Vřetenová sekačka

Dopřejte své zahradě anglický trávník.

ca. 1 200 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 5 900 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat vřetenovou sekačku

 • Rádi byste doma měli perfektní anglický trávník? V tom případě jistě tušíte, že s klasickými rotačními sekačkami nikdy kýženého cíle nedosáhnete.
 • Je zapotřebí povolat do práce trochu jinou technologii, která stonky netrhá, ale kosí.
 • U vřetenových modelů sehrává právě vřeteno osazené noži klíčovou roli. Určuje jednak výšku střihu, jednak jeho kvalitu.
 • Klíčovým parametrem pro nákup každého stroje je druh pohonu.

výhody

Vřetenová sekačka trávu stříhá. Nože umístěné na šroubovici se při pohybu otáčí a nižší rychlostí zkracují jednotlivé stonky. Dražší stroje namísto koleček jezdí po válcích a vytvářejí tak tmavé pruhy typické pro anglický trávník. Hlavní rozdíly vřetenových sekaček oproti rotačním modelům tedy jsou:

 • Pomalejší chod
 • Nižší hlučnost
 • Stříhání stébel
 • Obvykle ruční pohon
 • Nižší střih
Ruční vřetenová sekačka
Fieldmann FZR 1010 50001618

Počet nožů

U rotačních strojů bývá počet nožů nepodstatným parametrem. Vzhledem k tomu, že stébla trhají svou rychlou rotací, není jich potřeba více než dva. Naproti tomu u vřetenových modelů sehrává právě vřeteno osazené noži klíčovou roli. Určuje jednak výšku střihu, jednak jeho kvalitu. V současné době se využívá tří základních systémů, u nichž blíže pojednává následující tabulka:

Počet nožů Výška střihu v mm Uplatnění Doporučená frekvence sekání v týdnech
5 25–45 Zahrádka u domku 1
6 20–40 Ozdobný anglický trávník 2
10 10–20 Golfová a fotbalová hřiště 2–4

Víte, že…?

Dejte si pozor, abyste se při nákupu nenechali nalákat pouze na počet nožů vřetene. Zejména méně renomovaní výrobci se snaží nalákat na předimenzovanou výbavu umístěnou na špatně pohyblivém vřetenu. Buďte též připraveni na fakt, že menší rozestupy mezi velkým počtem nožů mají za následek potřebu častějšího sekání.

Pohon

Klíčovým parametrem pro nákup každého stroje je druh pohonu. U vřetenových sekaček se, na první pohled překvapivě, udržuje ruční varianta. Na druhý pohled se o až tak překvapivý fakt nejedná, neboť vřetena již z povahy věci nepotřebují příliš vysoký výkon. Mechanické modely jsou levné, pyšní se nízkou hmotností a neomezeným pohybem, neboť nemusíte myslet ani na kabely, ani na přísun benzínu. V současné době jistě potěší i jejich ekologická nenáročnost a bezporuchovost.

Kalený nožový válec
Gardena 400 C 4022-20

Plánujete vytvářet dokonalý anglický trávník a sekat několikrát týdně? Potom pro vás může být manuální lopota příliš náročná. Na trhu naštěstí naleznete i další tradiční druhy pohonů:

 • Elektrický – nižší cena, omezený pohyb, ekologický a tichý chod, vyšší výkon
 • Akumulátorový – vyšší cena, neomezený pohyb, ekologický a tichý chod, nižší výkon, možná nutnost dokoupení akumulátoru
 • Benzínový – vysoká cena, neomezený pohyb, vyšší hlučnost a ekologická zátěž, velmi vysoký výkon, pojezd

Víte, že…?

Jestliže nejste pověřenými správci golfového hřiště, nebo nevyžadujete dokonalost za každou cenu, žádný jiný druh pohonu než manuální nevyužijete. Nákladnější benzínové modely u nás ke všemu obvykle nejsou k zakoupení a je nutné se po nich poohlédnout v zahraničí.

Přesný střih
Bosch AHM 30 – ZN

Sběrný koš

Udržujete skutečně rozměrnou travnatou plochu? Pohlídejte si, aby zvolená sekačka disponovala sběrným košem pro uložení nasekaného materiálu. V opačném případě vám nezbude než sáhnout po hrábích. Zatímco elektrické a benzínové stroje bývají odpovídající nádobou vybaveny, u manuálních to rozhodně není pravidlem. Buďte proto při nákupu obezřetní.

Šíře záběru

Další podstatné kritérium spatřujeme v šířce záběru. Úzce souvisí s použitým pohonem a množství nožů na vřetenu:

 • Ruční – 30–40 cm
 • Elektrické – 35–50 cm
 • Benzínové – nad 50 cm
Záběr 45 cm
Fiskars StaySharp Max 1000591

Obecně tedy platí, že ruční sekačky skvěle poslouží na pozemcích do 200 m2, elektrické do 1 000 m2 a nad tuto hodnotu byste se již měli poohlížet po benzínových zařízeních.

Doplňky a příslušenství

Jak už to bývá, přehled jednotlivých kritérií výběru zakončíme pojednáním o prodávaných doplňcích. Často se jedná jen o kosmetické doplňky bez většího vlivu na efektivitu sekání, jindy byste bez nich naopak neudělali krok. Pojďme se nyní podívat na nejvýznamnější z nich:

 • Provzdušňovač – zajištění přísunu živin, vody a vzduchu do hloubi půdy
 • Vertikutátor – odstranění odumřelých částí rostlin, mechů a plevele
 • Kartáč – zvýraznění travních pruhů a odstranění nečistot
 • Kolečka – pro snadnější přesun z místa na místo
 • Osvětlení – u dražších modelů, možnost práce při zhoršené viditelnosti
 • Ostřící přípravky – pro pravidelnou údržbu nožového ústrojí
Akumulátorová sekačka
Einhell GE-HM Li-Solo 3414200

Cena

Nejste příliš nároční a zabývá vás hlavně cena? V tom případě vás jistě potěšíme poslední kapitolou textu, v níž se právě požadovanými finančními obnosy zabýváme. Nabídka vřetenových sekaček není, vzhledem k jejich nižší oblibě, právě široká. Přesto se nám podařilo objevit dvě cenové hladiny, do nichž je lze spolehlivě umístit:

 • Do 3 500 Kč
 • Nad 3 500 Kč

Cena do 3 500 Kč

Chcete svou malou zahrádku obohatit dokonalým anglickým trávníkem, nebo byste jen rádi vyzkoušeli jinou technologií sečení? Ať je to jakkoliv, vystačíte si plně s modely do 3 500 korun. Samozřejmostí je ruční technologie sečení a počítejte s tím, že záběr jen výjimečně přesáhne minimální hranici 43 cm.

Speciálně tvarované nože
HECHT 5030

Ani s nejrůznějšími doplňky to není žádná sláva. Během nákupu se proto snažte nalézt model vybavený alespoň sběrným košem. Stejně tak doporučujeme ocelový skelet

Cena nad 3 500 Kč

To vyšší třída nad 3 500 Kč se již pyšní trochu jinými parametry. Stále dominující ruční pohon doplňuje také benzín či elektřina u modelů pro nejnáročnější. Není proto divu, že cena některých vřetenových sekaček přesahuje i hranici 40 000 Kč. Tyto stroje však již nejsou určeny pro běžnou údržbu zahrádky u domu.

Těšit se můžete na větší šířku záběru, povětšinou ocelový skelet a vysokou úroveň kosícího ústrojí. U benzínových modelů je navíc samozřejmostí pojezd, který vyvažuje výrazně vyšší hmotnost sekačky.

Otázky a odpovědi

Jak fungují?

Možná vás teď zajímá, čím se vlastně vřetenové sekačky liší od svých rotačních protějšků? Největší rozdíl spočívá ve způsobu sekání. Klasika funguje na principu rychle se otáčejícího nože, který jednotlivá stébla doslova trhá. Vzhledem k obrovské rychlosti rotace navíc projde trávou hned několikrát. Nešetrné sekání má za následek třepení konců a hnědnutí méně odolných rostlinek.

Jakou značku zvolit?

Vedou při nákupu jakéhokoliv zahradního náčiní vaše první kroky do hobbymarketu? Na první pohled se jedná o nejlepší volbu, protože dostanete možnost volby z několika modelů a odborný personál vám navíc poradí. Jenže i zde si dávejte velký pozor na podezřele levné kousky. Výrobcům se mnohdy podaří do sortimentu velkých hráčů na trhu protlačit i výrobky pochybných kvalit. Jestliže jste tedy narazili na vřetenovou sekačku, která je podstatně levnější než ostatní modely a výrobce slibuje ještě lepší výkon, zadržte. Věnujte trochu času Googlu a zkuste o dané sekačce najít nějaké doplňující informace. Jestliže se vám to nepodaří, sekačce se vyhněte, i kdybyste podle krabice měli dostat nejlepší stroj na světě. My doporučujeme volit z nabídky zavedených společností jako Fiskars, Gardena, Hecht, Fieldmann, Husqvarna nebo Bosch.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční vřetenová sekačka
Kalený nožový válec
Přesný střih
Záběr 45 cm
Akumulátorová sekačka
Speciálně tvarované nože
Image
Produkt
Fieldmann FZR 1010 50001618
Gardena 400 C 4022-20
Bosch AHM 30 – ZN
Fiskars StaySharp Max 1000591
Einhell GE-HM Li-Solo 3414200
HECHT 5030
Hmotnost
8.8 kg
9.4 kg
6.4 kg
23.5 kg
10.49 kg
7.8 kg
Pojezd
bez pojezdu
bez pojezdu
bez pojezdu
bez pojezdu
bez pojezdu
Šířka záběru
40 cm
40 cm
30 cm
45 cm
38 cm
30 cm
Pro plochy do
Mulčování
Sběrný koš
Objem koše
15 l
49 l
18 l
45 l
15 l
Skelet
plastové
plastové
ocelové
ocelové
Cena ca. 1 200 CZK ca. 3 000 CZK ca. 1 700 CZK ca. 5 900 CZK ca. 4 000 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.