Nejlepší zahradní fontány 2024 a jak vybrat

Dekorativní prvek do zahrady.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Blumfeldt Nirvana, zahradní fontána, LED, 36 x 65 x 29 cm, polyresin, šedá (GDI12-Nirvana)
10 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zahradní fontánu

  • Zahradní fontána slouží především k tomu, aby vytvářela na vaší zahradě nebo v parku příjemné estetické prostředí. Pokud ale zvolíte jezírkovou fontánu, přinese vám i další užitečné funkce.
  • Dvěma základními druhy jsou solární a estetické fontány.
  • Výkon se pohybuje většinou mezi 1 – 3 W. Úspornější variantou jsou solární fontánky.
  • Hlavním materiálem, ze kterého se fontány vyrábějí je polyresin, dále pak plast či různý pěnový materiál.

Zahradní fontána - náš výběr

Solární zahradní fontány

Zahradní kamenné fontány

Zahradní fontány koule

Zahradní fontány s osvětlením

Zobrazit kompletní nabídku zahradních fontán

Jak vybrat zahradní fontánu

  • Zahradní fontána slouží především k tomu, aby vytvářela na vaší zahradě nebo v parku příjemné estetické prostředí. Pokud ale zvolíte jezírkovou fontánu, přinese vám i další užitečné funkce.
  • Dvěma základními druhy jsou solární a estetické fontány.
  • Výkon se pohybuje většinou mezi 1 – 3 W. Úspornější variantou jsou solární fontánky.
  • Hlavním materiálem, ze kterého se fontány vyrábějí je polyresin, dále pak plast či různý pěnový materiál.

Druhy

Fontány na zahradu dělíme na dva typy. Jsou jimi solární a elektrické fontány. Pojďme si říci, jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl.

Solární fontána

U této varianty je výhodou snadná instalace i provoz. Ten vás nebude nic stát, protože zařízení využívá sluneční energii. Solární fontána je bezpečná a samostatná. Nemusíte řešit elektrický proud v blízkosti fontány. Některé zařízení se dají ovládat i pomocí dálkového ovládání.

Elektrická fontána

Zajistí vám oproti solární variantě větší a stabilnější výkon. Pokud byste chtěli opravdu výkonnou, parádní fontánu, vhodnější variantou bude elektrické čerpadlo.

Funkce

Zahradní fontána
Blumfeldt Nirvana, zahradní fontána, LED, 36 x 65 x 29 cm, polyresin, šedá (GDI12-Nirvana)

Základní funkcí zahradní fontány je jednoznačně estetický dojem. Fontány patří v parku či na zahradě mezi nejatraktivnější ozdoby, které vaše oko nepřehlédne. Může mít ale také praktickou funkci, tu mají především modely, které jsou umístěny v zahradních jezírcích. Stojatá voda totiž může zapáchat a přitahovat množství hmyzu. Pokud se ale bude vodou soustavně pohybovat fontánka, můžete této situaci předejít. Kromě toho, pokud fontána bude mít dostatečný výkon, může také okysličovat vodu, což ocení především vaše rybičky a živé organismy.

Fontána v parku

Fontány najdete i na mnohách veřejných místech, iStock / Natalia Kokhanova

Napájení

Když zvolíte elektrickou fontánu, je to zcela jasné. Funguje díky elektrickému proudu, takže je potřeba, aby v blízkosti byla zásuvka, do které můžete fontánu připojit. Co se týče solární varianty, nemusí být závislá pouze na slunečním svitu. Pokud si její krásu chcete užívat i ve dnech, kdy počasí solárnímu napájení zrovna nepřeje, můžete zvolit model s kombinovaným solárním a bateriovým čili akumulátorovým napájením. Ten udrží fontánu při nedostatku slunečního záření v chodu i v řádech několika hodin.

Druh fontányNapájení
Elektrická fontána– prostřednictvím elektrického proudu
Solární fontánaSluneční energie
 Akumulátor

Výkon

Dalším parametrem, který by vás měl zajímat, je výkon fontány. Obvykle se pohybuje v rozmezí 1 – 3 W. To znamená, že se jedná o relativně úsporné zařízení. V případě solární fontány napájí solární panel fontánu a taky dobíjí případnou integrovanou baterii. U některých modelů je kapacita akumulátoru okolo 1 200 – 2 000 mAh a udrží tak fontánu v chodu 5 – 10 hodin.

Víte, že…?

Solární zahradní fontány
Blumfeldt Löwenstein nástěnná fontána, 2 W, solární čerpadlo, polyresin, 4 bílé LED diody, 5 m kabel (SOL1-Leo)

Součástí každé fontány je také vlastní vodní čerpadlo. Průtok čerpadla nám udává, jaká je celková výkonnost fontány. U solárních modelů se průtok obvykle pohybuje okolo 100 – 250 l/hod. Elektrické fontány mívají průtok vyšší. Hodnota se může vyšplhat třeba na 6 000 l/hod.

Zahradní fontána

Zahradní fontána je stylovým prvkem, iStock / BonNontawat

Provedení

Ve většině případů se při výběru zahradní fontány setkáte se dvěma možnostmi provedení. Jedná se o kaskádovité fontánky a také fontánky do jezírek nebo kašen.

Kaskádovité fontánky

Mohou mít tvar skalky, vodopádu nebo spojených nádob, kde se voda přelévá z jedné do druhé. Tyto fontánky pracují s uzavřeným vodním okruhem a skrývají drobné vodní čerpadlo, které umožní neustálé proudění nebo tryskání vody. Kaskádovité fontánky můžete využívat i v interiéru.

Fontánky do jezírek nebo kašen

Zahradní kamenné fontány
Kamenná fontána Suna

Umísťují se do již stávajících vodních ploch. Velmi oblíbené jsou plovoucí modely, které mohou mít například tvar leknínu. Jedná se o zařízení bez jakékoliv kabeláže, které se pouze pohybuje na hladině a vykonává svoji funkci. Tyto fontánky mají svoje čerpadlo, které vystřeluje vodu do různé výšky. Můžete si pořídit i více druhů trysek nebo nástavců, díky kterým dosáhnete různých vodních efektů.

Materiál

U většiny dostupných kaskádových fontánek se setkáte s plastem nebo speciálním materiálem, který pouze imituje vzhled keramiky, kamene či jiného materiálu. Jejich cena je ovšem sympatická, navíc tyto modely mají nízkou hmotnost. Oblíbený materiál je polyresin. Jedná se o druh velmi odolné pryskyřice. Fontána z tohoto materiálu dobře odolává povětrnostním vlivům. Jsou také mechanicky odolné a většinou i mrazuvzdorné. Co se týká jezírkových fontán, ty jsou vyráběny zejména z plastu nebo různých pěnových materiálů. Nejsou mrazuvzdorné, takže je třeba je během zimních měsíců uskladnit.

Zahradní fontána na terase

K oblíbeným patří solární fontány, iStock / Helin Loik-Tomson

Cena

Fontánka do zahrady nemusí být nijak cenově náročnou investicí. Pokud vám postačí obyčejné modely, pořídíte je do 1 000 Kč. Jestliže ale chcete propracovaný a výkonnější model, budete do něj muset investovat cca 2 000 – 7 000 Kč. U solární verze byste měli brát v potaz, že provoz fontány vás nic nestojí. Pro náročné narazíte i na fontány, které jsou prostorově hodně velké a mají spoustu funkcí, jejich cena se může pohybovat i okolo 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce při výběru zahradní fontány zvolit?

Důležité je vybírat mezi kvalitními značkami, které jsou osvědčené a spolehlivé. Na trhu najdete dostatek takových výrobců, kteří vás nezklamou. Pro inspiraci můžeme jmenovat například společnosti Blumfeldt a Duramaxx.

Kdy zvolit solární a kdy elektrickou fontánu?

Toto rozhodnutí je závislé na tom, kde bude fontána umístěna. V případě solární fontány jste závislí na slunečním svitu. Pokud bude fontána nějakou část dne ve stínu, nebude fungovat. Do stinných míst tedy raději volte elektrickou variantu.
Zobrazit kompletní nabídku zahradních fontán