Varná deska

Varná deska - elektrická, plynová nebo indukční.

ca. 4 400 CZK
ca. 9 900 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 7 000 CZK

Jak vybrat varnou desku

 • Varná deska patří k tomu nejzákladnějšímu vybavení každé kuchyně. Jejím úkolem je připravit pokrm rychle, kvalitně a bezpečně.
 • Současný trh nabízí velký výběr různých modelů.
 • Základními kritérii výběru správného modelu je zdroj energie, velikost, výkon, dodatečné funkce, bezpečné používání a v neposlední řadě také cena.

Plyn nebo elektřina

Mezi nejhlavnější kritéria výběru bezesporu patří to, jaký zdroj energie budete při vaření používat. Na výběr máte mezi plynem a elektřinou. Oba zdroje mají svá pro a proti, oba najdou svoje příznivce a odpůrce. Není možné jednoznačně říct, který zdroj je lepší, protože každému vyhovuje něco jiného.

 • Elektrické varné desky nabízí mnoho možností a jsou vybaveny velkým množstvím funkcí.
 • Plynové takové možnosti nemají.
Jednoduché ovládání
Bosch POH6B6B10

Ne každý ale všechny funkce elektrických desek využije. Uvařit dobré jídlo ale zvládnou obě tyto varianty.

Elektrické varné desky se dále dělí na sklokeramické, litinové a indukční. Pokud chcete využít výhod jak plynových, tak i elektrických desek, můžete zakoupit kombinovaný spotřebič, který vám tuto možnost nabídne. Je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou a nezapomenou na nutnost přípojky plynu.

V případě, že uvažujete o koupi sklokeramické nebo indukční varné desky, myslete na to, že tyto spotřebiče vyžadují elektrické zásuvky s 380 V a nejsou tedy vhodné do všech domů a bytů.

Široká deska
Gorenje GTW7C51B

Plynová varná deska

Plynová deska je oblíbená zejména díky finančně méně náročnému provozu a možnosti okamžité regulace ohřevu. Tyto desky vyžadují samozřejmě připojení k rozvodu zemního plynu. Pokud ale přístup k zemnímu plynu nemáte, dají se zapojit k propanbutanové bombě.
Hořáky lze zapalovat pomocí elektrického zapalovače, který je u moderních desek integrován uvnitř spotřebiče.

Litinová varná deska

Elektrické varné desky s litinovými plotýnkami patří k nejlevnějším typům. K typickým znakům těchto desek patří vystouplé plotýnky a mechanické ovládání, se kterým se můžete setkat i v případě plynové desky.

Mezi jejich nevýhody patří vysoká spotřeba elektrické energie. Využití energie dosahuje jen asi 60%. Dále jsou náchylné ke korozi, mají horší regulaci teploty a vysoké nevyužitelné zbytkové teplo. Je pro ně tedy typické dlouhé zahřívání i chladnutí plotýnky. Samotná délka vaření je delší, než v případě jiných elektrických typů a také vám nenabídne žádné funkce.

Sklokeramická
Mora VDST651C

Sklokeramická varná deska

Vzhledem k tomu, že tento typ desky nabízí jednolitý rovný povrch, je její provoz praktičtější a úspornější. Funguje na stejném principu jako elektrická plotýnka, která se rozehřeje, a její sálavé teplo potom přijímají nádoby, které jsou na ní postavené. Na rozdíl od litinové desky neuniká žádné teplo do stran, předejdete tak energetickým ztrátám.

Velmi rychle se zahřívá, to lze poznat podle typického červeného světla, které vyzařují topné spirály umístěné pod sklokeramickým povrchem. Stejně jak rychle se deska zahřeje, tak rychle také zchladne. Zde již naleznete také některé funkce, které vám vaření usnadní. Ovládání je ve většině případů dotykové.
Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena, delší doba vaření a omezená možnost regulace výkonu.

Indukční varná deska

Indukční varná deska se sama o sobě vůbec nezahřeje, ale zahřívá přímo na ní položenou nádobu. Nedochází tak ke ztrátám při přechodu tepla. K jejímu ohřevu dochází téměř okamžitě a navíc přesně v teplotě, kterou si nastavíte. Hlavní výhodou tohoto ohřevu je zejména vysoká účinnost.

Plyn a indukce
Electrolux EGD 6576 NOK

Indukce vaří velmi rychle a lze ji velmi jednoduše regulovat. Spotřeba elektrické energie je nižší než u sklokeramické desky. Pro to, aby fungovala, vyžaduje nádobí, které má magneticky vodivé dno. To zjistíte pomocí toho, jestli se na dně hrnce udrží magnet. Při nákupu nového nádobí se můžete řídit také symbolem indukce, což je třikrát zatočená spirála v kolečku, popřípadě je zde použito slovo Induction.

Pokud máte svoje oblíbené nádobí, lze zakoupit také speciální podložku pro indukci, kterou položíte na varnou zónu.
Mezi její nevýhody patří hlučnost. Jedná se o hučení a zvuky podobné jemným vibracím nebo bzučení. Za tento pro někoho nepříjemný zvuk může větrák, který odvádí přebytečné teplo z prostoru pod varnou deskou. Další nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena.

Velikost a počet plotýnek – hořáků

 • Vestavěné varné desky se vyrábějí v šířkách 30, 60 až 90 cm.
 • Spotřebič se čtyřmi zónami má šířku 60 cm.
 • Desky s rozměrem 30 cm lze sestavovat vedle sebe.
 • Šířka 70 – 90 cm je pak určena pro velké varné desky, které mají 5 – 6 plotýnek.
Elektrika a plyn
Klarstein CP11-MultiChef-5

Mezi nejoblíbenější spotřebiče patří ty se 4 plotýnkami. Zaručují dostatek prostoru, nezabírají příliš mnoho místa a stačí pro chod běžné rodiny. Lze pořídit variantu, která nabízí klasickou možnost a to jsou dvě plotýnky vepředu a dvě vzadu. Další možností jsou pak plotny, které jsou umístěny v řadě vedle sebe. Výhodou takového uspořádání je pohodlnější obsluha a také možnost používat pekáče nebo jiné nestandartní tvary nádobí.

 • Menší domácnosti mohou využít desku se 2 plotýnkami.
 • Pokud máte opravdu velkou rodinu, oceníte možnost zvolit spotřebič se 6 plotnami.
 • Pro vaření s malými nebo naopak velkými hrnci poslouží model vybavený dvouokruhovými varnými zónami.
 • Jiné typy zase nabízí možnost spojit dvě varné zóny v multi-zónu nebo využít pečící zónu.
 • Některé spotřebiče nabízí i možnost využít celou varnou plochu pro jeden extrémně velký hrnec.

Výkon a příkon

Rychlost vaření udává výkon. Varná deska je ve většině případů vybavená několika velikostmi varných zón. Každá zóna má svůj vlastní výkon. Celkový výkon zjistíte tak, že sečtete všechny zóny dohromady.

Rozměr zóny Výkon
Malá varná zóna 1 000 – 1 200 W
Střední varná zóna 1 700 W
Velká varná zóna 2 300 W
Hořák WOK 3 800 – 4 000 W

Příkon je pak energie, kterou musíte spotřebiči dodat. Vámi zvolená varná deska by měla mít příkon alespoň v rozmezí 6 000 – 6 500 W v případě, že vybíráte model se čtyřmi varnými zónami. V případě většího spotřebiče by měl být vyšší i příkon. Nižší příkon vede k pomalému ohřevu, mnohdy neumožňuje vařit na všech plotýnkách a odráží se také na celkové vyšší spotřebě elektrické energie.

Víte, že…?

Moderní indukční desky fungují při správném zapojení spolehlivě. Nejčastější závady souvisí s elektrickým vedením. Do spotřebiče buď nejde vůbec proud, nebo fungují jen některé plotýnky. V případě, že váš spotřebič nefunguje správně, nechte opravu na odborníky.

Materiál a design

Plynové varné desky mohou být vyrobeny ze smaltu, nerezu, skla nebo sklokeramiky.

 • Smaltové spotřebiče patří k nejlevnější variantě.
 • Pokud je pro vás důležitý i samotný design, budete vybírat mezi sklokeramikou a nerezem.

Tyto varianty nabízí luxusní vzhled. Mřížky na hořácích jsou většinou litinové. Je to odolný materiál a dobře se udržuje.

Elektrické spotřebiče jsou vyrobeny ze sklokeramického materiálu. Sklokeramická deska je odolná proti teplotním šokům, není ale nerozbitná. Lze ji poškrábat ostrými předměty a může jí rozbít i pád těžkého předmětu. Výhodou je pak její snadná údržba.

 • Co se týká barevného provedení, můžete vybírat mezi stříbrnou, černou a bílou deskou a to u všech dostupných modelů.

Funkce a bezpečnostní prvky

Plynové varné desky nemají mnoho funkcí, které by se daly využít. Nabízí pouze možnost automatického zapalování plotýnek. Většina modelů je dále vybavena plynovou pojistkou, nemusíte se tedy bát nechtěného úniku plynu. Pokud plamen zhasne, přívod plynu se automaticky zastaví. Mezi další bezpečnostní prvky pak patří dětská pojistka. Některé spotřebiče nabízí ještě turbo hořák.
Elektrické spotřebiče oprati tomu nabízí mnoho funkcí, které vám usnadní vaření.
Patří mezi ně například:

 • Časovač – umožňuje nastavit začátek a konec vaření
 • 6. smysl – pomocí senzorů hlídá přednastavitelné funkce a šetří tak čas a energii. Nejlepší modely nastaví automaticky výkon pro grilování, smažení, pomalé vaření a další.
 • Booster – krátkodobě zvyšuje výkon, čímž lze rychle dosáhnout bodu varu
 • Stop and Go – touto funkcí lze zastavit vaření, opětovným stlačením potom proces znovu spustíte a vrátíte se i k původní teplotě
 • Přesné nastavení teploty – umožňuje nastavit a udržet požadovanou teplotu
 • Zahřívání – zajišťuje ohřívání pokrmu při stejné teplotě do doby, než ho budete servírovat
 • Flexi Full zóna – umožňuje zvolit jednu velkou zónu s maximálním využitím plochy a možností libovolně posunovat nádobí

Mezi bezpečnostní prvky potom patří:

 • Uzamčení ovládacího panelu – znáte ji spíše pod pojmem dětská pojistka, zabraňuje nechtěnému zapnutí spotřebiče
 • Automatické bezpečnostní vypnutí – varná deska se sama vypne po odebrání hrnce
 • Ochrana proti přetečení – automatické přerušení vaření v případě, že hrozí přetečení hrnce
 • Ochrana proti vznícení oleje – maximální teplota varné zóny nepřesáhne 290°C
 • Rozpoznání prázdného hrnce – spotřebič sníží výkon, pokud na varnou plochu položíte prázdný hrnec
 • Detekce přepětí – chrání elektrické obvody před poškozením
 • Detekce podpětí – když dojde k podpětí, ozve se varovný signál

Cena

Cena varné desky se může pohybovat od několika tisícikorun až po desetitisíce. Vyplatí se vybírat spotřebiče od známých značek, které vám zaručují kvalitní provedení, bezpečnost používání a také případný servis.
Mezi známé a prověřené výrobce patří například Bosh, Electrolux, Mora, Whirlpool, Beko nebo Amica.

 • Do 5 000 Kč – Do nejnižší cenové kategorie patří především plynové nebo litinové varné desky se čtyřmi plotýnkami. Také zde můžete najít dvou plotýnkové indukční nebo sklokeramické spotřebiče.
 • Od 5 000 – 10 000 Kč – v této kategorii najdete velké množství kvalitních spotřebičů. Vybere si určitě každý ať už plynovou, indukční nebo sklokeramickou desku. Spotřebiče vám umožní kvalitně a rychle uvařit, počet funkcí vás jistě také nezklame.
 • Od 10 000 a více – nejvyšší cenová kategorie je určená pro náročnější uživatele. Samozřejmostí je velké množství přídavných funkcí, větší počet plotýnek, variabilita varné zóny, vysoký příkon a moderní design.

Otázky a odpovědi

V čem je indukční deska výjimečná?

Indukční varné desky mají stále více příznivců. Jejich výhodou je to, že mohou být umístěny kdekoli v kuchyni. Jejich účinnost je až 90%. Díky tomu budete moci vařit rychleji a ušetříte za energii. Říká se o nich, že jsou nejrychlejší, nejbezpečnější, spotřebují nejméně energie. Nejpřesněji na ní nastavíte teplotu a nejsnáze se udržuje. Má i své odpůrce, kteří oponují větší pořizovací cenou a nutností používat pouze speciální nádobí.

Jak se vaří na plynu?

Vaření na plynu má řadu výhod. V první řadě jde zejména o jeho nízkou pořizovací cenu a také nízké náklady při jeho používání. Plynové hořáky zajišťují okamžitý ohřev, ten je navíc velice snadné regulovat. Účinnost plynových sporáků je proto vysoká a při provozu nedochází k úniku zbytkového tepla. Co se tedy týká varné desky, není tomuto spotřebiči co vytknout.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Jednoduché ovládání
Široká deska
Sklokeramická
Plyn a indukce
Elektrika a plyn
Image
Product
Bosch POH6B6B10
Gorenje GTW7C51B
Mora VDST651C
Electrolux EGD 6576 NOK
Klarstein CP11-MultiChef-5
Materiál desky
sklo
sklo
sklo
sklo
sklo
Typ ovládání
mechanické
mechanické
dotykové
dotykové, mechanické
mechanické
Booster
Dětská pojistka
Časovač
Typ varné desky
plynové
plynové
elektrické
kombinované
kombinované
Počet plotýnek/hořáků
4
5
4
4
5
Maximální příkon
7700 W
11700 W
6000 W
4800 W
9 200 W
Cena ca. 4 400 CZK ca. 9 900 CZK ca. 4 000 CZK ca. 13 000 CZK ca. 7 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.