Vodováha

Praktický doplněk každého kutila.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat vodováhu

 • Kdo o sobě tvrdí, že je kutil, ten má doma vodováhu.
 • Pokud ji ještě nemáte nebo se Vám rozbila či ztratila, tak musíte řešit koupi nové.
 • Tak jako se vším, výběr vodováh je dnes široký.
 • Na co se zaměřit, nač si dát pozor a podle čeho vybrat kvalitně a levně? To si povíme na řádcích níže.

Typ

Pokrok dorazil i do sortimentu vodováh. Kromě klasické desky s libelou, jsou dnes na výběr i vodováhy hadicové, digitální nebo laserové. Jak si správně vybrat?

Typ vodováhy Výhody Nevýhody Využití
Vodováha s libelou Levná Nižší přesnost Domácí práce, kutilství
  Snadné využití   Základní konstrukce
Digitální vodováha Příznivá cena Menší nabídka délek Obkládači, menší zdění
  Vyšší přesnost    
  Měření úhlů    
Hadicová Vysoká přesnost Úzké spektrum využití Usazení oken, dveří
    Vyšší cena  
Laserová Maximální přesnost Vysoká cena Profi stavebnictví

Délka

Délka vodováhy je důležitý parametr, který má vliv na kvalitu vaší práce a finanční náročnost investice.

Orientační měření
Levior Vodováha 600mm zednická žlutá
 • Klasické vodováhy se pohybují v délkách od 30 cm po 200 cm. Tyto délky se dají sehnat i u digitálních vodováh, ale výběr je menší.

Při výběru délky vodováhy rozhoduje hlavně to, co bude kutit.

 • Krátké vodováhy kolem 40 cm se hodí na stavění skříní, věšení obrazů, zrcadel apod. S krátkou vodováhou srovnáte i delší plochu, ale na více měření a s tím roste nepřesnost.
 • Naopak dlouhé vodováhy od metru a delší jsou vhodné pro stavební činnost, ať jsou to podlahy, stavby příček apod.
 • A ty střední vodováhy kolem 80 cm jsou něco mezi, zlatá střední cesta. Pokud nechcete kupovat dvě vodováhy, tak taková střední je ideál.
Multifunkční
GEKO vodováha s metrem 2,5m

Víte, že…?

Vodováhy je možné rozdělit na několik typů. Nejčastěji se používají profilové vodováhy, největší přesnost mají precizní vodováhy. Robustní jsou vodováhy z hliníkové slitiny a k nejlevnějším patří vodováhy plastové, a koupit můžete i kapesní podobu.

Přesnost

Už několikrát byla zmíněná přesnost vodováhy. Poctiví výrobci udávají přesnost přímo na vodováze a v milimetrech na metr – tedy o kolik milimetrů na metru je vodováha nepřesná.

 • Pokud jsme tvrdili, že klasická libelová vodováha je nejvíce nepřesná, tak vězte, že u těchto levných vodováh bývá nepřesnost cca. 2 mm/m.
 • Digitální vodováhy mají odchylku kolem 1 mm/m, ale i klasická laťovka při větším výdeji peněz této přesnosti nebo naopak nepřesnosti dosáhne.
 • Vodováha pro profíky má odchylku 0,5 mm/m, tedy okem nepostřehnutelný rozdíl.
Digitální
BOSCH GIM 120 Digitální vodováha 0.601.076.800

Další zlepšováky

Pojďme si říct, co dalšího Vám u vodováhy přijde vhod u vodováhy. Tady je pár tipů.

 • Barva kapaliny v libele – ideální je zelená, která je dobře viditelná i při slabší viditelnosti, což je výhoda oproti čiré kapalině.
 • Otočná libela – u některých vodováh je kromě jedné hlavní libely ještě další doplňková v těle vodováhy a můžete si ji natočit, takže můžete měřit rovnou plochu různým směrem.
 • Měřidlo a úhloměr – některé vodováhy mají zabudované měřidlo a úhloměr, takže si můžete při dávání do roviny rovnou zaměřit potřebné rozměry nebo úhly.
 • Magnety – některé vodováhy jsou magnetické, takže je můžete přiložit a uchytit na kovové konstrukce, takže si uvolníte ruce pro jinou práce.
 • Podsvícení – když nestačí zelená náplň libely, tak pomůže podsvícení. Některé vodováhy mají zabudované LED osvětlení, které funguje na baterku.

Výrobci

Vodováha je klasický sortiment obchodu pro kutily, železářství nebo domácích potřeb. Na výběr máte i z mnoha značek. Vodováhy na trh dodávají známí výrobci ručního nářadí jako Stanley, Bosch, Dewalt a taky specialisté na měření jako Stabila nebo Horizont. Tito výrobci jsou jistou zárukou kvality a širokého výběru všech druhů vodováh.

Hliníková
HORIZONT Vodováha, délka 1000mm, 3 libely, EXACTA

Ceny

 • Koupě vodováhy není nic, co by Vás mělo přivést do finanční krize. Nejlevnější vodováhy s libelou a rozměrem do 40 cm stojí i méně než 100 Kč. Kvalitnější libelová vodováha střední délky mívá cenovku kolem 300 Kč. Ty nejdelší a kvalitní mohou stát přes 500 Kč.
 • Digitální vodováha s celou řadou zlepšováku stojí běžně nad 1000 Kč a ty nejkvalitnější a delší digitální kousky stojí i 2000 Kč.
 • Nejdražší možnou variantou je laserová vodováha pro profíky, která má i stativ. Ty stojí běžně od tří tisíc, i přes 4000 Kč. Jak bylo řečeno, běžný kutil si vystačí s levnější variantou a nebude ho to stát více než 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vodováhu?

Ideální volbou pro domácí kutily je digitální vodováha, kde se snoubí přesnost a příznivá cena. Samozřejmě i obyčejná laťová vodováha s libelou se Vám bude hodit. Hadicová a laserová vodováha jsou vhodné hlavně pro profíky, kteří s výběrem vodováhy neváhají. Dál se tedy zaměříme na klasické a digitální vodováhy.

Jaké materiály jsou používány při výrobě vodováh?

Libela je většinou plastová nebo skleněná a naplněna kapalinou, tady si moc nevyberete. Můžete si vybrat z čeho bude tělo vodováhy. Můžete sáhnout po plastu nebo kovu. Plast má výhodu v tom, že je lehký a levný. Kov je naopak těžší a dražší. Ovšem je bytelný a kovová vodováha je jen těžko rozbitelná. Naopak plastová se při neopatrném zacházení může snadno rozbít.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Orientační měření
Multifunkční
Digitální
Hliníková
Odolná
Hadicová
Image
Produkt
Levior Vodováha 600mm zednická žlutá
GEKO vodováha s metrem 2,5m
BOSCH GIM 120 Digitální vodováha 0.601.076.800
HORIZONT Vodováha, délka 1000mm, 3 libely, EXACTA
FORTUM vodováha, 1500mm, přesnost 0,5mm/1m(4783565)
MAGG Vodováha hadicová plast s hadicí 15m
Výrobce
Levior
Geko
Bosch
Horizont
Fortum
Magg
Délka
60 cm
120 cm
100 cm
150 cm
1500 cm
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 3 200 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.