Jak vybrat vrtací kladivo
- Vrtací kladivo Vám umožní vyvrtat díru do betonu či obdobně odolného materiálu.
- Výhodou vrtacího kladiva je vysoký výkon, který mu umožní provrtání i velmi tvrdých materiálů.
- Vybírat můžete mezi akumulátorovým a elektrickým kladivem.
- Výkon by měl být alespoň v rozmezí 600 – 800 W.
- Kladivo vhodné pro náročnější práce může vážit až 5 kg.
Vrtací kladivo - náš výběr




Aku vrtací kladiva




Elektrická vrtací kladiva SDS-Plus




Elektrická vrtací kladiva SDS-Max




Vrtací kladiva Makita





Jak vybrat vrtací kladivo
Kladivo nebo vrtačka?
Možná se vám na první pohled zdá označení vrtací kladivo poněkud zvláštně. Jak je vlastně možné kombinovat dva úplně jiné nástroje do jednoho? Nepředstavujte si nic zvláštního, jedná se pouze o výkonnější a mohutnější vrtačku, s jejíž pomocí snadno vyvrtáte díru i do silnějšího materiálu.
Hlavní rozdíl spočívá ve vyšším výkonu a nižších otáčkách oproti klasické vrtačce. K nim se navíc přidávají údery o síle několika Joulů, jež svým tlakem napomáhají rozrušovat strukturu materiálu. Vrták tak může snadno pronikat do hloubky.
Typ pohonu
Každá moderní elektronika dává možnost výběru z několika typů pohonu. Základem je, podobně jako u většiny nářadí, elektřina. Rozdíl spočívá ve způsobu jejího dávkování a ukládání. Rozlišujeme dva základní systémy, o nichž informuje následující tabulka:
Typ pohonu | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Elektrický | Nízká hmotnost, vysoký výkon, možnost okamžitého použití | Nutnost tahání kabelu |
Akumulátorový | Snadná přenosnost | Vyšší cena, nižší výkon, nutnost sledovat výdrž baterie |

Elektrická kladiva jsou stále velmi oblíbené
Víte, že…?
Řemeslníci nebo nároční domácí kutilové by rozhodně měli zvolit spíše model k přímému zapojení do elektřiny. Akumulátorová vrtací kladiva svým výkonem připomínají klasické příklepové vrtačky více, než je zdrávo.
Příkon
Taky se vám zdá, že se některé parametry v našich textech až podezřele opakují? Nám také, nemůžeme ale jinak, když je příkon tak podstatným parametrem. Počet Wattů jednak udává výkon, jednak má podstatný vliv na účty za elektřinu. Během nákupu se s největší pravděpodobností budete pohybovat v těchto třech intervalech:
- Nad 600 W – pro použití v domácích dílnách u rodinných domů
- Nad 800 W– k užití v panelových domech s mohutnějším zdivem
- Nad 1 200 W – pro profesionály pracující s železobetonovými materiály
Za všech okolností se vyhněte modelům slabším o příkonu pod 400 W. Jejich výkonnost bude ještě slabší než lepší příklepové vrtačky. Hlavním důvodem jsou nižší otáčky, které v kombinaci s velmi slabými údery nevyvinou dostatečný tlak na materiál.

Výkon kladiva určuje v jakých situacích budete moci kladivo použít
Víte, že…?
Vždy se snažte zachovat si dostatečnou rezervu. Budete-li zatěžovat elektromotor nadoraz každý den, patrně vám odejde ještě v záruce. Mohutný tlak doprovázený přepalováním pohonné jednotky a vašimi napnutými svaly by se měl objevovat jen výjimečně.
Počet otáček a síla příklepu
Jak jsme již zmínili výše, vrtací kladiva v sobě kombinují činnosti charakteristické jak pro vrtačky, tak pro kladiva. Není proto divu, že se počet otáček a síla příklepu řadí mezi nejvýznamnější parametry vůbec.
Množství otáček udává, s jak vysokou rychlostí se vrták točí. Obvykle se doporučuje alespoň 800 ot/min. s tím, že s rostoucím průměrem vrtáků by měl klesat a naopak. Snažte se na trhu najít model umožňující počet otáček plynule regulovat. Díky tomu dostanete možnost sílu přizpůsobit zpracovávanému materiálu a nebude hrozit, že vám slabší zdivo pod velkým tlakem povolí.
Zásadní význam skýtá též síla příklepu. Údaj v Joulech udává, s jakou silou zařízení udeří do zpracovávaného materiálu. Čím větší je, tím efektivněji vrták pronikne do hloubky. Pro drobnější úkoly plně dostačuje i množství okolo 1,5 J, zato náročnější zákazníci by se měli poohlédnout alespoň po 2,5 Joulech. Profesionálům jsou potom určeny mohutné nástroje o síle nad 6 J. Počítejte s tím, že na rozdíl od počtu otáček se síla příklepu zásadním způsobem projeví na hmotnosti a rozměrech stroje.
Hmotnost
K čemu vám bude luxusní nástroj, když budete mít problém jej vůbec uzvednout? Patrně k ničemu, věnujte proto adekvátní pozornost porovnání hmotností jednotlivých modelů. Standardně se pohybují v následujících intervalech:
- 2–3 kg – nejčastější, nejpoužívanější, určeny pro drobnější práce, vrtání do cihel, betonu a zdiva
- 4–5 kg – pro náročnější práce, vrtání do náročného betonu, zdiva, elektroinstalace, určeny do rukou zkušenější uživatelů
- 6–7 kg – nejtěžší kladiva, spíše z kategorie sekacích pro náročné bourací práce
Jestliže si stále nejste jisti, ve které skupině vybírat, stačí se zamyslet nad tím, jaké práce vykonáváte a jak často. Obecně doporučujeme volit spíše menší vrtací kladiva s tím, že pro náročné bourací práce zakoupíte samostatný nástroj. V tomto ohledu totiž příliš neexcelují na rozdíl od svých sekacích protějšků.
Konstrukce
Před definitivním rozhodnutím doporučujeme vydat se do obchodu a zvolený nástroj pořádně potěžkat. Nejdůležitější je správná ergonomie a tlumení nepříjemných vibrací, které při práci vznikají. Čím lepší a efektivnější tento systém je, tím déle vydržíte pracovat bez přestávky. Ve většině případů stačí zvolený model vzít do ruky a okamžitě zjistíte, zda vám sedne. Prověřte i těžiště, jež musí být dokonale vyvážené.
Pečlivě zkontrolujte úroveň konstrukčních materiálů. Základem by měla být dostatečně robustní a tvrdá kombinace plastu a kovu. Motor musí být chráněn proti prachových částic či vody. Zkontrolujte umístění ovládacích prvků, přičemž ty nejdůležitější by měly být dobře dostupné jednou rukou.
Způsob upínání
Neméně podstatnou roli sehrává i způsob upínání vrtáků. Neoblíbená sklíčidla postupem času vystřídaly rychloupínací systémy, u nichž nemusíte vynakládat žádnou sílu navíc. Konkrétně se jedná o tuto dvojici:
- SDS-Plus – u lehčích nástrojů, stopka o průměru 10 mm, žlábky proti protáčení, možnost upnutí vrtáků o průměru od 4 do 32 mm
- SDS-Max – pro profesionální kladiva, upínací stopka o průměru 18 mm, možnost upnutí vrtáků od průměru od 12 do 52 mm, maximální přenos energie
U některých zařízení se přeci jen ještě s ručním dotahováním setkáte. Jedná se o výrobky určené profesionálům pracujícím v náročných podmínkách. Ruční dotažení vrtáku je totiž stále ještě nejefektivnější, pokud jde o sílu sevření. Nemůže se vám tak stát, že se oddělí a upadne v momentě, kdy to potřebujete nejméně.
Dodatečné funkce
Rozhodně se během nákupu informujte i o různorodých dodatečných funkcích, jimiž je váš favorit osázen. Každý doplněk zvyšuje použitelnost, životnost nebo komfort při práci. Mezi ty nejdůležitější řadíme:
- Regulace otáček a počtu úderu – možnost plynule měnit sílu podle druhu vrtaného materiálu
- Rychloupínací systém – SDS-Plus nebo SDS-Max nahrazující klasická sklíčidla
- Indikátor uhlíků – ukazatel stavu uhlíků, jejich pravidelná výměna je zapotřebí pro zachování životnosti motoru
- Kompatibilita s vrtáky – pro širší uplatnění

Funkce se postarají o pohodlnější ovládání kladiva
Nejvýznamnější značky
Rozklikli jste si webové stránky obchodu a začínáte s výběrem adekvátního modelu? V prvé řadě doporučujeme dbát na výběr vhodné značky. Na trhu se totiž nezřídka vyskytují produkty firem snažících se zákazníky zaujmout svou nízkou cenou. V konečném důsledku ale mohou vyjít dráž, neboť po několika pokusech přestanou fungovat a vám nezbude než se vydat pro nový model. Absence jakýchkoliv reklamačních center také vede k tomu, že nebudete mít kde se ozvat o výměnu za nový kus či vrácení peněz.
Nákup zařízení od renomované značky je sázkou na jistotu. Víte, že kupujete poctivě navržený přístroj, jež funguje přesně tak jak má a nezastaví se při prvním nezdaru. Široká zákaznická podpora nadto dodává potřebnou jistotu pro případ, že by se přeci jen něco nevydařilo. Mezi ty nejvýznamnější firmy řadíme kupříkladu Bosch, Makita, Einhell, DeWalt, Hitachi, Metabo či Ferm.
Cena
Nákup žádného domácího náčiní nepředstavuje položku, která by vaše rodinné finance nějak ohrozila. I přesto lze spatřit rozdíly zejména v kategoriích pro hobby a profesionální použití. Abyste se v nabídkách různých firem rychle zorientovali, připravili jsme pro vás cenovou analýzu. Na základě jejich výsledků byly stanoveny tři základní cenové intervaly, v nichž se budete během nákupu bezesporu pohybovat:
- Do 3 000 Kč
- 3 000–5 000 Kč
- Nad 5 000 Kč
Cena do 3 000 Kč
Valná většina vybavení, kterou zakoupíte za cenovku nepřesahující 3 000 korun je určena do rukou domácích kutilů. Příkon se pohybuje v rozmezí od 800 W do 1 200 W. Výjimkou ale nejsou ani výrazně stroje, u nichž se ovšem často setkáte s konstrukčními chybami. Otáčky standardně dosahují 900 za minutu a síla příklepu může činit až 6 J. Obyčejně nebývá vyšší než 2,5 J.
Systém upínání SDS-Plus je velmi rychlý a efektivní. V náročných situacích může ale selhat, proto se na něj stoprocentně nespoléhejte. Hmotnost činí běžně méně než 5 kilogramů, díky čemuž jsou vrtací kladiva snadno přenosná z místa na místo.
Cena od 3 000 do 5 000 Kč
Vítejte ve střední třídě, v níž mají své hojné zastoupení i výrobky značek Bosch, Makita či Einhell. Tato jména jsou jakousi zárukou odpovídající kvality práce i materiálu. Příkon pod hranicí 800 W je již spíše výjimkou, naopak se obvykle setkáte s alespoň tisícovkou Wattů. Samozřejmostí bývá plynulé nastavení otáček od 0 po 1 500. Síla úderu dosahuje taktéž rozpětí od 2 do 6 J, přičemž se začínají objevovat mocná kladiva o 15 a více Joulech.
- Standardně je užito upínacího systému SDS-Plus, ve vyšších patrech intervalu ale naleznete i první vlaštovky s SDS-Max. Ten zajišťuje maximální přenos energie a dostatečně pevný úchop. Výrobců se obvykle daří srazit hmotnost pod hranici 3,5 kg, což je ideální zejména při používání v domácích podmínkách.
Cena nad 5 000 Kč
Chcete se těšit z nejvyššího výkonu? Připravte si alespoň 5 000 korun a máte ho mít. V nejvyšší třídě již příkon neklesá pod 1 000 W a počet otáček může dosahovat až 2 300. Podobně se to má i se silou jednotlivých úderů, která bývá kdekoliv v rozmezí od 2 do 20 J.
- I zde dominuje systém SDS-Plus, mnohem větší je ale nabídka přístrojů vybavených SDS-Max. Zejména profesionálové jej při své práci ocení. Podobně široké rozpětí lze sledovat i u hmotnosti, jelikož vedle sebe naleznete dvoukilové, stejně jako desetikilové kusy.
Otázky a odpovědi
Co je kombinované kladivo?
Je akumulátorové kladivo kvalitní?
Různé typy produktů porovnejte zde.