesní baterky, které jsou snadno přenosné a napájené akumulátorem, respektive dobíjecí baterií.

UV baterka - náš výběr

Green Stuff World Ultraviolet Torch UV Baterka
přečíst recenzi
Výrobce: Green Stuff World
Zobrazit více
UV baterka Green Stuff World Ultraviolet Torch je vybavena 12 UV LED diodami s vlnovou délkou 385-400 nm a svítivostí 3 mW. Napájení zajišťují 3 AAA baterie (nejsou součástí balení) s vstupním napětím 4,5 V a výdrží cca 4,5 hodiny. Baterka má hliníkové tělo, skleněnou čočku a váží 63 gramů.
Zobrazit méně
Trizand L18367
přečíst recenzi
Výrobce: Trizand
Hmotnost: 1000 g
Zobrazit více
Svítilna Trizand L18367 je určena pro profesionální a taktické aplikace. Je vybavena LED CREE XPE 5W a hladce nastavitelným zoomem 1x až 2000x. Materiál konstrukce je hliník, svítilna je odolná vůči vodě. Kromě toho obsahuje také UV světlo pro detekci vodoznaků, fluorescenci a další účely.
Zobrazit méně
UltraFire UV hliníková ZOOM
přečíst recenzi
Výrobce: UltraFire
Zobrazit více
UV baterka UltraFire je vyrobena z lehké tvrzené hliníkové slitiny a disponuje funkcí ZOOM s čočkou. Porovnávací test ve vzdálenosti 2 m s konkurenčními baterkami Cree Q5 UV a UltraFire WF-501B UV ukázal odlišnosti v světelných silách. Sada obsahuje univerzální nabíječku pro různé typy baterií, jako 14500, 18650 či 10440, a doporučení pro správnou údržbu Li-ion baterií.
Zobrazit méně
Fenix LD02 High CRI + UV
přečíst recenzi
Výrobce: Fenix
Dosvit: 48 m
Hmotnost: 24 g
Světelný tok: 70 lm
Doba svícení při maximu: 75 h
Vodotěsnost: ano
Zobrazit více
Fenix LD02 High CRI + UV je kompaktní svítilna s výkonem až 70 lumenů, dosvitem 48 metrů a využívá LED Cree XQ-E s teplejším odstínem světla (CRI 90) i UV LED (365 nm, 200 mW). Napájena jednou mikrotužkovou baterií AAA, délka 9,2 cm, váha 24 g, materiál hliník a nerezová ocel, spona na nošení.
Zobrazit méně

UV baterky na opasek

Wuben E19 UV
přečíst recenzi
Výrobce: Wuben
Zobrazit více
Produkt Wuben E19 UV je speciální UV LED svítilna s možností uchycení na klopu či opasek. Napájí se dvěma AAA tužkovými bateriemi a nabízí 2 úrovně intenzity světla (850mw a 165mw). Vlnová délka LED čipu je 365nm a voděodolnost svítla odpovídá standardu IPX8. Svítilna váží 19g (bez baterií) a její rozměry činí 133 x 14,8 mm.
Zobrazit méně
Solidline ST4UV
přečíst recenzi
Výrobce: LEDLENSER
Dosvit: 70 m
Hmotnost: 106 g
Zobrazit více
UV baterka Solidline ST4UV využívá technologie Ledlenser a obsahuje UV-LED diodu pro širší spektrum funkcí, jako je například ověřování bankovek či dokladů. UV světlo může být trvale svítit nebo blikat s nízkou frekvencí pro lepší viditelnost kontrastu. Tělo z hliníkové slitiny, praktický kovový klip, hmotnost 37 g.
Zobrazit méně
Fenix TK25 UV
přečíst recenzi
Výrobce: Fenix
Dosvit: 225 m
Hmotnost: 156.5 g
Světelný tok: 1000 lm
Doba svícení při maximu: 110 h
Vodotěsnost: ano
Zobrazit více
Fenix TK25 UV je výkonná taktická svítilna s max. 1000 ANSI lumeny bílého světla a 3000 mW ultrafialového světla (365 nm). Nabízí pět režimů bílého světla a jeden UV, odolnou voděodolnou konstrukci a duální taktický spínač. Je napájena buď dvěma 3V CR123A bateriemi nebo 18650 Li-ion akumulátorem.
Zobrazit méně

Dobíjecí UV baterky

Supfire S11-H
přečíst recenzi
Výrobce: Superfire
Hmotnost: 78 g
Vodotěsnost: ano
Zobrazit více
UV svítilna Supfire S11-H je vybavena XD LED čipem s vlnovou délkou 365nm a napájena integrovanou 800mAh li-ion baterií. Disponuje plynulým nastavením svitu, voděodolností IPX4 a dobou provozu až 3 hodiny. Nabíjení probíhá přes micro-USB konektor a tělo je vyrobeno z odolné hliníkové slitiny.
Zobrazit méně
SCANGRIP UV-PEN
Výrobce: Scangrip
Bodové: ano
Zobrazit více
Scangrip UV-Pen je přenosná UV lampa určená pro bodové opravy a vytvrzování. Je vyrobena z odolných materiálů s možností připnutí na kapsu a má výměnnou skleněnou čočku. Lampa používá UV-LED, má vlnovou délku 390-400 nm, kapacitu baterie 1100 mAh, hmotnost 90 g a rozměry 19 x 159 mm.
Zobrazit méně
SCANGRIP UV-Form
Výrobce: Scangrip
Typ žárovky: LED
Umístění: ruční
Zobrazit více
SCANGRIP UV-Form je kombinované COB LED pracovní a UV světlo. Poskytuje světelný tok 250 lumenů a obsahuje páskové COB LED světlo pro rovnoměrné osvětlení. UV světlo slouží k detekci netěsností v klimatizačních a chladících systémech. Svítilna má nastavitelný úhel hlavy 180° a integrovaný magnet. IP20, váha 220 g, rozměry 157 x 59 x 31 mm.
Zobrazit méně
SCANGRIP UV-LIGHT
Výrobce: Scangrip
Zobrazit více
Scangrip UV-Light je přenosná UV lampa s UV-LED zdrojem světla, určená pro malé a střední oblasti vytvrzování. Lampu lze upevnit na kovové povrchy a má otočný hák. Technické parametry zahrnují vlnovou délku 390-400 nm, dobou svitu 1,5 h, baterii Li-ion s kapacitou 2600 mAh a nárazuvzdornost 1 m.
Zobrazit méně

UV baterky Alonefire

Alonefire SV100 100 UV LED
Výrobce: Alonefire
Hmotnost: 300 g
Zobrazit více
UV baterka Alonefire SV100 disponuje 10W výkonem a 100 UV LED diodami s vlnovou délkou světla 390 - 395 nm. Napájena je 6 bateriemi AAA (nejsou součástí) a má hliníkové tělo. Baterka umožňuje kontrolu bankovek a alkoholovych lahví. Rozměry jsou 78x38x194 mm a váha 300g.
Zobrazit méně
Alonefire ZWB2
Výrobce: Alonefire
Zobrazit více
UV baterka Alonefire ZWB2 s výkony 5W/10W a vlnovou délkou 365nm. Baterka je vybavena ZWB2 filtrem, ideální pro kontrolu vodotisku na bankovkách či alkoholových lahvích. Materiál těla je vyroben z ALU slitiny, nabízí dvě varianty barev (černá 5W, šedá 10W). Napájeno 3.7-4.5V baterií 1x18650 (není součástí balení).
Zobrazit méně
Alonefire SV128
Zobrazit více
SV128 je UV LED baterka s 128 LED diodami o vlnové délce 390-395 nm a výkonu 12W. Umožňuje kontrolu pravosti bankovek nebo alkoholových nápojů. Napájení je 6 bateriemi AAA (není součástí) a tělo je vyrobeno z ALU slitiny. Rozměry svítilny jsou 78x38x194 mm a váha 300g.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku UV baterka

Jak vybrat UV baterku

Kde se baterka používá

Baterky s UV ultrafialovým zdrojem světla, který je dnes zpravidla zajišťován pomocí LED diod, jsou určené většinou pro speciální využití.

  • Zmínit lze například myslivost, kdy UV baterka odhaluje stopy po krvi zvířat.
  • Využití nalézá UV baterka také u policie, kdy lze s pomocí jejího svitu vidět další, a to nejen krevní stopy.
  • UV baterky se používají také v obchodech k ověření pravosti bankovek, neboť UV světlo odhalí i oku jinak skryté vodoznaky.
UV baterka

UV baterky mají specifické využití, iStock /FreedomMaster

Napájení UV baterek

UV baterka musí být samozřejmě napájena nějakým zdrojem energie, neboť jde o přenosné zařízení, které lze používat i v terénu. Napájení většinou zajišťuje Li-Ion akumulátor, tedy obdobné řešení jako například ve vašem telefonu. Tento akumulátor je možné vždy dobíjet pomocí dodávaného adaptéru, což je asi nejsnadnější cesta. Pokud budete UV baterku využívat častěji, přijde vhod, aby byl akumulátor výměnný a vy jste například mohli mít dva. Jeden vždy náhradní do chvil, kdy nebudete moci původní dobít, ale přesto budete UV baterku potřebovat.

Tužkové baterky

UV baterky mohou být samozřejmě občas napájeny i klasickými tužkovými bateriemi typu AA nebo AAA, což má své výhody i nevýhody. Pokud nebudete mít dobíjecí typy, musíte neustále dokupovat nové baterie. Na druhou stranu je seženete prakticky kdekoliv a nejsou nijak drahé.

Z čeho je vyrobená

UV baterka
Green Stuff World Ultraviolet Torch UV Baterka

Při výběru UV baterky věnujte pozornost jejímu zpracování.

  • Nejlevnější modely jsou pouze plastové a nemusí například přečkat bez úhony pád na zem. Při použití v terénu je to však poměrně žádoucí.
  • Kvalitnější modely proto využívají tělo vyrobené ze slitiny hliníku, ideálně v matné barvě, aby UV baterka odolávala zubu času a běžnému stylu používání.

Společně s materiály souvisí i ergonomie používání. UV baterka by měla mít povrch upravený tak, aby působil protiskluzově a například vám baterie nevyklouzla z mokrých rukou při práci ve vlhkém prostředí nebo při dešti.

UV baterka

UV baterky se liší v několika parametrech, iStock /ekipaj

Odolnost UV baterky

Používání UV baterek v terénu vyžaduje alespoň základní formu odolnosti, respektive je velmi žádoucí. Kromě samotného těla a zpracování můžete zjistit, zda například daný model odolává prachu a vlhkosti, potažmo přímo vodě. Tuto skutečnost zjistíte dle certifikace stupně krytí, která je značena písmeny IP a dvěma čísly. První číslo značí odolnost proti prachu, druhé naopak odolnost vůči vlhku a vodě.

  • Například modely se stupněm krytí IPX4 odolají vlhku či lehkému dešti, prachu vůbec.
  • Naopak modely se stupněm krytí IP68 jsou prachu vzdorné a nevadí jim, pokud spadnou do vody. U kvalitních baterek je IP68, u levných baterek však tento parametr nenajdete.

Bezpečnost

UV baterky na opasek
Wuben E19 UV

Pamatovat je nutné na to, že UV baterka může být při nesprávném používání velmi nebezpečná. Nikdy nesmí být svíceno do očí i krátký pohled do svitu UV baterky může vést k nevratnému poškození zraku. Současně není vhodné UV světlo pouštět na lidskou kůži. Je nasnadě, že UV baterku je důležité mít bezpečně uloženou mimo dosah dětí.

Stupeň krytí UV baterkyčemu odolá  
IPX4stříkající voda  
IPX6proud vody, například v potoce  
IPX8zcela odolná proti vodě  
IP67zcela odolná proti prachu a ponoření do vody po omezený čas  
IP68nejvyšší odolnost  

Kapesní řešení

Existují také vyloženě malé typy UV baterek, které lze přenášet v kapse, nebo dokonce na klíčích ve formě přívěšku. Takové UV baterky lze snadno přenášet a přesto využívat v případě potřeby. Bývají vyrobeny z odolné hliníkové slitiny a napájeny méně běžnými bateriemi, avšak lze je vyměnit. Při malých rozměrech je navíc tento druh UV baterek nenáročný na spotřebu energie.

Víte, že…?

UV záření je pro člověka nebezpečné, proto s UV baterkou nikdy nemiřte do očí a ani na lidskou kůži.

Ceny

Dobíjecí UV baterky
Supfire S11-H

malé kapesní, nebo UV baterky na klíče jsou cenově velice dostupné a jejich cena se pohybuje již od hranice 50 Kč. Zpravidla do nich musíte následně jen dokoupit požadované baterie. Větší modely s delší výdrží a určené i do náročnějších podmínek se nabízejí v řádech několika set korun. Lze říci, že kvalitní typy pořídíte za přibližně 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat UV baterku?

Vždy se rozhodněte, na jakou činnost ji potřebujete. Pokud ji vyžaduje vaše práce, bude se hodit větší model s kvalitní baterií, robustním tělem i zvýšenou odolnost. K občasnému využití postačí i kapesní model, který se vám odmění cenovou dostupností.

Co je v případě UV baterky důležité?

Rozhodně baterie, která by měla být dobíjecí a v ideálním případě i vyměnitelná. UV baterka by se měla také pohodlně držet a nijak neklouzat v ruce.
Zobrazit kompletní nabídku UV baterka