Kurník pro slepice

Pro domácí chov slepic.

ca. 6 400 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 7 800 CZK

Jak vybrat kurník pro slepice

  • Kurník ochrání Vaši drůbež nejen před nepřízní počasí, ale také proti případným predátorům.
  • Oblíbené jsou především dřevěné kurníky.
  • Velikost kurníku je přímo závislý jednak na počtu slepic a dále na konkrétních potřebách jednotlivých plemen.

Typ

V podstatě máte na výběr ze dvou možností. Dřevěný kurník, který je v současné době nabízen jako hotový výrobek a můžete si ho lehce koupit nebo pro své slepičky postavíte zděné přístřeší.

Dřevěný

Dřevěné kurníky jsou zcela jistě dostupnější variantou. Je možné je koupit a následně sestavit nebo i svépomocí postavit za poměrně krátkou dobu. Nevýhodou je že pokud chcete drůbeži dopřát ideální tepelný komfort i v zimě, bude nutné dřevěný kurník zateplit. Dřevo je také poměrně náchylný materiál a tedy náročnější na údržbu. Kromě adekvátního ošetření (odolnost proti povětrnostním vlivům) je třeba pravidelně provádět dezinfekci, čistit desky i hnízda. Tím zamezíte vzniku plísní.

4 až 6 slepic
Kurník pro slepice Emma 146x74x85 cm

Zděný

Zděný kurník budete muset zvládnout svépomocí nebo poprosit šikovného souseda. Získáte tak ale stavbu, která bude mít zcela určitě delší životnost než varianta dřevěná a nebude vyžadovat žádnou výraznou údržbu nebo opravy. Navíc je díky použitému materiálu zajištěno celoročně poměrně stabilní klima. Na druhou stranu jeho postavení zabere poměrně hodně času. Při jeho projektování nezapomeňte na vhodný větrací systém.

Víte, že…?

Pro začínající chovatele, nebo pokud chováte jen několik málo slepiček, bude lepší volbou kurník dřevěný. Pokud máte ale v plánu pořídit si hejno o počtu 50 a více slepic, přemýšlejte raději o variantě zděné. Další možností je vyčlenit drůbeži např. nepoužívanou garáž nebo stodolu.

Velikost

Velikost kurníku je přímo závislý jednak na počtu slepic a dále na konkrétních potřebách jednotlivých plemen. Slepice se v kurníku nesmí mačkat a navíc příliš malý prostor se vám bude špatně obsluhovat. Snadná přístupnost je důležitá kvůli čištění kurníku, tím zamezíte hromadění parazitů a plísní.
Obecně se uvádí, že na 1 m2 podlahové plochy můžete chovat 3 – 4 dospělé slepice. Pro jejich větší spokojenost jim můžete dopřát prostoru více – 1 až 2 m2 pro jednu slepici.

Pro slepice i králíky
KERBL FORTUNA, 160x80x117cm

Ventilace

Dobře větraný prostor je pro pohodlný život slepic poměrně důležitý. Na výběr máte z několika možností:

Ventilace Popis
Okno, dveře Nejjednodušší způsob větrání
  Optimální je, když jedno okno umístíte i nad prostor dveří
  Vždy součástí dřevěných kurníků
Komín Stavbou komínu uvnitř kurníku vzniknou dva větrací otvory
  U podlahy menší, ve střeše o něco větší
  Dojde k propojení teplého i studeného vzduchu a eliminujete průvan
  Nejčastěji u zděných kurníků
Větrací systém Je vhodný především pro velkochovy a drůbežárny
  Časově i finančně náročná instalace
  Vyžaduje prostor a elektrické připojení
   

Víte, že…?

I slepice potřebují dostatek čerstvého vzduchu. Při jejich větším počtu může docházet k rychlejší spotřebě. To může mít vliv na chování slepic (neklid, apatie) a navíc může dojít k menší produkci vajec. Navíc ve špatně větraných prostorech vznikají plísně a kurník není výjimkou.

Automatické otevírání/zavírání

Automatické otevírání kurníku je pohodlné řešení pro každého chovatele. Tato vychytávka vám pomůže při péči o vaši drůbež ve chvíli, kdy např. nebudete moci ráno slepičky pustit ven nebo naopak večer zahnat dovnitř. Vše se děje automaticky, a jelikož jsou slepice v podstatě inteligentní zvířata, zvládnou se nový systém naučit poměrně rychle.

S výklopnou střechou
Kerbl Kurník pro slepice / domek pro králíky, 105x100x108 cm

Vybavení

Stavba kurníku je teprve začátek. Vždy je potřeba ho řádně zabydlet. Do základní výbavy patří:

  • Hřady – bidla na spaní; často ve tvaru žebříku; ideálně vyroben z dřevěných tyčí o průměru 4 – 6 cm nebo z větví o totožném průměru; každá slepice potřebuje místo o šířce kolem 30 cm
  • Trusník – prostor pod hřady je vždy nejvíce znečištěn trusem; řešením je např. čistitelný box nebo přímo vyjímatelný trusník
  • Hnízda – kukaně na snášení vajíček; umístění co nejdál od vchodu zajistí slepičkám při snášení klid; nutné vystlat podestýlkou
  • Podestýlka – vystlání kurníku funguje jako i jako izolace zejména v zimních měsících; dále slouží k přehrabování; nejčastěji se používá sláma, dřevěné hobliny atd.
  • Krmítko – ideálně dlouhé a úzké, aby mohly zobat všechny slepice najednou
  • Napáječka – zajistí celodenní přístup k čerstvé vodě; speciální napáječky brání znečištění vody
  • Výběh – postará se slepicím o více pohybu

Výrobci a ceny

Dřevěné kurníky, které najdete v nabídkách na našem trhu, se pohybují v cenovém rozpětí mezi 3500 Kč až cca 21000 Kč. Základní rozdíl v cenách je ve velikosti kurníku. Čím větší, tím samozřejmě dražší. V dolní cenové relaci najdete malé kurníky pro začínající chovatele, v horní hranici se jedná o prostorná ubytování s výběhem, případně dalším příslušenstvím.
Mezi výrobce patří např. Shumee, Meedo nebo Kerbl.

Robustní
KERBL Duck Town 93x73x67 cm

Otázky a odpovědi

Jak by měl kurník vypadat?

Kurník ochrání Vaši drůbež nejen před nepřízní počasí, ale také proti případným predátorům. Ideální kurník sestává z vnitřních prostor, které jsou určené pro snůšku a také odpočinek a spánek a z venkovního výběhu, ve kterém drůbež tráví den.

Jaké jsou největší výhody automatických dveří?

Největší výhodou je pohodlí, o slepice bude postaráno po celý rok, stačí pouze nastavit čas zavírání i otevírání. Automatické otevírání Vám umožní opustit domácnost, aniž byste museli přehazovat starost o slepice na někoho jiného. Automatické otevírání je ideální zejména pro starší chovatele, které mohou mít potíže dojít ke kurníku například v zimě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
4 až 6 slepic
Pro slepice i králíky
S výklopnou střechou
Robustní
S výběhem
Image
Produkt
Kurník pro slepice Emma 146x74x85 cm
KERBL FORTUNA, 160x80x117cm
Kerbl Kurník pro slepice / domek pro králíky, 105x100x108 cm
KERBL Duck Town 93x73x67 cm
KERBL BONNY 181x65x118 cm
Cena ca. 6 400 CZK ca. 8 600 CZK ca. 7 000 CZK ca. 4 200 CZK ca. 7 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.