Jak vybrat vlhkoměr
- Sledování vlhkosti – vlhkost patří mezi faktory, které ovlivňují naše zdraví, proto bychom její přítomnost v domácnosti neměli přehlížet, ale naopak ji kontrolovat.
- Typ – vlhkost můžete měřit analogovým nebo digitálním vlhkoměrem.
- Digitální vlhkoměr – je známý pod názvem elektronický zobrazuje naměřenou hodnotu v číslech. K dispozici máte i externí čidlo, které lze umístit kamkoliv v domě nebo venku.
Vlhkoměr - náš výběr
Vlhkoměry s teploměrem
Půdní vlhkoměry
Vlhkoměry na dřevo
Jak vybrat vlhkoměr
Typy vlhkoměru
Ať už budete vlhkost v místnosti měřit analogovým či digitálním přístrojem, doberete se takřka stejného výsledku. Jen bude záležet, jak se k té výsledné hodnotě dostanete.
Analogový vlhkoměr
První a zároveň nejstarší vlhkoměr je analogový, známý také jako mechanický. Přístroj můžete využít i jako teploměr a za pomoci malého otvoru na zadní straně ho můžete jednoduše připevnit na zeď v místnosti.
Málokdo by uvěřil, že součástí mechanického vlhkoměru budou lidské vlasy. Nevěříte? Konstrukce mechanického vlhkoměru funguje na základě hydroskopické vlastnosti lidských vlasů. Sami jste si jistě už všimli, že pokud vyjdete z domova ven, kde je například po dešti nebo je velké vlhko, vaše vlasy na to určitým způsobem reagují.
Pokud byste tedy otevřeli přístroj, našli byste v něm blonďaté napnuté vlasy. K nim musí být přiveden vzduch. Jakákoliv změna vlhkosti se pak projevuje změnou délky vlasů, kdy za pomoci pákového převodu se hodnota ukazuje na stupnici.
Digitální vlhkoměr
Digitální vlhkoměr známý také pod názvem elektronický je moderním výrobkem. Nejenže hodnotu vidíte zobrazenou v číslech, ale nemusíte ji ani odečítat. Bonusem navíc bývá externí čidlo, kdy ať už ho umístíte téměř kamkoliv, můžete naměřenou hodnotu sledovat v pohodlí domova. Dělí se na vlhkoměry domácí a profesionální přístroje.
- Běžný domácí digitální vlhkoměr: Zobrazuje množství vlhkosti, ale je schopen zobrazit i pokojovou teplotu. Upevňuje se na zeď nebo ho lze kamkoliv postavit za pomoci stojánku.
- Profesionální digitální vlhkoměr: Tento typ je jakýmsi rozšířením běžného domácího měřiče. Disponuje záznamovou funkcí, kdy získané hodnoty máte stále na očích na displeji. U takového přístroje lze nastavit upozornění na nastavenou hodnotu, v případě překročení stanovené hodnoty.
Při koupi digitálního vlhkoměru se lze setkat ještě s označením: bezdrátový, venkovní či interiérový vlhkoměr.
Typ vlhkoměru | Vlastnosti |
---|---|
Bezdrátový vlhkoměr | Disponuje hlavní stanicí a čidlem, které lze umístit kamkoliv. Hodnotu, jenž naměřilo čidlo jednoduše zjistíte na hlavní stanici. |
Venkovní vlhkoměr | Je konstruován tak, aby odolal okolním vlivům. K prodeji je buď jako samotný teploměr, či kompletní hydrometeorologická domácí stanice. |
Interiérový teploměr | Nejjednodušší model hygrometru pro vaši domácnosti. Používejte ho výhradně v interiéru, protože není schopen odolat vnějším podmínkám. |
Víte, že…?
Pokud plánujete pořídit vlhkoměr do sklepa, zapomeňte na interiérovou variantu. Ve sklepě bývá větší vlhkost než v domácnosti a proto dejte raději přednost venkovnímu typu.
Digitální teploměry se softwarem
Speciální kategorii tvoří digitální teploměry s vyhodnocovacím softwarem. Ty se nejčastěji využívají tam, kde je vlhkost přísně hlídána. Takovým místem zcela určitě bude muzeum, aby se zamezilo porušení vystavovaných kousků.
Princip měření vlhkosti
Digitální vlhkoměr měří vlhkost za pomoci polymerních nebo oxidových senzorů vlhkosti. Tu následně zpracuje elektronický článek a hodnu následně zobrazí. Získaná hodnota se nazývá relativní vlhkost. Možná vám něco řekne pojem rosný bod. To je teplota, při které je vzduch maximálně nasycený vodní párou a kdy relativní vlhkost vzduchu bude 100 %.
Jakmile se teplota bude nacházet pod touto hranicí, pára se začne měnit na vodu. Tento jev se v domácnosti vyskytuje hlavně v období zimních měsíců, kdy se voda usazuje např. na oknech.
Sledování vlhkosti
Vlhkost patří mezi faktory, které ovlivňují naše zdraví, proto bychom její přítomnost v domácnosti neměli přehlížet, ale naopak ji kontrolovat, když už víme čím. Právě výše uvedené přístroje zobrazují relativní vlhkost vzduchu. Ta se pohybuje od 0 %, kdy je vzduch suchý, až do 100 %, kdy se ve vzduchu drží pára a tím vzniká absolutní vlhkost. Optimální vlhkost v domácnosti by se ideálně měla pohybovat mezi 40 až 60 %.
Víte, že…?
Ačkoli si to možná neuvědomujete, i špatná vlhkost v domácnosti může mít za následek zdravotní problémy. Nízká vlhkost vadí dětem, které trápí laryngitida. Naopak vysoká hodnota má za následek vznik některých alergií.
Vlhkost v domácnosti určuje hned několik faktorů, jedním z nich je také odpařování vody z pokožky člověka, které opět závisí na vlhkosti v místě, kde se člověk pohybuje. Vlhkost dále vzniká i z několika dalších domácích činností, jako je například vaření, žehlení či sušení prádla, pokud nemáte sušičku. V takovém případě nezapomínejte často větrat, používat větráky a při vaření zapnout digestoř, ať se vám doma netvoří plíseň. Té se pak jednoduše nezbavíte.
V opačném případě, kdy vás naopak trápí nízká vlhkost, měli byste se porozhlédnout po přístrojích, jenž se nazývají zvlhčovače vzduchu, kterými problém rychle vyřešíte.
Správné měření
Pro zjištění správné hodnoty byste měli dbát následujících rad:
- Nesnažte se na čidlo vydechovat, údaje by mohly být zkreslené.
- Čidlo umístěte ideálně do výšky 1,1 m.
- Při měření vlhkosti se vyvarujte přítomnosti chladných povrchů v blízkosti čidla.
- Nezapomeňte dodržovat adaptační dobu čidla.
Přesnost měření
Ať už si pořídíte mechanický či digitální vlhkoměr neboli hygrometr, můžete očekávat vysokou přesnost, která je v rozmezí od 0,1 % až do 1 %. Pokud tedy chcete vlhkoměr jen pro vaši orientaci v domácnosti, nemusíte se obávat ani odchylky 1 %.
Funkce vlhkoměru
Doplňkovými funkcemi může disponovat pouze digitální teploměr, který je z hlediska ovládání jednoduší a právě díky dalším funkcím může být navíc i uživatelsky přijatelnější.
- Podsvícený LCD displej: LCD displej je součást každého digitálního vlhkoměru. Bonusem navíc může být podsvícený displej, který ovšem snižuje jeho dobu provozu.
- Indikátor baterie: Abyste předešli situaci, kdy vaše zařízení bude vybité, doporučujeme využít funkci indikátoru baterie, ať už znakem baterie na displeji nebo světelnou diodou.
- Interní paměť: V případě, že potřebujete měřit hodnotu v místnost dlouhodobě, poslouží vám k tomu funkce interní paměti. Ta za vás bude hodnotu uchovávat v paměti. Pro tuto funkci hledejte označení Datalogger.
- Zvukový signál: Při překročení doporučené hodnoty vlhkosti v místnosti zazní zvukový signál, který pro vás upozorní na nízkou nebo naopak vysokou vlhkost.
- Funkce meteostanice: Nejběžnější doplňkovou funkcí u domácích spotřebičů je měření teploty vzduchu v interiéru, ale i exteriéru.
- Přenos dat: Dnešní přístroje jsou vybaveny vstupem pro USB kabel nebo jsou schopni připojit Wi-Fi pro snadný přenos naměřených hodnot.
Napájení
Elektrickou energii do přístroje pro domácí použití přivádí nejčastěji tužková baterie AAA. Její životnost se pohybuje zhruba kolem jednoho měsíce v závislosti na funkcích přístroje. U analogových měřičů se žádného nedostatku energie nemusíte bát, takový vlhkoměr vám vydrží téměř věčnost. Naopak větší multifunkční měřiče potřebují alespoň 3 tužkové baterie typu AAA.
Multifunkční měřič
Vysoce výkonný přístroj dokáže změřit jak hodnotu vzduchu, tak i stavebních materiálů a dřeva. Díky němu jste schopni zjistit, kde je plíseň. Zda dřevo, které jste si zakoupili, není příliš mokré či zda stavba, ve které se nacházíte, není poškozena vlhkostí.
Součástí multifunkčního měřiče bývá i infračervený teploměr s čidlem vlhkosti, kdy za jeho pomoci zjistíte nejen teplotu, ale i hodnotu rosného bodu.
Nejznámější značky
S kvalitním vlhkoměrem rychle zjistíte hodnotu vlhkosti ve vaší domácnosti. Zárukou přesných hodnot vám budou léta prověřené značky, jenž nezaspali moderní dobu a své produkty se ji snaží co nejvíce přizpůsobit.
TFA: Roku 1964 vznikla firma TFA. Zprvu byla pouze o dvou členech, dnes je ve společnosti již několik zaměstnanců. Společnost patří mezi přední dodavatele vlhkoměrů a stanic pro sledování počasí. Některé výrobky si dokonce dodnes dochovaly svůj původní design.
Einhell: Značková kvalita za rozumnou cenu – to je motto společnosti. Výrobce se snaží pružně reagovat na potřeby trhu, a proto jsou jejich vlhkoměry mezi spotřebiteli jedněmi z nejoblíbenějších.
Hütermann: Německá společnost, jenž na trhu působí od roku 1996, nabízí řadu produktů pro domácí použití.
Stadler from: Firma založená ve Švýcarsku již od roku 1998 poskytuje elegantní, avšak užitečné produkty, jenž se zaměřují zejména na vysokou kvalitu vzduchu v komerčních místnostech, ale i domácnostech.
Cena
Rozdělení do cenových kategorií bude u vlhkoměrů ovlivňovat hned několik faktorů. Prvním z nich je typ přístroje. Analogový nebo digitální? Dále do koncové ceny vstupuje i provedení, zda se jedná o samostatný vlhkoměr nebo je součástí domácí meteostanice. Abyste si však udělali alespoň představu o pořizovací ceně, nabízíme následující rozřazení.
Cena do 500 Kč
Základní analogový vlhkoměr pořídíte takřka za pár korun. Obyčejný digitální přístroj, který zobrazuje pouze hodnotu a dokáže si zapamatovat pár informací je ideální pro použití v interiéru.
Cena od 500 Kč do 800 Kč
Naše střední cenová kategorie nabízí vlhkoměry s podsvíceným LCD displejem, funkcí zvukové signalizace v případě překročení optimální hranice a interní pamětí. Zařízení můžete použít jak v interiéru tak i exteriéru, případně i pro oboje s modelem, který využívá čidlo. Součástí některých balení bývá i USB kabel pro přenos naměřených hodnot do počítače.
Cena nad 800 Kč
Přístroje s cenou pohybující se nad 800 Kč jsou vybaveny vlastním zabudovaným softwarem, který je mimo vlhkosti schopen měřit i teplotu a případně za pomoci Wi-Fi odeslat data do blízkého počítače. Nejsou však výjimkou drahé přístroje pro profesionální použití, které se využívají pro měření vlhkosti dřeva či jiných stavebních materiálů. U nich je ovšem pořizovací cena v řádech statisíců korun.