Videozvonek

Zvonek i kamera v jednom.

ca. 1 500 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 6 900 CZK

Kdo by nechtěl mít přehled o tom, co se za jeho dveřmi či bránou děje? Pokud i vy chcete vědět o každém pohybu u vašich dveří, pořiďte si videozvonek. Tento přístroj v sobě spojuje funkci klasického zvonku, bezpečnostní kamery a otevírání dveří na dálku. Jak už to u takových smart zařízení bývá, rozhodně je z čeho vybírat. Pojďme si říct důležité informace, které byste měli před výběrem chytrého zvonku s kamerou vědět.

Typy

Toto zařízení se dělí na dva hlavní typy, kterými jsou analogový videozvonek a IP respektive digitální videozvonek. Rozdíl mezi těmito typy přístroje rozhoduje o mnoha věcech, které ovlivňují další možnosti využívání videotelefonu. Mají také vliv na samotnou instalaci.

Analogový videozvonek

Dnes je tento způsob technologie často považován za zastaralý. Právě z toho důvodu patří většina novějších modelů do 2. skupiny. Analogový typ přístroje funguje podobně jako klasická kamera. Zjednodušeně řečeno přenáší obraz přes kabel na obrazovku. Nevýhodou je, že k němu musíte natáhnout samostatný kabel, protože je velmi malá pravděpodobnost, že takový u dveří máte. Další nevýhodou je menší počet funkcí. Nelze jej propojit s aplikací nebo dalším smart vybavením. Dalším minusem je horší kvalita přenosového signálu. Vzhledem k tomu, že se jedná o starší modely tohoto typu zařízení, výhodou je jejich nízká cena.

Zoneway RFID XSL-ID
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

IP videozvonek

Tento typ videozvonku má svoji vlastní IP adresu, což je důvodem k názvu IP nebo chcete-li digitální. Díky tomu nemusíte ke dveřím tahat kabely navíc. Dají se připojit buď FTB nebo UTP kabeláží s tzv. PoE napájením a také jednoduše prostřednictvím wifi, což je obrovská výhoda. Další výhodou jsou pokročilejší funkce, jako je propojení s mobilní aplikací a jiným smart vybavením vaší domácnosti.

Víte, že…?

Videozvonek se skládá z dveřní jednotky, kterou je vlastně zvonek s reproduktorem a kamerou a vnitřního displeje. Na displeji pak vidíte osobu, která stojí u dveří. Tento typ zařízení funguje na stejném principu jako klasický telefon v paneláku, rozdíl je v tom, že dotyčného vidíte na monitoru ve vašem bytě. U některým videozvonků existuje i možnost dálkového otevření nebo dokonce propojení s mobilním telefonem, na kterém pak budete mít přehled o veškerém pohybu před vašimi dveřmi.

Napájení

Jeden z nejzásadnějších parametrů je právě způsob napájení. V dnešní době lze zakoupit bezdrátový videozvonek, ale drtivá většina je napájena tradičně, tedy přes elektrický kabel. Ten by se měl nacházet přímo u vašich dveří, brány nebo jiného vstupu, při kterém chcete videotelefon používat. Pokud si pořídíte tento přístroj s napájení ze sítě, myslete na to, co vám dovoluje vaše elektroinstalace. I na hodně starých domech nejčastěji narazíte na dva kabely, které vedou ke dveřím, na které byl připojen obyčejný zvonek. Na tento typ kabeláže lze připojit pouze dvouvodičový videozvonek. Novější modely mohou mít klidně až 4 nebo 8 vstupů. Na vás je rozhodnout se, jestli slevíte ze svých požadavků, například z hlediska funkcí, nebo jestli se raději dáte do tažení nové elektroinstalace.

Videozvonek
ca. 5 000 CZK
Aktuálni cena

Displej

Velká většina videozvonků má 5 – 7 palcový displej. Pokud zvolíte levnější variantu, můžete se setkat s 4,3 palcovými verzemi. Displej je především dotykový, můžeme říci, že vypadá jako tablet. Na některých ale můžeme nalézt i klasická tlačítka, kterými můžete dveře otevřít nebo spustit audio hovor.

Rozlišení kamery

Často se stává, že se lidé spoléhají na to, že displej ve videozvonku není velký, takže kvalita obrazu není zas tak důležitá. Opak je pravdou. Rozhodující rozlišení kamery je uváděno v pixelech nebo megapixelech, což může být matoucí. Důležité pro vás je umět se orientovat podle následujících parametrů, které jsou zde posuzovány vzhledem k 5 – 7 palcovému displeji.

  • 720 p je ekvivalentem k 0,9 Mpx – více než dostačující rozlišení
Xiaomi dvousměrný videozvonek s detekcí pohybu
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena
  • 480 p nebo 0,3 Mpx – hraniční rozlišení
  • 240 p/0,07 Mpx – nedostatečné rozlišení

Úhel kamery

Měli byste dbát na to, aby kamera snímala co největší prostor ve všech směrech. Kamera se 180 ° úhlem by byla skvělou volbou, ale najdeme je u dražších modelů. Naprosto dostačující bude i 70 – 90 ° úhel vertikálně i horizontálně. Vyrábějí se i kamery se 45 – 50 °, ty jsou ale průměrné až podprůměrné.

EMOS | Domácí videozvonek 14,5 V IP44 stříbrný | EMS462 + 3 roky záruka zdarma
ca. 6 900 CZK
Aktuálni cena

Další funkce

Kromě kvalitního zvuku a obrazu, který je samozřejmostí, můžete u videozvonku ocenit i další užitečné vychytávky.

Funkce Popis
Infračervené noční vidění Díky němu na své návštěvníky dobře uvidíte i v noci
Zvýšená odolnost Ochrání videozvonek vůči dešti i větru
Detekce pokusu o deaktivaci Tato funkce vás upozorní, když se někdo váš přístroj pokusí rozebrat

Cena

Mezi výrobce patří EMOS, Anker, Hikvision, Urmet nebo Xiaomi.
Ceny videozvonků se pohybují v rozmezí od 2 000 Kč klidně až do 20 000 Kč. Samozřejmě suma, kterou utratíte za videozvonek je na vás. Musíte se rozhodnout, jaké parametry a funkce jsou pro vás důležité. Obecně tu platí, čím dražší, tím lepší.

Do běžné domácnosti vám postačí zaměřit se na cenové rozpětí 3 – 6 000 Kč.