Výběh pro slepice

Pro spokojené slepice a kvalitní vajíčka.

ca. 7 700 CZK
ca. 12 000 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat výběh pro slepice

  • Pokud chcete, aby byla vaše drůbež spokojená a snášela opravdu kvalitní vajíčka, musíte jí zajistit adekvátní zázemí.
  • Při výběru se zaměřte především na parametry jako je velikost, výška a materiál.
  • V případě výběhu je vždy nutné myslet také na bezpečnost a případnou hrozbu v podobě různých predátorů.

Typy

Na výběr máte ze dvou možností. Buď si pořídíte výběh mobilní, nebo trvalý. To, pro který se rozhodnete, by mělo záviset např. na tom, zda jej hodláte používat celoročně nebo jen sezóně.

Typ Popis  
Mobilní Za přenosný nebo jinak řečeno mobilní výběh je považován takový, jehož plot není umístěný v zemi natrvalo, nemá betonové základy; vyrobit si ho můžete sami, ale najdete ho i v nabídkách jako hotový výrobek; hlavní výhodou je, že výběh můžete dle potřeby umístit na různá místa vašeho pozemku; alternativou mobilních výběhů jsou slepičí traktory nebo výběhy na kolečkách.  
Trvalý Ploty těchto typů výběhu mají zpravidla pevné základy se stojnými tyčemi, na kterých je umístěný drát, síťovina nebo jiný typ ohradníku; prostor je tedy přesně daný a nelze ho nijak dále podle potřeb, např. když dojde ve výběhu tráva, měnit; tento typ bývá nejčastěji jako součást kurníku.

Velikost

Velikost výběhu je jeden z nejdůležitějších parametrů. Měla by se odvíjet především od počtu slepic, které chováte. Existuje doporučená plocha na jednu slepici a ta se uvádí mezi 4 až 6 m2, jiné zdroje uvádí dokonce 10 m2. Samozřejmě čím větší prostor své drůbeži dopřejete, tím bude spokojenější. V případě příliš malého výběhu hrozí např. vzájemné útoky. Vždy ale také záleží na vašich prostorových možnostech, tzn., pokud máte malou zahradu, stěží budete moci pořídit velký výběh.

Velký
FLAMINGO Doerak 400x300x200 cm

Výška

Z hlediska výšky mohou být problémem lehká plemena slepic (např. vlašky, araukany, australky), která mají tendenci létat a mohou nižší plot lehce zdolat a výběh opustit. Tyto slepice ale zvládnou překonat i výšku 2 metrů. Zde se tedy nabízí výběhy, které jsou zastropované. U těžkých plemen slepic (např. faverolky, plymutky) nebo u okrasných druhů, které mají křídla zakrnělá, se tohoto bát nemusíte. Zde si můžete bez obav dovolit výšku mezi 1 – 1,5 metry.
Z hlediska ochrany volte ale výšku plotu alespoň 180 cm. Tak zabráníte tomu, aby případní predátoři plot přeskočili.

Víte, že…?

Věděli jste, že má kohout v hejnu obrannou funkci? Zpravidla je první, kdo vycítí blížící se nebezpečí a dokáže to dát velmi hlasitě najevo. Navíc pokud je to nutné, dokáže se postavit i většímu predátorovi zcela sám.

Materiál

Pro výrobu výběhu pro slepice se používá následující materiál:

S noclehárnou
Výběh pro slepice
  • Síťovina
  • Pozinkovaný drát
  • Pletivo
  • Dřevo

Na výběru materiálu si dejte záležet především, pokud se chystáte hejno rozšiřovat chovem kuřat. V tomto případě volte takový materiál, který zamezí, aby se malá kuřátka dostala z výběhu ven. Nevhodné je např. pletivo nebo síťovina s velkými oky.

Elektrický plot

Použití elektrického oplocení výběhu se vyplatí zejména těm z vás, kteří se věnujete chovu na vyšší úrovni, tedy velkochovu. Jedná se o poměrně nákladnou investici do začátku, která navíc potřebuje pravidelné kontroly a odborný servis.

Pro slepice i králíky
Výběh pro králíky, slepice a křepelky 115 x 115 x 60 cm, sedlová střecha

Víte, že…?

Ať už máte výběh zabezpečený sebelépe, vždy je nutné slepice i ostatní chovanou drůbež zavírat na noc do kurníku. Zajistíte jim tak potřebný odpočinek, ale hlavně ochranu.

Příslušenství

Pokud máte např. mobilní výběh, který různě přesouváte podle spásané trávy, je nutné zajistit pro drůbež přísun tekutin. Výběh je tedy nutné dovybavit nádobou na vodu. Od věci není ani nádoba na krmení, aby měli slepice dostatek vyvážené potravy, pokud ve výběhu tráví celý den. V případě, že slepice chcete ve výběhu nechávat i přes noc, je třeba jej doplnit vhodným přístřeškem. Zde ale nastává také nutnost zastřešení.

Ceny a výrobci

Na našem trhu narazíte na několik možností hotových výrobků označených jako výběh pro drůbež.

  • Např. společnost DOPS dodává výběhy v podobě rolí svařovaného oplocení v různých výškách, s různým průměrem ok. Jejich cena se pohybuje kolem 1200 Kč.
  • Další možností jsou klecové mobilní výběhy, které jednoduše sestavíte. Jejich cena se pohybuje mezi necelými 2000 Kč a 11000 Kč podle velikosti a použitého materiálu. Vyrábí je např. KERB, Zipper nebo GAUN, S.A.U.
  • Dále můžete koupit přímo kurník, jehož součástí je také výběh. Zde se cenově budete pohybovat v rozmezí 3500 Kč až 22000 Kč. Z výrobců lze uvést opět společnost KERBL, dále Meedo nebo MenaVET.
Se zábranou
Výběh pro králíky, slepice a křepelky 180 x 90 x 75 cm s podhrabovou zábranou

Pokud jste manuální zruční, není problém si vyrobit výběh pro slepice svépomocí. Výběh přizpůsobíte přesně vašim představám i potřebám vašich slepiček.

Otázky a odpovědi

Proč mít výběh pro slepice?

Pokud chcete, aby byla vaše drůbež spokojená a snášela opravdu kvalitní vajíčka, musíte jí zajistit adekvátní zázemí. To sestává z kurníku, ale také výběhu, který jim zajistí jistou míru svobody a volnosti. Při výběru se zaměřte především na parametry jako je velikost, výška a materiál. V případě výběhu je vždy nutné myslet také na bezpečnost a případnou hrozbu v podobě různých predátorů.

Jak vybrat výběh pro slepice?

Výběh může být mobilní i trvalý. Pokud máte možnost, je vhodné zvolit mobilní výběh, který budete moci podle potřeb posunovat. Slepice tak budou mít vždy čerstvou trávu. Bytelnější výběh je vyroben z pletiva nebo dřeva.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.