Nejlepší zateplené boudy pro psy 2024 a jak vybrat

Vhodná pro celoroční používání.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Drewmax MO142 Psí bouda z masivního smrkového dřeva Týk 85 x 125 x 115 cm

Jak vybrat zateplenou boudu pro psa

 • Velikost – velikost boudy se uvádí dvojí. První hodnota je vnější velikost, důležitější je však velikost vnitřního prostoru.
 • Materiál – nejvhodnější materiálem pro výrobu psí boudy je bezesporu dřevo.
 • Konstrukce – ideální bouda by se měla skládat z předsíně a ložnice.
 • Vytápění – vnitřní vytápění boudy je jednou z alternativ pro případ, že se bojíte, aby váš pejsek v zimě v boudě nestrádal.

Zateplená bouda pro psa - náš výběr

Drewmax MO142 Psí bouda z masivního smrkového dřeva Týk 85 x 125 x 115 cm
Barva: hnědé
Šírka: 85 cm
Zateplené: ano
Materiál: dřevěné
Výška: 115 cm
Hloubka: 125 cm
Zobrazit více
Dřevěná pejskovna Drewmax MO142 je vytvořena z masivního smrkového dřeva. Venkovní vlivy odolává díky zateplení polystyrenem o tloušťce 5 cm. Bouda byla ručně mořena a impregnována. Rozměry vstupu jsou 48x30 cm. Celkové rozměry jsou 85 x 125 x 115 cm.
Zobrazit méně
Drewmax MO140 Psí bouda z masivního smrkového dřeva Týk 165 x 170 x 130 cm
Šírka: 160 cm
Zateplené: ano
Materiál: dřevěné
Výška: 130 cm
Hloubka: 170 cm
Barva: hnědé
Zobrazit více
Drewmax MO140 je psí bouda vyrobená z masivního smrkového dřeva, rozměry 165 x 170 x 130 cm. Je v tvaru "L" a je zateplená pěticentimetrovým polystyrenem. Povrch je ručně mořený a ošetřený impregnací. Je možné ji využít jako zahradní dekoraci.
Zobrazit méně
Zateplená bouda Micka 99 x 52 x 36 cm
přečíst recenzi
Výrobce: AGROFORTEL, s.r.o.
Zobrazit více
Bouda Micka je vyrobená z 18 mm dřeva, doplněná o 10 mm polystyren a 3 mm omyvatelnou dřevovláknitou deskou. Konstrukce na čtyřech nohách zabraňuje vlhkosti. Rozměry boudy jsou 99 x 52 x 36 cm, tloušťka stěn činí 3,1 cm. Odklápěcí dveře jsou vybaveny průhlednými lamelami. Obsahuje okno z plexiskla.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zateplená bouda pro psa

Jak vybrat zateplenou boudu pro psa

Velikost

 • Velikost boudy se uvádí dvojí. První hodnota je vnější velikost a ta se odvíjí od tloušťky jednotlivých částí tedy stěn, podlahy a střechy. Hodnotu zvětšuje také použitá tepelná izolace a její případné krytí.
 • Důležitější parametr je ale velikost vnitřního prostoru boudy. Na ten se tedy zaměřte především, protože zejména u neseriózních prodejců se můžete setkat i s tím, že není uveden. Bouda pro psa musí být velikostně akorát danému plemeni, tedy velikosti pejska. Uvádí se, že na 1 cm kohoutkové výšky by měl připadnout prostor o velikosti 100 m2. Pes musí mít v boudě prostor na to, aby se pohodlně postavil, případně otočil. Pozor si ale dejte i na nadměrně velké boudy. U těch může dojít k tomu, že ji pes nedokáže dostatečně vyhřát.
 • Zejména výrobci vám jistě dokáží nejlépe poradit, jakou velikost pro právě vašeho pejska zvolit. Obrátit se můžete také na chovatele.
Pes vykukuje z boudy

Zateplenou boudu mohou využívat menší i větší plemena, iStock / n-s-d

Materiál

Nejvhodnější materiálem pro výrobu psí boudy je bezesporu dřevo. Pozor si dejte na plastové výrobky, které jsou prezentovány jako domečky pro psi.

Části boudyPopis 
StěnyVyrábí se např. ze dřevěných palubek, překližky, OSB desek apod. 
 Nutností je ošetření materiálu z vnější strany boudy 
 Vhodně použitý nátěr (barva, impregnace) ochrání výrobek před nepřízní počasí a zvýší tak jeho životnost 
 Veškeré ošetření by mělo být prostředky, které jsou zdravotně nezávadné 
 Vnitřní část není vhodné natírat kvůli zápachu, který by mohl zvíře dráždit 
StřechaKanadský šindel je materiál s vysokou životností, výhodou je také bezúdržbovost, estetický charakter a možnost výběru z různých barevných variant 
 Asfaltová lepenka je poměrně levná záležitost, střecha z ní bude dostatečně odolná vůči poškození 
 Při použití pozinkovaného plechu dbejte na úpravu ostrých hran, které by mohly vašeho pejska poranit 
 Lze použít i dřevěná prkna, která je ale opět nutné ošetřit vhodným nátěrem 
IzolaceVhodným materiálem je zejména polystyren o šířce mezi 4 a 5 cm 
 Materiál je levný, snadno dostupný, poměrně odolný vůči plísním 
 Izolační materiál je vhodné použít na všech částech boudy, zateplení je možné jak z vnitřní, tak z vnější strany boudy 
 Aby nedošlo k poškození, doporučuje se izolační materiál zakrýt 

Víte, že…?

Zateplení boudy není důležité jen v zimních měsících, kdy zamezuje úniku tepla ven z boudy, ale také právě v létě. Díky izolaci nebude pejskovi v boudě horko a navíc bude chráněn před přímým sluncem.

Psí bouda v zimě

Nejdůležitější je pevná konstrukce boudy, iStock / Roman Petrovich Meshcheryakov

Konstrukce

Ideální bouda by se měla skládat z následujících částí:

 • Předsíň – má dvě základní funkce, jednak snižuje únik tepla z boudy ven, ale také se jedná o prostor, ve kterém se zachytí nejvíce hrubých nečistot, což zlehčuje úklid hlavního prostoru boudy
 • Ložnice – hlavní část boudy, která je určena pro spánek a odpočinek pejska; pro větší komfort je dobré ji vystlat např. dekami., zde ale dbejte na to, aby veškeré materiály bylo možné vyprat
 • Střecha – ta by měla být nejlépe odnímatelná, protože jen tak získáte snadný přístup do vnitřního prostoru boudy, rozhodně vám ulehčí práci při jejím úklidu
 • Vyjímatelná přepážka mezi předsíní a ložnicí – opět má důležitou funkci ve chvíli, kdy je třeba boudu uklidit, jejím vyndáním snížíte počet rohů, což vám opět úklid usnadní
 • Podstavec, nohy – zajišťují formu izolace od země; pokud jimi bude bouda opatřena, zamezíte stoupání vlhka do vnitřních prostor boudy
 • Dřevěná platforma, veranda – místo před boudou, které slouží k odpočinku pejska během dne

Vytápění

Zateplená bouda pro psa
Drewmax MO142 Psí bouda z masivního smrkového dřeva Týk 85 x 125 x 115 cm

Vnitřní vytápění boudy je jednou z alternativ pro případ, že se bojíte, aby váš pejsek v zimě v boudě nestrádal. Používají se přístroje s nízkým výkonem. Různé zdroje uvádí rozpětí mezi 60 a 80 W. Součástí by měl být termostat, díky kterému bude možné teplotu uvnitř boudy regulovat. Teplota v boudě by neměla přesáhnout 20°C. V opačném případě může dojít k přehřátí zvířete.

Víte, že…?

Každé psí plemeno je jiné a každé má jinou potřebu zateplení venkovní boudy. U severských plemen jako je aljašský malamut nebo kavkazský ovčák se nemusíte bát vůbec. Na zimu jsou zvyklí a jejich srst se nízkým teplotám dokáže přizpůsobit. Krátkosrstá plemena naopak zateplení boudy potřebují, protože nejsou na zimu adaptovaní a hůře ji snáší.

Výrobci a ceny

 • Zateplené boudy pro psa se cenově pohybují v rozmezí mezi 4000 Kč a 100000 Kč. Cenu udává např. velikost boudy, použitý materiál, designové provedení, příslušenství a další. Z výrobců lze uvést např. Rafabo nebo Elfino.
 • Dále můžete oslovit přímo výrobce. Zde je výhodou, že se můžete podílet na samotné výrobě upřesněním konkrétních parametrů a tím boudu přizpůsobit přesně vašemu pejskovi. Kalkulaci ceny vám jistě každý výrobce na základně poptávky sdělí. Oslovit můžete např. Stolařství a zámečnictví Jan Brožina z Bučovic nebo Boudy Praha.

Otázky a odpovědi

Jakou izolaci má bouda?

Běžně dostupné boudy jsou zatepleny polystyrenem, jehož šířka je 4 – 5 cm. Jedná se o levný, snadno dostupný materiál, který neplesniví. Čím je zateplení větší, tím větší tepelný komfort pejskovi zajistíte. Izolaci je vhodné použít na všechny části boudy tedy stěny, podlahu i střechu. Používá se jak zvenčí, tak zevnitř boudy. Aby ji pejsek nepoškodil, doporučuje se, aby byla krytá stěnami boudy. Izolace nechrání zvíře jen v chladných měsících. Ocení ji i v létě, protože ho ochrání před silným sluncem a případným vedrem.

Která plemena potřebují zateplenou boudu?

Potřeba zateplení venkovní boudy je u každého plemene jiná. Např. severská plemena (aljašský malamut, kavkazský ovčák apod.) by měla být na zimu zvyklá. Tím pádem jsou i jejich nároky na tepelný komfort snížené, protože se jejich srst dokáže pobytu venku přizpůsobit. Více než zateplení ocení vhodnou izolaci od země a vystlanou vnitřní část boudy. U dalších plemen, především u krátkosrstých se ale vhodné zateplení určitě hodit bude. Tito psi nejsou na zimu příliš adaptovaní a mohli by ji hůře snášet.
Zobrazit kompletní nabídku Zateplená bouda pro psa