Vodní fontána

Dekorativní prvek na zahradu i do bytu.

ca. 2 100 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 4 500 CZK

Vodní fontána je krásný dekorativní prvek, který ozvláštní každý interiér nebo exteriér. Navíc může mít i praktické využití např. jako pítko pro zvířata, zvlhčovač vzduch v interiéru apod. Na našem trhu najdete celou řadu vodních fontán jako hotové výrobky. Nic vám ale nebrání postavit si vlastní i svépomocí. Je jen na vás, která možnost vám lépe vyhovuje.

Typy

Základní dělení vodních fontán je na pokojové a venkovní.

Pokojová

Fontána ve vašem interiéru zajistí dominantní dekorativní prvek. Pokud místo kolem fontány oživíte pokojovými rostlinami, vytvoříte dokonalý relaxační kout. Tekoucí voda má totiž uklidňující i osvěžující účinky. Další výhodou pokojových fontán je, že díky ní získáte přirozený zvlhčovač vzduchu.
Na našem trhu najdete jak klasické modely, tak fontány v moderním stylu, fontány s LED osvětlením nebo s různými motivy (Egypt, Budha atd.)

Autronic Fontána vodní s LED světlem, zahradní dekorace z polyresinu ZF5455
ca. 2 100 CZK
Aktuálni cena

Zahradní

Fontány na zahradě mají stejnou dekorační i relaxační funkci jako ty pokojové. S její pomocí vytvoříte malebné zákoutí pro relaxaci. Zahradní fontánu mimo jiné ocení také např. ptáci, kteří sem mohou chodit pít nebo se v horkých letních měsících koupat. Volit můžete mezi fontánou k připevnění na zeď nebo volně stojící z nejrůznějších materiálů a v pestré škále designů.

Velikost

Velikost fontány bude důležitá jak v případě pokojové varianty, tak u fontán zahradních. U pokojových bude záležet na prostoru, který jí chcete v bytě vyčlenit. Velikost zahradní fontány je třeba přizpůsobit jednak velikosti zahrady, ale také domu. V každém případě musí být přiměřená danému prostoru.

Materiál

Pro výrobu pokojových fontán se zpravidla používá umělý materiál – polyresin. Jedná se o směs umělé hmoty a pryskyřice. Materiál je dostatečně pevný, lehký, stálobarevný, ale hlavně voděodolný. Navíc umožňuje napodobení přírodních textur. V nabídkách tedy najdete imitace:

Blumfeldt Wasserwerk 500
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena
 • Dřeva
 • Kamene
 • Pískovce
 • Keramiky
 • Betonu

Při výběru materiálu zahradní fontány byste měli přihlédnout k vzhledu a charakteru zahrady. Fontána by se měla stát její přirozenou součástí. Vyrábí se z:

 • různých hornin, případně propojených cementovou maltou
 • polyresinu nebo umělého kamene
 • dřeva
 • nerezové oceli
 • kamene atd.
Autronic Fontána ZF5479
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Design

Design fontány bude pravděpodobně další kritérium. Na výběr je opravdu široká škála možností. Od tradičních fontán ve tvaru obrácené vázy, přes přírodní typ, který např. připodobňuje hromadu kamení, až po zobrazení různých zvířat. Fontány mohou být kaskádové, s vodotryskem nebo typu chrlič.

Víte, že…?

Vybrat tu správnou fontánu pro vaši zahradu může být pořádný oříšek. Pomoc můžete najít např. u prodejců fontán, kteří vám mohou poradit i na základě fotografie vaší zahrady. Opravdu profesionální pomoc pak zajišťují zahradní architekti.

Konstrukce

Z hlediska konstrukce máte na výběr z následujících možností.

Meedo Ubbink vodní fontana set Regina 1387045
ca. 7 500 CZK
Aktuálni cena

Plovoucí

Tento typ fontán se pokládá na hladinu bazénu nebo zahradního jezírka. Podmínkou je, že v nich musí být čistá voda. Většina fontán je opatřena solární pumpou, která vede vodu a vytváří požadovaný efekt. Není tedy nutné připojení k elektrické síti. Součástí výrobků jsou také různé nástavce, které nabízí odlišné efekty. Mohou, ale nemusí mít integrované osvětlení, u některých modelů lze dokoupit osvětlovací sady.

Volně stojící

Asi nejčastější a nejznámější typ vodní fontány, která je umístěna ve volném prostoru. Volně stojící fontány vždy působí jako výrazné dominanty. Může se jednat jak o pokojovou variantu, tak fontánu do exteriéru.

Nástěnná

I tento typ vodní fontány najdete ve variantě pro interiér i exteriér. Interiérová nástěnná fontána může být alternativou obrazu nebo jiné nástěnné dekorace. Zpravidla je vyrobena ve 3D designu. Venkovní nástěnné fontány mohou být náročnější na instalaci, zejména pokud si vyžadují stavební úpravy (přívod vody).

Ubbink vodní fontana set Halifax 1387046
ca. 4 500 CZK
Aktuálni cena

Čerpadlo

Pokud kupujete fontánu jako hotový výrobek, bude čerpadlo již její součástí. V případě, že fontánu budujete sami, máte na výběr ze dvou možností, přičemž jejich velikost volte podle množství vody, které fontánou bude protékat nebo podle velikosti nádrže.

 • Elektrická čerpadla – vyžadují stálé připojení ke zdroji elektřiny; nejsou vhodné pro venkovní typy fontán v odlehlých částech zahrad – vyžadují si natažení kabelů
 • čerpadla solární – energie se generuje přes solární panely; fungují i přes zataženou oblohu; představují výraznou úsporu elektrického proudu; není třeba zajišťovat elektrické vedení

Osvětlení

Celá řada vodních fontán je doplněna také o světelné efekty. Zpravidla se jedná o integrované LED osvětlení fondánových trysek. Týká se pokojových i venkovních variant. V případě venkovních fontán můžete použít také reflektory, které poslouží obdobným způsobem.
Osvětlená fontána vám zaručí výjimečný estetický zážitek také po setmění.

Výrobci a ceny

Jak už bylo řečeno, vodních fontán je k mání nepřeberné množství. Nejlevnější z nich, koupíte za několik set korun. Nejdražší varianty stojí i stovky tisíc. V tabulce níže najdete přehled některých typů fontán s jejich výrobci a orientačním cenovým rozpětím.

Typ fontány Výrobci Cenové rozpětí
Pokojová V – Garden, Weltbild, Blumfeldt 1000,- Kč až 4700,- Kč
Zahradní Autronic, Garthen, Ubbink 1400,- Kč až 9000,- Kč
Plovoucí Solar Trend, Esotec, Oase 700,- Kč až 240000,- Kč
Solární Dema, Weltbild, Blumfeldt 400,- Kč až 50000,- Kč