25 nejlepších vertikutátorů 2023
Vertikutátor - pro trávník jako na golfu.
Jak vybrat vertikutátor
- Vertikutátor je stroj, který se postará o zdraví a kvalitní trávník.
- Vertikutátor pracuje pomocí kovových nožů, které se zarývají do trávníku, čímž z něj vyrývají mech, plevel a nečistoty a zároveň ho provzdušňují.
- Kombinovaný stroj umožňuje měnit výměnu válce s noži za válec s dráty.
- Nejlevnější jsou ruční vertikutátory, do středně velkých zahrad se hodí elektrické a do velkých benzínové stroje.
Vertikutátor - náš výběr





Elektrické vertikutátory





Akumulátorové vertikutátory





Benzínové vertikutátory





Ruční vertikutátory
Jak vybrat vertikutátor
Vertikutátor vs. provzdušňovač
Ještě, než vyrazíte do obchodu pro vertikutátor, je důležité ujasnit si co, co vlastně chcete koupit. U tohoto zahradního zařízení panuje jistá neshoda v názvosloví, protože se můžete setkat s označením vertikutátor a někdy provzdušňovač. Někdo tvrdí, že je to totéž, jiný tvrdí, že se jedná o dva rozdílné přístroje.
Zastánci teorie o dvou rozdílných strojích tvrdí, že vertikutátor pracuje pomocí kovových nožů, které se zarývají do trávníku, čímž z něj vyrývají mech, plevel a nečistoty a zároveň ho provzdušňují. Naopak čistě provzdušňovací zařízení má na válci dráty, které pouze kypří a provzdušní trávník.
- Názory se sice různí, ale všechno se dá vyřešit. Jednak existují stroje, které mají na válci nože i dráty anebo ještě lepší varianta – možnost vyměnit válec s noži za válec s dráty a naopak. Většinou u kombinovaných přístrojů stačí povolit jednu matku či šroub, vyměnit válec a zase utáhnout.
Víte, že…?
Odborníci na péči o zahradu a travnaté plochy doporučují nejprve zbavit trávník hrubých nečistot válcem s noži a poté dočistit válcem s dráty. Válcem s dráty můžete trávník provzdušnit i po každém kosení.
Pohon
Vertikutátor samozřejmě nepracuje jenom tak, sám od sebe. Potřebuje nějakou hnací sílu a jsou různé způsoby, jak ji získat. Podívejme se, jaké možnosti jsou na výběr:
Elektrický
Pokud máte menší pozemek, například do 500 m2, tak by Vám měl stačit vertikutátor na elektřinu. Tyto vertikutátory bývají menší a mívají převážně plastovou konstrukci. V porovnání s benzínovým pohonem jsou méně výkonné, ale také levnější. Počítá se u nich s využitím na menší zahrádku nebo předzahrádku u domu. Nejsou to stroje na žádné velké zahradničení.
Ještě si u nich můžete vybrat i to, jakým způsobem bude přiváděna energie. Levnější varianta je zabudovaný kabel pro připojení do sítě. V tomto případě budete pravděpodobně potřebovat prodlužovačku.
Druhá varianta je čerpání energie z akumulátoru, který musíte dávat nabíjet. Tato varianta je dražší, pokud jsou akumulátor a nabíječka součástí balení. Za nevýhodu můžeme označit nespolehlivost, protože když se Vám baterie vybije, tak musíte práci přerušit.
Benzínový
Vertikutátory s benzínovým motorem jsou určeny pro větší travnaté plochy. Pokud máte travnaté lány větší než 500 m2, tak se Vám už vyplatí investovat do benzínového stroje. U těch se počítá s tím, že budou více využívány, a tak kromě silnějšího motoru mívají i lepší konstrukci a jsou odolnější. Navíc pokud dolijete z kanystru trochu benzínu, tak už se nemusíte starat o dobíjení nebo za sebou tahat kabel.
Ruční/mechanický
Vertikutovat nebo provzdušnit trávník můžete i bez použití motorového zařízení, ale většinou se jedná spíše o pomocné zařízení k jinému zařízení, které už motor má. Proto se o nich zmiňme jen okrajově. Ruční vertikutátor vypadá jako hrábě, ale je zakončen čepelemi anebo dráty. Hodí se hlavně pro ty úplně nejmenší travnaté prostory anebo těžko přístupná místa pod stromy nebo keři.
Na trhu jsou i mechanické vertikutátory, které se dají zapojit za zahradní traktor, kdy nemusí mít vlastní pohon a jsou taženy traktorem a válec s čepelemi se otáčí pouze tím, že je tažen.

Pro menší plochy postačí ruční vertikutátor
Konstrukce a velikost
Na první pohled všechny vertikutátory vypadají skoro stejně, jako obyčejná zahradní sekačka. Pokud byste jich postavili do řady vedle sebe vícero a porovnali je detailněji, tak uvidíte jasné rozdíly.
Už byl zmíněn materiál, ze kterého je vyrobeno „tělo“ stroje:
- plast
- kov.
Plastové stroje
jsou lehčí a jak bylo uvedeno, tak jsou určeny pro menší plochy. Zároveň jsou i lehčí, takže se s nimi lépe pracuje, tudíž pokud potřebujete vertikutátor například pro babičku, tak je to dobrá volba.
Pokud zůstaneme u plastových vertikutátorů, tak samy o sobě jsou menší a mají menší válec. Menší vertikutátory z plastu bývají pouze jednoosé – to jsou ty nejlevnější stroje, ale i takové se mohou hodit, pokud máte zahradu plnou záhonků, keříků, skalek apod. Na takový „slalom“ se hodí přesně tyto zařízení.
Kovová zařízení
jsou větší, takže mají větší záběr. S jednoosým kovovým vertikutátorem se téměř nesetkáte, protože vyšší hmotnost je potřeba rozložit na dvě nápravy, aby se zařízení nebořilo do trávníku. Robustnost těchto strojů si žádá i kvalitnější zpracování podvozku a je dobré si pořídit stroj s kuličkovými ložisky.
Další parametry
To byly takové nejmarkantnější parametry, kterých si všimnete u vertikutátoru už od pohledu. Podívejme se teď na podrobnosti, které potřebují hlubší studium a pozornost.
Výkon
Výkon má vliv rychlost rotace válce, ale také může uvádět do chodu celý vertikutátor.
Pokud jste rozhodnuti na základě předchozích odstavců pořídit si vertikutátor na elektřinu, tak výkon kolem 1,5 kW je dostačující pro malý jednoosý stroj a cca. 1,8 kW pro větší dvouosý stroj. Elektronické zařízení jsou menší a lehčí, takže je snadno uvedete do pohybu vlastní silou a celý výkon může jít na chod válce.
To benzínové stroje jsou na výkon náročnější a měly mít výkon o hodnotě kolem 2 kW. Navíc tím, že jsou mohutnější, tak se hodí, když mají podobně jako zahradní sekačky schopnost samy se uvést do pohybu a Vy řídíte jenom směr.
Samozřejmě platí, že méně výkonný stroj by měl mít menší válec. Pokud tomu tak není a někdo Vám nabízí velký vertikutátor s širokým válcem a s malým výkonem a malou cenou, tak věřte, že se jedná o poddimenzovaný stroj a brzy budete hledat opraváře.

Největší výkon nabídnou benzínové stroje
Válec a nože
Válec a nože je základ celého vertikutátoru, a tak se o ně při pořízení stroje zajímejte. O co konkrétně se zajímat?
- Z jakého materiálu jsou nože? Určitě se vyhněte experimentům v podobě čínských strojů s noži z plastu nebo nějakých odlehčených slitin. Ideální je pevný kov – tvrdá a kvalitní ocel.
- Musí se měnit celý válec nebo nože? I ty nejlepší nože se časem otupí o různé kamínky a písek v půdě. Pokud k tomu dojde, určitě je ekonomičtější vyměnit jen nože než celý válec.
- Dá se válec snadno vyjmout a nahradit druhým? Pokud nemáte válec 2 v 1, tedy nože i dráty na provzdušnění, tak je dobré, pokud se dají válce vzájemně zaměňovat.
- Kolik je nožů na válci? Čím hustěji je válec osazen noži tím lépe – potom Vám může stačit projet zahradu jen jednou. Pokud je nožů skromně, je nutné zahradu projet dvakrát a doporučuje se druhou jízdu provést v kolmém směru k první jízdě.
- Dá se nastavit výška nožů? Výška nožů = hloubka zářezu do trávníku. Nastavitelnost je důležitá ze dvou důvodů. Za prvé po zimě potřebujete odstranit mech a udělat hlubší čištění. Poté stačí údržbové čištění s menší hloubkou. Za druhé nože se časem tupí a když je můžete postupně povytahovat, tak se tupí postupně a mají delší životnost.

Zaměřte se na kvalitu pracovní části stroje
Sběrný koš
Sběrný koš na odpad, který jste vyčistili z trávníku může být velice užitečný, ale za jednoho důležitého předpokladu: koš musí být dostatečně velký. Pokud máte malý travnatý plácek, tak Vám stačí i malý koš do 30 litrů nebo se obejdete bez koše a jednoduše sesbíráte plevel hráběmi.
- Pokud máte velkou zahradu, tak se Vám ji asi celou hrabat nechce. Potom se buďto zaměřte na velký sběrný koš, který nebudete muset každých 20 metrů vyprazdňovat anebo pracujte bez koše a plevel sesbírejte sekačkou.
Výrobci
Vertikutátory pořídíte běžně v hobby marketech nebo v zahradnictvích a na výběr je celá řada značek. V různých průzkumech kvality se na předních pozicích objevují stroje značky Fieldman, Hecht, Solo, MTD, AL-KO nebo Bosch. Každý prodejce bude mít v nabídce jiné značky, ale ideální je vybírat podle uživatelských recenzí lidí, kteří mají podobnou zahradu jako Vy.
Ceny
Na koupi nového vertikutátoru je potřeba si připravit několik tisíc až desetitisíc.
- Za cenu kolem 5000 Kč se dají sehnat ty levnější malé a elektrické stroje na menší zahrady. Nedá se čekat velký výkon, ale svůj účel splní – ideální pro předzahrádky nebo členité zahrady.
- Pokud se posuneme blíže k hranici 10 000 Kč a výše, tak najdeme hodně kvalitní elektrické stroje anebo benzínové, které zhruba kolem 10 000 Kč začínají a pak cenově rostou s tím, jak roste velikost a výkon.
- Více než 15 000 Kč už se vyplatí investovat těm, kteří mají hodně velkou zahradu nebo využijí vertikutátor k profesním účelům.
Otázky a odpovědi
Proč mít doma vertikutátor?
Jakou šířku záběru má vertikutátor?
Různé typy produktů porovnejte zde.