Vana

Kvalitní odpočiněk po náročném dni. Pomůžeme Vám s výběrem.

ca. 12 500 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 97 000 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 33 400 CZK

Jak vybrat vanu

 • Materiál – hlavní roli při výběru vany hraje výrobní materiál. V současné době jsou velmi oblíbené akrylové vany.
 • Tvar – díky velkému množství různých tvarů můžete vybrat vanu do tradiční i moderní koupelny.
 • Velikost – při výběru vany myslete i na spotřebu vody.
 • Příslušenství – koupání Vám ještě více zpříjemní doplňky i možnosti které jednotlivé vany nabízí.

Výrobní materiál

Litina

Nejstarší materiál, který se na výrobu vany používal a ještě používá, ale již ve speciální úpravě, jelikož litinová vana má velkou hmotnost. Její výhodou je, že dokáže udržet vodu teplou, ještě dlouho po jejím napuštění. Ačkoli se vám může vana na dotek zdát studená, má dobrou izolační schopnost. Tloušťka stěn je 8 mm. Litina je tvrdý, vysoce odolný materiál, jenž zajišťuje dlouhou životnost vany. Ta může být ozdobou koupelny, jelikož je samostatně stojící. To už na první pohled působí luxusním dojmem.

Nicméně právě díky těžkému materiálu, je nutné mít místo, kde bude vana umístěna dostatečně zpevněné a rovné, protože je stavěna na čtyřech nohách. Pokud si však tento sanitární kousek vyberete a budete ho chtít do své koupelny dostat sami, pamatujte si, že nebude jednoduché ji tam dopravit. Jistě k tomu budete potřebovat ještě další statné ruce.

Rohová
Ravak Rosa II 170 x 105 cm C421000000

Smalt

Smalt jako takový není výrobním materiálem vany, ale setkáte se s označením „smaltová vana“. Takový kousek je vyroben z oceli se smaltovou povrchovou úpravou. Ta vytvoří ochranný, hladký a lesklý povrch. Jeho velkou výhodou je, že se nepoškrábe a ani neobarví od agresivních přípravků. A pokud se přeci jen poškodí, stačí ji dodatečně opravit speciální lakem.

I tento typ tedy lze řadit mezi luxusní volně stojící vany, ale i klasické oválné či obdélníkové kousky. Nevýhodou je zcela jistě rychle chladnoucí voda, jelikož pokud není vana ničím obložena, nemá žádnou tepelnou izolaci. Šířka stěn je v tomto případě 2-3,5 mm.

Akryl

Jednoduše řečeno, akryl je plast. Vzhledem k jeho vlastnostem z něj lze vyrobit jakýkoliv tvar. Díky němu jsou na trhu i vany rohové či masážní. Plast není kov, a proto má mnohem lepší termoizolační schopnosti. Do akrylátových van se dobře zabudovávají vodovodní baterie a jiné koupelnové doplňky. Ty jsou pak jasným znamením, že se jedná právě o tento materiál. Síla materiálu je od 1 do 4,5 mm.

Nízká
Santech ONE 150 x 72,5 cm SAONE150

Důrazně však doporučujem, vyhnout se vanám s tloušťkou 1 mm, už jen z představy vám musí být jasné, že dlouho nevydrží a jsou náchylnější k prasknutí.

Quaryl

Nejmladší používaný materiál určen pro designové vany. Je odolný vůči mechanickému poškození, disponuje několika barevnými provedeními a jeho beze sporu největší výhodou oproti výše uvedeným typům je protiskluzový povrch.

Přírodní materiál

I fanoušci přírodních materiálů si přijdou na své a mohou si vychutnat kousek přírody v pohodlí domova díky vanám vyrobených z umělého mramoru, speciálně upravených dřevin či kamene. Takový sanitární nábytek plní převážně funkci designovou než praktickou.

Smaltovaná
Jika Riga 160 x 70 cm H2340600000001

Víte, že…?

Hitem posledních let je tzv. sendvičová vana. Taky nad tím označením kroutíte hlavou? Nejste sami. Jedná se o materiál, který díky teplé vodě měkne a roztahuje se. Na trhu ji najdete pod označením Vana Soft bath.

Typ výrobního materiálu Výhody Nevýhody
Litina Dobré termoizolační schopnosti Velká hmotnost
  Pevná konstrukce Potřeba speciálně upravené podlahy
  Dlouhá životnost Delší doba nahřátí
Smalt / Ocel Povrch odolný proti poškození Nízké termoizolační vlastnosti
  Snadná oprava Ocel je na dotek studená
Akryl Dobré termoizolační vlastnosti Kratší životnost
  Nízká hmotnost Abrazivní prostředky ničí povrch
  Nízká cena  
  Vhodná pro montáž dodatečných doplňků  
Quaryl Ideální pro designové vany Vysoká cena
  Vysoce odolný materiál  
  Teplý na dotek  
Přírodní materiály Designový doplněk Vysoká cena
    Náročnější údržba

Tvar vany

Díky výše uvedeným materiálům, si lze představit téměř každý tvar vany. My se však pro začátek budeme držet při zemi a vrhneme se na klasické známé tvary.

Obdélníková vana

Obyčejný, základní tvar bez zbytečných zákoutí, vyhovuje téměř každé koupelně. Můžete ji nechat obložit keramickými dlaždicemi, aby splynula s koupelnou. Rozměry obdélníkové vany bývají od 120 do 170 cm na délku a s šířkou 70 cm.

Volně stojící
Villeroy & Boch Squaro Edge 12 180 x 80 cm UBQ180SQE7PDT1V-01

Při výběru pamatujte i na odložení kosmetických doplňků, zejména pokud v blízkosti vany nemáte k dispozici připevněnou poličku nebo vytvořený prostor ve stěně. Ideální je pořídit vanu s širokým bočním lemem, právně to tento účel.

Oválná vana

V oválné vaně se již koupali naši předci a dnes jsou opět koupelnovým nábytkem několik domácností. Nevýhodou je potřebný prostor pro umístění a následný úklid kolem vany. Při výběru volně stojící vany zvažte výrobní materiál, aby měl dobré tepelné izolační schopnosti, vzhledem k tomu, že je postavena v prostoru a nebývá obložena.

Rohová vana

Stejně jako jsou nyní atraktivní oválné vany, bývalo tomu i u těch rohových. Tím samozřejmě nechceme říci, že již nejsou „in“. Jsou ideální v domácnostech, kde jsou větší koupelny, disponují širokým okrajem pro odložení mýdla i sedátkem. Díky většímu prostoru vám dopřejí dokonalý relax při koupeli ve dvou.

Česká značka
Jika Lyra 170 x 75 cm H2328390000001

V rohovém provedení se nejčastěji dodávají hydromasážní vany, které vaše koupání pozvednou na vyšší úroveň odpočinku. Na dně a bočních stranách jsou umístěny trysky, které dokonale promasírují celé tělo. Vyžadují ovšem důkladnou údržbu po každém koupaní.

Víte, že…?

Rohové vany se dokáží přizpůsobit i malému prostoru ve vaší koupelně, a to tím, že jsou dodávány v levém či pravém provedení.

Vybavení vany

Vana není jen prostorem pro umytí těla, ale také místem odpočinku. Proto výrobci tento koupelnový nábytek neustále zdokonalují a vyvíjejí ho čím dál více pohodlnější. To nejzákladnější vám dnes představíme.

Hydromasážní
TEiKO Columba 170 x 75 cm V212170N04T05041
 • Integrované sedátko: Setkáte se s ním u rohových van, kdy právě v onom zákoutí je volný prostor, který je označován jako sedátko, ale poslouží i pro odkládání kosmetických doplňků. Takové provedení vany je však náročnější na údržbu, jelikož se v ní snáze usazují nečistoty a nežádoucí vodní kámen.
 • Ergonomické prolisy: Je speciálně upravený tvar vany, díky kterému se vám v ní bude pohodlně ležet ba i dokonce vylézat. Záhyb je v opěrné části rukou a poslouží i jako opěrka při čtení dobré knihy. A abyste dosáhli ještě lepšího ležení ve vaně, lze k vaně dodat i speciální podhlavník. Pozor však na zúžení vnitřního prostoru, díky zmíněným úpravám.
 • Odtok vody: Zvykem je mít ho v pravé či levé části. Nicméně u moderních van na něj narazíte uprostřed, a to hlavně pro pohodlné sezení, pokud si chcete dopřát společnou vanu se svým partnerem.
 • Vanová zástěna: Nemáte-li v koupelné dostatek místa i pro sprchový kout, ale chtěli byste ho, je ideálním řešením praktická zástěna. Bývá vyrobena ze skla či plastu. Zástěna je buď skládací, či posuvná. Za nás doporučuje stěnu skládací, jelikož je méně náročná na údržbu, protože kolejnička je vhodným místem pro udržování bakterií.

Nejznámější značky

 • Jika: Přes 140 let stará česká značka, které právem patří první místo mezi výrobci sanitárního vybavení.
 • Ravak: Opět česká rodinná firma, která distribuuje koupelnový nábytek do celého světa již 20 let.
 • Kaldewei Saniform: Německý dodavatel kvalitních smaltových van.
 • AQUALINE ORAVA: Nízká cena, ale přesto kvalitní výrobek. Na tom si zakládá společnost AQUALINE ORAVA.

Cena

Do ceny se jako v jiných případech promítne výrobní materiál. Nicméně zde to bude velmi výrazné. Rovněž bude záležet na vybraném tvaru a nejrůznějších provedení, které uspokojí vaši touhu po dokonalém odpočinku ve vaně.

Cena do 2 999 Kč

Levnou vanu od společnosti Jika, která je vyrobena z oceli se smaltovou povrchovou úpravou, seženete do 3 000 Kč. Tato vana je volně stojící o rozměrech 160×70 cm, ale je nutné dokoupit ještě sifon a nohy. V konečné fázi se vám tedy náklady mohou vyšplhat mnohem výš, jelikož cena nožiček se pohybuje kolem 400 Kč a nejlevnější automatický sifon pořídíte od 1 000 Kč.

Cena od 3 000 Kč do 4 999 Kč

Na své si přijdou příznivci klasických obdélníkových van, ale i milovníci rohového provedení. Obdélník je dodáván opět v ocelově-smaltové úpravě, ovšem může být vybaven ergonomickými madly. Někteří výrobci myslí i na vaše pohodlí, a proto rozšiřují vnitřní prostor o 5 cm potřebný pro úchyty, jak jsme uvedli výše v odstavci Vybavení vany.
Rohové vany jsou ovšem vyrobeny z akrylu a jeho tloušťka bývá nejčastěji 3,2 mm, což je ideální šířka. Pokud tedy pozorně čtete, jistě víte, že vám doporučujeme vyhnout se akrylovým vanám o tloušťce pouhého 1 mm.

Cena na 5 000 Kč

Začneme nejprve u spodní hranice, kdy pořídíte vanu v jakémkoli provedení. Cena se již bude výrazně lišit značkou, ale i velikostí. Od 15 000 Kč pořídíte akrylátovou hydromasážní vanu o objemu 360 l s 6 tryskami.
Pořizovací náklady rovněž stoupají s použitým materiálem, ať už je to mramor či již zmíněný QUARYL. Cena vany se pak může vyšplhat až na 150 000 Kč. Taková vana je však doplněna zabudovaným osvětlením či jinou vychytávkou. Pak už je jen na vás, zda dáte přednost nové vaně v této hodnotě, nebo rekonstrukci celé koupelny.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vanu?

Před tím, než se pustíte do samotného výběru, je vhodné vědět, jaká je Vaše představa o podobě koupelny. Ideální je tedy navštívit koupelnové studio a nechat se zpracovat návrh ve 3D. K tomuto účelu můžete využít i různé programy nebo aplikace a vše řešit z pohodlí domova. V návrhu budete vědět, jakou velikost si můžete dovolit, ale dopředu vyřešíte i vodovodní rozvod.

Je větší vana lepší?

Vlastnit velkou vanu je snem mnohých uživatelů. Tento luxus si však mnozí nemohou z prostorových důvodů dovolit. Pokud máte to štěstí a Vaše domácnost disponuje velkou koupelnou, myslete i na spotřebu vody. Do velké vany budete muset napustit mnohem větší množství vody, než do vany klasických rozměrů, což nebude z dlouhodobého hlediska výhodné. Sen o krásné koupelně Vám může vyplnit i netradiční vzhled vany.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Rohová
Nízká
Smaltovaná
Volně stojící
Česká značka
Hydromasážní
Image
Product
Ravak Rosa II 170 x 105 cm C421000000
Santech ONE 150 x 72,5 cm SAONE150
Jika Riga 160 x 70 cm H2340600000001
Villeroy & Boch Squaro Edge 12 180 x 80 cm UBQ180SQE7PDT1V-01
Jika Lyra 170 x 75 cm H2328390000001
TEiKO Columba 170 x 75 cm V212170N04T05041
Materiál
akrylátové
akrylátové
ocelové
quarylové
akrylátové
akrylátové
Hloubka
105 cm
35 cm
70 cm
80 cm
75 cm
Objem
265 l
140 l
180 l
160 l
Délka
170 cm
150 cm
160 cm
170 cm
Šířka
105 cm
72.5 cm
70 cm
180 cm
170 cm
Cena ca. 12 500 CZK ca. 6 900 CZK ca. 2 400 CZK ca. 97 000 CZK ca. 4 800 CZK ca. 33 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.